„Futbolas yra pati geriausia sporto šaka mergaitėms. Jis žaidžiamas gryname ore ir nėra toks brutalus kaip rankinis ar krepšinis“, - mano V.Jančiauskas
„Moterų futbolo klubo (MFK) „Žalgiris“ treneris dingo mėnesiui. Tada vienos futbolininkės tėvas pradėjo ieškoti galimybių, kaip mums toliau treniruotis. Buvo sukurtas naujas klubas – Moterų futbolo akademija (MFA) „Žalgiris“, surastas naujas treneris Vytautas Jančiauskas“, – apie pernai prieš sezoną įvykusias Vilniaus moterų futbolo permainas pasakojo Moterų futbolo akademijos „Žalgiris“ žaidėja Ieva Ilgevičiūtė.
Klube – pertvarka
Tas futbolininkės tėvas – dabartinis MFA „Žalgiris“ viceprezidentas Svajūnas Stravinskas – kreipėsi pagalbos į patyrusį vyrų trenerį Vytautą Jančiauską.
„2013-ųjų pradžioje MFK „Žalgiris“ buvo įsiskolinęs už salių nuomą. Tas skolas teko padengti man. Žiemą, jau treniruojant V. Jančiauskui, merginos tapo Lietuvos uždarų patalpų čempionato prizininkėmis. O vėliau, taip ir neradus sutarimo su buvusiu treneriu Justu Klevinsku, merginų iniciatyva įkūrėme naują organizaciją – MFA „Žalgiris“, – prisiminė S. Stravinskas
Jis tada tapo MFA „Žalgirio“ prezidentu ir 2013-aisiais pats rūpinosi visais naujojo klubo reikalais. 2014 m. prie klubo prisidėjo Vilniaus Vyriausiojo policijos komisariato Migracijos valdybos viršininkas Gintaras Bagužis. Jis tapo klubo vadovu, o S. Stravinskas – viceprezidentu.
„Mes policijoje propaguojame moterų futbolą. Turime Migracijos departamento komandą. Ta mūsų komanda dalyvauja Europos migracijos padalinių turnyre ir trejus metus iš eilės užima pirmąsias vietas. Svajūnas tai žinojo, nes viena iš mūsų darbuotojų žaidžia „Žalgiryje“, – atsakė į klausimą, kaip įsitraukė į moterų futbolą, G. Bagužis.
Kelia aukštus tikslus
Pernai debiutavusi Lietuvos moterų A lygoje MFA „Žalgiris“ komanda užėmė trečiąją vietą. MFA „Žalgiris“ dublerių ekipa MFA „Žalgiris-Ainiai“ pirmojoje lygoje buvo antra.
Šiemet pagrindinės komandos tikslai ne mažesni – tapti A lygos prizininke. Dublerių – laimėti pirmosios lygos pirmenybes.
„MFK „Žalgiris“ buvo komanda, kuri visiems tragiškai pralaimėdavo. A lygoje būdavo priešpaskutinė. Bet buvo matyti, kad komandai trūksta tik profesionalaus trenerio. Mums pavyko įkalbėti V. Jančiauską, kad jis prisidėtų, ir tos pačios merginos A lygos čempionate užėmė prizinę vietą“, – kalbėjo S. Stravinskas.
Jam antrino ir I. Ilgevičiūtė: „Atėjęs naujas treneris suteikė vidinės motyvacijos žaidėjoms. Visai kitoks pasiruošimas rungtynėms, taktinės treniruotės – tai daro didžiausią įtaką rezultatams.“
Ieva tvirtino, kad V. Jančiauską pažinojo jau anksčiau. Ir žavėjosi jo treniruojamų vyrų komandų žaidimu.
„Aš pamenu, kai jis „Intertoto“ turnyre su Vilniaus „Vėtra“ pasiekė puikių rezultatų. Tada aš tegalėjau svajoti, kad toks treneris kada nors treniruos mane. Manau, mums pasisekė, kad jis sutiko su mumis dirbti“, – kalbėjo futbolininkė.

Tiesa, pasikeitė ne vien treneris bei viena raidelė klubo pavadinime.
„MFK merginos treniruodavosi LEU stadione. Ir ne jo aikštėje, o dažnai patvoryje esančioje aikštelėje... Perėjusios į MFA jos žiemą treniruojasi „Versmės“ katalikiškosios gimnazijos salėje su specialia danga, LFF ir „Fanų“ stadionuose, vasarą – „Panerio“ ir LEU stadionuose“, – kalbėjo S. Stravinskas.
I. Ilgevičiūtė pasitiki V. Jančiausko patirtimi: „Jauni treneriai stengiasi taikyti tas teorines žinias, kurias įgyja universitetuose. Negaliu sakyti, kad buvusiojo trenerio treniruotės buvo blogos, jis į jas įtraukdavo daug naujovių, daug kuo domėjosi, daug ką išbandydavo. Bet V. Jančiausko patirtis daro savo.“
Kad greta patirties netrūktų ir naujovių, V. Jančiauskui padeda jaunas treneris Vaidas Sabaliauskas, tad MFA „Žalgiris“ trenerių kolektyvas – patirties ir jaunystės lydinys.
Tam, kad pasiektų aukštų rezultatų, komanda treniruojasi tikrai nemažai – keturis arba penkis kartus per savaitę.
Problemos – tuščia piniginė
Tačiau ne viskas MFA „Žalgiris“ yra klota rožėmis. Didžiausia akademijos bėda – pinigų stoka. Bet, anot G.Bagužio, susirasti rėmėjų trukdo atsainus Lietuvos futbolo federacijos (LFF) požiūris į moterų futbolą.
Tiesa, pasak S. Stravinsko šalies moterų futbolo situacija ėmė gerėti, kai Moterų futbolo asociacijai ėmė vadovauti Artūras Krukis.
„LFF atsirado dar vienas žmogus, kuris mėgsta moterų futbolą ir prisideda prie jo plėtros ne vien kalbomis“, – apie asociacijos prezidentą sakė S. Stravinskas.
A. Krukio vadovaujama UAB „Hummel LT“ skyrė tam tikras sumas kiekvienam šalies moterų klubui inventoriui ar aprangai įsigyti.
Klubo biudžetą sudaro išlaidos trenerių algoms išmokėti, stadionų nuomai, kelionėms, gydytojų paslaugoms, planuojamoms stovykloms ir kitoms reikmėms.
Surinktų iš pačių žaidėjų klubo narių mokesčių pinigų tam toli gražu nepakanka.
Anot MFA „Žalgiris“ vadovų, jie bandė kalbėtis apie moterų futbolo bėdas su LFF, Lietuvos edukologijos universitetu, Švietimo ministerija. Dažniausiai nesėkmingai. Jokios paramos MFA „Žalgiriui“ neskyrė ir Vilniaus miesto savivaldybė. Padėti komandai neturi galimybių ir vyrų Vilniaus „Žalgiris“.
„Mes puikiai žinome, kad A lygos klubams trūksta lėšų. Jie patys vos išsilaiko. Nekalbėkime apie merginas, jie turi išlaikyti vaikų komandas, sukurti profesionalų klubo piramidę, neturi komandų pirmojoje, antrojoje lygose, jaunių čempionatuose“, – sakė treneris V. Jančiauskas.
Siūlo problemų sprendimus
V. Jančiauskas mano, kad daug problemų išspręstų bendradarbiavimas su šalies valdžia. To siekti turėtų LFF.
„Manau, kad rūpestis moterų futbolu turėtų būti ne tik Lietuvos futbolo federacijos, bet ir visos švietimo sistemos reikalas. Nes daugiausia kalbama apie vaikus, kurie mokosi bendrojo lavinimo vidurinėse mokyklose. Mums reikia sugrįžti atgal į tas specializuotas klases, kur mergaitės galėtų ne vien lankyti mokyklą, bet ir laisvu nuo pamokų metu žaisti futbolą. Mano požiūriu, futbolas yra pati geriausia sporto šaka mergaitėms. Jis žaidžiamas gryname ore ir nėra toks brutalus kaip rankinis ar krepšinis“, – dėstė savo mintis treneris.
Anot V. Jančiausko, LFF turėtų stengtis, kad moterų futbolas būtų populiaresnis, kurti moterų futbolo centrus.
„Jeigu mes norime geriau pasirodyti lygiavertėje arenoje, privalome turėti lygiavertį čempionatą. Visų pirma keli tokie centrai, koks yra Šiauliuose, turėtų būti geografiniu principu išdėstyti visoje Lietuvoje. Tai duotų impulsą mažiems miesteliams kultivuoti sporto šaką, kad po to jų merginos patektų į tuos centrus ir ten toliau sportuotų. Tada išaugtų stiprios sportininkės, galinčios sudaryti stiprią Lietuvos rinktinę, kuri nepralaimėtų bent jau Baltijos šalių čempionatuose“, – sakė MFA „Žalgirio“ treneris.
Jis mano, kad ateityje moterų komandomis susidomės ir A lygos klubai: „Europos Sąjunga kalbasi su UEFA, kad parama moterų futbolui iš UEFA būtų lygiavertė vyrų. Taip vyrų klubai gali tapti finansiškai suinteresuoti daugiau dėmesio skirti moterų futbolui.“