Marytė Marcinkevičiūtė 2012 m. birželio 23 d. 21:34

Joninių vainikai, prizai ir gera nuotaika

Iki Londono olimpinių žaidynių likus 34 dienoms Vilniuje surengta Olimpinė diena. Kartu vyko ir Lietuvos mokinių olimpinio festivalio uždarymas

Olimpinė diena sutapo su Joninėmis, daug kas jų švęsti išvažiavo į gamtą. Dangumi plaukė tamsūs debesys, kurie kiek atbaidė sporto entuziastus. Tačiau  į Vingio parką jų vis dėl to susirinko nemažai. Jau nuo pat ankstaus ryto sostinės sporto bazėse virė sportinės aistros, prie Mindaugo paminklo buvo uždegta šventės ugnis.
 

Apie vidurdienį pagrindine arena tapo Vingio parkas. Į stadioną buvo įneštos Tarptautinio olimpinio komiteto, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto ir Lietuvos parolimpinio komiteto vėliavos.  Maskvos olimpinių žaidynių plaukimo čempionė Lina Kačiušytė perdavė deglą LTOK prezidentui Artūrui Poviliūnui.
 

Vingio stadione šventės ugnį uždegė Kalgario olimpinė čempionė slidininkė Vida Vencienė. LTOK vadovas A. Poviliūnas, sveikindamas Olimpinės dienos dalyvius, visiems linkėjo pajusti olimpinę dvasią čia, Vingio stadione. Kadangi kartu vyko ir iškilmingas Lietuvos mokinių olimpinio festivalio uždarymas, Prezidentūros atstovas Mindaugas Lingė perskaitė Dalios Grybauskaitės sveikinimą festivalio dalyviams.
 

SVEIKINIMAS. „Olimpinis festivalis – tai ne tiktai pergalės, tai – ir nuolatinis kasdieninis triūsas, siekiant svaresnio rezultato. Tai – puiki, valios, ištvermės ir ryžto mokykla, atspindinti puikias žmogaus savybes – meistriškumą, komandinį darbą ir susitelkimą. Šios savybės padeda ne tiktai sporte, bet ir kasdieninėje veikloje, siekiant save realizuoti.
 

Sportas – tai gyvenimo būdas, reikalaujantis disciplinos, tai prasmingas laisvalaikio praleidimas. Ne veltui visus metus trunkantis olimpinis festivalis tai ne tik sporto varžybos, bet ir piešimo bei poezijos konkursai sporto tematika. Dalyvaudami Lietuvos mokinių olimpiniame festivalyje, jūs tampate šios garbingos šeimos nariais, surandate naujų draugų.
 

Džiugu, kad jūs intensyviai sportavote visus mokslo metus. Nepamirškite sporto ir vasarą, kad į mokyklas sugrįžtumėte ne tiktai gerai pailsėję, bet ir geros sportinė formos“, - savo sveikinime sakė mūsų šalies vadovė.
 

Prezidentė moksleiviams linkėjo kitais metais pasiekti dar geresnių rezultatų moksle ir sporte, būti tokiais pat ryžtingais, valingais ir atkakliai siekti užsibrėžto tikslo. „Siekite pergalių visose gyvenimo srityse, kad jumis didžiuotųsi Lietuva“, - savo sveikinime akcentavo Dalia Grybauskaitė.
 

Šventės dalyvius sveikino ir Seimo jaunimo ir sporto reikalų komisijos pirmininkas Jonas Liesys, kuriam Lietuvos tautinio olimpinis komiteto kolektyvas ant galvos uždėjo Joninių vainiką,  Lietuvos mokinių ir studentų sporto centro direktorė Ona Babonienė, Lietuvos parolimpinio komiteto prezidentas Vytautas Kvietkauskas, kuris neabejojo, jog iš Londono jo vadovaujami parolimpiečiai tikrai parveš medalių. Kiek vėliau Joninių vainiku buvo papuoštas ir LTOK vadybininkas Jonas Krečius.  Sveikinimo žodį tarė ir Kūno kultūros ir sporto departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Vytautas Vainys


 

FESTIVALIS. Olimpinę ugnį per miestą į Vingio stadioną nešė olimpiečiai Vida Vencienė, Angelė Rupšienė, Vladas Česiūnas, Lina Kačiušytė, Kazimiera Strolienė, Dalia Matusevičienė, Regina Čistiakova, Teresė Nekrošaitė, Saulius Binevičius, Aleksandras Antipovas bei kiti.

Dauguma jų su kartu su LTOK ir LMSSC vadovais bei kitais svečiais taurėmis bei kamuoliais apdovanojo atskirų sporto šakų pajėgiausių mokinių komandų kapitonus. Juos į aikštę išvesdavo festivalio talismanas žaismingasis Pelėdžiukas.
 

Dabar mokyklos susirūpinusios: ar bus ir kitąmet surengtas aštuntasis Lietuvos mokinių olimpinis festivalis, kuris šiemet sutraukė net 200 tūkst. moksleivių? Daug kas sako, kad jis išnyks, nes nebeliks pagrindinių renginio organizatorių – Lietuvos mokinių ir studentų sporto centro, kuris yra jungiamas su dar keturiomis įstaigomis.
 

Festivaliu ypatingai džiaugėsi Utenos r. Daugailių pagrindinės mokyklos moksleiviai su savo direktoriumi Stasiu Derviniu. Jų į Olimpinę dieną ir festivalio uždarymą atvažiavo 18. Mokiniai su direktoriumi bėgo 1 mylią (1988 m), gavo olimpinius marškinėlius, fotografavosi su olimpine čempione Vida Venciene bei olimpiete maratonininke Rasa Drazdauskaite ir gavo jų autografus.
 

UGNIAGESYS. Per Olimpinę dieną į Vingio stadioną atbėgo bėgime aplink Lietuvą dalyvavęs ugniagesys gelbėtojas vilnietis Aidas Ardzijauskas. Jis savo bėgimą pradėjo gegužės 31 d. ir per 24 dienas įveikė 1089 km. Per dieną jam tekdavo įveikti 30 km, 40 km ir net 80 km atkarpas. Finišo liniją šis 41-erių ugniagesys pasiekė kupinas jėgų – nuotolio lyg nebūta.
 

„Nesu naujokas bėgimo distancijoje. Bėgioti pradėjau Maskvos olimpinių žaidynių metais ir per tą laiką įveikiau 17 klasikinių maratonų. Septynis kartus bėgau 100 km, širdis atlaikė, po bėgimo gerai jaučiausi. Šis mano bėgimas aplink Lietuvą – ne paskutinis. Kažką darysiu ir kitąmet. Gal vėl bėgsiu aplink Lietuvą, vilioja ir bėgimas aplink Baltijos jūrą“, - sakė A. Ardzijauskas.
 

Per metus vilnietis nubėga apie 5 tūkst. km, vidutiniškai po 17 km kasdien. „Apibėgau Lietuvą, o nuovargio jokio. Tačiau iš savo patirties žinau, kad jis pasijus kokį pirmadienį. Bėgdamas pasiėmiau atostogas, į darbą kelias dienas dar nereikės eiti, todėl tikiuosi atsigauti“, - sakė vilnietis.
 

Bėgdamas A. Ardzijauskas naudojosi ir „Samsung hope Relay“ programėle. Bėgimo metu jis surinko 127 eurus SOS vaikų kaimui. Vingio stadione ugniagesiui buvo įteikta TOK prezidento padėka-diplomas ir Lietuvos olimpiniai marškinėliai. 
 

1 MYLIA. Prieš 1 mylios bėgimą 75 metų jubiliejaus proga buvo pasveikintas Šiaulių poliklinikos neurologas Aleksandras Ronkus, kuris yra nuolatinis Olimpinės dienos dalyvis ir jam  buvo įteikti LTOK Olimpiniai žiedai.
 

LTOK prezidentui A. Poviliūnui pistoleto šūviu davus startą, į trasą pabiro 1 mylios bėgikai. Bėgo vaikai, mamos, tėveliai, veteranai ... Tarp bėgikų - ir olimpinė čempionė Vida Vencienė, LTOK generalinio direktoriaus pavaduotoja Stefanija Briedienė, Lietuvos olimpinio sporto centro vadovai Linas Tubelis ir Einius Petkus, olimpiečiai Romas Bitė, Regina Čistiakova, Aleksandras Antipovas, sporto žurnalistai Vlada Musvydaitė ir Gintaras Nenartavičius, olimpietės Rasos Drazdauskaitės treneris šiaulietis Česlovas Kundrotas, Lietuvos nacionalinės slidinėjimo asociacijos prezidentas Remigijaus Arlauskas, kiti. 
 

Legendinis irkluotojas Vytautas Briedis net nepastebėjo, kaip finišavo jo žmona Stefanija Briedienė. Ji distanciją bėgo gana greitai, o finišavo gerai nusiteikusi ir jau kitą dieną rengėsi vykti į „Gintarinių irklų“ tarptautinę irklavimo regatą, kur dalyvavo senjorų varžybose.
 

„Olimpinę mylią bėgu tiek, kiek metų dirbu Olimpiniame komitete – nuo 1996 metų. Tačiau kiekvienais metais distanciją man vis sunkiau bėgti. Kaip ir aktyvaus sportavimo metais, visada finiše trūksta jėgų. Atlikdama rimtą darbą, niekada nemėgstu su niekuo kalbėtis. Taip ir distancijoje – visa buvau susikoncentravusi į bėgimą“, - po finišo sakė S. Briedienė.
 

Kas distancijoje labiausiai žavėjo?

Dalyvių gausa, noras bėgti. Stebėjau, kaip visa masė entuziastų investuoja save į bėgimą. Kas nurūksta į priekį ir nori pirmas atbėgti, kas po kelių šimtų metrų - stabteli, atsikvepia ir bėga toliau, kas ant rankų paima savo pavargusius vaikučius ir trumpam atsikvepia. Tačiau visų tikslas vienas: jeigu jau stojo į startą, nori garbingai baigti distanciją.
 

Nerizikavote, bėgdama 1 mylią, kadangi birželio 24 d. Trakuose laukia tarptautinės irklavimo varžybos?

Ne, čia buvo apšilimas (šypsosi ...). Irkluosime po pietų, bus laiko atsigauti. Distancija bus ne klasikinė, o 250 m. Į kovą stoja labai daug aštuonviečių, kartais jų būna net 18-ka.
 

Kas sunkiau: bėgti ar irkluoti?

Savo gyvenimą atidaviau irklavimui, todėl ir klausti nereikia: sunkiau irkluoti. Tikriausiai valtyje ir savo gyvenimą baigsiu. Irklavimas – mūsų šeimos tradicija, o bėgimas – tik tarp kitko, maloni atgaiva.
 

ATSISVEIKINIMAS. 10 km distancijos varžybas laimėjo olimpietė šiaulietė Rasa Drazdauskaitė (34:31) ir pakruojiškis Marius Diliūnas (31:49). Antrąsias vietas užėmė klaipėdietė Rytė Norgilienė (38:38) ir vilnietis Valdas Dopolskas (32:10), o trečiąsias – vilniečiai Lina Batulevičiūtė (39:45) ir Mindaugas Viršilas (33:03).
 

Nugalėtojams LTOK prezidentas A. Poviliūnas įteikė piniginius prizus, o Vilniaus savivaldybės administratoriaus pavaduotojas Ritas Vaiginas – savivaldybės taures. 10 geriausių bėgikų taip pat buvo apdovanot rėmėjų akiniais nuo saulės.
 

Šiaulietei R. Drazdauskaitei tai buvo paskutinysis jėgų išbandymas, iki olimpinių žaidynių ji daugiau varžybose nedalyvaus. Jau rytoj (birželio 24 d.) su savo treneriu Č. Kundrotu ji išvyksta į treniruočių stovyklą Slovakijoje, kur aukštikalnėse vyks paskutinysis pasirengimo etapas Londono olimpinėms žaidynėms.
 

„Tų varžybų pastarosiomis dienomis man per akis. Visą mėnesį treniravausi Italijoje. Grįždama iš stovyklos užsukau į Lenkiją ir praėjusį savaitgalį tenai laimėjau bėgimo varžybas. Dabar Slovakijoje treniruosiuosi tris savaites. Vingio parke buvo smagu bėgti, pasitikrinau savo jėgas trumpesnėje distancijoje, vienas kalniukas gerokai kirto per kojas, jis pakankino ne tik mus, bet ir vyrus. Olimpinėje dienoje jau buvau senokai dalyvavusi, todėl labai norėjosi bėgti Vingio parke“, - sakė R. Drazdauskaitė, kuri tarp vyrų pasiekė aštuntą rezultatą.
 

Po ketverių metų pertraukos vyrų grupėje nugalėtoju tapo Pakruojo lengvosios atletikos treneris Mantas Diliūnas, kurį su pergale pirmiausiai pasveikino varžybas atvykusi stebėti jo žmona Vaida ir dvejų metukų sūnelis Lukas. Pakruojiškis puoselėjo viltis dalyvauti Londono olimpinėse žaidynėse, tačiau nebuvo pasirengęs bėgti visą maratoną, rungtyniavo tiktai pusės maratono varžybose.
 

Šįkart 27 metų M. Diliūną nustebino atkaklus vilniečio Valdo Dopolsko pasipriešinimas. „Atsirado rimtas varžovas - jis keturis ratus bėgo kartu su manimi, o atitrūkti pavyko tiktai paskutiniame rate“, - sakė M. Diliūnas. Šį rudenį jis žada bėgti maratoną, o liepos 15 d. Liepoje – pusę maratono. „Vis dar neprarandu vilties dalyvauti olimpinėse žaidynėse. Rio de Žaneiras -  mano didžiausia svajonė“, - savo ateities planų neslėpė pakruojiškis. 
 

Olimpinėje dienoje gausiausiai dalyvavo ir UAB „Olifėjos“ 3 tūkst. Lt. čekiu buvo apdovanota Vilniaus lengvosios atletikos mokykla, 2 tūkst. Lt. čekis teko Vilniaus „Stajerio“ klubui, o 1 tūkst. Lt. – Vilniaus „Viesulo“ klubui.