„Sūnus baigė sporto mokyklą, ir mums iškilo klausimas – ką jam toliau veikti? Kadangi Lietuvoje yra labai suderinti ir sportą ir mokslą, jis ruošiasi važiuoti į Jungtines Amerikos Valstijas“, - kalbėjo nenorėjęs prisistatyti vieno 18-mečio krepšininko, kviečiamo į savo amžiaus Lietuvos rinktinę, tėvas. Nors krepšinio funkcionieriai tikina, kad jauniesiems krepšininkams yra sudarytos visos sąlygos tobulėti ir tuo pačiu studijuoti Lietuvoje, jis tuo netiki.
„Pasiūlyti jie moka daug ką. Bet po to moksluose reikia krapštytis pačiam. Jiems rūpi tik žaidimas, jo rezultatai, o ne mokslai“, - įsitikinęs krepšininko tėvas. Anot jo, JAV yra kitaip. Tenai kreipiamas dėmesys ne vien į krepšininko sporto pasiekimus, ugdomas išsilavinęs žmogus: „JAV mokslai ir sportas yra 50 prieš 50. Blogai mokiniesi – neleidžia žaisti. Lietuvoje – į mokslą žiūrima atmestinai. Diplomą tu gausi, bet ar mokėsi tą, ko mokeisi?“.
Lietuvos studentų krepšinio lygos (LSKL) prezidentas Rimantas Cibauskas su tuo kategoriškai nesutinka: „Lietuvoje sudarytos visos sąlygos ir sportuoti, ir mokytis. Tai gali būti labai gera pradžia siekiant profesionalo karjeros. Anksčiau buvo didelė jaunųjų krepšininkų emigracija. Dabar, kai tokia didžiulė emigracijos iš Lietuvos banga, jaunieji krepšininkai, kaip tik lieka Lietuvoje.“
LSKL vadovas niekaip nenorėjo sutikti, kad svetur krepšininkas įgis geresnį išsilavinimą: „Jeigu lygintume su Harvardu, Kembridžu, Oksfordu, tai tikrai galima sutikti, kad juose įgautas išsilavinimas yra aukštesnis, nei Lietuvos universitetuose. Bet jei lygintume kitas sritis ir mokslą Lietuvoje, tai mokslas yra labiausiai pasiekęs. Ir mūsų universitetuose mokslo kokybė yra nebloga.“
R. Cibauską džiugina ir pasikeitęs krepšininkų požiūris į išsilavinimą: „Dabar jaunimas supranta, kad mokslas yra vertybė ir garantuoju, kad dauguma jaunų žmonių, kurie žaidžia krepšinį, studijuoja vienoje ar kitoje aukštojoje mokykloje. Žmonės supranta, kad visą gyvenimą krepšinio nežais ir yra reikalingos žinios ir diplomas. Krepšininkams sąlygos yra sudarytos ir jie naudojasi tomis sąlygomis.“

JAV universitetuose rungtyniaujantys krepšininkai dažniausiai gauna sportininkų stipendijas ir už mokslus nemoka. Tuo tarpu Lietuvoje, norint pragyventi, jaunam žaidėjui dažniausiai neužtenka žaisti vien universiteto komandoje, nes patekti į nemokančiųjų už mokslą sąrašus čia gerokai sunkiau.
LSKL geriausiai besimokantiems lygos žaidėjams: vaikinui ir merginai skyrė stipendijas. „Tie mūsų nominuoti studentai mokosi dešimtukais. Tuo galima įrodyti, kad jauni žmonės gali suderinti mokslą ir sportą. Aišku dėl to jie turi atsisakyti kitų malonumų pasisėdėjimo kavinėje su draugais“, - tvirtino R. Cibauskas.
Krepšininko tėvui šie studentų lygos vadovo argumentai nepasirodė įtikinami.
„Visi skelbiasi esantys prieš krepšininkų išvežimus, bet vis vien: kaip jie važiavo, taip važiuoja. Ir nėra būdų juos sulaikyti. Nes JAV yra vienintelė šalis pasaulyje, kur yra suderinta ir sportas, ir mokslai. Ir įgytį normalų išsilavinimą“, - kalbėjo tėvas, kuris teigia matąs savo sūnaus persikraustyme už Atlanto ir gerų, ir blogų pusių.
„Dažnai būna, kad mes save nuvertiname, galvojame, kad ten kažkur yra kažkas geriau. Bet geriau pažiūrėkime kiek nedaug studijuoti į JAV išvykusių krepšininkų padarė ar daro profesionalo karjerą. O išvažiavo jų tikrai labai daug“, - kitokią nuomonė dėstė R. Cibauskas.
LSKL direktorius įvardijo „Lietuvos ryto“ krepšininko Eimanto Bendžiaus pavyzdį. Jo tėvai gyvena JAV. Snaiperis turėjo JAV universiteto pasiūlymą, bet nutarė likti Lietuvoje ir mokytis Mykolo Romerio universitete.
„Jonas Mačiulis, Mantas Kalnietis, Paulius Jankūnas baigė Lietuvos universitetus ir yra geri pavyzdžiai kitiems jauniems žmonėms. Jie daro puikią karjerą, turi puikią perspektyvą ir aš manau – gyvenime dar daug pasieks“, - pasakojo R. Cibauskas apie Lietuvoje mokslus baigusius krepšinio profesionalus.
Tiesa, LSKL vadovo išvardinti krepšininkai studijuodami atstovavo ir Kauno "Žalgiriui", tad jiems galvoti apie tai, kaip pragyventi, nereikėjo.