Marytė Marcinkevičiūtė 2012 m. balandžio 30 d. 09:44

Į knygą tilpo profesoriaus gyvenimas

Išleista nauja mokslininko, Lietuvos nusipelniusio trenerio, Lietuvos olimpinės akademijos prezidento Povilo Karoblio knyga „Tūkstančiai valandų sportui "

Balandžio 27 d. Vilniaus edukologijos universiteto Aktų salėje įvyko šios knygos pristatymas, o kartu ir P. Karoblio 80 metų jubiliejaus paminėjimas. Salė buvo pilnutėlė sporto žmonių, prie kurių buvo prisilietęs jubiliatas ir knygos autorius. Kaip teigė vedantysis, profesorius Algirdas Raslanas, visą savaitę Vilniaus edukologijos universiteto jautėsi šurmulys, buvo rengiamasi šioms dviems gražioms datoms.

SVEIKINIMAI. „Pristatant Povilą Karoblį, sunku būti labai rimtam, kadangi profesorius pats nėra „labai rimtas žmogus“, - kiekvieną kartą, kai tiktai su juo susitinkame, kalbą jis pradeda kokiu nors anekdotu arba nedidele pašaipėle. Tai – labai didelis žmogaus privalumas. Jubiliatas visą gyvenimą buvo labai darbingas: ko ėmėsi, - tą padarė, ką sumastė, - tą įgyvendino.

Profesorius Povilas Karoblis mūsų universitete dirbo net 56-erius, katedros vedėju – 28-erius, o Lietuvos lengvosios atletikos rinktinės treneriu – 24-erius metus. Įspūdingai skaičiai. Profesorius buvo nepamainomas įvairiausių varžybų komentatorius, parašė 46 knygas. Nepaisant to, jog jis daug nuveikė studentų labui dirbdamas mūsų universitete, buvo ir be galo reiklus visuomenei, bendruomenei.

Profesorius skaitė paskaitas ir Monrealio, Floridos, Europos universitetuose, tenai yra labai gerbiamas žmogus. Jubiliatas yra nepralenkiamas lotynų citatų meistras ir propaguotojas“, - kalbėjo A. Raslanas.

Daug gražių žodžių P. Karobliui, kilniai ir iškiliai asmenybei, skyrė Vilniaus edukologijos universiteto Senato pirmininkas, prof. dr. Audronius Vilkas, Sporto departamento kolektyvas, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentas Artūras Poviliūnas.

LTOK vadovas akcentavo, kad profesorius P. Karoblis – vienas iš korektiškiausių olimpinio judėjimo žmonių. „O kaip sporto mokslininkas ir profesorius, pedagogas, turbūt, pats korektiškiausias. Per tiek laiko, kiek mudu draugaujame, niekada jo nemačiau užpykusio ar girdėjęs kam nors pasakant aštresnį žodį. Jis visada geros nuotaikos, nusiteikęs optimistiškai, yra auksinis mūsų žmogus“, - sakė A. Poviliūnas ir profesorių apdovanojo LTOK Auksiniais žiedais.

Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Ritas Vaiginas teigė, jog jam didelė garbė ir malonumas buvo pažinti profesorių, didžiavosi neblėstančia savo kraštiečio  energija, jo gera nuotaika, nuveiktais gražiais darbais.

„Biržų kraštas išaugino daug didžių, garsių žmonių ir vienas iš jų – esate Jūs. Kaip vienas iš Vilniaus savivaldybės vadovų, didžiuojuosi, jog dabar esate vilnietis, kad savo darbais, gyvenimiška patirtimi daug prisidėjote prie Lietuvos sporto ir Vilniaus miesto garsinimo. Ir, be abejo, niekas nepaneigs, kad jūs, kurdamas Lietuvos sporto istoriją, pats esate jos dalimi“, - kalbėjo R. Vaiginas.

Kaip knygoje teigė prof. habil. dr. Kęstas Miškinis, profesorius Povilas Karoblis yra Lietuvos sporto mokslo lyderis, ši lyderystė pasiekta didžiuliu darbu, atsidavimu sporto mokslui, sporto treniruotės pedagogikai. „Jis išliko garbingu piliečiu, kuriam be mokslinio pažinimo svarbi ir ta visuomenė, kurioje gyvena, jos dabartis ir ateitis“, - sakė K. Miškinis.



Kai kas profesoriui siūlė daugiau knygų nerašyti, nes nespėja jų skaityti, o ramiai, neskubant gyventi. Jubiliatas skendo gėlėse, sulaukė daug gražių sveikinimų. Sveikino Lietuvos olimpiečių asociacija, Lietuvos studentų sporto asociacija, Kirgizijos garbės konsulas Lietuvoje Gintautas Vileita apjuosė profesorių kirgiziška mantija ir papuošė kirgiziška kepuraite. Daug gražių žodžių jubiliatui išsakė Lietuvos olimpinio sporto centro vadovai, LKKA, Vilniaus Gedimino technikos universiteto, Vilniaus ir Klaipėdos universitetų, Lietuvos lengvosios atletikos federacijos atstovai, VšĮ Lietuvos sporto informacijos centras, jubiliato mokiniai, kurie buvo labai gražiai pristatyti – „karobliukai“, kiti.

KNYGA. P. Karoblio knygoje, kuri yra 413 puslapių, tilpo ne tiktai jubiliato gyvenimas, darbinė ir visuomeninė veikla, bet ir jo rašiniai („Krosas – ne podukra“, „Talentų yra! Suraskime juos ir puoselėkime“, „Sporto karalienei – bendrų pastangų“, „Olimpiada – ne tiktai džiaugsminga šventė“, “Lietuvos olimpinės akademijos ištakos, raida, problemos“, „Vadovėlis. „Sporto treniruotės, teorija ir didaktika“, „Monografija – istorinis kultūros paveldas“ ir kt.).

Knygą P. Karoblis paskyrė jau į amžinybę išėjusiai brangiai žmonai, buvusiai puikiai bėgikei ir trenerei Felicijai Karoblienei, savo dukroms, anūkams, Lietuvos edukologijos universiteto dėstytojams, studentams, Lietuvos olimpinės akademijos nariams. Knygoje pasinaudota daugybe Lietuvos sporto žurnalistų rašinių.

„Ačiū Jums už tą meilės, gerumo ir palaikymo atmosferą, kuria jūs mane apsupote, skatinote ir įkvėpėte kurti. Manau, knygoje pateikti sportinės veiklos atspindžiai moko vieno labai svarbaus dalyko – būti paprastais, nuoširdžiais žmonėmis, gyventi didžiai ir prasmingai“, - knygoje padėkos žodį tarė P. Karoblis.

Per pagerbimo vakarą ir knygos pristatymą apie jus buvo pasakyta, kad greitai vaikščiojate, greitai mąstote ir greitai rašote, o kiek laiko rašėte savo paskutiniąją savo knygą „Tūkstančiai valandų sportui“?
- paklausėme P. Karoblio.
Rašiau vienerius metus ir porą mėnesių. Nemažai laiko atėmė nuotraukų atrinkimas - iš 3 tūkst. nuotraukų reikėjo atrinkti pačias reikšmingiausias ir parašyti joms parašus, jas išdėstyti chronologine eile. Labai daug informacijos suradau „Sporto“ laikraštyje, kuria mielai pasinaudojau. Visada sakiau ir sakysiu, kad žurnalistų išmintis neturi prapulti. Knygą redagavimo Danguolė Kopūstienė.

Kaip kilo mintis savo 80 metų gyvenimą apibendrinti knygoje?

Rašyti knygą mane prikalbino Audronius Vilkas ir Artūras Poviliūnas. Darbas buvo tikrai nelengvas, tačiau, kai viskas susidėjo į knygą, kaip toje dainoje, rodos, ir vargo nebuvo. Tą knygą stengiausi išleisti savo jubiliejaus proga, tačiau laiką teko truputį „patempti“. Rašiau netgi žiemą viešėdamas Amerikoje.

Kokias knygas dar galvojate parašyti?
Labai norėčiau parašyti knygą apie mūsų, Vilniaus edukologijos universiteto, dėstytojus. Norėčiau padaryti kažkokią žmonių galeriją, pagarsinti ir padėkoti tiems pedagogams, kurie kūrė universitetą, paliko gilius pėdsakus sporto srityje. Manu, kad ilgai nesidžiaugsiu savo paskutiniąja knyga ir jau artimiausiu metu prisėsiu prie naujo darbo.