Vienos didžiausių pasaulio draudikių RSA, kuriai priklauso ir „Lietuvos draudimas“, ekspertai pastebi, kad prieš Europos futbolo čempionatą EURO 2012 Lenkijoje ir Ukrainoje išaugo naujų draudimo rūšių poreikis. Miestų, kuriuose vyks čempionatas smulkaus ir vidutinio, prekybos ir paslaugų verslo atstovai ypač baiminasi sirgalių vandalizmo. Jų baimė ne be pagrindo – jau užfiksuoti lenkų ir rusų sirgalių susirėmimai.
Dar prieš prasidedant Europos futbolo čempionatui, daugelio kaimynų kavinių ir restoranų savininkai pasirūpino į savo draudimo polisus įtraukti vandalizmo, kuris kai kurių draudikų vadinamas nuniokojimu, riziką. Draudimo specialistai taip pat patarė apsidraudusiems įsiskaityti į savo sutarčių sąlygas ir jose atskirai numatyti vagystės iš verslo ar vitrinų sudaužymo galimybes, nes jos paprastai neįeina į vandalizmo sąvoką.
„Mūsų kolegų iš RSA grupės patirtis rodo, kad Lenkijos ir Ukrainos viešojo maitinimo verslas „Euro 2012“ metu tikisi ne tik ženkliai uždirbti, bet ir vis atidžiau vertina galimą riziką. Atsirado nemažai prašymų apdrausti ne tik nuo vagystės, bet ir nuo žaliuzių ir langų apipaišymo. Vis dėlto, tokio masinio renginio kaip Europos futbolo čempionatas metu, visų turtinės žalos atvejų numatyti tiesiog nėra įmanoma“, - sako AB „Lietuvos draudimas“ Draudimo rizikos ir žalų departamento direktorius Julius Kondratas.
Faktai rodo, kad pavojus verslo savininkams yra realus. Dar prieš pirmąsias Rusijos komandos rungtynes Vroclavo mieste keturi jos „sirgaliai“ viename miesto restorane surengė muštynes, ir nuniokojo restoraną. Incidentų kilo ir kitomis dienomis, kai susimušė lenkų ir rusų sirgaliai.
Palikote automobilį gatvėje – taip pat rizikuojate Tik privalomąjį draudimą turintiems savo klientams draudimo bendrovės rekomenduoja čempionato metu parkuoti savo transporto priemones kuo toliau nuo „Euro 2012“ stadionų ir sirgalių žygiavimo vietų, nes įsiaudrinę sirgaliai gali subraižyti ar kitaip suniokoti gatvėje stovintį automobilį. Šio čempionato metu Lenkijos draudikai pasiūlė ir atskiras paslaugas – pavyzdžiui, apsidrausti dėl išmušto priekinio automobilio stiklo. Vien Lenkijoje laukiama nuo 0,6 iki 1,5 mln. sirgalių ir kai kuriems jų futbolas neatsiejamas nuo išpuolių gatvėse ar karingų kovų tarpusavyje.
„Per tokius renginius, kaip Europos ir pasaulio čempionatai, kitos sporto varžybos, atsiskleidžia draudimo bendrovių lankstumas ir operatyvumas. Daugelis draudikų yra pasirengę patikslinti verslo draudimo sutartis ir įtraukti į jas visas galimas aplinkybes. Žinoma, labai svarbu ir tai, kaip greitai ir tiksliai bendrovės geba atlyginti žalą“, – sako „Lietuvos draudimo“ Draudimo rizikos ir žalų departamento direktorius Julius Kondratas.
Daugiau avarijų dėl finalinio švilpuko sindromo Didžiojoje Britanijoje, garsėjančioje savo futbolo aistruoliais, atliktas tyrimas parodė, kad tie vairuotojai, kurie iš karto po varžybų įsiaudrinę sėda prie vairo, du kartus dažniau rizikuoja patekti į avariją. Mokslininkai nustatė, kad po įtemptų varžybų peržiūros sutrinka vairuotojų koncentracija, sėdus prie vairo jiems ima prakaituoti rankos, pagreitėja širdies ritmas, kartais pasireiškia net galvos skausmas ir visos šios priežastys neleidžia susikaupti vairavimui. Mokslininkai šią būseną pavadino „Rungtynių pabaigos sindromu“ („Final Score Syndrom“). Todėl saugumo vardan rekomenduojama nevairuoti automobilio po varžybų.