Marytė Marcinkevičiūtė 2013 m. rugsėjo 27 d. 10:36

Baseinas duris atveria kiekvienam

Lazdynų baseino direktorius Arturas Praniauskas teigia, kad ribodami komercines paslaugas nors ir nukenčia finansiškai, prisideda prie sporto puoselėjimo

Lazdynų  baseinas pradėjo naująjį sezoną, kokia nuotaika jį pasitinkate?
Nuotaika gera. Kaip ir ankstesniais metais, mūsų pagrindinis tikslas – pritraukti tą klientą, kuris nėra apsisprendęs, kokia sveikatinimo veikla ar sporto šaka užsiimti. Sezonas jau prasidėjo. Vilniaus savivaldybė mums grąžino didesnę dalį skolų už praėjusį sezoną (apie 180 tūkst. Lt), tai mums buvo didelis pagelbėjimas, dar apie 123 tūkst. Lt savivaldybė liko skolinga.

Jeigu tuos pinigus būtume gavę anksčiau, tarkime, pavasario ar vasaros pradžioje, būtume prevenciškai pasižiūrėję į daugelį avarinių baseino pastato vietų ir laiku sutvarkę, suremontavę. Dabar teko viską daryti skubiai. Tačiau daugeliu atvejų statybininkų naktinis ir greitas darbas yra brangesnis ir mažiau efektyvus, negu tam tikrus darbus būtume atlikę laiku, naujam sezonui neprasidėjus.

Lazdynų baseinas liko vienintelis Vilniuje, tenkinantis ne komercinius sportininkų poreikius.

Savivaldybė finansuoja beveik visus sportininkus, kurie priklauso Vilniaus vandens sporto mokyklai, ir jie dabar perėjo treniruotis pas mus. Taip padarydami, jie dar labiau apsunkino mūsų nelengvą gyvenimą, kadangi Vilniaus vandens sporto mokykla už vandens nuomą moka tiktai savikaina.

Padidėjus sporto mokyklos auklėtinių srautui, atsirado tam tikrų nepatogumų.  Nuo 15 val. iki 17 val. negalime priimti komercinių lankytojų, todėl jiems sumažėjo galimybė bet kuriuo baseino darbo laiku apsilankyti pas mus. Taip mes nukenčiame finansiškai, tačiau iš kitos pusės žiūrint,  jaučiame tą pasididžiavimą, kad  netekę tuo laiku komercinio lankytojo,  labai prisidedame prie visų gerųjų sporto darbų ir tikslų.

Tėvai, už vaiko pratybas per mėnesį sumokėję po 30 Lt miesto savivaldybei, juos gali atvesti į Vilniaus vandens sporto mokyklos treniruotes ir tas vaikas bus užimtas,  sportuos, o ne užsiims kita netinkama veikla, kuri neduos jokios naudos.  Iš vienos pusės, šiek tiek patirsime nuostolį, o iš kitos pusės – pateisinsime savo – Viešosios įstaigos, kuri tenkina viešuosius interesus, vardą.  

Ką šiemet plaukimo baseine spėjote pasitvarkyti?
Esminis dalykas, ką spėjome pasidaryti, tai atidavėme degančias skolas energetinių išteklių tiekėjams – „Lesto“, „Vilniaus energijai“. Sumos buvo didelės, kritinės, mums grėsė rimtos sankcijos. Sutvarkėme vandentiekio, vandens cirkuliacinę sistemą, nes turėjome keliolika jau nefunkcionuojančių sklendžių, kurias būtinai reikėjo pakeisti.

Ateityje žadame įdiegti kai kuriuos patogumus mūsų klientams: dušuose pastatyti pertvarėles, kad nebūtų atviros erdvės, ir žmonės jaukiau jaustųsi, atlikdami higienos procedūras.

Kokios,  be pinigų, didžiausios baseino bėdos?
Jeigu pastatas būtų naujas, naujai pastatytas, mes visiškai neturėtume jokių bėdų. Kooperuotume savo funkcijas ir džiaugtumės labai geru gyvenimu. Netgi miesto savivaldybė su mokėjimais galėtų kažkiek vėluoti. Mums tai nebūtų nei labai skaudu, nei apmaudu.

Tačiau kai pastatas yra daugiau kaip 30 metų senumo, tai reikia nuolat kažką tvarkyti, taisyti.  Ir jeigu per savaitę kažko nepasidarai, nepasižiūri, apeini tą vietą, - žiūrėk  jau ji  yra remontuotina, taisytina.  

Kiek Lazdynų baseine per dieną apsilanko žmonių?
Kiekvieną sezoną lankytojų skaičius yra skirtingas. Šio sezono statistikos dar nežiūrėjome, lankytojų srautas nusistovi kažkur spalio mėnesį. Pagal praėjusio sezono statistiką,  pas mus per mėnesį apsilankė nuo 17 tūkst. iki 19 tūkst. lankytojų.

2009-2010 m.  sezone per mėnesį plaukiojo apie 4 tūkst. žmonių. Jų srautas labai padidėjo po Rūtos Meilutytės ir Lauros Asadauskaitės laimėjimų, lankytojų išaugo apie 40 proc. Mūsų baseiną lanko įvairaus amžiaus žmonės, netgi ir nemokantys plaukti.

Turime trenerį Ivaną Gvozdovą, kuris treniruoja tiek pačius mažiausiuosius, tiek ir suaugusius, norinčius išmokti plaukti. Yra skirtos tam tikros valandos, tie vaikučiai ir suaugusieji mums moka komercine kaina.



Kas daugiausia treniruojasi baseine?
Vilniaus vandens sporto mokyklos auklėtiniai, kurių praėjusiame sezone treniravosi apie 800. Šiemet dar prisidės 120 mėnesinių valandų, todėl ir sportuojančiųjų pagausės 300-400. Taip pat treniruojasi mokyklos plaukikai, vandensvydininkai, povandeninio sporto mėgėjai, šuolininkai į vandenį.

Kai baseinas baigia savo darbą, po 22 val. ateina žaisti Vilniaus kanupolo mėgėjai, kuriuos treniruoja Saulius Mažeikis. Vakarais treniruojasi ir vandensvydžio komandos.  

Ar mūsų žvaigždės ir šiemet lankys Lazdynų baseiną?
Laurą Asadauskaitę praėjusiais metais matydavau besitreniruojančią Lazdynų baseine. Manau, kad ir šiemet jai reikės didesnio baseino, tad olimpinė čempionė pas mus lankysis. Kai tiktai būna Vilniuje, į mūsų baseiną ateina paplaukioti ir olimpinė bei pasaulio čempionė Rūta Meilutytė.  

Kaip reaguojate į valdžios pažadus, kad Vilniuje bus statomas naujas plaukimo baseinas, o darbai kol kas nejuda iš vietos?
Nenorėčiau politizuoti šios situacijos, tačiau norėčiau atsakyti grįžtamuoju klausimu: O kaip rinkėjas reaguoja į savo išrinktųjų politikų pažadus? Taip ir aš reaguoju – laukiame ir tikimės. Valdžios žmonės yra protingi, žino savo darbą. Tad  manau, jie pažadų tuščiai nedalina. Tikimės, kad ateityje pažadai virs darbais. 

Suprantu visą tą procesą, kuris yra reikalingas, kad tie pažadai būtų įgyvendinti. Jis tikrai yra ilgas ir pilnas biurokratinių kliūčių, kurias visiems mums reikės įveikti.

Lazdynų plaukimo baseine veikia ir įvairių būrelių, kokie jie?
Būreliai yra išlikę tie patys. Turime salę, į kitą salę ateina pasportuoti kyokušin karatė atstovai su Pauliumi Klapatausku priešakyje. Savaitgaliais toje salėje šoka kelios grupės, vyksta  kendo (su kardais) entuziastų treniruotės. Išlikę tie patys nuomininkai, teikiantys soliarumo, masažo paslaugas. Baseino patalpose yra dvi valgyklėlės, kuriose gali pavalgyti tiek mūsų darbuotojai, tiek lankytojai.

Ar išgyvenate?
Kai vėluoja didžiosios sumos iš miesto savivaldybės, tada mūsų tiekėjams ir mūsų  darbuotojams tenka palaukti. Tas laukimas, aišku, nėra ilgas, tenka laukti ne pusę metų, o mėnesį ar pusantro. Baseine dirba 21 darbuotojas. Darbas yra pamaininis, tiktai 7 administracijos darbuotojai dirba kiekvieną dieną.

Baseinas visą savaitę, įskaitant šeštadienius ir sekmadienius, dirba nuo 10 val. iki 22 val. Baseino darbuotojams  tenka nemažas krūvis, todėl ir reikalingas pamaininis darbas.

2009 m., pradėjęs vadovauti Lazdynų plaukimo baseinui, vyliausi, kad bus galima pasinaudoti europiniais pinigais, tų fondų lėšomis, tačiau tais metais, kai atėjau, jau nebebuvo priimamos jokios paraiškos, o prašymų limitas buvo užpildytas 200-300 procentų.  

Vilnių būtų sunku įsivaizduoti be "Žalgirio“ stadiono ar Lazdynų plaukimo baseino, kaip galvojate, gal baseinas ir ateityje gyvuos?
Istorine prasme, tai tikrai didelės vertės objektas. Jį gretinčiau netgi su Sporto rūmais ir kitais sporto objektais, kurie tuo metu garsino Vilnių ir buvo didelės traukos centrais. Kalbant apie baseino nugriovimą, noriu pabrėžti, kad tai tikrai senas objektas, pastatytas 1980 –aisias, Maskvos olimpinių žaidynių metais.

Mano nuomone, baseiną vertėtų nugriauti ir jo vietoje būtinai pastatyti naują, kad pats jo vardas – Lazdynų baseinas – ilgai dar gyvuotų ir garsintų mūsų miestą. Kiekvienas vilnietis, čia pragyvenęs bent 20 metų,
tikrai žino, kur yra Lazdynų baseinas.

Kiek esu girdėjęs, planuojami statyti du nauji baseinai: 25 m ilgio baseinas bus statomas kažkur Ozo teritorijoje. Kai jis bus pastatytas, Lazdynų baseiną žadama nugriauti ir statyti naują modernų, šiuolaikišką, atitinkantį olimpinius standartus, baseiną. Jau pradėti visi juridiniai procesai, kad gimtų šitas projektas. Jau yra parengtos konkurso sąlygos, pagal kurias bus atrenkamas techninis projektas. 

Ar jūs, kaip buvęs plaukikas palaikote savo sportinę formą, plaukiodamas baseine?
Negaliu neplaukioti, kada pašonėje vanduo, kuris man yra savas ir artimas. Plaukiodamas turiu galimybę baseiną įvertinti lankytojų akimis. Jeigu neplaukiočiau, nepastebėčiau baseino daugelio taisytinų vietų. Dabar galiu pamatyti, įvertinti ir ištaisyti klaidas.

Plaukioju vieną valandą, savęs neforsuoju. Neskubėdamas per pratybas įveikiu 1000-1200 metrų. Tačiau tai ne sportinė, o daugiau sielos treniruotė.