sportas.info | 2013 m. vasario 8 d. 12:54 |
Lietuvos sporto žurnalistų federacija ir Lietuvos žurnalistų sąjunga ėmėsi ginti už aštrias publikacijas keršto sulaukusį kolegą Gintarą Šiuparį
Lietuvos sporto žurnalistų federacijos pareiškimas
Lietuvos sporto žurnalistų federacija (LSŽF) reiškia protestą dėl žurnalistui Gintarui Šiupariui daromų kliūčių atlikti profesines pareigas per „Šiaulių arenoje“ vykstančius renginius.
Vasario 6 dieną įvykusį incidentą, kai G.Šiupariui, kuris yra dienraščio „Lietuvos rytas“ korespondentas ir kartu atlieka krepšinio klubo „Šiauliai“ atstovo spaudai pareigas, nebuvo leista „Šiaulių“ arenoje fotografuoti ir dalyvauti spaudos konferencijoje, vertiname kaip šiurkštų Lietuvos visuomenės informavimo įstatymų pažeidimą.
Kaip paaiškėjo iš vasario 7 dieną gautos informacijos, sprendimą neleisti G.Šiupariui atlikti savo pareigų priėmė arenos valdytojos VšĮ „Pramogų sala“ generalinis direktorius Gintaras Radavičius, anksčiau dėl savo veiklos sulaukęs kritikos žurnalisto rašiniuose.
G.Radavičius grasina kreiptis į teismą ir savo vasario 7 d. rašte pareiškė: „kol vyks teismo procesas ir kiti teisiniai veiksmai žurnalisto G.Šiupario profesinės veiklos atžvilgiu, mes priėmėme besąlygišką sprendimą šiam asmeniui nesuteikti akreditacijos.“ Tokiu būdu G.Radavičius pripažino, kad neteisėtai elgiasi dėl asmeninių motyvų.
LSŽF taip pat kelia nuostabą Lietuvos krepšinio lygos (LKL) bejėgiškumas, nes pažeidžiami ir LKL nuostatai, o vasario 6-ąją „Šiaulių arenoje“ buvęs ir kartu su G.Radavičiumi rungtynes stebėjęs LKL direktorius Linas Gilys nepadėjo žurnalistui ir „Šiaulių“ klubo atstovui, turinčiam LKL patvirtintą licenciją visam sezonui. LKL nuostatuose numatyta, kad klubai turi suteikti akreditacijas žurnalistams, bet G.Radavičius teigia, kad šią teisę yra perėmusi VšĮ „Pramogų sala“. Ši „Šiaulių“ arenos valdytoja sausio 29 dieną priėmė diskriminacines žurnalistų akreditacijos taisykles, numatančias sau teisę naudoti ar nusavinti viešosios informacijos rengėjų atstovų nuotraukas ar filmuotą medžiagą.
LSŽF pareiškia, kad „Šiaulių arenos“ valdytojų veiksmai ir LKL vadovų pasyvi pozicija pažeidžia Visuomenės informavimo įstatymą ir siūlo išspręsti konfliktą iki artimiausių „Šiaulių“ klubo rungtynių (vasario 8 d.) išduodant G.Šiupariui akreditaciją ir daugiau nedarant kliūčių dirbti žurnalisto darbą. Jei žurnalistui ir toliau bus kliudoma, LSŽF palaikys sporto žurnalistų iniciatyvas boikotuoti ar kitaip reikšti protestą prieš „Šiaulių arenos“ ir LKL veiksmus ribojant žiniasklaidos laisvę.
LSŽF taip pat pasilieka teisę informuoti tarptautines organizacijas apie žurnalistų darbo suvaržymus Šiauliuose. Tuo pačiu LSŽF pareiškia, kad palaikys Lietuvos žurnalistų sąjungos veiksmus sprendžiant šį konfliktą.
Lietuvos žurnalistų sąjungos pareiškimas
Lietuvos krepšinio lygos 2012/2013 metų sezono nuostatai skelbia, kad Lietuvos krepšinio lyga siekia ir tokių tikslų - efektyviai bendradarbiauti su žiniasklaidos priemonėmis, kad kuo daugiau informacijos apie LKL pasiektų visuomenę, formuoti teigiamą LKL įvaizdį bei visomis priemonėmis reklamuoti LKL renginius. Lietuvos žurnalistų sąjunga įsitikinusi, kad siekdama šių tikslų tiek pati LKL, tiek jos partneriai šių tikslų turėtų siekti ne tik efektyviomis, bet ir teisėtomis bei teisingumos priemonėmis.
Todėl LŽS su nerimu sutiko kolegos Gintaro Šiupario atsiųstą žinią, kad „Šiaulių arenos“ operatorius VšĮ „Pramogų sala“ jam neteisėtai riboja galimybę stebėti ir fiksuoti krepšinio varžybas šioje arenoje, nors kolega formaliai turi visas teises būti pagal galiojančias taisykles ir vykdyti savo profesionalią veiklą. Pasak G. Šiupario, vasario 6 d. į Šiaulių arenoje vykusias LKL čempionato rungtynes tarp „Šiaulių“ ir Klaipėdos „Neptūno“ komandų nebuvo įleistas jis, krepšinio klubo „Šiauliai“ atstovas spaudai ir dienraščio „Lietuvos rytas“ fotokorespondentas. Motyvuota, kad Šiaulių arenos administracija pakeitė ir nuo vasario 1 d. taiko naują žurnalistų akreditacijos tvarką. Kolega mano, kad jo neįleido ne dėl tariamų akreditacijos formalumų, o dėl dienraštyje „Lietuvos rytas“ publikuoto straipsnių ciklo apie „Šiaulių areną“.
LŽS visais atvejais vienbalsiai smerkia bet kokius bandymus sporto klubuose ar kitose organizacijose riboti žurnalistų teisę rinkti informaciją ar diskriminuojant juos atsisakyti teikti akreditacijas. Ypač smerkiamas neteisėtas persekiojimas už kritiką.
LŽS Taryba taip pat atkreipia dėmesį, kad pagal Visuomenės informavimo įstatymą, draudžiama persekioti žurnalistą už paskelbtą informaciją, jeigu ją rengiant ir platinant nebuvo pažeisti įstatymai. Taip pat primename, kad viešosios informacijos rengėjas ir (ar) platintojas turi teisę akredituoti savo žurnalistus prie valstybės institucijų, politinių partijų, politinių ir kitų organizacijų, taip pat kitų institucijų šalių susitarimu. LŽS taip pat pažymi, kad Lietuvos Konstitucija nurodo, jog riboti teisę rinkti ir skleisti informaciją galima tik įstatymu. Todėl esame įsitikinę, kad turėtų būti numatytos konkrečios sankcijos.
Todėl LŽS Taryba yra sunerimusi, kad krepšinio veikla ir žurnalistika akivaizdžiai turi problemų. Kol kas akivaizdus vienas faktas – žurnalistai nurodo konkrečias informacijos rinkimo problemas.
Atsižvelgdama į tai, LŽS oficialiais raštais dėl minėtų problemų kreipiasi į tas organizacijas, kurios, pasak kolegų, susiję su galimais jų teisų ribojimais. Taip pat atskirais raštais kreipiamasi į organizacijas, atsakingas už sporto veiklos organizavimą, vykdymą ir kontrolę: Lietuvos krepšinio federaciją, Lietuvos krepšinio lygą. LŽS nuomone, susidariusi situacija įpareigoja imtis priemonių (pvz.: apsvarstyti teisės aktus, kuriais reglamentuojama krepšinio klubų dalyvavimo turnyruose ir lygose veikla ir kt.), kurios padėtų užkirsti kelią panašiems žurnalistų teisių ribojimams ateityje.
Gintaro Šiupario, dienraščio „Lietuvos rytas“ fotokorespondento, krepšinio klubo „Šiauliai“ atstovo spaudai, pareiškimas
Šių metų vasario 6 d. į Šiaulių arenoje vykusias LKL čempionato rungtynes tarp „Šiaulių“ ir Klaipėdos „Neptūno“ komandų nebuvo įleistas aš, krepšinio klubo „Šiauliai“ atstovas spaudai ir dienraščio „Lietuvos rytas“ fotokorespondentas Gintaras Šiuparys. Motyvuota, kad Šiaulių arenos administracija pakeitė ir nuo vasario 1 d. taiko naują žurnalistų akreditacijos tvarką.
Apsaugininkai neįleido manęs nei su pateiktu galiojančiu dienraščio „Lietuvos rytas“ žurnalisto, nei su krepšinio klubo „Šiauliai“ darbuotojo pažymėjimu (išduotu neterminuotai), nei su LKL patvirtintu oficialiu 2012/2013 m. sezono licencijuotų asmenų sąrašu ( žr. priedus).
Į areną patekau su abonementu, bet man buvo uždrausta įsinešti savo fotoaparatūrą ir kompiuterį. Todėl negalėjau fotografuoti ir pateikti nuotraukų klubo interneto svetainėje, naujienų portale lrytas.lt, socialiniame tinkle Facebook.
Negalėjau užfiksuoti ir ilgamečio „Šiaulių“ klubo prezidento Algimanto Mikšio apdovanojimo ceremonijos – prieš rungtynes jis buvo sveikinamas su 70-mečio jubiliejumi.
Po rungtynių apsaugininkai manęs neįleido į arenos patalpas, kur rengiamos spaudos konferencijos, todėl aš, „Šiaulių“ klubo atstovas spaudai G.Šiuparys, negalėjau atlikti savo tiesioginio darbo – organizuoti spaudos konferencijos, o po to klubo svetainėje operatyviai pateikti trenerių ir žaidėjų minčių.
Pagal LKL nuostatus, galiojančius ir BBL čempionate, varžybų organizatorius yra ne patalpas administruojančios įmonės, o krepšinio klubai. Reglamento 19.11 punktu (žr. priedus) numatoma žurnalistų įleidimo į varžybas ir reglamentuojama žurnalistų akreditavimo tvarka. Krepšinio klubas „Šiauliai“ netaiko specialios akreditavimo sistemos, todėl žurnalistai į varžybas turėtų būti įleidžiami pateikę galiojantį darbo pažymėjimą.
Kilus triukšmui, netikėtai pasitvirtino tai, ką sakiau nuo pat pradžių – manęs neįleido ne dėl tariamų akreditacijos formalumų, o dėl dienraštyje „Lietuvos rytas“ publikuoto straipsnių ciklo apie Šiaulių areną. Po šių mano straipsnių prokuratūra pradėjo kelis ikiteisminius tyrimus, kurie dar nėra pasibaigę. Viena civilinė byla, kurioje Šiaulių apygardos prokuratūra gynė viešąjį interesą, baigėsi taikos sutartimi, bet šis sprendimas tik patvirtino mano publikacijose rašomus faktus.
Šiaulių arenos valdytojos VšĮ „Pramogų sala“ G.Radavičius pernai buvo pateikęs skundą Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai (ŽEIT). Buvau kaltinamas šmeižtu, dalykinės reputacijos menkinimu ir kt. nusikaltimais. ŽEIT ištyrė skundą ir atmetė visus man mestus kaltinimus kaip nepagrįstus. Išvadose (žr. priedą) pažymėta, kad profesionaliai atlikau savo, žurnalisto, pareigą. Ši išvada buvo patekta skundą parašiusiai pusei VšĮ „Pramogų sala“ bei dienraščiui „Lietuvos rytas“.
Kai manęs vasario 6 d. neįleido į areną, man nekilo abejonių, su kuo tai susiję. Vasario 7 d. Lietuvos žiniasklaidai išplatintame VšI „Pramogų sala“ pareiškime vėl buvau apkaltintas šmeižtu ir t.t. (žr. priedus). Nurodyta, kad tai ir yra tikroji priežastis neleisti man, žurnalistui ir krepšinio klubo atstovui spaudai, atlikti savo pareigą.
Viena vertus, mano padėtis kiek palengvėjo, nes VšĮ „Pramogų sala“ vadovas pats oficialiai patvirtino teisiškai gana sunkiai įrodomą tiesą: esu persekiojamas dėl profesinės veiklos. Tačiau persekioti už išsakytą nuomonę, be teismo sprendimo vykdyti savo teisingumą neleidžia Lietuvos Respublikos įstatymai.
Kita vertus, esu apkaltintas tuo, dėl ko ŽEIT mane išteisino. VšĮ „Pramogų sala vadovas neabejotinai žinojo apie šį išteisinimo faktą. Vadinasi, aš pats esu šmeižiamas, viešai vadinamas nusikaltėliu, nors niekada nebuvau nei teisiamas, nei nuteistas.
Darbas dienraštyje „Lietuvos rytas“ (15 metų) ir krepšinio klube „Šiauliai“ (10 metų) yra vieninteliai mano, dviejų nepilnamečių vaikų tėvo, pajamų šaltiniai. Akivaizdu, kad krepšinio varžybos yra sudėtinė mano darbo dalis, todėl vienašališkas ir tik jų pačių nuomonę pagrįstas draudimas dirbti per Šiaulių arenoje vykstančias varžybas neabejotinai finansiškai pakenks man ir mano šeimai.
Pridedu ir Vyriausios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) išvadą. Šis tyrimas buvo atliktas Šiaulių apygardos prokuratūros prašymu. Medžiagoje – mano publikacijas patvirtinantys faktai.
Nors nesu nei LŽS, nei LSŽF, nei LŽS sporto žurnalistų klubo narys, prašau jūsų kolegiškos pagalbos apsiginti nuo akivaizdaus persekiojimo už profesinę žurnalisto veiklą.