"Per tas 50 minučių išgyvenau labai daug emocijų", - neslėpė Vilniuje pristatyto filmo "Algimantas Šalna: Norėjau būti geriausias" pagrindinis herojus
Viešbučio „ARTIS Centrum hotels“ konferencijų salėje įvyko dokumentinio filmo „Algimantas Šalna: Norėjau būti geriausias“ premjera
Filmą pristatė kūrybinė grupė – autorius Stasys Petkus, scenarijaus autorė Gintarė Grikštaitė, operatorius Žilvinas Petkus ir montažo režisierius Miroslovas Stankevičius.
Olimpinis ir dukart pasaulio čempionas į Vilnių atvyko antradienį su žmona Neringa, privataus viešbučio savininke ir dantų gydytojo padėjėja. Trečiadienio vakarą atskrido ir Algimanto kovų bendražygiai Sarajevo olimpinėje estafetėje 4x7,5 km - Jurijus Kaškarovas, Sergejus Bulyginas ir Dmitrijus Vasiljevas. „Auksinis“ kvartetas dalyvavo dokumentinio filmo pristatyme.
JAUDULYS. A. Šalna prisipažino, kad jis šio filmo nebuvo matęs, tiktai kelias ištraukas, todėl su nekantrumu laukia premjeros. „Šis filmas – tai ne tik gera reklama man, bet ir Lietuvos sportui, Lietuvos biatlonui. Kad Lietuvoje kuriamas kuriamas dokumentinis filmas apie mane, žinojo mano draugai, JAV biatlono federacija, Jie su didelėmis viltimis mane išlydėjo į filmo premjerą ir dabar nekantraudami laukia sugrįžtančio.
Filmą parodysiu savo draugams, mano su žmona privataus viešbučio lankytojams. Esu nepaprastai laimingas, kad esu neužmirštas, visada, kai tiktai sugrįžtu į gimtinę, čia būnu savas, Ypač džiaugiuosi, kad būtent prieš per Sočio olimpines žiemos žaidynes sukurta ši dokumentinė juosta, prisimintas mano aukso medalis, kuriam jau 30 metų“, - kalbėjo A. Šalna.
AUKSAS. Filmo pristatyme dalyvavo Seimo Pirmininkės pirmasis pavaduotojas Vydas Gedvilas, Lietuvos tautino olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė ir generalinis sekretorius Valentinas Paketūras, Seimo nariai, Lietuvos biatlono federacijos prezidentas Arūnas Daugirdas, olimpinio čempiono treneris Albertas Jakubauskas, ketverius metus jį slidinėjimo trasose tobulinęs profesorius Juozas Skernevičius, žiemos sporto entuziastai, žiemos sporto gerbėjai.
LTOK prezidentė filmo herojui įteikė Olimpinę žvaigždę, o jo komandos draugams estafetėje – LTOK atminimo medalius.
Dokumentinėje juostoje prabėgo visa Algimanto sportinė karjera – nuo slidinėjimo iki biatlono, jo pirmųjų ir pačių svariausių pergalių, darbo Amerikoje.
Žinoma, daugiausia vietos skirta Sarajevo olimpinėms žaidynėms, kur iškovotas pirmasis Lietuvai žiemos sporto šakų aukso medalis. Savo įspūdžiais filme dalijosi pats Algimantas, kuris dar vaikystėje buvo numatęs savo karjeros laiptelius, jo komandos draugai S.Bulyginas, J.Kaškarovas ir D.Vasiljevas, taip pat SSRS biatlono rinktinės treneris Viktoras Mamatovas.
Legendinis SSRS biatlonininkas ir treneris V. Mamatovas teigė, kad Algimantas buvo patikimas komandos žmogus, buvo puikus kovotojas, greičiausias slidinėjimo trasoje, jam buvo patikėtas kapitono pareigos.
EMOCIJOS. Žiūrėdamas filmą, A. Šalna ne kartą braukė ašaras, o po filmo peržiūros, kada olimpiniam čempionui buvo suteiktas žodis, jis tą pats atvirai prisipažino, kad daug momentų buvo labai jautrių ir ašaros pačios byrėjo ....
„Tas jaudulys, manau, išliks dar kokia porą dienų. Šitas projektas tęsėsi daugiau kaip pusę metų. Nesu kokia nors Holivudo žvaigždė, kad išeičiau su lapeliu ir išvardyčiau visus, kurie prisidėjo prie šito filmo. Kas fiziškai, kas finansiškai. Dėkoju visiems, kurie sukūrė šitą filmą. Tikiuosi, kad šitas filmas jums patiko, man jis ypač patiko, įdomus, įspūdingas. Išgirdau tokių komentarų, kurių gyvenime negirdėjau. Nuostabus jausmas juos išgirsti po 30 metų iš savo draugų, giminių, pažįstamų. Per tas 50 minučių išgyvenau labai daug emocijų“, - kalbėjo olimpinis čempionas.
Prie filmo pasirodymo nemažai prisidėjo ir Algimanto žmona Neringa, kuriai teko nemažas krūvis: be dviejų darbų, ji dar turėjo gerą pusmetį pasirausti dėžėse ir surasti bei atrinkti nuotraukas, jas skenuoti ir išsiųsti.
DĖKOJO. „Filme buvo daug jaudinančių momentų, kurie išliks ilgam. Jie jaudinantys todėl, kad didelė grupė žmonių prisiminė mano pasiekimus. Ypatingą padėką norėčiau išreikšti savo komandos draugams, kurie, nors ir yra labai užsiėmę, surado laiko atvykti į filmo peržiūrą. Mano sportinė karjera būtų nesėkminga, jeigu nebūčiau turėję žmonių, su kuriais teko dirbti“, - kalbėjo A. Šalna.
Olimpinis čempionas daug gražių žodžių skyrė savo pirmajam slidinėjimo treneriui Edvardui Magylai, su kuriuo Ignalinoje dirbo devynerius metus, ir Juozui Skernevičiui, biatlono treneriams Aleksandrui Šekočichinui ir Albertui Jakubauskui, kuris buvo ne tiktai ignaliniečio treneris, bet ir tėvas, geras draugas, savo mokinį lydėjęs visur ir netgi į treniruočių stovyklas vežęs jam sausainių, lašinių, dešrų, kad tiktai Algimantas išgyventų Sibiro šalčius ir sunkias treniruotes.
SOČIS. Paklaustas apie Sočio olimpine žiemos žaidynes, A. Šalna tiktai nusišypsojo ir pasakė, kad jau prisivažinėjo ir žaidynes nori matyti per televizorių. JAV biatlono federacija kvietė Algimantą vykti į Sočį, jam būtų apmokėjusi kelionę, viešbutį, tačiau olimpinis čempionas atsisakė.
„Kovo mėnesį Amerikoje vyks pasaulio jaunimo biatlono čempionatas, kuriame dalyvaus ir trys mano auklėtiniai. Reikia rengtis šiam startui, mokinių porai savaičių negaliu palikti vienų“,- sakė A. Šalna.
Garsusis biatlonininkas labai džiaugėsi, kad jo užaugintas Seanas Doherty, kuriam dar tiktai 18 metų ir kuris per pasaulio jaunių čempionatą pelnė vieną aukso ir du sidabro medalius, jau atstovauja JAV rinktinei Sočio olimpinėse žaidynėse.
„Tačiau jis dar labai jaunas, neturi patirties, rinktinėje yra 4-5 biatlonininkas, ko gero, atsarginis. Jeigu kuris nors iš JAV olimpiečių jausis blogai, tai jį Seanas pakeis. Sočyje yra dar viena mano mokinė, kurią suradau ir kelerius metus treniravau. Tai - Hannach Dreissingacker, tačiau ji dabar pratybas lanko jau pas kitą trenerį“, - sako Algimantas.
TRŪKUMAS. A.Šalna, jau 23 metus gyvenantis Amerikoje, Vermonto mieste, - Sarajevo olimpinis čempionas ir dukart pasaulio čempionas estafečių lenktynėse. Tačiau per asmenines varžybas jam medalių tokio rango varžybose nepavyko pelnyti.
Kaip pats sako, arti tikslo buvo per Sarajevo olimpines žaidynes, kuomet 10 km distancijoje jis liko penktas, nes prašovė du kartus. Prašovęs tik kartą, būtų iškovojęs medalį. Filmo pabaigoje jis tą ir akcentuoja, kad labai norėjo laimėti dar vieną olimpinį aukso medalį.
Vėliau A. Šalna treniravo JAV moterų ir vyrų rinktines, o 1997-2006 m. buvo JAV nacionalinės rinktinės vyr. treneris. Jis JAV biatlonininkams vadovavo per Albervilio, Lilehamerio, Nagano, Solt leik Sičio ir Turino olimpines žiemos žaidynes, o dabar yra JAV biatlono koledžo programos treneris.
Šeštadienį dokumentinis filmas apie A. Šalną bus pristatytas Ignalinoje per "LTeam" olimpinį žiemos festivalį Ignalinoje. Į Ameriką olimpinis čempionas išvyks ateinantį ketvirtadienį.