Mažvydas Laurinaitis 2014 m. liepos 2 d. 13:58

Kritikos daugėja, tačiau atsakymų – ne

Aštrėjant kritikai WRC ralio organizatorius Lietuvoje tikslių atsakymų ir toliau vengia, tačiau aišku viena – pinigai už bilietus nebus grąžinti

Všį „Pasaulio ralio čempionatas Lietuvoje“ vadovas Algis Poteliūnas ir toliau turi atlaikyti milžinišką kritikos laviną po to, kai Lietuvos debiutas Pasaulio ralio čempionate (WRC) patyrė visišką fiasko. Nors ir pirmą kartą atsiprašė ir pripažino savo klaidas, į opius klausimus jis tiesaus atsakymo pateikti negalėjo ir bandė viską nušviesti iš sau palankios pusės, nors kritikos susilaukė ir iš Vytauto Švedo.
 

„Noriu atsiprašyti visų, kurie nepamatė geriausių lenktynininkų. Dabar vyksta puolimas iš visų pusių – iš vienos pusės teisingai, iš kitos pusės neteisingai. Turime galvoti ką padaryti kitais metais, kad užsitikrintume gerą vardą. Manau viskas bus gerai kitais metais“, – kalbėjo A. Poteliūnas, praleidęs progą užsitikrinti gerą vardą šįmet.
 

Nuo kritikos ginasi ir Lietuvos automobilių sporto federacija (LASF). Jos prezidentas Gintaras Jonas Furmanavičius sako, kad Lenkijos-Lietuvos etapo greičio ruožams Lietuvoje organizuoti LASF įsteigė Všį „Pasaulio ralio čempionatas Lietuvoje“ ir daugiau su organizavimu neturėjo nieko bendra, išskyrus komunikavimo su Lenkijos automobilių federacijos atstovais. Motyvą kurti šią organizaciją G. Furmanavičius rėmė noru nesukiršinti ir neišskirti kažkokio vieno ralio organizatoriaus Lietuvoje. Tačiau keisčiausia, kad nei į juos, nei į lenktynininkus, galinčius patarti organizaciniais ar trasų parinkimo klausimais, net nebuvo kreiptasi, nors šie ir rodė norą padėti. Sulaukęs tokio klausimo Všį „Pasaulio ralio čempionatas Lietuvoje“ vadovas A. Poteliūnas sakė, kad jis bandė ieškoti pagalbos.
 

„Ne vieną kartą kreipiausi į visus – LASF, Lietuvos ralio čempionato rengėjus, bet dėl kažkokių priežasčių niekas neatsiliepė. Buvo atvažiavęs Audrius Gimžauskas, (vienas pagrindinių įvairių ralio varžybų organizatorius Lietuvoje, – sportas.info) bet pabuvo ir išvažiavo. Niekas man savo paslaugų ir noro nepareiškė“, – mįslingai kalbėjo A. Poteliūnas, esantis vienintelis oficialus "Pasaulio ralio čempionato Lietuvoje" darbuotojas.
 

Čia pat A. Poteliūno žodžius paneigė ralio dalyvis, vienas geriausių Lietuvos ralio vairuotojų V. Švedas, išsakęs nemažai kritikos vadovo pusėn.
 

„Teko bendrauti ir su A. Gimžausku, kitais. Tai nebuvo jų nenoras. Atvirkščiai – jie buvo išreiškę norą padėti. Turėdami tokią patirtį, jie galėjo puikiai padėti, patarti. Galų gale, aš irgi turėjau neįkainojamą patirtį, nes tais greičio ruožais esu važiavęs trejus metus. Niekad niekam nesu atsakęs ir nepadėjęs. Su visa pagarba Algiui, kuris labai stengiasi, bet tai yra komunikacijos ir patirties stoka“, – atviras buvo V. Švedas.
 

Lenktynininkas išsklaidė ir visas abejones dėl trasos būklės ir A. Poteliūno žodžius, kad galimų problemų numatyti nebuvo įmanoma: „Tikrai buvo aišku, kad kelias bus duobėtas. Tas atkarpas turėjome Druskininkų ralio metu. Reikėjo tiesiog paprašyti vaizdo medžiagos, pasiklausti Lietuvos čempionato dalyvių kas būna su keliu, kai visi juo pravažiuoja ir joks Tarptautinės automobilių federacijos (FIA) delegatas neįrodys kitaip“.
 

Tačiau A. Poteliūnas teigė, kad FIA pati pasirinko šias trasas ir neklausė jo perspėjimų, kad kelias bus nepravažiuojamas.
 

Prastos trasos nebuvo vienintelės problemos. V. Švedą itin nustebino žmonės, kurie dieną prieš etapo pradžią, komandos susirašant trasą, pjovė žolę ir šakas, kurias mėtė į trasą ir taip trukdė lenktynininkams.


 

„Kodėl to nebuvo galima padaryti dieną ar savaitę prieš? Mes susirinkome ne į kokį Širvintų ralį, o į WRC. Yra daug mano bičiulių, organizuojančių Europos čempionatus. Šioje vietoje galėjome daug geriau viską sorganizuoti. Tai nebuvo sunku. Tiesiog reikėjo parinkti tinkamai trasas, panaikinti kitus mažus minusus. Maži smulkūs dalykai reikalingi sumažinti tą įspūdį dėl prasto kelio. Lenktyninkams, po tokios trasos ir vargų, norisi matyti merginas su Lietuvos atributika, paduodančias vandenį. Mes turime nuostabias damas, puikų vandenį, Druskininkus, savo trispalvę... Kodėl mes jų nenaudojame?“, – retoriškai klausė V. Švedas.
 

Panaši situacija susiklostė ir dėl tariamo savanorių trūkumo. Savanorius ruošianti ir teikianti bendrovė aiškina, kad ralio organizatoriai, iš pradžių pateikę užklausą, vėliau dingo kaip į vandenį, todėl ralio metu ir buvo vos keli savanoriai. A. Poteliūnas turi savo versiją – jo teigimu savanoriai užsiprašė padengti išlaidas už kurą, apgyvenidimą ir bilietų į Lenkijos greičio ruožą. To vadovui pasirodė per daug ir jis nusprendė nesikviesti jų į pagalbą.
 

Visi ralio organizavimo kaštai dar nėra aiškūs, A. Poteliūnas dar laukia ataskaitų dėl bilietų pardavimo. Jų parduota apie tūkstantį, nors daugelis žiūrovų prasmuko be jų. Tačiau žmonės, sumokėję po kelis šimtus litų ir neišvydę nieko, savo pinigų neatgaus.
 

„Etapai atšaukti dėl oro sąlygų, trasos būklės“, – nukirto A.Poteliūnas.
 

Pagrindinis ralio organizatorius mano, kad prie geresnio organizavimo turėtų prisidėti ir valstybė. Ji šį kartą skyrė 200 tūkst. litų, reikalingų gauti teisei rengti greičio ruožus Lietuvoje. Tiek pat šiuo metu pavyko surinkti ir organizatoriams. Jis nenorėjo detalizuoti, kur panaudoti pinigai, išskyrė tik serviso zonas, kurioms skirta 80-90 tūkst. litų.
 

LASF prezidento G. Furmanavičiaus teigimu, bendras Lenkijos-Lietuvos WRC etapas ir toliau vyks, nes sutartis yra pasirašyta trejiems metams.
 

„Matome visas klaidas, prisiimame atsakomybę, darysime išvadas ir tikiuosi, kad ne kartą matysime dar geriausius ralio automobilius Lietuvoje“, – išreiškė viltį jis.