Kazys Jonušas 2014 m. kovo 11 d. 14:10

Lietuvos karių žiemos sporto maršrutai

Pirmose Baltijos karių žiemos žaidynėse Latvijoje virė ne mažesnės aistros nei olimpiame Sočyje

Keletą mėnesių gyvuojanti Lietuvos kariuomenės ledo ritulio rinktinė Latvijoje patyrė pirmos pergalės, pasiektos tarptautiniame turnyre, džiaugsmą  (rezultatu 3:2 mūsiškiai  įveikė Estijos rinktinę), turėjo nuryti pralaimėjimo kartėlį (0:10 nusileido latviams) ir iškovojo antrą vietą. 

Apie tai kalbamės su komandos kapitonu – Lietuvos kariuomenės Logistikos valdybos štabo viršininko pavaduotoju personalui ir administravimui  mjr. Ramūnu Grėsiumi.

 
Kaip ir kur  pavyko suburti komandą, kur ji treniruojasi?  Kas aprūpino uniforma, ar komanda turi su kuo žaisti namie?
Rinktinės mokomosios treniruotės oficialiai pradėtos 2013 m. gruodžio 17 d. Beveik prieš metus vidiniame tinklapyje išplatinau informaciją, kad norėčiau sužinoti, kiek yra žaidžiančių ir mėgstančių ledo ritulį. Turėjau tikslą – susiburti visus į komandą/klubą, galėsiantį dalyvauti kurioje nors Lietuvoje esančioje lygoje. Šitaip suregistravau žmones, prijaučiančius šiai sporto šakai. Dauguma rinktinės žaidėjų – mėgėjai, nors yra žaidžiančių įvairiuose ledo ritulio klubuose. Kariai yra iš KAM, visų LK pajėgų ir Šaulių sąjungos, taigi galima sakyti, kad žaidėjai yra ne tik iš įvairių karinių dalinių, bet ir įvairių Lietuvos miestų. Pavyzdžiui, pirmose Baltijos šalių karių žiemos žaidynėse geriausiu žaidėju kovoje su estais pripažintas vartininkas eil. Sebastjanas Poliakevičius  yra savanoris, o geriausiu žaidėju su latviais tapęs mūsų puolėjas – vrš. Vilius Kazlauskas – tarnauja Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo batalione. Vis dėlto dominuoja Vilniaus apskritis, todėl galima teigti, kad rinktinė susikūrė labai simboliškai – Lietuvos sostinėje.

Ledo ritulys – brangi sporto šaka, todėl visos apsaugos, lazdos, pačiūžos, šalmai yra asmeniniai, o rinktinės aprangą (marškinėlius, šortų įmautes, getrus) su avansu paskolino Lietuvos nacionalinės ledo ritulio lygos jaunių rinktinė.  Esame jai labai dėkingi, kad galėjom garbingai atrodyti atstovaudami ne tik Lietuvos kariuomenei, bet ir valstybei.

Rinktinė įgali žaisti su klubais, tačiau viskas priklauso nuo finansų ir žaidėjų iniciatyvos. 

Ar ši komanda susibūrė specialiai Baltijos karių žiemos žaidynėms, ar planuoja treniruotis ir toliau? Kas yra rinktinės treneris Benas Jakšys, ar  turi jis šio darbo patirties, ar  yra kariškis? 
Galima teigti, kad specialiai šioms žaidynėms. Pasirengėme per penkias treniruotes Elektrėnų ledo rūmuose. Žaidėjų iniciatyva surengėme 3 draugiškas varžybas su Lietuvos ledo ritulio komandomis, už kurias susimokėjo patys žaidėjai per puse su komandomis, su kuriomis žaidėme. Ateityje, jei ir nepavyktų susiburti į oficialų LK klubą/komandą, žaidėjai ir toliau atstovaus tiems klubams, komandoms, kuriose žaidė iki šiol. Likusieji treniruosis ir žais asmeniškai. Rinktinei talkino du treneriai, kurie nėra kariai. Tai – žaidimo strategas treneris Benas Jakšys, treniruojantis Kauno „Monstrų“ komandą, šį trenerį skyrė Kauno „Griunvaldo ledo ritulio mokykla“. O Vilniaus „Geležinio vilko ledo ritulio mokykla“ (taip pat nieko bendra neturinti su kariuomene) skyrė trenerį Tomą Lauksėdį, talkinusį komandai rengiantis žaidynėms. Šiaip jau jis treniruoja vaikus. Abu treneriai šioje srityje jau dirba po penkerius metus.

Iš rezultatų matyti, kad latvių komandai realiai pasipriešinti negalėjo nei estai, pralaimėję jiems 0:12, nei lietuviai.  Kas daro latvių rinktinę neįveikiama? Gal jų komanda samdė profesionalius žaidėjus? Kaip įvertintumėte patį   žiemos žaidynių renginį Valmieroje?
Latvija yra ledo ritulio šalis, kurioje kiekvienas kaimas gali surinkti bent vieną gerą žaidėjų penketuką. Todėl nieko nuostabaus, kad latvių lygis daug aukštesnis. Latvijoje kiekvienas miestelis turi komandą, o Latvijos kariuomenė turi 4 komandas, žaidžiančias vidiniuose Latvijos čempionatuose. Ypač išsiskyrė latvių rintinės pirmasis penketas, kurio lygis prilygtų vienam iš geriausių  Lietuvos Elektrėnų „Energijos“ klubui. 

Pirmųjų Baltijos šalių žiemos žaidynių organizatoriams, žinoma, nepavyko išvengti tam tikrų trūkumų ir nesusipratimų, tačiau tai – smulkmenos, nes žaidynės pavyko.  Komandos ir sportininkai įgavo neįkainojamos tarptautinės patirties, o žaidynės pretenduoja tapti tradicinėmis, kasmetinėmis Baltijos šalių karių žiemos žaidynėmis.

Ar numatote keisti  komandos sudėtį? Ar turite kokių ateities planų?
Apie sudėtį kalbėti sunkoka, nes tam ir kviečiami treneriai – jų pagrindinis darbas yra suplanuoti žaidimą, sudėlioti komandą ir  ją valdyti, tačiau tikiuosi, kad rinktinės branduolys išliks. Ateities planai dar labai migloti. Norėtume susiburti į LK klubinę komandą, kurioje galėtume nuolat treniruotis, kad geriau susižaistume ir jaustume vieni kitus. Tai komandai suteiktų stabilumo, profesionalumo, geresnio tarpusavio supratimo ir darnos ruošiantis naujiems iššūkiams. Viskas priklauso nuo finansų ir nuo mūsų pačių iniciatyvos. Ta proga norėčiau labai padėkoti visiems, vienaip ar kitaip prisidėjusiems prie Lietuvos kariuomenės ledo ritulio rinktinės tarptautinio debiuto. Ypač dėkoju rinktinės žaidėjams, kurių dėka ir kiekvieno tiesioginiu indėliu buvo pasiekti užsibrėžti tikslai. 

*  *  *

Cesyje (Latvija) lenktyniavo kiti pirmųjų Baltijos karių žiemos žaidynių dalyviai. Lietuvos kariuomenės sporto delegaciją sudarė 40 ( su jaunaisiais šauliais) sportininkų. Biatlono sprinto rungtyje 4,5 km.  trečią vietą tarp moterų užėmė j. eil. Gabrielė Keinaitė (KASP 8-oji rinktinė), pasirodžiusi ir mišrioje biatlono estafetėje – trečią vietą šioje estafetėje iškovojo ji ir  J. Vitkaus inžinerijos bataliono karys eil. Dmitrij  Beleckij). Nemažai laurų pelnė ir slidinėtojai. Mišrioje estafetėje užimta antra vieta, o asmeninėse varžybose 5 km distancijoje pirmą vietą iškovojo eil. Vitalijus Petrulis (KASP 6-oji rinktinė), trečią vietą – tos pačios rinktinės eil. Regimantas Kavaliauskas. Moterų asmeninėse varžybose 3 km. distancijoje nugalėtoja tapo ir biatlono rungtyje gerai pasirodžiusi j. eil G. Keinaitė (KASP 8-oji rinktinė).

Apie jaunųjų šaulių pasirodymą Baltijos karių žiemos žaidynėse kalbamės su Lietuvos šaulių sąjungos sporto ir technikos klubo viršininku Tomu Juraičiu.


Kaip pavyko suburti tokią gausią jaunųjų šaulių komandą? Iš kur buvo daugiausia dalyvių?
Komandą sudarė aštuoni jaunieji šauliai iš Plk. Prano Saladžiaus šaulių 9-osios rinktinės (Utenos rinktinės): iš Anykščių – Vilmantas Jakniūnas, Kotryna Vitkūnaitė, Rūta Banytė, iš Ignalinos – Karolis Paukštė, Lukas Čepulis, Dainius Bielinis, Danielė Paukštytė, Ugnė Kastanauskaitė. O slidžių sutepėjas ir treneris Gintautas Čepulis ir aš, komandos vadovas, kurie tiesiog atstovavome Lietuvos šaulių sąjungai. Kaip supratote, daugiausia dalyvių buvo iš Ignalinos. Suburti komandą, nebuvo labai sunku, nes dauguma jaunųjų šaulių kultivuoja žiemos sportą. Pasitarę su treneriais Broniumi Vitkūnu ir Gintautu Čepuliu, į Baltijos šalių kariškių sporto žaidynes atstovauti Lietuvos šaulių sąjungai nusivežėme pačius geriausius. Beje,  Lietuvos kariuomenės ledo ritulio komandoje žaidė šauliai iš Alfonso Smetonos šaulių 5-osios rinktinės (Panevėžio rinktinės) Paulius Krivibokas, Marius Reutas ir Karaliaus Mindaugo šaulių 10-osios rinktinės (Vilniaus rinktinės) narys Jevgenijus Lebedevas.



Ar turėjote rimtų varžovų iš Latvijos ir Estijos, ar teko varžytis tarpusavyje?
Visi varžovai yra rimti, su kai kuriais jau buvo tekę susitikti anksčiau įvairiuose čempionatuose, tik šį kartą mums labiau pasisekė. Latvijoje ir Estijoje slidinėjimas yra labai populiarus sportas, be to, jie turi puikias sąlygas sportuoti, todėl mūsų jaunieji šauliai negalėjo nė akimirkai atsipalaiduoti.

Kaip vyko varžybos?
Biatlono asmeninėje rungtyje startavo Lietuvos šaulių sąjungos jaunieji šauliai Lukas Čepulis, Karolis Paukštė, Kotryna Vitkūnaitė ir Danielė Paukštytė. Vaikinų grupėje K. Paukštė užėmė I vietą (11 min. 30 sek.), po trijų baudos ratų L. Čepulis užėmė antrąją vietą (12:36), trečioje vietoje liko Latvijos atstovas Egons Brieditis (12:53). Merginų grupėje pirmą vietą užėmė K. Vitkūnaitė (13:30), antrąją - Estijos atstovė Brita Liivamaa (14:19), o trečiąją – D. Paukštytė (14:38).

Slidinėjimo komandiniame sprinte startavo dvi Lietuvos šaulių sąjungos jaunųjų šaulių komandos Rūta Banytė su Vilmantu Jakniūnu ir Ugnė Kastanauskaitė su Dainiumi Bieliniu. Pirmą vietą užėmė U. Kastanauskaitė su D. Bieliniu (14:54), antrąją – R. Banytė su V. Jakniūnu (15:49), o trečia liko Latvijos komanda – Elina Skopane su Ilgvaru Caune (19:25).

Biatlono komandinėje rungtyje pirmą vietą iškovojo Lietuvos šaulių sąjungos jaunieji šauliai K. Vitkūnaitė su K. Paukšte (17:47), antrąją – D. Paukštytė su L. Čepuliu (18:17), o trečioje vietoje liko Latvijos atstovai Elina Radzina su Egonas Brieditis (19:48).

Tą pačią dieną slidinėjimo sprinte startavo Lietuvos šaulių sąjungos jaunieji šauliai Vilmantas Jakniūnas, Dainius Bielinis, Ugnė Kastanauskaitė ir Rūta Banytė. Vaikinų grupėje asmeninėje įskaitoje nugalėjo D. Bielinis (8 min. 56 sek.), antras finišavo Vilmantas Jakniūnas (9:45), o trečias -Latvijos atstovas Matis Slikšjanis (0:10:39). Merginų grupėje asmeninėje įskaitoje pergalę šventė Estijos atstovė Brita Liivamaa (7:56), jai vos viena sekunde nusileido U. Kastanauskaitė (7:57), o trečia buvo Rūta Banytė (8:41).

Kaip treniruojasi  jaunieji šauliai biatlonininkai, iš kur gauna šautuvus?
Jaunųjų šaulių komanda treniruojasi sporto klubuose su savo šautuvais, nes jie dalyvauja ne tik Baltijos šalių karių žiemos sporto žaidynėse, bet ir įvairiuose čempionatuose. Vasario 26 – kovo 7 d. du jaunieji šauliai Kotryna Vitkūnaitė ir Lukas Čepulis dalyvavo jaunių ir jaunimo biatlono pasaulio čempionate JAV.

Kaip praėjusias Baltijos karių žiemos žaidynes vertina patys jaunieji šauliai? Kokių turite ateities planų?
Šias žaidynes jaunieji šauliai vertina teigiamai, nes lietuviškoji žiema sniegu labai nelepino, nebuvo galimybių tinkamai pasitreniruoti, o  žiemos sporto žaidynėse buvo sudarytos puikios sąlygos ne tik varžytis, bet ir treniruotis. Tai yra labai svarbu kiekvienam minėtas sporto šakas kultivuojančiam sportininkui.

Ateities planai labai paprasti ir žemiški, tiesiog tikiuosi, kad šiems jauniesiems šauliams sulaukus pilnametystės, atsiras kas juos pakeis, o tada – neužleisti pozicijų.


*  *  *
Apie poledinės žūklės komandą, žaidynėse užėmusią III vietą, kalbamės su šios komandos nariu – Logistikos valdybos Įgulų aptarnavimo tarnybos  Administravimo ir planavimo skyriaus viršininku, vykdančiu Klaipėdos įgulos aptarnavimo centro vedėjo funkcijas, Aleksandru Šukiu.

Kiek žinome, žaidynės vyko Cesyje, o kur žūklauta?
Unguro  ežere, šalia Cesio.

Kas sudarė lietuvių žūklės ant ledo komandą? Ar jos nariai prieš tai buvo dalyvavę panašiose varžybose?
Komandoje buvom trise – aš, KASP 3-iosios rinktinės atstovas srž. Mindaugas Sušinskis ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio  dragūnų motorizuotojo pėstininkų bataliono  atstovas   vyr. srž. Tomas Gudžiūnas. Tokio rango varžybose dar nebuvome dalyvavę, na, o Lietuvoje –   taip.

Trečią vietą (iš trijų) laikytume pralaimėjimu. Ar buvo daugiau komandų?  Kaip vyko varžybos?
Na, užimta trečia vieta neatspindi tikrosios padėties, nes nuo pirmos vietos atsilikome tik dviem taškais, o nuo antros – vienu. Varžybos vyko pagal tarptautinius ir Latvijos nuostatus su keistenybėmis...  Mūsų komandos narys Tomas Gudžiūnas asmeninėje įskaitoje užėmė 3 vietą, tačiau kažkodėl apdovanojo latvį, na, bet tai juk pirmosios žaidynės ir klaidų pasitaiko.

Kokias paminėtumėt nesėkmės priežastis?
Treniruočių stoka (jų visiškai nebuvo), organizatoriams reiktų apie jas pagalvoti.

Kokie renginiai žūklautojų laukia ateityje?
Vyks Lietuvos čempionatai savo žūklės klubų sudėtyje.