sportas.info 2014 m. kovo 23 d. 17:33

Lėktuvai raižė arenos erdvę

Utenos daugiafunkciame sporto komplekse vykusiose tarptautinėse aviamodelių varžybose pasiektas ir naujas mūsų šalies rekordas

Utenos daugiafunkciame sporto centre vyko radijo bangomis valdomų lėktuvo modelių F3P atvirasis Lietuvos čempionatas, kuriame dalyvavo sportininkai iš devynių valstybių: Lietuvos, Baltarusijos, Prancūzijos, Rusijos, Suomijos, Šveicarijos, Vokietijos, Čekijos, Lenkijos. 

Į varžybas užsiregistravo 37 sportininkai, kurie varžėsi pilotažo klasėse (F3P-C, F3P-A), muzikinio skraidymo rungtyje (F3P-AFM) bei radijo bangomis valdomų lėktuvų modelių lenktynėse.

F3P-C – pradedančiųjų pilotažo klasėje - dalyvavo 17 sportininkų, 10 iš jų – Lietuvos atstovai. Pilotai atliko keturis preliminarius kompleksus (pagal iš anksto žinomą figūrų seką), kitą varžybų dieną – du finalinius kompleksus (pagal nežinomą figūrų seką, kuri buvo išdalinta tik varžybų dienos rytą; pilotai turėjo valandą laiko pasiruošti šio komplekso skridimui).

Susumavus visus rezultatus, F3P-C komplekso prizininkais tapo Algimantas Vasiliauskas (Lietuva), Dmitrijus Lisnevskis (Baltarusija) ir Žilvinas Lapačinskas (Lietuva).

F3P-A – profesionalų pilotažo klasėje - dalyvavo 20 sportininkų, iš kurių tik vienas Lietuvos atstovas – Donatas Paužuolis. Pilotai atliko keturis preliminarius kompleksus (pagal iš anksto žinomą figūrų seką), į finalinius turus pateko 10 geriausiųjų. Po trijų finalinio komplekso turų (pagal iš anksto žinomą figūrų seką, kuri skiriasi nuo preliminaraus komplekso ir yra gerokai sudėtingesnė) paaiškėjo šios klasės prizininkai. Čempionu tapo D.Paužuolis, antrąją vietą užėmė Janne Lappi (Suomija), trečiąją - Fabienas Turpaud (Prancūzija).

F3P-AFM – muzikinė rungtis, kurios metu pilotai pagal pasirinktą, sudarytą muzikinį takelį atlieka individualią muzikinę programą. Pagrindiniai 3 vertinimo kriterijai: 1. skridimo stilius - a) manevrų preciziškumas; b) pasirodymo apimties išnaudojimas/ manevrų sudėtingumas; c) manevrų įvairovė/ nauji manevrai); 2. meniškumas - a) sinchronizacija su muzika; b) muzikos nuotaikos atspindėjimas/ šou efektai; c) ramios, dinaminės dalies eiga); 3. bendras įspūdis - a) manevravimo erdvės išnaudojimas; b) programos tęstinumas, vientisumas; c) pasirodymo atlikimas atsižvelgiant į saugumo reikalavimus). Pastarojoje rungtyje varžėsi 12 pilotų, po pirmo skrydžio į pusfinalį pateko 8 iš jų, į finalą – 4. Šioje rungtyje stipriausias irgi buvo D.Paužuolis. Sidabrą iškovojo Julienas Hechtas (Prancūzija), bromzą - J.Lappi.



Lėktuvų lenktynės sportininkai varžėsi preliminariuose turuose (grupėse po keturis), geriausi iš jų pateko į pusfinalius, po to ir į finalus. Pilotai lenktyniavo per visą salės ilgį apskrisdami dvi skirtinguose salės kraštuose įrengtas kliūtis. Šios rungties prizininkai: 1 vieta – Jiří Šotola (Čekija), 2 vieta – Mateuszas Urbanas (Lenkija), 3 vieta – Jevgenijus Prokofjevas (Rusija).

Pirmosios varžybų dienos vakarą buvo fiksuojamas ir naujas Lietuvos rekordas – masiškiausias radijo bangomis valdomų lėktuvų skraidinimas. Rekordo siekime dalyvavo 28 sportininkai, kurie kartu pakėlė lėktuvus į orą ir išlaikė juos bent 30 sekundžių (norint užfiksuoti rekordą lėktuvus ore reikėjo išlaikyti bent 5 sekundes). Rekordas buvo pasiektas, užfiksuotas, visa fiksavimui reikalinga medžiaga pateikta agentūrai FACTUM.

Be pilotų varžytuvių, lėktuvų modelių lenktynių bei rekordo siekimo žiūrovai galėjo stebėti parodomąsias programas: sinchroninį skrydį (F.Turpaud ir Théo Catrosas – Prancūzija), pilotažinį parodomąjį skrydį (J. Lappi), skraidančios mašinėlės pasirodymą (J.Hechtas) bei D. Paužuolio modelio parodomuosius skrydžius.

Be to, žiūrovai turėjo galimybę sudalyvauti loterijoje, kurios pagrindinis prizas – radijo bangomis valdomų lėktuvų skraidinimo pamoka su D.Paužuoliu, kiti prizai – fotoalbumai „Fotoskrydis“, knygos apie aviamodeliavimo istoriją Lietuvoje bei kepuraitės su čempionato logotipu.

„Šių metų Lietuvos F3P čempionatas buvo išskirtinis“, - taip renginį apibūdino pagrindinė organizatorė Eglė Leonavičiūtė, - „Jis iki šiol gausiausias dalyvių skaičiumi. Šių varžybų metu taip pat pirmą kartą teisėjavo trys FAI teisėjai – olandas Henny van Loonas, vengras Istvánas Fazekasas ir Esa Eirola iš Suomijos. Išskirtinis renginys buvo ir dėl rekordo fiksavimo, kuris suteikė daug džiaugsmo ne tik dalyviams, bet ir žiūrovams, o mes jau turime minčių ir apie šio rekordo gerinimą kitų varžybų metu”.