Ingvaras Butautas 2013 m. gegužės 27 d. 09:51

Stadionas tuščias tik naktį

Nors dėl Tuskulėnų mokyklos stadiono verda aistros, net skirtingose barikadų pusėse esantys žmonės sutaria – jo negalima griauti

Tuskulėnų vidurinės mokyklos stadionas Žirmūnų mikrorajone Vilniuje išdygo prieš kelerius metus. Jį įrengusi bendrovė „Jokvila“ už tai gavo didesnį sklypą mokyklai priklausiusioje teritorijoje daugiabučių namų statybai.

„Gerokai anksčiau ne toje vietoje, kur dabar yra stadionas, o kitoje mokyklos pusėje, buvo dvi asfaltuotos aikštelės: krepšinio ir tinklinio“, – prisiminė Tuskulėnų vidurinės mokyklos kūno kultūros mokytojas Vidas Grigas.

Naujo stadiono mažesnių matmenų futbolo aikštė buvo padengta dirbtine danga. Dabar ji jau gerokai susidėvėjusi.

„Taip, dangai jau septinti metai. Aišku, būtų gerai ją atnaujinti. Yra visokių tokios dangos atnaujinimo būdų, specialių traktoriukų, sutvarkančių velėną, specialistų, galinčių pakonsultuoti“, – kalbėjo V. Grigas.

Tiesa, vargu ar mokykla tai galėtų įgyvendinti savo lėšomis. Bent jau kūno kultūros mokytojas to nesitiki. „Nors aš neįsivaizduoju tos aikštės renovavimo kainos, bet tai, manau, būtų tikrai dideli pinigai“, – sakė V. Grigas.

Sportuoja per 1 000 vaikų
Kad ir kaip ten būtų, atšilus orams stadionas tuščias nelieka. Pirmąją dienos pusę kūno kultūros mokytojai jame veda pamokas apie 1 100 mokykloje besimokančių vaikų, o vos namo išsiskirstę mokiniai greitai vėl į jį sugrįžta. Ir ne tik Tuskulėnų vidurinės mokyklos, bet ir kitų mokyklų moksleiviai.

„Kiekvieną vakarą stadione daugybė vaikų, jis reikalingas ne tik mokyklai, bet ir visam mikrorajonui, jo bendruomenei. Nors jo tiesioginė paskirtis – kūno kultūros pamokoms, bet mokykla dažniausiai naudojasi stadionu maždaug iki antros valandos. O jame ir toliau vyksta tiek rungtynės, tiek turnyrai. Visą laiką jis būna pilnas. Nebent vasaros vidudieniais per labai didelius karščius ištuštėja“, – pasakojo kūno kultūros mokytojas.

Renkasi rajono gyventojai
Stadiono populiarumą galima paaiškinti tuo, kad mokykla niekam nedraudžia jame sportuoti.

„Aš pats jame vis pažaidžiu futbolą nuo tada, kai tą stadioną įrengė, ir mano sūnus jame užaugo“, – sakė netoliese gyvenantis 39-erių metų žirmūniškis Valdas Kancleris.

„Laisvu laiku ar savaitgaliais gali ateiti žaisti bet kas. Kartais būna imamas simbolinis mokestis, naudojamas stadionui aptvarkyti, vartų tinklui pakeisti. Bet jis būna beveik niekinis“, – kalbėjo kūno kultūros mokytojas.

Dėl bazės – konfliktas
2012-aisiais į Vilniaus miesto 1-ąjį apylinkės teismą kreipėsi UAB „Kapitalo investicijos“, reikalaudama įpareigoti savivaldybę, kad ši savo lėšomis nugriautų Tuskulėnų mokyklos stadioną. Bendrovė nurodė esanti teisėta sklypo, ant kurio stovi aikštynas, savininkė. Pirmasis teismo posėdis vyko vasario 21 d., o artimiausias numatytas gegužės 30 dieną.

1997-aisiais Vilniaus savivaldybė pasirašė sutartį su bendrove „Jokvila“. Jai buvo leista Tuskulėnų mokyklos prieigose statyti daugiabučius namus, mokyklos teritorija sumažinta, dalį jos užleidžiant statyboms.

Už tai „Jokvila“ įsipareigojo išpirkti kitą sklypą prie mokyklos, jame įrengti stadioną ir leisti juo naudotis Tuskulėnų mokyklos auklėtiniams. Bendrovė įsipareigojimus įvykdė – mokyklai įrengtas naujas ir tvarkingas sporto aikštynas. Tačiau „Jokvilai“ buvo iškelta bankroto byla, o jai priklausiusį sklypą perėmė „Kapitalo investicijos“. Ši 2007 m. įsteigta bendrovė dabar nenori prisiimti „Jokvilos“ įsipareigojimų ir reiškia teises į 800 kv. m ploto sklypą, kuriame stovi stadionas.



Nori kompensacijos
Tiesa, pačių „Kapitalo investicijų“ direktorius Jonas Kondratas tvirtina, kad nugriauti stadioną nėra bendrovės tikslas. Jis sako, kad dėl padėties kalta Vilniaus miesto savivaldybė, nenorinti susitarti gražiuoju ir kompensuoti bendrovei už sklypą pinigais ar kitu nekilnojamuoju turtu.

„Mes tikrai nesiruošiame griauti to stadiono, nenorime vaikų palikti be vietos sportuoti, nesame beširdžiai. Mes ne kartą siūlėme savivaldybei spręsti tą problemą. Mūsų siūlomi variantai yra paprasti.. Mes atiduodame stadioną, o savivaldybė mums skiria adekvatų pagal vertę žemės sklypą. Jeigu tai nepriimtina, jeigu savivaldybė nedisponuoja žemės sklypais, galime mainyti į kitą nekilnojamąjį turtą. Kitas variantas – savivaldybė išperka iš mūsų tą sklypą. Trečias variantas – galų gale tegu savivaldybė nacionalizuoja tą sklypą ir tinkamai atlygina mums už jį“, – teigė J. Kondratas.

Kreipėsi net į prezidentę
Galimybė netekti stadiono supykdė ne tik Žirmūnų gyventojus, bet ir kitus žmones. Susikūrusi iniciatyvinė grupė ėmėsi įvairių akcijų stadionui išsaugoti. Buvo surinkta per 3 tūkst. vilniečių parašų ir kreiptasi į prezidentę Dalią Grybauskaitę, Vilniaus merą Artūrą Zuoką ir būrį valstybės įstaigų. Šiuo kreipimusi prašoma išsaugoti mokyklos stadioną. Vasarį prie Vilniaus miesto apylinkės teismo piketavo sostinės Tuskulėnų vidurinės mokyklos auklėtiniai.

Gegužę buvo surengtas futbolo turnyras su šūkiu: „Išsaugokime Tuskulėnų mokyklos stadioną“.

Neramiai laukia teismo
„Pati mokykla kaip galėdama puoselėja ir prižiūri savivaldybės perduotą naudoti stadioną. Ir dabar gyvename su ta mintimi, kad vaikai gali neturėti net kur sportuoti per kūno kultūros pamokas. Tėvai, kurie ruošiasi atvesti į mokyklą vaikus, kaip esminį iškelia klausimą: ar turėsite stadioną? O juk tame stadione ne vien vaikai sportuoja. Ir senukai laksto, ir jaunimas laisvalaikį leidžia. Jis visą laiką šurmuliuoja. Ir mokykla, ir rajono bendruomenė gyvena neramiai laukdama.

Nors teisiškai esame tik tretieji asmenys šiame konflikte, bet iš tikrųjų esame pagrindiniai stadiono naudotojai. Tas plotelis, kuriame yra stadionas, visada ir buvo skirtas specialiai stadionui. Ir niekada nebuvo jokio plano čia ką nors statyti. O dabar ėmė viskas ir apsivertė...“ – teigė Algis Jasilionis, Tuskulėnų mokyklos tarybos pirmininkas.

Atšilus orams stadionas tuščias nelieka. Pirmąją dienos pusę kūno kultūros mokytojai jame veda pamokas apie 1 100 mokykloje besimokančių vaikų, o vos namo išsiskirstę mokiniai greitai vėl į jį sugrįžta.