Marius Grinbergas 2013 m. birželio 4 d. 17:58

Šuoliai į vandenį - per kliūtis

Geriausi Lietuvos šuolininkai į vandenį Europos čempionatui rengiasi patys mokėdami už galimybę treniruotis baseine

Nuo 180 iki 200 litų per mėnesį. Tiek reikia sumokėti norint patekti į Lietuvos vaikų ir jaunimo centro (LVJC) baseiną. Būtent čia yra pagrindinė sostinės šuolininkų į vandenį bazė.


LVJC baseine artėjantį savaitgalį - birželio 7-8 d. nuo 12 val. - vyks Lietuvos čempionatas. Jis stipriausiems šalies šuolininkams bus pagrindinė repeticija prieš birželio 18 d. Vokietijoje startuosiančias Europos pirmenybes.
 

Žemyno čempionate Lietuvai atstovaus 29 metų Sergejus Baziukas ir 24-erių Ignas Barkauskas. Pastarasis šiuo metu dar gydosi traumą.


"Pagrindinis tikslas - patekti į finalą. Aukštesnių tikslų nematome, nes trūksta pasirengimo ir tinkamos įrangos treniruotėms", - teigė S.Baziukas. Tiesa, net finalas Lietuvos šuolininkams būtų istorinis pasiekimas - Europos suaugusiųjų čempionate tarp 12-os geriausiųjų mūsų šalies atstovų dar nėra buvę.


Į finalą tikisi patekti ir Europos jaunimo čempionate Lenkijoje liepos pradžioje startuosianti 18 metų Modesta Kaminskytė.


Jaunimo žemyno pirmenybių finale prieš šešerius metus yra kovojęs I. Barkauskas. Tada vienoje rungtyje jis pakilo net į penktąją vietą.


Geriausių šalies šuolininkų į vandenį treneris Kęstutis Autukas neslėpė - jo auklėtiniai pajėgūs patekti į Europos čempionato finalus, tačiau jiems gali sukliudyti pasirengimo svarbiausioms varžyboms spragos.

Vilniečiai treniruojasi tik tris arba keturis kartus per savaitę - dažniau nėra galimybių, nors tokio meistriškumo sportininkams reikėtų kasdienių pratybų, o gal ir dviejų treniruočių per dieną.


Lazdynų baseine šuolininkams nebėra reikiamos įrangos, o LVJC tenka mokėti kaip ir visiems baseino lankytojams.


"Mokiniai kartais pasvarsto: "Viešpatie, aš gi atstovauju miestui, šaliai ir dar turiu mokėti?" Kitose sporto šakose tokio lygio sportininkai ir paramos gauna", - teigė K. Autukas.




Yra ir daugiau problemų. LVJC baseine esantys tramplinai pasenę, jiems jau apie 20 metų. Nors paprastai rekomenduojama tramplinus atnaujinti kas trejus metus. Todėl lietuviai treniruotis ir varžytis ant aukščiausio lygio įrangos gali tik išvažiavę į užsienį.


Beje, naujasis Kauno "Girstučio" baseinas, atitinkantis tarptautinius plaukimo standartus, šuolininkams netinka - per mažas gylis.

K.Autukas pasidžiaugė, kad gerai sutaria su Vilniaus gimnastikos mokykla, kurios vadovai leidžia šuolininkams savo salėje rengti choreografijos, akrobatikos treniruotes.

Lietuviai namuose neturi ir galimybės treniruotis ant standartinio 10 m bokšto. Todėl ir šalies pirmenybėse bus šokinėjama tik nuo 1 m ir 3 m tramplinų. Europos čempionate dalyvausiantys mūsų šalies atstovai savo programą deminstruos šokdami nuo 1 m tramplino.


Šįkart žemyno pirmenybėse stipriausi šalies šuolininkai pasirodys tik asmeninėse varžybose, nors yra dalyvavę ire sinchroninių šuolių rungtyje. Pastarajai namie nėra galimybių pasirengti, o stovyklos užsienyje - per brangios.


Nepaisant prastų pasirengimo sąlygų, lietuviai nėra tarp Europos autsaiderių. "Esame vidutiniokai. Todėl realiai tikimės patekti į finalą. Žinoma, šuoliai į vandenį - subjektyvi sporto šaka. Čia svarbiausia - mesitriškumas, programos sudėtingumas, bet daug ką lemia ir šalutiniai dalykai - apranga, šukuosna, stovėsena, bendra elegancija. Ne kartą esame girdėję, kad turime kuo dažniau dalyvauti tarptautinėse varžybose, būti matomi. Taip galime užkariauti teisėjų simpatijas. Kartais 10-ąją vietą nuo 28-osios skiria vos pora balų", - tikino daugkartinis Lietuvos čempionas, pasaulio ir Europos senjorų varžybų prizininkas K. Autukas.