basketnews.lt | 2012 m. lapkričio 11 d. 13:10 |
Lietuvos ir kitų Europos šalių krepšininkai dėl žemyno čempionų titulo galės kautis tik kas ketverius metus. Taip nusprendė FIBA
Tarptautinė krepšinio federacija (FIBA) įvykdė itin daug prieštaringų vertinimų susilaukusias krepšinio turnyrų reformas. Nuo 2017 metų Europos ir kitų žemynų čempionatai bus rengiami tik kas ketverius metus, o pasaulio pirmenybėse rungtyniaus ne 24, o 32 rinktinės. Šis turnyras, remiantis futbolo pavyzdžiu, skambiai pavadintas FIBA Pasaulio taurės varžybomis.
Šiuos pakeitimus Malaizijos sostinėje Kuala Lumpure priėmė sekmadienį posėdžiavusi FIBA Centrinė valdyba. Artimiausius ketverius metus žemynų čempionatai bus rengiami pagal senąją tvarką, o nuo 2017 m. bus pereita prie naujojo tvarkaraščio.
Ekspertai jau dabar pastebi, kad šie pasikeitimai gerokai sumenkins Europos krepšinio prestižą. Pastaraisiais metais gerokai sustiprėjęs „Eurobasket“ turnyras taps menkaverčiu – kelialapius į olimpines žaidynes rinktinės dalysis tik Pasaulio taurės turnyre ir specialiose olimpinės atrankos varžybose.
FIBA Centrinės valdybos nutarimai:
•Po 2014 metais Ispanijoje vyksiančio FIBA Pasaulio taurės turnyro kitos planetos pirmenybės bus surengtos 2019 metais (vietoje 2018 m.) ir vyks kas ketverius metus. Jose rungtyniaus 32 komandos (vietoje 24).
•Kelialapius į FIBA Pasaulio taurės turnyrą komandos galės iškovoti atrankos varžybose, kurios vyks net šešiais etapais ir truks dvejus metus. Planuojama, kad atrankos turnyrai į 2019 m. FIBA Pasaulio taurės varžybas bus rengiami 2017 m. lapkričio, 2018 m. vasario, birželio, rugsėjo ir lapkričio bei 2019 m. vasario mėnesiais. Tikslus atrankos turnyrų formatas ir tvarkaraštis bus paskelbtas artimiausiu metu. Skelbiama, kad visos atrankoje kovosiančios rinktinės bus padalytos į du – A ir B – divizionus, o juose suskirstytos į grupes po tris ar keturias komandas. Jos sužais dviejų ratų sistema namie bei išvykoje.
•Iki šiol atskiras kvotas kelialapiams į pasaulio čempionatus turėjusi Azija ir Okeanija dėl kelialapių į FIBA Pasaulio taurės turnyrą kausis kartu. Tuo tarpu kovodamos dėl patekimo į olimpines žaidynes, abiejų žemynų valstybės išsaugos regioninį principą.
•Nuo 2017 metų visų žemynų čempionatai bus rengiami kas ketverius metus (2017, 2021, 2025 m. ir t.t.). Kelialapius į juos rinktinės turės išsikovoti per kvalifikacinius turnyrus, analogiškus FIBA Pasaulio taurės varžyboms.
•Kelialapius į 2020 metų olimpines žaidynes rinktinės galės iškovoti tik dalyvaudamos 2019 metų FIBA Pasaulio taurės turnyre. Bilietų neiškovojusios rinktinės turės galimybę iškopti į olimpiadą, per olimpinius atrankos turnyrus (panašius, kaip šių metų vasarą buvo surengtas Venesueloje).
FIBA Centrinės valdyba tvirtino, kad naujas krepšinio turnyrų tvarkaraštis ir formatas komandų gerbėjams leis kur kas dažniau išvysti rungtyniaujančius savo šalies krepšininkus.
Anot reformų iniciatoriaus FIBA prezidento prancūzo Yvano Mainini, rinktinės namų aikštėje žais reguliariai, o sirgaliai turės galimybę išvysti daugiau aukšto lygio rungtynių.
Tačiau ar toks tvarkaraštis buvo derintas su NBA lyga, kurioje šį sezoną žaidžia rekordiškai daug – per 80 užsieniečių – užsiminta nebuvo.
Malaizijoje vykusiame posėdyje FIBA nesiryžo priimti dar vieno skandalingo sprendimo ir įvesti amžiaus apribojimus olimpinių žaidynių krepšinio turnyro dalyviams.
Prieš kurį laiką buvo pasigirdę kalbų, kad siekdama dar labiau sustiprinti Pasaulio taurės turnyro prestižą FIBA neleis olimpiadoje varžytis vyresniems kaip 23 metų krepšininkams.