Marytė Marcinkevičiūtė 2013 m. spalio 15 d. 18:03

Talento planuose - pasaulio rekordas

Lietuvos plaukiką Daną Rapšį savo auklėtinių gretose norėtų matyti JAV ir Didžiosios Britanijos plaukimo specialistai, bet jis nenori skirtis su trenere

Danui Rapšiui šie metai – kaip niekad sėkmingi. Jis Dubajuje tapo pasaulio jaunimo čempionato dviejų sidabro medalių laimėtoju (100 m nugara ir kartu su komandos draugais kompleksinės estafetės 4x100 m), Poznanėje – Europos jaunimo čempionu ir vicečempionu, o debiutavęs suaugusiųjų pasaulio čempionate Barselonoje sugebėjo prasibrauti į pusfinalį.

Panevėžietis lanko Kazimiero Paltaroko gimnazijos dvyliktą klasę ir kol kas nėra apsisprendęs, kurioje aukštojoje mokykloje norėtų studijuoti. Talentingas plaukikas nenori skirtis su puikių plaukimo įgūdžių jį išmokiusia ir subrandinusia trenere Ina Paipeliene.

Pasimokė iš savo klaidos
D.Rapšys pripažįsta, kad jeigu būtų galima pakartoti pasaulio jaunimo čempionato startus didžiausiame Jungtinių Arabų Emyratų mieste Dubajuje, jis pasirodytų geriau ir tikrai pelnytų dar vieną medalį. O gal netgi taptų čempionu. „Plaukdamas 50 m nugara buvau tarp lyderių, bet įveikdamas paskutinius metrus padariau apmaudžią klaidą ir likau tik septintas. Jeigu būtų galima pakartoti, atsisakyčiau kurios nors rungties ir pagrindinį dėmesį sutelkčiau į pagrindinį 200 m nuotolį nugara. Šios rungties finalas vyko paskutinę čempionato dieną, jau buvau gerokai pavargęs“, – LTOK žurnalui "Olimpinė panorama" prisipažino pasaulio jaunimo vicečempionas.

Panašios nuomonės ir jaunojo plaukiko trenerė I.Paipelienė: „Žinoma, Danas galėjo dar geriau pasirodyti. Manau, nereikėjo jo leisti dalyvauti 50 m nugara varžybose, kur medalis irgi nuplaukė – būtų labiau pailsėjęs ir pataupęs jėgų 200 m nuotoliui. Jis visose varžybose siekė patekti į pusfinalius, po to į finalus, todėl plaukė iš visų jėgų, išsikrovė maksimaliai. Be to, visą vasarą nestokojome varžybų, todėl Danas pasijuto iškamuotas.“

Pirmoji pažintis – darželyje

D.Rapšio sportinė karjera prasidėjo ne nuo plaukimo, o nuo sportinių šokių. Bet pažintis su plaukimu įvyko dar darželyje. Kai paaugo, tėvai labai norėjo, kad sūnus išmoktų gerai plaukti.

Sportininko trenerė I.Paipelienė puikiai mena tą dieną, kai prieš vienuolika metų į trenerės Žydrūnės Budrienės, su kuria kartu dirba, grupę Daną atvedė mama. Pirmaisiais metais vaikinas labai mėgo plaukti peteliške, bet plaukė ir nugara, laisvuoju stiliumi, tik krūtine nebandė. Jis visą laiką plaukiojo labai gerai, bet čempionu nepavykdavo tapti. „Plaukikas buvo vėlyvo brendimo, šiek tiek vaikiškas, todėl gana vėlai – prieš pustrečių metų pradėjo gerai plaukti“, – Daną nuo pirmųjų žingsnių baseine mena I.Paipelienė.

Panevėžiečiai Darius Grigalionis, Arūnas Savickas, o dabar Danas Rapšys – puikūs plaukikai nugara. Vadinasi, Panevėžys – šio stiliaus plaukikų miestas? I.Paipelienė, irgi buvusi plaukikė, Lietuvos čempionatų medalininkė, purto galvą: „A.Savickas ne tik nugara gerai plaukė, bet ir laisvuoju stiliumi. Danas gerai plaukia kompleksiniu būdu, o nugara pradėjo varžytis atsitiktinai. Kažkada per vieną miesto čempionatą jam pasakiau, kad apversiu ant nugaros. Tada dar vaikas būdamas vos ne su ašaromis akyse pasakė, kad nugara plaukti nenori. Bet praktiškai nuo to čempionato viskas ir prasidėjo. Danas plaukimo nugara varžybose debiutavo per Lietuvos jaunučių varžybas. Ir jam visai neblogai sekėsi.“

Kartu treniruojasi ir sesuo
Panevėžio „Žemynos“ progimnazijos baseine D.Rapšys treniruojasi du kartus per dieną, įveikia po 12–13 km. Pradeda plaukioti nuo šeštos valandos ryto. Kita treniruotė laukia po pamokų. Prie tokio režimo Danas jau priprato, tik norėtų, kad baseinas būtų geresnis. „Būtų idealiausia, jei Panevėžys turėtų 50 m ilgio baseiną, reikalaujantį didesnės ištvermės. Perpus mažesniame baseine tenka atlikti daug posūkių, tai visai kitas darbas“, – lygina sportininkas.

Baseine pasaulio jaunimo vicečempionas plaukioja ne vienas, o su visa trenerės I.Paipelienės grupe. Kartu su Danu treniruojasi ir keturiolikmetė sesuo Dominyka, mėgstanti plaukti peteliške, bet dar ieškanti savo rungties. Abudu važinėja į treniruotes ir atgal namo, kartais iki baseino pavėžėja mama. „Žinoma, norėčiau turėti savo mašiną, tai viena mano svajonių“, – prasitaria plaukikas.

Pasak trenerės, jos auklėtinis nuoširdus, draugiškas, širdyje ilgai nelaiko pykčio, turi savo tikslą ir jo siekia, net jeigu to daryti neleidžia galimybės. „Danas – komunikabilus, turi daug draugų, su juo niekada nebūna liūdna. Jis galėtų būti ir geras aktorius, ir žurnalistas“, – įsitikinusi trenerė.

Pasaulio jaunimo vicečempionui neretai padeda ir mokytojai, nes žino, kaip sunku abiturientui derinti mokslą su sportu. Jo klasėje mokosi ir draugė Jurinta Urbonaitė, su kuria rimtai draugauja beveik porą metų. „Jurinta labai paprasta, darbšti ir graži mergina“, – draugę apibūdina plaukikas.

D.Rapšys palaiko glaudžius santykius ir su Rūta Meilutyte, dažnai bendrauja elektroniniais laiškais. Rūta irgi jį kalbina atvykti į Plimutą, bet Danas kol kas renkasi Panevėžį – gražų ir jaukų miestą, kuriame, pasak sportininko, gyvena puikūs žmonės.

Siūlymai negundo
D.Rapšio kol kas nedomina nei Amerika, nei Didžioji Britanija, nors siūlymų ten treniruotis ir studijuoti jau gavo. „Norėčiau kuo ilgiau treniruotis pas savo trenerę, su kuria esu nuo mažų dienų, prie jos pripratau ir neįsivaizduoju, kaip reikėtų dirbti su kitu specialistu“, – prisipažįsta panevėžietis.

Trenerė pernelyg nesureikšmina būsimo auklėtinio pasirinkimo. „Jeigu prievarta sportininką laikysi, nieko nepasieksi. Bet iki Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių tikrai norėčiau, kad Danas būtų čionai“, – sako I.Paipelienė.

Pasaulio jaunimo vicečempionas gyvena su tėvais privačiame name Molainiuose ir labai giria savo mamą Gitaną Rapšienę, kuri yra puiki kulinarė.

Svajonės sieks iš visų jėgų
D.Rapšio planuose – 200 m nuotolio nugara pasaulio rekordas. Ar ne sparnuota svajonė? „Ne. Kol jo nepasieksiu, nepaliksiu plaukimo. Sieksiu tik 200 m nugara rekordo. Jeigu jis nepaklus per Rio de Žaneiro olimpines žaidynes, per kitas tikrai turėtų. Man gegužės 21-ąją sukako aštuoniolika, taigi viskas dar prieš akis ir mano rankose“, – nestokoja optimizmo Danas.

Nors viena pagrindinių D.Rapšio distancijų – 200 m nugara, trenerė ketina savo auklėtinį vėl atversti ant pilvo, kad jis plauktų ir laisvuoju stiliumi, mat Danui pavyko pagerinti Vytautui Janušaičiui priklausiusį Lietuvos 200 m nuotolio šio plaukimo rekordą. „Laisvasis stilius reikalauja daugiau vyriškumo, čia vien technika nieko nepadarysi“, – lygina I.Paipelienė.
D.Rapšys šiemet iškovojo medalius ir Europos, ir pasaulio jaunimo čempionatuose