Ingvaras Butautas 2013 m. rugsėjo 17 d. 08:24

Svečiai pasiryžę užtvindyti Kauno stadioną

"Bosniai sakė atvirai - duokit mums 9000 bilietų ir mes juos visus parduosime", - sakė vienas LFF vadovų E. Eimontas apie artėjantį mačą (VIDEO)

Gali būti, kad spalio mėnesį į Kauną atvyks toks aistruolių iš užsienio skaičius, kokio dar nebuvo nei per vienas Lietuvoje vykusias sporto rungtynes.

Spalio 15 dieną Lietuvos futbolo rinktinė žais paskutines pasaulio čempionato atrankos rungtynes. Lietuvių varžovais bus Bosnijos ir Hercegovinos futbolininkai. Lietuviams šios rungtynės kažin ar turės labai didelės įtakos. Užtat bosniams tos rungtynės gali tapti lemiamomis - veikiausia per jas spręsis, ar ši komanda užims pirmąją vietą Europos zonos G atrankos grupėje ir ar pateks į pasaulio pirmenybių finalinį etapą Brazilijoje be jokių papildomų mačų.

Nesvarbos Bosnijos ir Hercegovinos komandai šios rungtynės gali tapti tik vienu atveju. Jei per spalio 11 vyksiantį mačą ji namuose įveiks Lichtenšteiną, o pagrindinė jos varžovė Graikija, tądien žaisianti taip pat namuose, nusileis Slovakijai.

Tada bosniai užsitikrintų grupės nugalėtojų vardus dar prieš rungtynes Lietuvoje.

Lietuvos futbolo federacija (LFF) neseniai gavo laišką iš Bosnijos ir Hercegovinos su pasiūlymų sužaisti šias rungtynes... apleistame Vilniaus "Žalgirio" stadione.

Jame Bosnijos futbolo fanas iš pradžių paklausė kur jis galėtų nusipirkti bilietų į Lietuvos ir Bosnijos rinktinių mačą. Ir perspėjo LFF, kad mažo jos stadiono Vilniaus Liepkalnio gatvėje gali vien jau Bosnijos ir Hercegovinos fanams nepakakti.

"Mes tikimės apie 7-10 tūkst bosnių fanų per šias rungtynes ir matome iš jūsų interneto svetainės, kad dažniausiai žaidžiate LFF stadione, kurio talpumas - tik 5500 žiūrovų. Tai yra mums per mažai.

Bet aš žinau, kad Vilniuje yra didesnis stadionas, kuriame galima sutalpinti apie 15 tūkst. žiūrovų. Ar negalėtumėte perkelti rungtynes į jį?", - klausia bosnis.

"Žalgirio" stadionas šiemet yra uždarytas futbolui. Jame šiuo metu rengti rungtynių neįmanoma.

Vargu ar aistruolis bandė išpūsti galimą atvykėlių skaičių. Šiemet ir Slovakijoje ir Latvijoje Bosnijos ir Hercegovinos rinktinę palaikiusiųjų buvo daug.

Anot Slovakijos futbolo federacijos, kolegos iš Bosnijos užsakė 2 tūkst. bilietų. Bet įvairiais būdais į stadioną pateko 7-8 tūkst. bosnių. Latvijoje bosniams buvo skirta 2150 vietų. Bet dar tūkstantis bosnių suėjo į stadioną papildomai.

Nei Slovakijos, nei Latvijos FF atstovai apie Bosnijos ir Hercegovinos rinktinės fanų elgesį nieko blogo nesakė.

"Bosnijos ir Hercegovinos fanai Žilinoje buvo gerai nusiteikę ir draugiški", - tikino Slovakijos FF atstovas.

Tiek aistruolių į futbolą vyksta iš šalies, kurioje gyvena nepilni 4 mln. žmonių, susiskirstę pagal tautybes. Nei Bosnijos ir Hercegovinos serbai, nei tos šalies kroatai už Bosnijos komandą neserga. Jie palaiko Serbijos ir Kroatijos rinktines. Didžiausia tautinė grupė - bosniai (arba Bosnijos musulmonai) yra mažesnė nei pusė šalies gyventojų.

Ši mažiau nei 2 mln. žmonių priskaičiuojanti tauta turi ir bene gausiausią Europoje aistruolių organizaciją, palaikančią nacionalinę rinktinę ultrų stiliumi - "BH Fanaticos" (BHF).

"Kalbėjausi su žmonėmis iš Bosnijos futbolo federacijos. Jie sako: jūs mums galite parduoti 2 ar 3 tūkstančius bilietų, bet mūsų fanų vis vien atvažiuos 7-8 tūkstančiai. Vietiniai bilietus supirko, bosniai perpirko. Bosnijos futbolo federacija sakė atvirai - duokit mums 9 tūkstančius bilietų ir mes garantuojam, kad juos visus parduosime. Jau šiandien žinome, kad 4 500 atvažiuos organizuotai. Tiek bilietų mes jiems duodam oficialiai", - kalbėjo LFF generalinis direktorius Edvinas Eimontas.

LFF toks masiškas bosnių pasiryžimas palaikyti savo komandą Lietuvoje sukėlė galvos skausmą. Net 4500 vietų bet kuriame Lietuvos stadione yra daugiau nei pusė bendro bilietų kiekio.

"Tarėmės ir su FIFA, ir su UEFA - ką daryti, kai atvažiuoja toks kiekis žmonių. iš esmės priėmėme sprendimą rengti mačą Kaune. Gavome FIFA patvirtinimą, kad jie tam neprieštaraus. Tenai yra didžiausias veikiantis stadionas Lietuvoje ir labai geras saugumo prasme", - aiškino susiklosčiusią situaciją E. Eimontas.



Oficiali Kauno Stepono Dariaus ir Stasio Girėno sporto centro stadiono tribūnų talpa - 9180 vietų.

"Tikiuosi, kad stadionas bus užpildytas ir lietuviai neperpardavinės savo bilietų bosniams", - sakė E. Eimontas.

Tačiau bet kokiu atveju veikiausia Lietuvos rinktinei Kaune teks jaustis, kaip svečiuose. Lietuvių į rinktines mačus Vilniuje susirinkdavo per 3 tūkstančius - mažiau nei bus oficialiai bilietų parduota bosniams. Marijampolėje per rungtynes su Lichtenšteinu susirinko nepilni 2 tūkstančiai žmonių.

Nepriklausomybės laikais daugiausia aistruolių buvo atvykę iš Airijos. Dar 1993-iaisiais airių Vilniaus "Žalgirio" stadione buvo apie 3,5 tūkstančio. Nedaug skaičiumi jiems nusileido Škotijos rinktinės fanai, 2006-aisiais apsilankę Kaune. Niekas tiksliai nežino, kiek suvažiavo į Vilnių Varšuvos "Legia" klubo aistruolių per 2007-ųjų "Intertoto" turnyro rungtynes su Vilniaus "Vėtra". Manoma, kad jų irgi buvo apie 3 tūkst. (tada dėl lenkų fanų siautėjimo rungtynės buvo nutrauktos). Bosniai visus šiuos rekordus pasiryžę sumušti stipriai.

Galbūt net ir 1983-iųjų Minsko "Dinamo" fanų rekordą. Tais metais Vilniaus "Žalgiriui" debiutavus SSRS aukščiausioje lygoje į Vilnių atvyko apie 6-7 tūkst. Sovietų čempionų vardus gynusio "Dinamo" gerbėjų.

Nepaisant slovakų ir latvių gerų žodžių Bosnijos aistruolių elgesiui, jie toli gražu nėra angelai. Tačiau į muštynes dažniausiai įsivelia per rungtynes su kitų Balkanų šalių komandomis.

Tie patys BHF agresija pasižymėjo ir Slovėnijoje vykstančiame Europos krepšinio čempionate. Jesenicėse po mačo su serbais jie užpuolė ir sumušė Serbijos rinktinės aistruolius.

Lietuviai su bosniais iki šiol žaidė 5 kartus - tris kartus Bosnijoje, du - Lietuvoje. Savo šalyje į dideles draugystes su lietuvių aistruoliais bosniai nesileido, bet kariauti irgi nebuvo nusiteikę. Į Lietuvą bosnių fanai buvo atvykę tik vieną kartą ir pasižymėjo nebent tuo, kad 2005-aisiais tuometiniame "Vėtros" (dabar LFF) stadione uždegę pirotechniką, netyčia sudegino savo vėliavą.

Beje vienoje BHF dainoje (vadinamoje neoficialiu organizacijos himnu), kuri buvo sukurta po 2005-ųjų išvykos į Lietuvą, minimas Vilnius. "Turime drąsos, vykstame visur - nuo Vilniaus iki "Marakanos", - dainuoja Bosnijos ir Hercegovinos aistruoliai. "Marakana" neoficialiai vadinamas bosnių nekenčiamos Serbijos didžiausias stadionas "Crvena zvezda".

Video - Bosnijos ir Hercegovinos rinktinės aistruoliai Žilinoje (Slovakija).