Marytė Marcinkevičiūtė 2013 m. rugpjučio 13 d. 13:54

Irklavimas - verslas, darbas ir pomėgis

Gyvenimo bendrakeleivę Lietuvoje radęs vokietis išmoko lietuvių kalbą. Kartu su žmona jie teisėjauja važyboms ir suburia irklavimo entuziastus

Trakuose per pasaulio jaunių (iki 18 m.) irklavimo čempionatą tarp teisėjų buvo ir Vokietijos mieste Hamburge gyvenantys dideli irklavimo entuziastai Vida ir Hansas Busse.

V. Busse čempionate dirbo kontrolės komisijoje ir registravo įgulas, o jos vyras Hansas motorine valtimi lydėjo irkluotojus. Tai jis darė ir vaikinų porinių dviviečių finale, kuriame varžėsi ir broliai Vytautas bei Andrius Lapatiukai. 

„Aš galvojau, jog jie laimės medalius, tačiau labai prastai sportininkai startavo. Manau, kad broliai perdegė prieš finalinį plaukimą“, - teigė puikiai lietuviškai kalbantis H. Busse.

Vida ir Hansas Busse  teisėjauja įvairiose pasaulio jaunių ir jaunimo varžybose. Kitais metais pasaulio čempionatas bus surengtas Hamburge, kur jie gyvena, todėl Vida ir Hansas tikisi, jog jie vėl bus pakviesti teisėjauti.

„Į pasaulio čempionatą Trakuose buvo atvykęs ir gausus būrys būsimojo čempionato Hamburge organizatorių, kurie stebėjo, kaip viskas vyksta, daug visko klausinėjo, sėmėsi patyrimo. Iš Trakų jie išsivežė labai gerus įspūdžius, vokiečiams patiko mūsų organizacija. Tačiau vokiečiai buvo susirūpinę, kaip čempionatą surengti ne prasčiau kaip Lietuvoje“, - sakė V.Busse.

H.Busse  pridūrė, kad pasaulio jaunių čempionatas Trakuose buvo fantastiškai organizuotas – puikiai dirbo visos tarnybos, aktyvūs, malonūs ir paslaugūs buvo savanoriai. Visiems įspūdį darė natūralus Galvės ežeras, kuris tiesiog sutvertas irkluotojams.  

Pora – dažni svečiai Lietuvoje, nes jie čia rengia irklavimo turus mėgėjiškomis valtimis: Druskininkai – Kaunas ir Kaunas – Šilutė, kurių metu  irklavimo entuziastus iš Vokietijos bei Austrijos supažindina su Lietuva. Abu irgi sėda į valtis, be kurių jau negali gyventi.

Organizuoti žygius Lietuvoje jiems padeda praeityje žinomo irkluotojo, šviesaus atminimo Vidmanto Galubausko (su juo prieš 15 metų buvo pradėti pirmieji žygiai Lietuvoje) sūnus Rokas.

Mėgėjiškus irklavimo turus Vida su Hansu organizuoja ir Estijoje, Latvijoje, galvoja apie Kaliningradą. Susirenka po 20-30 irklavimui neabejingų 60-70 metų žmonių, kurie nori irkluoti ir leidžiasi į žygį.



Hansas rūpinasi valtimis – turi naudotą vokišką medinę keturvietę, plastmasinių valčių. Naudotų vokiškų medinių valčių jie padovanoja ir Lietuvos irkluotojams.

„Vokietijos klubai mus jau pažįsta, mes jų paprašome naudotų valčių ir klubai mums padeda. O mes savo ruožtu – kitiems. Kas mūsų paprašo, tiems užsakome ir naujų valčių, skirtų varžyboms . Taip visi gražiai ir gyvename“, - sakė Hansas.

Vida ir Hansas šiemet į Lietuvą buvo atvežę keturias irkluotojų grupes. „Paprastai mes irkluojame penkias dienas, įveikiame po 30-40 km.  Irkluodami iš Druskininkų į Kauną, būtinai sustojame Birštone, kur nakvojame“, - pasakojo Vida.

Ji – buvusi ilgametė Lietuvos sporto federacijų sąjungos vyriausioji buhalterė, laisvalaikiu mėgo irkluoti. 1994 m. per vieną iš irklavimo turų ji susipažino su Hansu ir po poros metų sumainė aukso žiedus. Tačiau abu į Hamburgą iš karto neišvyko gyventi – pedagoginį darbą dirbęs Hansas jaučia dideles simpatijas Lietuvai, puikiai žino jos istoriją, todėl panoro padirbėti mūų šalyje.

Ketverius metus Hansas dėstė vokiečių kalbą vienoje iš Jurbarko vidurinių mokyklą ir mokėsi lietuvių kalbos. Iš Vilniaus į Jurbarką laikinai persikėlė gyventi ir Vida, kuri mokiniams perteikė ekonomikos žinias (1974 m. ji baigė Vilniaus universitetą ekonomikos fakultetą). 2000 m. sutuoktiniai įsikūrė Hamburgą. Jų namai tapo atviri  į Vokietiją atvykstantiems lietuviams. Pirmiausiai svečiams jie parodo irklavimo klubą, kuris yra ypač aktyvus ir gerai žinomas  visame pasaulyje. Svečius būtinai pakviečia pairkluoti. Vida priklauso Hamburgo moterų irklavimo klubui, kuriame apie 300 irkluotojų, ir moko vyresnio amžiaus naujokes irkluoti, o Hansas lanko kitą - moterų ir vyrų klubą, kuriame yra apie 5 tūkst. irkluotojų.

„Mėgėjiškas irklavimas Vokietijoje yra labai populiarus. Tarkime, moterys neturi tikslo dalyvauti veteranių varžybose, joms svarbiausiai išmokti irkluoti ir turiningai praleisti laisvalaikį. Hamburge veikia net 22 irklavimo klubai: viename irkluoja tiktai moterys, trijuose – vyrai, o kituose – ir moterys ir vyrai kartu. Mėgėjiškas irklavimas dabar labai populiarėja ir Prancūzijoje, Anglijoje, Danijoje, Baltijos šalyse. Mes labai džiaugiamės, kad nors maža dalelyte galime prisidėti prie irklavimo populiarinimo“, -teigė H. Busse.