sportas.info 2013 m. rugsėjo 23 d. 23:31

Trikrepšiu paminėjo P. Lubiną

Turnyro Lukšiuose tikslas buvo ne tik paminėti P. Lubino atminimą, bet ir nutiesti draugystės tiltą tarp Lietuvos ir užsienio lietuvių vaikų ir jaunimo.

Lukšiuose buvo surengtas Tarptautinis vaikų trikrepšio turnyras, skirtas vienam iškiliausių prieškario lietuvių krepšininkui. Berlyno olimpinių žaidynių ir 1939 m. Europos čempionui Pranui Lubinui atminti. Turnyro tikslas buvo ne tik paminėti Prano Lubino atminimą, bet ir nutiesti draugystės tiltą tarp Lietuvoje ir užsienyje gyvenančių lietuvių vaikų ir jaunimo.

Neatsitiktinai buvo pasirinktas ir naujas vaikų ir jaunimo mėgstamas krepšinio žaidimas vadinamas trikrepšiu. Ko gero, daug kas  žodį "trikrepšis“ penktadienį išgirdo pirmąkart, o tiek garbių sporto, medicinos, politikos įžymybių Lukšių Vinco Grybo gimnazija  irgi pamątė pirmą kartą. Tarp turnyro svečių - legendinis krepšininkas Gediminas Budnikas, Lietuvos penkiakovininkas, 2008 m. Pekino vasaros olimpinių žaidynių prizininkas Edvinas Krungolcas, buvęs garsus krepšininkas, šiuo metu Seimo narį Sergejus Jovaiša, atvykęs šiek tiek pavėlavęs, kartu su Seimo kancleriu Jonu Mileriu. Į turnyrą atvyko Jonas Vaščėga, ŠMM Švietimo kokybės ir regioninės politikos departamento vyriausiasis specialistas, Lietuvos neformaliojo švietimo centro kūno kultūros ir sporto ugdymo skyriaus vedėjas Gintaras Prunckus bei metodininkai Gintarė Ragauskienė ir Ričardas Ališauskas. Tarp svečių – knygos apie Lietuvos krepšinį, o kartu ir Praną Lubiną autorius Skirmantas Leonas Karalevičius.

Trikrepšis - tai naujas sportinis žaidimas, primenantis šiuolaikinį krepšinį, tik prie krepšinio stovo stovinčio krepšinio aikštelės centre pritvirtintas ne vienas, o trys krepšiai. Krepšio lanko aukštis – 170 - 200 cm (priklausomai nuo amžiaus grupės; tą leidžia padaryti teleskopinis krepšių stovas), žaidžiama krepšinio kamuoliu Nr. 3., komandą sudaro 3 pagrindiniai ir vienas arba du atsarginiai žaidėjai, žaidžiama 3 kėlinius po 5 minutes. Tarp kėlinių – 5 min. pertrauka. Tai už krepšinį dar emocingesnis žaidimas, tinkamas ir vaikams, ir suaugusiems. Šio žaidimo autorius Anatolijus Aleksandrovičius Nemejanovas (Sankt Peterburgas), medicino mokslų habilituotas daktaras, Rusijos mokslų akademijos akademikas. Jis  sukūrė šį žaidimą 2002 metais ir pavadino jį piterbasket. Beje, žaidimo autorius ir propoguotojas taip pat atvyko į šį turnyrą.  Kartu su  A. Nemejanovu į Lukšius atvyko ir medicinos legenda, jo bičiulis,  akademikas, gydytojas neurochirurgas, habilituotas biomedicinos mokslų daktaras, mokslininkas ir išradėjas Jurgis Brėdikis, kuris kartu su dr. Olegu Surovu inicijavo šio žaidimo įdiegimą Lietuvoje. Trikrepšio turnyro viešnia buvo  ir Daiva Statkevičienė, Kauno „Ąžuoliuko“ kūno kultūros pedagogė, kuri trikrepšį pritaikė darželinukams. Kokį džiaugsmą teikia trikrepšis mažiesiems žaidėjams, gavo įsitikinti savo akimis visi žiūrovai. Net Lukšių vaikų lopšelio – darželio „Ąžuoliukas“ mažieji žaidėjai, kurie trikrepšį  pirmąkart pabandė tik turnyro išvakarėse, žaidė labai azartiškai.



Tarptautiniame vaikų trikrepšio turnyre dalyvavo net 13 komandų iš Lietuvos, Gervėčių, Punsko, Sankt Peterburgo.  Visi dalyviai buvo apdovanoti atminimo medaliais, sportiniais marškinėliais, o treneriai - Padėkos raštais. Turnyro atidaryme ir uždaryme meninę programą parodė Lukšių Vinco Grybo gimnazijos moksleiviai.

Tarptautinio turnyro organizatorius – Pranas Majauskas, Lietuvos sporto muziejaus direktorius. Jam pirmiausia buvo padėkota už neužmirštamas emocijas. Reik tikėtis, kad gimnazijos ir Prano Majausko bendradarbiavimas nenutrūks, o trikrepšis Lukšiuose taps populiarus žaidimas. Tuo labiau, kad į turnyrą atvykęs Šakių rajono meras Juozas Bertašius išreiškė mintį, kad šventė taps tradicinė, kad jis prisidės prie trikrepšio populiarinimo rajone, kad buvo labai džiugu matyti entuziastingus lietuvaičių gyvenančių Gervėčiuose (Baltarusija), Punske (Lenkija), Sankt Peterburge (Rusija), Kaune, Lukšiuose jaunųjų žaidėjų veidus. Tikimės, kad šis pirmasis Tarptautinis trikrepšio turnyras, skirtas Pranui Lubinui atminti, nuties tiltą tarp Lietuvoje ir daugelyje užsienio kraštų gyvenančių lietuvaičių, vasaros metu atvykstančių pailsėti ir aplankyti senelių ir artimųjų.