Marius Grinbergas | 2012 m. gegužės 29 d. 16:09 |
Pasikeitusi Lietuvos karatė kiokušin rinktinė tikisi medalių Europos čempionate, o kitąmet laukia Donato Imbro ir kitų veteranų sugrįžimo
Belgijos mieste Antverpene birželio 1-2 d. vyksiančiame Europos karatė kiokušin čempionate sportininkai dalysis ne tik apdovanojimus, bet ir kelialapius į kitąmet Lietuvoje rengiamas planetos pirmenybes.
„Antverpenas pasirinktas neatsitiktinai. Belgai čia rengia tradicinį Deimantinės taurės turnyrą – vienas populiariausių mūsų sporto šakos varžybų. Jų nugalėtojai gauna deimantus. Tikiuosi, Europos čempionato prizai bus ne mažiau vertingi“, - teigė Lietuvos rinktinės vadovas, Europos karatė organizacijos prezidentas ir pasaulio karatė organizacijos prezidiumo narys Romas Vitkauskas.
Vyrai Belgijoje varžysis keturiose kumitė (kovos) svorio kategorijose ir kata (technikos demonstravimo) rungtyje, moterys – trijose kumitė svorio kategorijose ir kata rungtyje.
Lietuvos rinktinė į Belgiją iškeliauja smarkiai atsinaujinusi, nes po pernykščio pasaulio čempionato Japonijoje atktyvią sportinę veiklą pristabdė net penki veteranai – Andžejus Milevskis, Darius Gudauskas, Mindaugas Pavilionis, Dmitrijus Aleksandrovas ir Donatas Imbras.
Dabartinės rinktinės lyderiai – ketvirtąją vietą pasaulio reitinge užimantis Lukas Kubilius ir planetos vicečempionė Margarita Čiuplytė. „Yra ir naujokų, ir žmonių, jau žinančių pergalės skonį – Inga Mikštaitė, Rūta Brazdžionytė, Andrius Miseckas, Orestas Procas, Andrius Draugelis“, - vardijo R. Vitkauskas.
Europos suaugusiųjų čempionate Lietuvai dar atstovaus Diana Mačiūtė, Gabija Gudeliauskaitė, Diana Balsytė, Aivaras Dedura, Vytautas Cėpla, Valdemaras Gudauskas, Edgaras Sečinskis. Komandos treneriai – Ričardas Poška ir Paulius Klapatauskas.
„Tikimės, kad į finalus pateks trys ar keturi lietuviai, bet laukiam ir daugiau siurprizų“, - sakė Lietuvos rinktinės vadovas.
Anot R. Vitkausko, labai sustiprėjusi mūsų šalies moterų rinktinė. „Merginos važiavo į treniruočių stovyklas Tailande mėnesiui ar ilgiau. Visos, kurios pateko į rinktinę, vertos vietos joje“.
Konkurencijos neatlaikė net Europos čempionė Rita Pivoriūnaitė. Ji Antverpene dalyvaus tik kata rungtyje. Šioje rungtyje dar varžysis Raimundas Paškauskas, Egidijus Jankus, D. Mačiūtė, Gintas Gervelis, Artūras Zavalnas, Sandra Krigelytė ir Evelina Zaščurinskaitė.
Antverpene medalius dalysis ir Europos jaunių čempionato dalyviai. Lietuvai šiose varžybose atstovaus 20 sportininkų. Mūsų šalies jaunių rinktinės treneris – Andrius Macijauskas.
Delegaciją lydės medikas Tomas Vorobjovas ir psichologė Aistė Žemaitytė. Taip pat – dešimt tarptautinės kategorijos teisėjų.
„Prieš čempionatą surengėme dvi treniruočių stovyklas. Imitavome varžybų dieną – kai kovos vyksta nuo ryto iki vakaro. Gali labai galingai pradėti varžybas, bet jų pabaigoje būti išsekęs ir fiziškai, ir psichologiškai. Be to, teko iš naujo formuoti vyrų rinktinę. Rinkomės iš jaunimo. Į Belgiją važiuojame sveiki, geros nuotaikos ir išsikėlę sau aukščiausius tikslus“, - tvirtino vienas nacionalinės komandos trenerių P. Klapatauskas.
Rinktinę lydės ir pernai ją palikę penki veteranai – stebės kovas, padės treneriams ir kovotojams.
„Jie dar turi ambicijų ir parako. Juk pasaulio čempionatas kitąmet vyks Vilniuje, gal dar veteranai tars lemiamą žodį“, - vylėsi R. Vitkauskas.
Ryškiausia pastarojo dešimtmečio Lietuvos rinktinės žvaigždė 32 metų Donatas Imbras nepaneigė galimybės pratęsti karjerą, apie kurios pabaigą paskelbė po praėjusių metų pasaulio čempionato.
„Pasakysiu už visus penkis. Veiksmas turi atoveiksmį. Ilgai sportavusiajam atoveiksmis – traumos. Dabar visi penki intensyviai gydomės traumas. Tam reikia laiko. Todėl dabar kalbėti apie ateitį - dar anksti“, - teigė D. Imbras, praėjusių metų pasaulio čempionate Japonijoje kovojęs nepaisydamas trūkusių kelio raiščių. Tik po varžybų paaiškėjo, kad šios traumos nepavyks išgydyti be sudėtingos operacijos. Ji buvo atlikta sausį. Dabar vyksta reabilitacija, kovotoją prižiūri žinomi sporto medikai Dalius Barkauskas ir T. Vorobjovas. Ar visi penki rinktinės veteranai nuspręs pratęsti karjerą, turėtų paaiškėti rugpjūtį.
Tiesa, veteranams vien jų sprendimas grįžti ant tatamio negarantuotų kelialapio į pasaulio čempionatą. Nes nekovodami jie prarado reitingo taškų – anksčiau sukaupto kraičio tikriausiai pakaktų tik D. Imbrui. Bet Lietuva, kaip pirmenybių šeimininkė, turės po vieną papildomą vietą kiekvienoje svorio kategorijoje. Ir kas ją užims – patyręs senbuvis ar rinktinės naujokas – spręs treneriai.
D. Imbras, kurio auklėtinė Brigita Gustytė kovos jaunių čempionate, džiaugėsi naująja rinktinės karta: „Lietuvos čempionatas parodė, kad konkurencija labai aštri, nes visos kovos nuo pusfinalio vyko su dviem pratęsimais, svorio patikrinimais. Jei naujoji karta ir nelabai gerai pasirodys Europos čempionate, tai bus naudingas žingsnis į priekį. O Antverpene, tikiuosi, mūsų senieji vilkai parodys ką gali ir parveš apdovanojimus, prie kurių esame pripratę.”
Šiuo metu dėl kelialapių į pasaulio čempionatą teoriškai gali būti ramūs tvirtai planetos reitinge tarp lyderių žengiantys M. Čiuplytė, I. Mikštaitė, R. Pivoriūnaitė ir L. Kubilius. Jie net nepatekę tarp stipriausiųjų Europos čempionate išsaugotų pozicijas. Kitiems dėl kelialapių teks kovoti Antverpene arba tikėtis vardinio kvietimo.
Užkopti ant Europos čempionato garbės pakylos karatė kovotojams linkėjo Lietuvos sporto federacijų sąjungos prezidentas Rimantas Kveselaitis: “Karatė kiokušin - viena pirmaujančių mūsų neolimpinių sporto šakų federacijų tiek pagal pasiekimus, tiek pagal organizacinius sugebėjimus. Linkiu Europos čempionate išlaikyti išsikovotas pozicijas.’
Daugiausia dėmesio per karatistų palydas į Europos pirmenybes sulaukę daugkartinė žemyno čempionė 27 metų M. Čiuplytė.
Margarita, kas bus pagrindinės jūsų varžovės Europos čempionate? – kovotojos paklausė sportas.info.
Tos pačios, kaip ir anksčiau. Stipriausios šalys nesikeičia – Vengrija, Graikija, Rumunija. Ir Lietuva.
Kokia šiuo metu yra jūsų sportinė forma?
Mano sportinė forma jau keturis ar šešis metus visada stabiliai gera. Tik kartais galva geriau dirba, o kartais prasčiau. Koks bus psichologinis nusiteikimas, toks ir rezultatas.
Koks dabar jūsų psichologinis nusiteikimas?
Normalus. Svarbu varžybų dieną gerai nusiteikti. Dažniausiai kelias savaites prieš kelionę nuotaika būna bloga, niekas nesiseka. Tai sportinė depresija prieš varžybas. O paskutinėmis dienomis viskas atsistoja į vietas.
Traumos, kurios kamuoja vyrus, jus aplenkia?
Traumos merginas mažiau kamuoja. Nes merginos kovoja su daugiau apsaugų, nėra tokių stiprių smūgių. Vyrš raumenynas didesnis, todėl jėga skiriasi. Nebent kai kurios turi problemų dėl sąnarių, nugaros. O aš kol kas jauna, sveika.
Ar tai, kad jau turite garantuotą vietą pasaulio čempionate, Europos pirmenybėse bus pliusas ar minusas?
Pliusas. Nes nereikės plėšytis dėl aukso ar vietos pasaulio čempionate. Tai leidžia atsipalaiduoti ir patirti malonumą.
Kiek kartų iš eilės tapote Europos čempione?
Tai kad nežinau – keturis ar daugiau. Tarp keturių ir šešių. Nesvarbu.
Ar pagrindinės konkurentės jau turi kelialapius į pasaulio čempionatą?
Kol kas nė viena neturi.
Tai jos turės motyvaciją?
Tegu turi. Sėkmės.
Ar Lietuvoje jums atsiranda konkurenčių?
Lietuvoje absoliučioje svorio kategorijoje konkurencija mažesnė, populiaresnis - vidutinis svoris. Yra stiprių sportininkių, turinčių gerų galimybių. Reikia tik patirties. Ateis laikas, bus ir vaikas – turės savo auksą.
Prieš Europos čempionatą dalyvavote stovyklose užsienyje?
Tailande nebuvau, man pakanka ir Lietuvos salių.