Marytė Marcinkevičiūtė | 2012 m. spalio 10 d. 18:12 |
Per susitikimą su žurnalistais Daina Gudzinevičiūtė užsiminė, jog siūlė Virgilijui Aleknai prisijungti prie jos komandos, tačiau šis atsisakė
Likus dviems dienoms iki Lietuvos tautinio olimpinio komiteto generalinės asamblėjos, vis labiau kaista aistros, kas bus išrinktas naujuoju LTOK prezidentu: Daina Gudzinevičiūtė ar Virgilijus Alekna.
Abiem pretendentams dabar karštas metas, jie susitikinėja su federacijų ir asociacijų atstovais, treneriais, olimpiečiais, pristato savo programas ir komandas, su kuriomis pasirengę dirbti.
Sidnėjaus olimpinės čempionė D. Gudzinevičiūtė, 10 metų vadovaujanti Lietuvos sportininkų komisijai, o penkerius metus esanti Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondo komisijoje, prie pusryčių stalo pakvietė pabendrauti spaudos atstovus.
Kartu su kandidate į LTOK prezidentus buvo ir jos komandos nariai – Lietuvos dviračių sporto federacijos (LDSF) prezidentas verslininkas Romualdas Bakutis bei Lietuvos sporto federacijų sąjungos (LSFS) generalinis sekretorius Valentinas Paketūras.
PATIRTIS. D. Gudzinevičiūtė žurnalistams pirmiausiai papasakojo apie savo nuveiktus darbus LTOK vykdomajame komitete, kalbėjo apie tai, kokios svarbios sportininkams yra socialinės garantijos, jiems baigus didįjį sportą. Kaip LTOK vykdomojo komiteto atstovė, olimpinė čempionė dalyvavo Seime rengiant nacionalinę sporto strategiją, svarstant Vilniaus miesto sporto strategiją, optimizuojant Lietuvos olimpinio sporto centro veiklą, atstovavo LTOK ne viename tarptautiniame renginyje.
„Tai – neįkainuojama patirtis, kurią įgijau per visą šitą laiką. Apie kandidatavimą į LTOK prezidento postą prakalbau labai greitai po Londono olimpinių žaidynių ir per porą savaičių galutinai apsisprendžiau. Noriu pabrėžti, kad apsisprendžiau pati ir nesu niekieno prikalbinta, kaip daug žmonių galvoja. Turiu daug idėjų, minčių ir entuziazmo.
Labai noriu pasikeitimų ir gero darbo, kuris pagerintų Lietuvos sporto ir, be abejo, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto įvaizdį. Manau, kad bendradarbiausime su visomis sporto organizacijomis, su jomis kalbėsimės – gal kažkuo joms padėsime, gal kažką įdomaus iš jų sužinosime“, - kalbėjo D. Gudzinevičiūtė.
Šaulė kalbėjo apie savo komandą, kuri jau tvirtai apsisprendė dirbti drauge. Tai - galimi viceprezidentai: filosofas Arvydas Juozaitis, verslininkas R. Bakutis ir LSFS generalinis sekretorius V. Paketūras. Kol kas neaišku, kas galėtų tapti generaliniu sekretoriumi.
„Ne viena federacija išreiškė palaikymą man. Ačiū joms. Dalyvavau penkiose olimpinėse žaidynėse ir tikrai žinau, ko reikia sportininkams. Tačiau yra daug niuansų, kurių net negali įtarti. Labai norėtųsi, kad visos problemos ir programos būtų sprendžiamos ne tiktai LTOK pasitarimuose, bet ir bendradarbiaujant su valstybės institucijomis,“, - sakė kandidatė į LTOK prezidentus.
Beje, D. Gudzinevičiūtė užsiminė, jog siūlė V. Aleknai prisijungti prie jos komandos, tačiau šis atsisakė.
KOMPROMISAS. D. Gudzinevičiūtė yra įsitikinusi, kad būtų naivu tikėtis, kad, atėjus naujam prezidentui ir suradus kažkokių rėmėjų, - pasipils pinigų lietus. „Kažin, ar taip bus. Mes jau tarėmės ir galvojame, kaip ieškoti rėmėjų ir kaip išlaikyti dabartinius. Tačiau yra ir vidinių resursų. Yra tai, ką būtų galima panaudoti optimaliau. Kai kurių problemų turi sportininkai, tačiau jos ir dabar buvo sėkmingai sprendžiamos. Labai opus atlyginimų klausimas, kurį tikimės išspręsti“, - įsitikinusi D. Gudzinevičiūtė.
Olimpinė čempionė kalbėjo apie tai, kad turi būti skaidri Lietuvos tautinio olimpinio komiteto ir Olimpinio fondo finansinė veikla, atsakomybė, atskaitomybė, turi būti teikiamos reguliarios ataskaitos. Ji galvoja, kad ir dabar LTOK trūko to viešumo ir skaidrumo, kad Olimpinio fondo veiklą turi kontroliuoti ne revizijos komisija ir jos valdyba, bet ir LTOK vykdomasis komitetas.
„Turime siekti kompromiso tuose darbuose, kurie galėtų pagerinti sporto situaciją. Ir ne kovoti, ne konkuruoti, o bendromis jėgomis bandyti kažką nuveikti sporto labui. Todėl tikrai labai nemalonu, kad susidarė tokia priešprieša su kai kuriomis valstybinėmis institucijomis. Tiktai susivieniję galime padaryti gražių darbų. Nežinau, iš kur atsirado ta mintis, kad Lietuva drąsi šalis, mano manymu, visiems būtų naudingiau, kad Lietuva taptų sporto šalimi. Tikrai esame labai netoli to“, - kalbėjo penkių olimpinių žaidynių dalyvė.
PALAIKYMAS. V. Paketūras kalbėjo apie tai, kodėl dauguma federacijų palaiko D. Gudzinevičiūtės kandidatūrą.
„Žaviuosi jos moralinėmis savybėmis, o ypatingai jos siekimas įvykdyti užsibrėžtus tikslus. Į akis krenta tai, kad per 20 metų strigo sportininkų rentų skyrimas. Sprendžiant šią problemą Dainos įdirbis buvo ryškus. Teko kalbėtis su daugeliu Seimo narių, kurie dalyvavo tame procese, jie sakė, kad olimpinės čempionės indėlis dėl rentų skyrimo buvo didžiulis. Be abejo, ji sukaupė daug patyrimo, būdama LTOK vykdomojo komiteto nare ir Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondo komisijoje“, - sakė V. Paketūras.
Kalbėdamas apie D. Gudzinevičiūtės programą V. Paketūras teigė, kad aukštiems sporto rezultatams didelės įtakos turi sportininko ir trenerio glaudus bendradarbiavimas.
„Tačiau mūsų sporto bendruomenėje dažnai užmirštama, kad be jų dar yra ir gydytojai, masažuotojai, mokslininkai, organizatoriai, kiti specialistai. Reikia sudaryti sąlygas šitiems žmonėms, kad jie galėtų padėti mūsų geriausiems sportininkams. Tam dėmesį skiria Sporto federacijų sąjunga, šitas dėmesys turėtų pereiti ir į LTOK, nors per šias kadencijas sutardavome su jo vadovais ir jie pagal išgales, kiek galėdavo, tiek padėdavo minėtiems specialistams“, - kalbėjo V. Paketūras.
Pasak LSFS generalinio sekretoriaus, pats didžiausias smūgis iš oponentų buvo tas, kad 6-8 federacijos nori uzurpuoti galimybę vadovauti ne tiktai visai LTOK veiklai, bet ir skirti finansavimą pagal tą principą, kad, kas didesnis, tas turi ir daugiau gauti. „Su tuo Federacijų sąjunga nenori sutikti ir puolė ginti savo mažesnes nares. Dauguma sporto šakų federacijų palaiko mūsų poziciją, manome, kad esame visiškai teisūs, gindami savo narių teises“, - teigė V. Paketūras.
APGAVO. Ketvirtus metus Lietuvos dviračių sportui vadovaujantis verslininkas R. Bakutis galvoja, kad D. Gudzinevičiūtė į savo komandą jį pasikvietė todėl, kad Lietuvos dviračių sporto federacijai pastaraisiais metais pavyko pasiekti tam tikrų pozityvių permainų.
„Lietuvos tautinis olimpinis komitetas ir toliau turi būti nepriklausomas. Mano, verslininko požiūriu, tą padaryti galima tiktai tada, kai patys būsime skaidrūs ir vadyba sutvarkyta taip, kad niekas negalėtų prie nieko prikibti. Manau, kad LTOK mažai dėmesio skyrė savo dukterinių įmonių veiklai viešinti.
Keistai žiūriu į kolegas, kurie porą metų buvo LTOK vykdomajame komitete ir šiandien sako, kad, va, mes buvome, o tenai netvarka. Nieko sau. Galvoju, kad vyrai iš Lietuvos lengvosios atletikos ir Lietuvos krepšinio federacijų mus šiek tiek apgavo – porą metų tikėjome, kad jie mato organizaciją iš vidaus, tikėjome, kad, jeigu joje kas nors yra negero, tai jie ims ir garsiai paviešins.Parašys atvirą laišką, pasikvies išgerti kavos puodelį, pasitars su mumis, pakalbės. Tačiau visos problemos, pasirodo, pradėtos kelti tiktai tada, kai reikia rinkti LTOK prezidentą. Tai kelia tam tikrą nepasitikėjimą, mane, federacijos vadovą, tai žeidžia“, - kalbėjo R. Bakutis.