sportas.info 2012 m. rugpjučio 3 d. 21:55

Rasizmu kaltinami ir fanai, ir sportininkai

Londono policija pripažino, kad sulaikydama rasizmu apkaltintą Lietuvos krepšinio faną, praganė jo asmeninius daiktus ir pinigus

Jau kelias dienas Londone vyksta skandalai, susiję su Lietuvos krepšinio gerbėjais.

Jų pradžia buvo britų spaudoje išspausdinta nuotrauka, su lietuviu, iškėlusiu dešinę ranką per Lietuvos ir Argentinos rungtynes. Įvairios antifašistinės ir antirasistinės organizacijos dėl to sukėlė šurmulį, įsitikinusios, kad vyras Vokietijos neonacių saliutu bandė įžeisti juodaodžius arenos apsaugininkus.

Lietuvį nuteisė už rasizmą


Per kitas rungtynes buvo sulaikytas kitas Lietuvos rinktinės gerbėjas – 36 metų Petras Leščinskas. Jis apkaltintas skleidęs beždžionių garsus, kai Nigerijos krepšininkai turėjo kamuolį bei neonacistiškai saliutavęs.

P.Leščinskas, naktį praleido areštinėje, o teismo salėje teisėja Sonia Sims jam skyrė 2500 svarų sterlingų baudą. P.Leščinskas dar turės sumokėti ir 85 svarus sterlingų už teismo išlaidas. Iš viso – apie 11,4 tūkst. litų.

„Toks elgesys teršia visų olimpinių žaidynių dvasią“, – pridūrė teisėja S.Sims.

P.Leščinskas buvo paleistas teismo salėje, tačiau nesumokėjęs piniginės bausmės kalėjime atsidurtų 28-ioms dienoms.

Anot fanų, prieš paleidžiant P.Leščinską, teismas pareikalavo sumokėti užstatą.

“Teisėja paskelbė kaip ir ultimatumą – mūsų darbo laikas baigėsi, tad arba per 10 minučių sumokate užstatą, arba 28 paroms uždarome tave į kalėjimą ir baudos mokėti nereikės.

„Smulkmena“, bet sumokėti banko kortele nebuvo leista, o tokios sumos grynųjų niekas, žinoma, neturėjo. Situaciją išgelbėjo Antanas Guoga, kuriam pareiškus, kad už durų laukia pusės pasaulio žiniasklaida ir šitaip iš žmonių tyčiotis nevalia, britai nusileido ir sutiko užstatą priimti mokėjimų kortele,” – rašoma vieno Lietuvos rinktinės gerbėjo dienoraštyje Delfi.lt interneto portale.

P.Leščinskui nepavyko pamatyti rungtynių tarp Lietuvos ir Prancūzijos rinktinių. Lietuvis su draugu buvo išvestas iš arenos, o vėliau – ir iš Olimpinio parko.

Per Lietuvos rinktinės rungtynes su Prancūzija arenos tvarkdariai neleido lietuviams sueiti į vieną vietą ir kartu organizuotai palaikyti komandą, taip pat per rungtynes stovėti, griežtai liepę sėstis į savo vietas.

Jau prieš olimpiadą Lietuvos rinktinės gerbėjai skundėsi, kad į krepšinio turnyrą yra labai sunku gauti bilietus. Tačiau Londono olimpinėje arenoje tuščių vietų yra pakankamai.

Fanai sukūre atsišaukimą


Po rungtynių susirinkę Lietuvos rinktinės fanai sukūrė pareiškimą ir išsiuntinėjo jį žiniasklaidai, Londono olimpinių žaidynių organizaciniam komitetui, Prezidentūrai, Seimui, Lietuvos tautiniam olimpiniam komitetui (LTOK), Užsienio reikalų ministerijai (URM) ir kitais adresais.

Pareiškime rašoma:

„Mes norime aiškiai pasakyti Didžiosios Britanijos žmonėms, olimpinių žaidynių organizaciniam komitetui ir visiems sporto aistruoliams, kad smerkiame bet kokias rasizmo ir diskriminacijos apraiškas dėl rasės, seksualinės orientacijos ir religijos. Krepšinis – nacionalinė sporto šaka Lietuvoje, kuri tapo mūsų tautos dalimi. Visa šalis palaiko mūsų šalies rinktinę.
 
Mūsų valstybė daug metų kentėjo nuo nacistinės Vokietijos ir Sovietų Sąjungos prievartos: etninė diskriminacija, psichologinis teroras.
 
Antradienį per Lietuvos rinktinės rungtynes, vienas iš mūsų komandos aistruolių buvo suimtas dėl parodyto nacistinio gesto. Ši naujiena nuvilnijo per visą mūsų šalį. Tai nepagrįstas kaltinimas mūsų mažai šaliai.
 
Kaip bebūtų, tačiau šis gestas buvo neteisingai suprastas ir įvertintas policijos bei administracijos, kurie suėmė vieną iš sirgalių. Aistruolis buvo apkaltintas, kad parodė nacistinį ženklą, tačiau jis tiesiog iškėlė aukštyn ranką norėdamas paploti komandai. 36-erių metų sirgalius griežtai paneigė, kad norėjo pavaizduoti nacį.
 
Taip pat, policija neketina jam  grąžinti jo paso, kreditinių kortelių, grynųjų pinigų, mobiliojo telefono ir kitų svarbių daiktų, kuriuos jis turėjo, kai buvo suimtas.
 
Beje, kai šiandien jis bandė įeiti į rungtynes tarp Lietuvos ir Prancūzijos, nebuvo įleistas. Tačiau kas gi atsitiko su svarbiausiu britų teisėsaugos principu – „Nekaltas, kol teismas to neįrodė“?“

Panašių kaltinimų Lietuvos krepšinio rinktinės gerbėjai, išmaišę visą pasaulį, nebuvo patyrę nė vienoje šalyje.

"Pasodinti žmogų į kalėjimą ir skirti 10 tūkst. litų baudą vien už tai, kad jis du kartus suplojo ir iškėlė rankas į viršų? Ar dėl to, kad vienos nespėjo nuleisti? Patys suprantat - nelabai čia ką yra apie tai komentuoti," - nekalbus ketvirtadienio vakarą buvo Lietuvos rinktinės fanų lyderis Tomas Balaišis-Sėkla.

Situacija domisi Lietuvos URM


Penktadienį į įvykius sureagavo Lietuvos respublikos ambasada didžiojoje karalystėje ir LTOK. Šiandien ambasada ir LTOK surengė bendrą posėdį šiuo klausimu.

Vakare lrytas.lt aprašė Lietuvos užsienio reikalų ministerijos laišką, gautą per agentūrą BNS. Anot jo, vėlų antradienio vakarą, apie pusę dešimtos vakaro, sulaukus skambučio ministerijoje, netrukus buvo informuoti ambasados konsuliniai pareigūnai.

„Ambasados pastangos aiškintis incidento aplinkybes nedavė rezultatų, nes Jungtinės Karalystės teisėsaugos institucijose ne darbo metu gauti informaciją apie incidentą yra neįmanoma“, - rašoma URM laiške, kuriuo atsakoma į parlamentarės Aurelijos Stancikienės paklausimą.

Anot pranešimo, vėliau Londono policija ambasadą informavo, kad Lietuvos pilietis buvo sulaikytas dėl įžeidžiamų žodžių/elgesio olimpinių Lietuvos ir Nigerijos krepšinio rungtynių metu - nacistinių rankų gestų demonstravimo, „beždžionės“ garsų skleidimo ir kitų rasinės neapykantos veiksmų vykdymo.

„Atkreipiame dėmesį, kad Jungtinėje Karalystėje taikomas „nulinio pakantumo“ bet kuriam galimam rasistiniam veiksmui principas, kuris Olimpinių žaidynių metu taikomas ypač griežtai“, - rašo URM laiške.

URM taip pat atkreipė dėmesį, kad sulaikytasis, turėdamas tokią teisę, nesikreipė į ambasadą dėl konsulinės pagalbos suteikimo.

„Šį teismo sprendimą gali skųsti tik pats pilietis, ir tai yra vienintelis teisinis būdas jį pakeisti arba panaikinti. Jeigu pilietis kreipsis į ambasadą arba URM, esame pasirengę suteikti visokeriopą pagalbą pagal savo kompetenciją“, - nurodo URM.

„Ambasados darbuotojai skyrė ypatingą dėmesį šiam atvejui, o sulaikytojo žmona buvo informuojama apie ambasados veiksmus“, - teigia ministerija.

Lietuvos diplomatai taip pat teigia gavę patvirtinimą, kad sulaikyto Lietuvos piliečio daiktai buvo prarasti konvojavimo metu, už juos žadama atlyginti.

„Ambasada, gavusi informaciją, kad sirgalius, išėjęs iš teismo, neatgavo asmeninių daiktų, susisiekė su policijos, kurios areštinėje buvo Lietuvos pilietis, nuovada, taip pat su iš areštinės į teismą jį vežusia konvojavimo tarnyba, siekdama išsiaiškinti, kur yra asmens daiktai ir kodėl jie nebuvo grąžinti. Jungtinės Karalystės pareigūnai pripažino, kad Lietuvos piliečio asmeniniai daiktai, deja, buvo prarasti jo konvojavimo į teismą metu. Pilietis ir jo advokatas jau informuoti, kad konvojavimo tarnyba, gavusi asmeninį jo pareiškimą, pasirengusi išmokėti kompensaciją už prarastą turtą ir dokumentus“, - BNS pranešė Užsienio reikalų ministerija.

Anot ministerijos, jeigu tarp prarastų dokumentų buvo Lietuvos piliečio asmens tapatybės kortelė ar pasas, tam, kad jis galėtų grįžti į Lietuvą ambasada išduos vienkartinį kelionės dokumentą – asmens grįžimo pažymėjimą. Šiuo tikslu asmuo turės atvykti į ambasadą, su savimi turėdamas savo nuotrauką. Dokumentas bus išduotas tą pačią dieną ir galios dvi savaites nuo jo išdavimo dienos.

"Raganų medžioklė"?


Londono olimpiada pasižymi ne vien pukia sporto šventės atmosfera, bet ir rasistų paieškomis tarp sportininkų. Dėl šių priežasčių namo teko grįžti trims atletams.

Dėl rasistinių pareiškinmų namo išsiųsti Graikijos lengvaatletė Paraskevi Papachristou ir Šveicarijos futbolininkas Michelis Morganella.

Vokietijos irkluotoja Nadja Drigalla buvo iš olimpiados išsiųsta dėl įtarimų sąsajomis su šalies neonaciais.
 
Lrytas.lt tai pavadino Londono olimpinių valdininkų paranoja dėl nacizmo.