Marytė Marcinkevičiūtė 2013 m. spalio 17 d. 00:35

Pinasi tradicijos ir naujovės

Alytaus savivaldybės meras Jurgis Krasnickas jaunystėje pats sportavo, todėl jam gerai žinomos miesto sporto problemos

Kuo išsiskiria Alytaus sportinis gyvenimas? – paklausėme mero.
Alytus – didžiausias Pietų Lietuvos ir šeštas pagal dydį Lietuvos miestas, turintis apie 58 tūkst. gyventojų. Alytus žinomas kaip viena Lietuvos sportinio turizmo traukos vietovių. Kasmet organizuojami įvairūs tarptautiniai sporto renginiai. Atnaujinta 5 500 žiūrovų vietų turinti Sporto ir rekreacijos centro arena, pritaikyta aukščiausio lygio tarptautinėms varžyboms.

Centro 50 m ilgio baseinas šiandien, specialistų vertinimu, Lietuvoje yra vienas geriausių. Atnaujintame miesto stadione įrengtos teniso aikštelės, natūralios dangos futbolo veja, lengvosios atletikos sektoriai.

Mėgstantieji aktyvų poilsį gali apsilankyti baseinuose ir saunose, sporto salėse ir klubuose, teniso aikštyne, leistis į kelionę Nemunu baidarėmis ar plaustais, pasivažinėti gokartais ar visureigiais, žaisti biliardą, boulingą ar dažasvydį. Aktyvaus poilsio mėgėjams įrengėme dviračių ir pėsčiųjų takus, slidinėjimo trasas. Per metus vyksta daugiau kaip 1 200 sporto varžybų, apie 112 „Sportas visiems“ renginių, daugiau nei 115 treniruočių stovyklų.

Labai populiarūs tradiciniai sporto renginiai, skirti miesto bendruomenei – miesto krepšinio, futbolo, tinklinio, teniso pirmenybės, neįgaliųjų varžybos, aerobikos fiesta, pagyvenusių žmonių šaškių varžybos, šiaurietiškojo ėjimo ir sveikos gyvensenos renginys „Vieniems – pramoga, kitiems – rimta treniruotė“, orientavimosi varžybos „Miško takeliais“, Europos judriajai savaitei skirti renginiai „Gatvės ir aikštės žmonėms“, kiti renginiai.

Jau tradicija tapo miesto savivaldybėje pagerbti sporto veteranus ir trenerius gražių sukakčių proga ar pasiekus svarių rezultatų, padėkojame jauniesiems sportininkams už Alytaus miesto vardo garsinimą.

Kiek Alytuje yra sporto klubų?
Iš viso jų yra 65. Sportuojančiųjų skaičius klubuose – 2 807. Sporto mokykloje dirba 67 treneriai. Alytuje yra 148 kvalifikuoti dirbantys pastovų darbą kūno kultūros išsilavinimą turintys specialistai, o visuomeniniais pagrindais sporto klubuose dirba per 110 kūno kultūros visuomenininkų.

Alytaus sporto ir rekreacijos centre organizuotai treniruotes lanko per 2 200 vaikų ir jaunimo, o sporto klubuose didelio meistriškumo treniruotes, sveikatinimo pratybas lanko ir aktyviai poilsį leidžia per 5 tūkst. miesto bendruomenės narių. Populiariausios sporto šakos – futbolas, krepšinis, plaukimas, rankinis, lengvoji atletika, dziudo imtynės.

Alytaus reprezentuojančios komandos turi savo nuolatinių rėmėjų. Verslo struktūros indėlis sudaro apie 30 proc. viso miesto metinio sporto biudžeto. Privataus verslo iniciatyva per sportą teikiama 35 proc. miesto socialinių paslaugų.

Kuriuos miesto sporto renginius ar komandas įvardytumėte kaip prestižinius?
Šiais metais puikiai pasirodė vyrų rankinio komanda „Almeida–Stronglasas“, tapusi Lietuvos rankinio vicečempione.

Kaip be krepšinio ir futbolo lygos rungtynių? Aktyvūs mūsų miesto sporto aistruoliai, rungtynes stebi nuo 1 000 iki 3 000 žmonių.

Įspūdingas tarptautinis sportinio ėjimo festivalis, jį organizuoja nepakeičiamas Kastytis Pavilonis. Europinio lygio sportinių šokių varžybas rengia Kęstutis Bernatavičius. Yra ir mažiau žinomų, tačiau išskirtinių atskirų sporto šakų renginių, tai – dziudo, plaukimo, vandensvydžio, orientavimosi sporto, lengvosios atletikos varžybos ir turnyrai.



Atrodo, visko turite: didelio meistriškumo sportininkams tobulėti yra puiki sporto bazė, masinio sporto entuziastams – dviračių ir pėsčiųjų takai, puikūs parkai, miškai, Dailidės ežerėliai. Ko dar reikia?
Kol kas pamiršti bendrojo ugdymo mokyklų sporto stadionai ir aikštynai. Dainavos pagrindinėje mokykloje miesto savivaldybė Lietuvos futbolo federacijos ir futbolo bendruomenės pastangomis įrengė šiuolaikišką dirbtinės dangos futbolo aikštę, tačiau dar trūksta mažųjų tribūnų ir apšvietimo.

Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos sporto aikštynas jau tvarkomas iš Europos Sąjungos skirtų lėšų. Kiti stadionai bus rengiami rekonstrukcijai – miesto taryba priėmė sprendimą dėl šių stadionų rekonstrukcijos projektavimo. Toliau plėsime dviračių takų tinklą, pradėsime pėsčiųjų ir dviračių tilto per Nemuną statybą. Rekonstruojant pagrindinius sporto objektus, liko pamirštos individualių sporto šakų sporto salės, jas reikėtų remontuoti, pagerinti riedlentininkų užsiėmimų vietas, išplėsti paplūdimio ir paplūdimio tinklinio aikštelių skaičių, rekonstruoti Putinų mikrorajono aplinką.

Vėl susibūrė vyrų krepšinio komanda „Dzūkija“. Ji šiemet žaidžia LKL, ko iš jos tikitės?
Turint tokią sporto areną ir senas krepšinio tradicijas, būtų gaila nesugrąžinti didžiojo krepšinio į Alytų. Komanda ir jos savininkas Tomas Pačėsas turi ambicijų, nebijo iššūkių, yra geros treniruočių sąlygos. Ne tik aš, bet ir kiti miesto vadovai geranoriškai padeda komandai ieškoti rėmėjų.

Ar neskriaudžiate kitų sporto šakų atstovų, koks yra metinis Alytaus sporto biudžetas?
Mūsų sportas finansuojamas veiklos programų pagrindu. Jau dešimt metų neturime biudžetinių sporto įstaigų. Tuo išsiskiriame iš kitų miestų. Taip pat sudarytos sąlygos vienintelei sporto įstaigai, organizuojančiai pagrindinį sporto darbą, labai efektyviai dalyvauti projektuose ir įgyti Europos paramos fondų lėšų bazėms atnaujinti ir veiklai organizuoti.

Iš viso yra trys priemonės: Alytaus sporto ir rekreacijos centro veikla, sporto projektai ir miesto reprezentacija per sportą. Joms finansuoti kasmet skiriama 5,5–7,6 mln. litų, atsižvelgiant į savivaldybės formuojamo biudžeto galimybes. Tai sudaro apie 3,0–3,5 proc. bendrojo vidutinio biudžeto.

Kiekvienais metais olimpinių sporto rungčių Lietuvos čempionai ir prizininkai yra paskatinami pinigine premija, atsižvelgiant į užimtą vietą. Šis mechanizmas jau veikia 20 metų. Šis paskatinimas gal ir kuklus, bet tai – savivaldybės dėmesys sportininko laimėjimams.

Alytus – sportiškas miestas, o savivaldybės meras Jurgis Krasnickas?
Jaunystėje aktyviai sportavau, žaidžiau futbolą Alytaus jaunučių rinktinėje. Mėgau lengvąją atletiką, tapau rajono lengvosios atletikos čempionu ir prizininku. Šokinėjau į tolį, mano geriausias rezultatas (6 m 12 cm) ilgai buvo tuometės Simno vidurinės mokyklos rekordas.

Praktikavau ir šaudymą, savigyną, karatė, stalo tenisą. Mėgstu bėgioti, bet po praėjusiais metais patirtos traumos sportuoju mažiau. Patinka stebėti futbolo, krepšinio, ledo ritulio, teniso varžybas.
Mūsų sportas finansuojamas veiklos programų pagrindu. Jau dešimt metų neturime biudžetinių sporto įstaigų. Tuo išsiskiriame iš kitų miestų. Taip pat sudarytos sąlygos vienintelei sporto įstaigai, organizuojančiai pagrindinį sporto darbą, labai efektyviai dalyvauti projektuose ir įgyti Europos paramos fondų lėšų bazėms atnaujinti ir veiklai organizuoti.

.