Kaip Šiauliai pasirengė penktosioms TAFISA žaidynėms, kurios taps dideliu varžybų šeimininkų išbandymu? – paklausiau Kęstučio Petraičio.
Žaidynėms kruopščiai rengiamės, puikiai vienas kitą suprantantys komandos nariai našiai dirba, neturime didesnių problemų. Renginys iš tikrųjų bus labai didelis, reikės įgyvendinti net 129 projektus. Viską esame susidėlioję, žinome, kas už ką atsakingas. Tikėkimės, kad nebus kokių nors netikėtumų, o, jeigu problemų ir atsirastų, esame pajėgūs viską operatyviai išspręsti.
Kas buvo sunkiausia, rengiantis šioms žaidynėms? Juk jos Lietuvoje vyks pirmą kartą. TAFISA Lietuvoje – nežinomas renginys, jį reikia išgarsinti ne tik pas mus, bet ir Europoje. Žaidynes, kiek galime, visur stengiamės pristatyti. Gavome finansavimą ir iš Europos Sąjungos, dideles viltis siejame su pas mus atvyksiančiais žaidynių dalyviais. Liks sukoordinuoti visų tarnybų darbą, kad žaidynių dalyviai būtų gražiai sutikti, atvežti, apgyvendinti ir pamaitinti, o iš Šiaulių išsivežtų kuo geriausius prisiminimus.
Dalyvių apgyvendinimas mums kėlė vieną didžiausią rūpesčių, tačiau dabar tą problemą jau išsprendėme. Pagal sutartį visoms iš užsienio atvykstančioms komandoms padengsime 10 proc. gyvenimo ir maitinimosi išlaidų. Likusią dalį žaidynių dalyviai susimokės patys.
Žaidynėse jėgas bandys daugiau kaip keturi tūkstančiai sportininkų iš 55 pasaulio šalių. Tačiau pačių renginio dalyvių, įskaitant kultūros, švietimo, socialinius projektus, konferencijas, masinius renginius, turėtų būti apie 10 tūkstančių. Šį didžiulį srautą mums, varžybų organizatoriams, reikės sukoordinuoti ir suvaldyti.
Savanorių bus daugiau nei tūkstantis, jie atliks didelį vaidmenį organizuojant žaidynes. Nacionalinius pasirodymus per visas žaidynių dienas pristatys net 51 šalis – tiek jų dabar yra užsiregistravusių. Vieną dieną – liepos 8 d. – visų šalių atstovai susirinks vienoje vietoje – mūsų stadione vyks neįprastas jų pasirodymas.
Mūsų tarnybos, dirbančios su nacionaliniais atskirų šalių pasirodymais, įdėjo daug pastangų, surinko informacijos apie įvairias nacionalines sporto šakas. Savo nacionalinius pasirodymus propaguosiančios šalys, žinoma, norės, kad ir Lietuvoje jos būtų populiarinamos. Egzotiški bus Afrikos šalių atstovų pasirodymai.
Ar jūsų negąsdina tokie įspūdingi skaičiai? Mums svarbiausia, kad į žaidynes atvyktų užsiregistravę sportininkai. Nelengva bus visus sportininkus ir svečius pamaitinti. Pagrindinis TAFISA krūvis tenka mūsų regionui, krinta ant visų aplinkinių savivaldybių žmonių pečių, pradedant jų vadovais ir baigiant įvairiomis tarnybomis.
Į darbą įsitraukė ir įvairios nacionalinės struktūros. Jos suprato šio renginio svarbą ir mums padėjo. Įsitraukė Kultūros, Švietimo ir mokslo, Sveikatos bei kitos ministerijos, nors su sportu lyg ir neturi daug bendra. Vis dėlto yra bendrų projektų, juos įtraukus mūsų renginys taps dar įdomesnis.
Be Europos Sąjungos regioninio komiteto išvažiuojamojo posėdžio, kurio viena iš temų – sporto visiems plėtra Europoje, bus priimta rezoliucija, vyks ir verslo forumas. Jo metu bus galima užmegzti kontaktus, atvykusieji galės susipažinti su įvairiomis verslo investicijų galimybėmis.
Vyks UNESCO forumas, sveikatingumo konferencija. Per ją gims sveikatinimo rezoliucijų, pasklisiančių po visą pasaulį. Vyks daugiau kaip 40 sporto ir masinių renginių. Jie labai išsiplėtė ir buvo įvertinti Europos Sąjungoje. Jeigu būtume orientavęsi vien tik į sporto renginius, nebūtume sulaukę tokio didelio palaikymo.
TAFISA renginį sutiko globoti Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Kaip mūsų šalies vadovę pavyko prikalbinti? Prezidentūroje pristatėme savo renginį, jo koncepciją. Į prezidentę kreipėsi visi merai, visa tai ji įvertino ir tapo mūsų globėja. Jai nuolat suteikiame informacijos apie pasirengimą žaidynėms, Prezidentūros kiemelyje surengėme vieną iš savo akcijų ir ji labai pasiteisino.
Ši akcija tai – žaidynių talismano „Šauliuko“ mankšta ir šokis. Sulaukėme gero Prezidentūros aplinkos ir vilniečių palaikymo, šiltų žodžių, kad renginys tikrai vykęs. Su prezidente deriname laiką, programą, tad šalies vadovę tikimės pamatyti ir Šiauliuose.
Ar neiškilo problemų su sporto bazėmis, kur visi sutilpsite? TAFISA žaidynės paskatino susitvarkyti sporto bazes. Jos pagražėjo ne tik Šiauliuose, bet ir Radviliškyje, Pakruojyje, Akmenėje, Kelmėje, kus vyks mūsų renginiai. Įsisenėjusi buvo Šiaulių lengvosios atletikos maniežo problema, tačiau dabar jos neliko. Visos bazės liks ir bus naudojamos ne tik masiniam, bet ir didžiajam sportui.
Visi lauks Lietuvos sportininkų pasirodymo, kokių šakų varžybose jie dalyvaus? Bus rungtyniaujama 26 tradicinių sporto šakų varžybose. Jose galės dalyvauti visi atvykę sportininkai. Bus parodomųjų sporto šakų grupė, kur žiūrovai galės susipažinti su populiariomis Europos sporto šakomis. Vyks daug masinių sporto renginių (bėgimas, ėjimas, dviračių žygis, gimnastika visiems).
Žaidynių dienomis bus surengti trys pasaulio čempionatai. Vieną jų organizuos Pasaulio karatė asociacija. Jame jau dabar išsakė norą dalyvauti ir licencijos mokestį susimokėjo daugiau kaip tūkstantis sportininkų. Dviejų sporto šakų, paplitusių Azijoje, čempionatai vyks Palangoje.
Kiek kainuos TAFISA žaidynės? Žaidynių biudžetas – apie 5 mln. litų. Europos Sąjunga mums skyrė 1,7 mln. litų, 1 mln. litų – Kūno kultūros ir sporto departamentas, 0,5 mln. litų – Šiaulių miesto savivaldybė, o dar 1 mln. litų tikimės surinkti iš dalyvių starto mokesčio, be to, dar yra ir rėmėjų pinigų.
Sportininkų akreditacijos mokestis bus keturių rūšių – nuo 10 iki 65 eurų. Labai daug žaidynių dalyvių pasirinko pigias akreditacijas.
Žaidynių akcentai * TAFISA – Tarptautinė sporto visiems asociacija (angl. The Association for International Sport for All) – buvo įkurta 1991 m. Bordo mieste (Prancūzija). Ji sieja 180 narių, remiančių sporto visiems judėjimą ir idėjas, iš 120 šalių.
* Penktųjų TAFISA pasaulio sporto visiems žaidynių programoje – net 23 kultūros renginiai: menų festivaliai, koncertai, parodos, cirko artistų pasirodymai, mugės, liaudiškos vakaronės ir nakties šokiai. Visi renginiai, išskyrus atidarymo ceremoniją, yra nemokami.
* Žaidynės – unikali proga atkreipti į save pasaulio dėmesį. Šią progą išnaudoti skuba ne tik Lietuva, bet ir įtakingos Europos bei pasaulio organizacijos. Pripažindamas TAFISA žaidynių Lietuvoje svarbą ir siekdamas pabrėžti sporto visiems idėją, Europos regionų komitetas liepos 5–6 d. rengia Švietimo, jaunimo, kultūros ir mokslinių tyrimų komisijos (EDUC) išvažiuojamąjį posėdį. Toks posėdis Lietuvoje vyks pirmą kartą, jame dalyvaus 27 šalių atstovai.
* Liepos 7–9 d. judriausia Šiaulių vieta – Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvaras – virs sveikatos ir verslo alėja. Čia vyks sveikos gyvensenos priemonių ir produktų mugė, kurioje Lietuvos įmonės bei organizacijos kviečiamos pristatyti savo veiklą, gaminamą ar platinamą produkciją, siūlomas sveikatingumo paslaugas.
* Užsienio delegacijų atstovai ypač domisi ekologiška produkcija, taip pat sporto, turizmo ir laisvalaikio galimybėmis Lietuvoje. Lietuvos verslininkai kviečiami prisistatyti Sveikatos ir verslo alėjoje, o ieškantiesiems potencialių rinkų ar verslo ryšių Lietuvoje siūloma dalyvauti rengiamame tarptautiniame verslo forume „Darnus verslas – darnus pasaulis: ekologija ir ekonomika“.