LFF informacija | 2012 m. spalio 19 d. 13:19 |
Šiemet savo jubiliejų švenčia Lietuvos moterų futbolas - sukanka 25 metai nuo jo atgimimo Lietuvoje.
Moterys futbolą Lietuvoje pradėjo žaisti dar prieš 40 metų, tačiau tuometinė santvarka jį žaisti dailiosios lyties atstovėms uždraudė. Moterų futbolo atgimimu laikomi 1987 metai, kai futbolo entuziastai Romualdas Lavrinavičius ir Kęstutis Birieta Kaune subūrė moterų komandą.
Šia proga šeštadienį, spalio 20 d., Nacionalinėje futbolo akademijos aikštyne (Aukštaičių g. 51, Kaunas) Lietuvos futbolo veteranės simbolinėse rungtynėse sužais su jaunosiomis Kauno miesto futbolininkėmis.
Šeštadienį vyksiančiose rungtynėse planuoja dalyvauti ir kelios futbolininkės, kurios buvo kviečiamos į Sovietų Sąjungos rinktinę - Aušra Tvarijonaitė-Kancė (dabar – tarptautinės kategorijos teisėja), Inga Gorbunovienė, Jolanta Kuodis, Raimonda Kudytė.
Simbolinių rungtynių pradžia – 12 valandą.
Lietuvoje moterys futbolą buvo pamėgusios dar 1971-1972 metais. Tada vykdavo mini futbolo 6X6 turnyrai. Be Vilniaus ir Kauno, moterų komandos susikūrė ir Šiauliuose, Panevėžyje, Anykščiuose, Naujojoje Akmenėje, Kėdainiuose - ir kitur. Vėliau jos perėjo ir prie didžiojo futbolo. Moterų futbolas populiarėjo daugelyje tuometinės SSRS miestų. Tačiau Komunistų partijos vadovai nusprendė, kad tai nauja vakarietiška mada, kuri netinka socialistinei visuomenei. 1972 metais moterų futbolas buvo uždraustas, kaip neva žalojantis moterų sveikatą sportas.
Tik padvelkus permainų vėjams, moterys vėl galėjo sugrįžti į futbolo aikštes. 1987 metų rugpjūtį Romualdo Lavrinavičiaus ir Kęstučio Birietos dėka Kaune vėl suburiama moterų futbolo komanda. Pirmasis komandos rėmėjas buvo Vytauto Baublio vadovaujamas Respublikinis sporto kombinatas. Netrukus moterų futbolo ekipa susibūrė ir Vilniuje.
Kadangi daugiau moterų futbolo komandų tuo metu Lietuvoje nebuvo, R.Lavrinavičiaus merginos nepabūgdavo žaisti ir prieš vyrų veteranų ekipas „Kovą“, „Drobę“, „Makabį“. Veteranai, įvertinę moterų futbolo žaidimo techninį lygį, nevengdavo pasikviesti jas žaisti ir į savo organizuojamus mažojo futbolo turnyrus.
Moterys žaisdavo ir prieš berniukų komandas, kur labai įsiminė berniukų vikrumas, ir prieš kai kurias vyrų ekipas. Yra žaidusios draugiškas rungtynes su Birštono „Versme" ir net prieš laikinosios tarnybos kareivius. Kadangi komanda nepabūgdavo tokių varžybinių treniruočių, kaunietės tapo moterų futbolo lyderėmis Lietuvoje ir, labai ilgą laiką, kol nepasikeitė visa komandos sudėtis, neužleido lyderių pozicijų.
Tai buvo išties sėkmingai susibūrusi komanda. Visos merginos pagal galimybes pavyzdingai lankė treniruotes. Juk daugelis buvo dirbančios ir treniruotes lankė po darbo, dalis buvo ištekėjusios ir auginančios atžalas. Kiekvienais metais geriausia puolėja buvo renkama Ingrida Gorbunovienė. Jos įmuštų įvarčių skaičiai išties būdavo įspūdingi. Palyginimui, per 1993-1994 metų sezoną ji įmušė 71 įvartį, o antrą vietą užėmusi žaidėja tik 6.
Nepaprastą reakciją ir supratimą demonstravo ir vartininkė Rigonda Janulevičienė. Dažnai per futbolą sezoną jos vartai taip ir likdavo „sausi. Treneris R.Lavrinavičiius išties gyveno dideliais lūkesčiais, matydamas toli į priekį. Jis visoms teigė, kad visos gali puikiai žaisti, tik reikia didelių pastangų. Numatė, kad dalis žaidėjų gali puikiai žaisti ir užsienio komandose ir tuometinėje SSRS rinktinėje, kas vėliau ir pasitvirtino. J.Valančienė, V.Stelmokaitė, I.Gorbunovienė, R Janulevičienė buvo pakviestos į SSRS moterų futbolo rinktinę, R.Kudytė ir A.Tvarijonaitė į SSRS jaunių merginų rinktinę.
Tai buvo garbė ir įvertinimas treneriui R.Lavrinavičiui, ir klubui, ir Lietuvai, kad išugdoma tiek gerų žaidėjų. Ne veltui buvo dėtos trenerio pastangos stiprinti sportininkių ne tik fizinį pasirengimą, bet ir taktiką. Daug laiko buvo užtrunkama prieš kiekvienas varžybas stumdant ant lentos „šaškes“ ir aiškinant optimaliausius, geriausius puolimo, gynybos variantus. Įsiminė trenerio posakis: „jei jūs techniškai neatliksite veiksmo, pateisinsiu, bet jei nemąstysite aikštėje, tada pyksiu“. Komanda buvo gerai paruosta fiziškai. Ekipa dalyvavo „Sandraugos" turnyre dėl išėjimo ir dalyvavimo Aukščiausioje moterų futbolo lygoje. Merginos įrodė savo puikiu žaidimu, kad yra pasiruošusios ir gali žaisti ir Aukščiausioje lygoje. Pogrupyje užimta 4-a vieta ir teisė žaisti prieš geriausias tuometines SSRS komandas. Tačiau, Lietuvos futbolo federacijai atsiskyrus nuo SSRS futbolo federacijos, komanda neteko pasitraukė iš varžybų.
Beveik visos žaidėjos išvyko į kitų respublikų komandas. R. Kudytė; I. Gorbunovienė; N. Osipova; V. Stelmokaitė išvažiavo žaisti į Rygos „Jelgava – RAF“; A.Tvarijonaitė; J.Burokaitė; R.Janulevičienė; E.Vaščilko į Kalugos „Kalužanka", A.Vaičytė; I.Kučinskaitė - į Gardino „Niva“. Vėliau R.Kudytė ir A.Vaičytė žaidė ir Bulgarijos klube Varnos „Grand hotel“.
Tik kai merginos pradėjo žaisti futbolą Ukmergėje, Kelmėje ir kituose miestuose, atsirado galimybė surengti Lietuvos moterų futbolo čempionatą ir Moterų futbolo taurės turnyrą, visos kaunietės sugrįžo į savo mylimą komandą ir žaidė ne tik už savo klubą, bet ir sudarė Lietuvos rinktinės pagrindą.
Lietuvės dalyvavo Europos, Pasaulio čempionato atrankos varžybose. Laimėjo visas rungtynes prieš Estijos ir Latvijos komandas ir sužaidė lygiomis su Bulgarijos rinktine, ne kartą tapo Baltijos šalių čempionėmis.
Ne vieną ir ne du kartus Kauno komanda tapo Lietuvos čempione ir taurės laimėtoja.
Komanda nuoširdžiai dėkoja visiems treneriams prisidėjusiems prie komandos tobulėjimo: Romui Lavrinavičiui, K.Birietai, A.Janovskiui, J.Sarapui, V.Lekui, A.Putramentui, V.Garškai, V.Starkui, komandos vadovui Labučiui, komandos padėjėjui G.Gorbunovui. Taip pat visiems rėmėjams pradedant nuo Respublikinio sporto kombinato (direktorius V.Baublys): Kauno „Kotonui“, Kauno A.Sniečkaus Politechnikos Institutui (dabar Kauno Technologijos Universitetas, sporto katedros vedėjas V.Linonis), Juozui Šorui, Anatolijui Čiupkovui, Gintautui Matijoškai ir kitiems.
Komanda keitė pavadinimus ir vadinosi: „RSK“, „RSK-Kotonas“, „Kotonas“, Kauno „Olimpija“, „Olimpija - Centras", Kauno „Gabija-Politechnika“, „Sika – Politechnika“. Visa tai dabar lieka tos komandos istorija
Šiuo metu buvusios žaidėjos A.Tvarijonaitė ir I.Siliūnienė - turi FIFA tarptautinės kategorijos teisėjų licencijas ir teisėjauja tarptautinėse moterų komandų rungtynėse.
Ingrida Siliūnienė treniruoja Kauno moterų komandą, o Raimonda Kudytė iki praėjusių metų dar žaidė futbolą, atstovavo Šiaulių miesto komandai ir Lietuvos rinktinei. Sėkmės joms ir ištvermės.