Marytė Marcinkevičiūtė 2012 m. rugsėjo 4 d. 22:20

V. Adamkus: „Rio de Žaneiro laikrodis jau tiksi"

Olimpinė čempionė Laura Asadauskaitė treniruotis dar nepradėjo, bet džiaugiasi, kad jai skiriamas toks didelis dėmesys

Kadenciją baigęs Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus toliau draugauja su sportu, yra aktyvus Lietuvos sportinės šeimos narys. Rugsėjo 4 d. su ponia Alma Adamkiene jis iškilmingų pietų pakvietė Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentą Artūrą Poviliūną, Londono olimpinę čempionę Laurą Asadauskaitę ir jos vyrą bei trenerį, Atėnų ir Pekino olimpinių žaidynių medalininką  Andrejų Zadneprovskį bei teisininką, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto atkūrimo darbo grupės (1988 m.) narį, buvusį LTOK viceprezidentą Kazimierą Motieką su žmona.
 

SIRGALIUS. „Stiklių“ žiemos sode įvyko ir susitikimas su žurnalistais. „Lietuva dar vis gyvena olimpinėmis nuotaikomis, pasiekimais ir laimėjimais. Noriu pasidžiaugti mūsų sportininkų laimėjimais:  atidarėme olimpines žaidynes, pelnydami aukso medalį, su aukso medaliu jas ir  uždarėme. Tai – istorinis įvykis ir, turbūt, nepakartojamas. Aš, manau, tokio antro įvykio jau nesulauksiu“, - sakė V. Adamkus.
 

Kadenciją baigęs prezidentas prie televizoriaus ekrano atidžiai sekė ir L. Asadauskaitės  pasirodymą olimpinėse arenose. „Kažkada aš irgi svajojau apie lengvosios atletikos trikovę, tačiau ji kažkodėl dingo iš lengvosios atletikos programos. Analizuodamas savo rezultatus, galvoju, kad irgi galėjau pagerinti šiokių tokių  rekordą. Deja, tas neįvyko.  Penkiakovininkių varžybas stebėjau su dideliu susidomėjimu ir nerimu. Drebėjau dėl Lauros, labai sirgau, tačiau vis galvojau, kad viskas bus gerai – svarbiausia, kad tiktai tas žirgas „nesustreikuotų”. Bet kai žirgas buvo suvaldytas, žinojau: pergalė jau netoli. Šis laimėjimas Lietuvai turi duoti didelę paspirtį mūsų pažiūrai į sportinį gyvenimą, mūsų vadovybei numatant žingsnius, ką padaryti, jog tie laimėjimai būtų pasiekiami daug lengviau nei dabar. Kartoju ir ateityje kartosiu, kad mus kažkas išgirs ir sportininkams bus sudarytos visai kitos sąlygos rengtis svarbiausiems metų išbandymams“, - kalbėjo V. Adamkus.
 

Buvęs mūsų šalies vadovas dėkojo Lietuvos tautiniam olimpiniam komitetui, kuris kasmet skiepija ir tvirtina olimpines idėjas. V. Adamkus olimpinei čempionei įteikė Prezidento medalį su  savo atvaizdu, o ponia Alma Adamkienė – gėlių puokštę.
 

Prie pietų stalo Laurai Asadauskaitei Jo Ekselencija su savo autografais ir palinkėjimais įteikė dar ir knygą „Valdas Adamkus – sporto žmogus“, o Andrejui Zadneprovskiui – savo dienoraščių knygą ir prezidentavimo laikotarpio nuotraukų albumą.
 

TALENTAI. LTOK prezidentas A. Poviliūnas dar kartą akcentavo, kad Londono olimpinės žaidynės buvo pačios sėkmingiausios – be to, jos ir pradėtos, ir baigtos aukso medaliais.

LTOK vadovas prisipažino, kad per penkiakovininkių varžybas labiausiai nerimavo dėl Lauros žirgo. „Kai beliko bėgimas ir šaudymas, mūsų kolegos jau sveikino mus ir sakė, kad mūsų sportininkė taps olimpine čempione. Visas pasaulis matė, kai Laura praktiškai pėstute atėjo prie finišo juostos, visiems papozavo ir tarsi pasakė, kad aš jau čia“, - kalbėjo A. Poviliūnas.
 

LTOK vadovas irgi viliasi, kad Lietuvoje pagerės ne tiktojo didžiojo sporto situacija, bet didesnis dėmesys bus skirtas ir jaunimui, nes kitos olimpinės žaidynės gali būti ne tokios sėkmingos. Jis  teigė, kad labai laukiama Druskininkuose, labai gražioje vietoje kylanti olimpinė sporto bazė, kur turtų būti ir plaukimo baseinas, ir viešbutukas, ir sporto salės.
 

„Tačiau labai jau ilgai tas olimpinis kompleksas statomas. Ypatingai norėčiau, kad naujoji Vyriausybė, koalicija iš karto numatytų 20 mln. Lt toms statyboms baigti ir kad mūsų geriausieji sportininkai tenai galėtų rengtis Rio de Žaneiro olimpinėms žaidynėms. Sudaryti geras sąlygas - tai valstybės ir savivaldybių rūpestis. Talentingų sportininkų pas mus tikrai yra labai daug. Paradoksas, bet faktas: estai ir latviai turi kur kas geresnes sąlygas, bet jų pasiekimai žymiai prastesni“, - kalbėjo A. Poviliūnas.
 

LAIKRODIS. LTOK vadovas dėkojo V. Adamkui ir poniai Almai, kad jie suranda progos pasikviesti sportininkus, su jais prie pietų stalo ilgėliau pabendrauti, taip pat LTOK garbės teismo pirmininkui K. Motiekai, kuris nuo pat LTOK atkūrimo pradžios yra ta uola, į kurią visada galima atsiremti.
 

„Rio de Žaneiro laikrodis jau paleistas. Laikrodis tiksi, o mes vieną sporto bazę statome 10 metų. Galų gale reikia tam padaryti galą. Kiti per 18 mėnesių gali įgyvendinti kartais neįsivaizduojamus projektus, o mes per vienerius metus negalime pastatyti olimpinio stadiono. Mes išvaistome pinigus ten, kur nereikia - staiga atsiranda premijos po 20 tūkst. Lt ar daugiau, milijonai skiriami kažkokiam negirdėtam, nežinomam projektui. Galų gale susitvarkyme valstybėje“, - kalbėjo V. Adamkus.   
 

Kadenciją baigęs prezidentas pasidžiaugė, kad pamažu gerėja mokinių sporto bazė. Rugsėjo 3 d.  naujųjų mokslų metų pradžios proga jis viešėjo Viršuliškių gimnazijoje ir pamatė puikią sporto bazę – stadioną, krepšinio, tinklinio ir futbolo aikštes. 

L.  Asadauskaitė pasidžiaugė, kad jai skirtas toks didelis dėmesys, kad susitikta „Stiklių“ restorano vienoje iš salių ir aptarti laimėjimai bei problemos. Penkiakovininkė prisipažino, kad ji sportuoti dar nepradėjo, kad vis dar bendrauja su spauda, o pailsėti galės tiktai mėnesio viduryje, kada A. Zadneprovskis grįš ir Europos jaunimo čempionato ir tada šeima galės išvykti atostogų.
 

Ir LTOK prezidentas A. Poviliūnas, ir L. Asadauskaitė į „Stiklius“ atėjo ne tuščiomis – jie Prezidentui V. Adamkui padovanojo Londono olimpinių žaidynių suvenyrų. Prezidentas tą antradienį buvo ypatingai geros nuotaikos – jis sulaukė labai geros žinios: pagaliau baigtas renovuoti jo plaukimo baseinas Antakalnyje. Šiomis dienomis jis vėl pradės plaukioti.
 

Dėl naujų sporto bazių statybų atkakliai kovojanti L. Asadauskaitė iš karto paklausė prezidento, kad gal ir jinai galėtų kartu paplaukioti, o tuo pačiu pasidomėjo, ar Jo Ekselencija vis dar mina dviračio pedalus ir žaidžia tenisą. Olimpinė čempionė žino Prezidento tvirtybę – V. Adamkus pirmą kartą į ligoninę atsigulė tiktai gyvendamas Lietuvoje.
 

„Stengiuosi nepasiduoti, vis dar minu dviračio pedalus, tiktai per lietų to nesiryžtu daryti. O teniso nežaidžiu jau porą metų“, - atsakė prezidentas.   
 

IŠGYVENIMAI. Jo Ekselencija pripažino, kad per Londono olimpines žaidynes labiausiai nepasisekė dviratininkei Simonai Krupeckaitei, kad medalis buvo tiesiog atimtas iš daugiakovininkės Austros Skujytės. „Aš dėl Austros Skujytės labai išgyvenau, tai niekšybė, kas su ja buvo padaryta. Į dopingo kontrolę mūsų sportininkė vienintelė buvo pakviesta viduryje varžybų, tai buvo galima padaryti pasibaigus visoms kovoms, kaip buvo daroma su kitais olimpinių žaidynių dalyviais.
 

Labai džiaugiausi, kad mūsų sporto vadovai parašė laišką Tarptautinio olimpinio komiteto prezidentui ir išdėstė, kad taip nesielgiama pasauliniu mastu“, - sakė V. Adamkus.

LTOK prezidentas A. Poviliūnas pridūrė, kad į dopingo kontrolę mūsų septynkovininkė buvo pakviesta net du kartus ir miegoti ėjo apie antrą valandą nakties, o jau šeštą reikėjo keltis ir dalyvauti antros dienos varžybose. Po didelio fizinio krūvio atsirado dar ir milžiniška nervinė įtampa.