Europos dziudo jaunimo čempiono Aldo Baranausko atminimo turnyre atkakliai kovojo keturių šalių sportininkai, o arenos palubę raižė lėktuvas
Aldas Baranauskas – nepriklausomos Lietuvos sporto istorijoje pirmasis Europos dziudo čempionas. Šį titulą alytiškis iškovojo 1992 m. per Europos jaunimo iki 21 metų čempionatą Izraelyje.
Alytiškis tapo įvairaus amžiaus grupių Lietuvos dziudo ir sambo čempionu. Dziudo pratybas Aldas lankė nuo šešerių metukų, 14-metis jaunuolis tapo kandidatu į sporto meistrus, 16-os – sporto meistru, o tarptautinės klasės (5-ojo dano) meistro lygį pasiekė, kai baigė mokyklą - pasinaudojęs austrų kvietimu pradėti profesionalo karjerą, jis išvyko į tos šalies aukščiausios lygos dziudo klubą „Attnang Puchheim“.
Atstovaudamas šiam klubui, alytiškis laimėjo visas kovas. Per neilgą sportininko karjerą A. Baranauskas užsienyje iš 80 kovų laimėjo 78, iš jų du trečdalius – anksčiau laiko. 2013 m. liepos 19 d. geriausias visų laikų Alytaus dziudo meistras, turėjęs širdies problemų, mirė. Jam buvo 41-eri.
PAGERBIMAS. Pirmajame A. Baranausko atminimo turnyre „Aldo dziudo“ dalyvavo trys Lietuvos, dvi Latvijos, po vieną Slovėnijos ir Estijos komandas. Nugalėtoja tapo Lietuvos I rinktinė, lemiamoje kovoje 3:2 įveikusi latvius. Dar viena mūsų šalies rinktinė su slovėnais pasidalijo trečia ketvirta vietomis.
Simboliška, kad turnyrą vainikavo 90 kg svorio kategorijoje rungtyniavusių atletų lemiama dvikova. Tai – šviesaus atminimo A. Baranausko svorio kategorija. Esant lygiam rezultatui 2:2, pergalingą kovą laimėjo Europos jaunių (iki 17 m.) vicečempionas alytiškis Rokas Nenartavičius.
Tai buvo pirmasis, bet ne paskutinis „Aldo dziudo“ turnyras, šių varžybų globėja Alytaus savivaldybė pasižadėjo ir ateityje remti šį renginį. Jaudinantis buvo turnyro atidarymas. Sportininkai nuvežė gražią gėlių puokštę ir ją padėjo ant dziudo meistro kapo.
Vokalistė Rimutė Vaickelionytė sugiedojo Lietuvos himną. Velionio sūnus, Klaipėdos „Atlanto“ futbolo komandos žaidėjas Lukas Baranauskas, brolis Nauris Baranauskas ir pirmasis sportininko treneris Zenius Vencevičus atidarė Europos čempionui skirtą stendą, prie jo pririšdami juodąjį diržą.
Skambėjo dar vienas - „Aldo dziudo“ turnyro - muzikos himnas „Dziudistas“. Dainai žodžius parašė Aldo tėvas, irgi šviesaus atminimo didelis sporto entuziastas Stasys Baranauskas, o muziką sukūrė buvęs dziudo imtynininkas Andrius Abromavičius ir Raimondas Valatka. Tai buvo šio muzikos himno premjera.
„... Kai patyliukais įeini į salę
Išklotu kilimu žaliu,
Tai pajunti jos didžią galią
Į širdį plūstant pamažu“...
Tai – tik vieno iš kelių posmelių žodžiai. Žiūrovai Sporto rūmuose šią dainą sutiko stovėdami ir plodami.
Renginio dalyvius ir žiūrovus stebino radijo bangomis valdomų akrobatinių aviamodelių uždarų patalpų pasaulio vicečempiono F3P klasėje vilniečio Donato Paužuolio pasirodymas. Pasirodė breiko šokių grupė Banzai, atlikusi specialiai šiai progai sukurtą šokį „Kimono dance“
Pagrindiniai šio turnyro iniciatoriai – pirmasis A. Baranausko treneris Zenius Vencevičius ir velionio brolis Nauris Baranauskas.
Prieš finalines kovas dar kartą pasirodė D. Paužuolis su savo su savo lėktuvėliu, alytiškių roko grupė „Svaras 409“. A. Baranausko atminimą pagerbė ne tik dziudo atstovai, bet ir artimieji, draugai, gausūs žiūrovai.

PRIPAŽINIMAS. Turnyre teisėjavę M. Romerio universiteto dėstytojas Algis Mečkovskis ir 2008 m. Europos dziudo jaunimo (iki 23 m.) vicečempionas (100 kg svorio kategorija) vilnietis Egidijus Žilinskas pripažino, kad „Aldo dziudo“ turnyrui Lietuvoje nėra lygių. „Jis tikrai išaugs iš savo marškinėlių ir apie jį tikrai išgirs visa Europa, o gal ir pasaulis“, - sakė A. Mečkovskis.
Turnyrą stebėjęs Lietuvos jaunimo rinktinės vyr. treneris elektrėniškis Kęstas Vitkauskas teigė, kad šis turnyras buvo vienas iš pasirengimo etapų prieš rugsėjo 17-22 d. Turkijoje įvyksiantį Europos jaunimo čempionatą.
Lietuvos rinktinės spalvas gynė čempionatui besirengiantys alytiškiai, o dabar Vilniuje studijuojantys Mykolas Lukoševičius (66 kg) ir Martynas Lukoševičius (81 kg), taip pat Rokas Nenartavičius (90 kg), Lorenas Ažukas (66 kg), Valius Valvonis (73 kg) ir Rokas Šimonis (+90 kg)., panevėžiečiai Deividas Tarulis (73 kg).
Rinktinės vyr. treneris savo pagrindiniais varžovais įvardijo latvius, kuriems atstovavo pagrindiniai jaunimo grupės sportininkai.
„Būtų gražu ne tik laimėti šias varžybas, bet ir pelnyti nors vieną medalį Europos jaunimo čempionate. Mūsų viltys – Rokas Nenartavičius, Regimantas Rybinas ir Diana Kiškel, kuri per „Aldo dziudo“ turnyrą komentavo varžybas“, - planų neslėpė K. Vitkauskas.
Apie turnyrą Alytuje šalie jaunimo rinktinės vyr. treneris sakė: „Aldą žinojo visa Europa, jį labai mylėjo Alytus. Šis turnyras – puiki jo brolio Naurio, trenerio Zeniaus Vencevičiaus, draugų, dziudo trenerių idėja
pagerbti šį puikų sportininką ir žmogų. Jau netolimoje ateityje „Aldo dziudo“ turnyras tikrai taps gero lygio tarptautiniu turnyru, tiktai reikėtų pakoreguoti jo datas, jog nesidubliuotų su pagrindinėmis varžybomis.
Į turnyrą norėjo atvažiuoti ir čekai, lenkai, austrai, rusai, baltarusiai, švedai, tačiau jie rengiasi Europos jaunimo čempionatui ir šiame turnyre atsisakė dalyvauti. Gero lygio varžybų užsienyje mums per akis, tačiau reikia lėšų į jas išvažiuoti, o tokių turnyrų Lietuvoje ypač pasigendame“.
NEMOKAMAI. Visos komandos buvo nemokamai apgyvendintos ir pamaitintos. Alytiškiams turnyras kainavo daugiau kaip 30 tūkst. Lt. Buvo pagaminta daug įvairiausių suvenyrų. Nugalėtojai buvo apdovanoti specialiais vardiniais A. Baranausko atminimo medaliais ir taurėmis.
Sportininkai (komandoje 5-7 dziudo imtynininkai) gavo ir piniginius prizus: kiekvienam komandos nugalėtojui teko po 150 eurų, antros vietos laimėtojams – po 100 ir trečiosios – po 50 eurų.
Pasibaigus turnyrui N. Baranauskas sakė, kad prieš varžybas jis jautė didelę įtampą, nes tokį renginį organizavo pirmą kartą ir labiau prisilietė prie dziudo.
„Norint kažką normaliau organizuoti, kad būtų gražu, kad į areną ateitų žiūrovai, buvo ką veikti - darbo netrūko. Turnyrą geranoriškai parėmė ne tik miesto savivaldybė, bet ir Aldo draugai iš Amerikos, Anglijos, Austrijos. Nereikėjo eiti ir prašyti. Sužinoję apie organizuojamą renginį, Aldo draugai, firmos pačios parėmė turnyrą“, - sakė N. Baranauskas.
Alytiškių dziudo treneris Z. Vencevičius: „Turnyras buvo optimalus, nors planavo atvykti daugiau komandų. Tai – mūsų darbo klaidos, nieko kito nekaltiname, tiktai save. Viskas turėjo būti suplanuota gerokai anksčiau. Jau dabar rugsėjo spalio mėnesiais užsienio komandoms reikės išsiuntinėti pakvietimus kitiems metams, kad jos turnyrą galėtų įtraukti į savo varžybų kalendorių.
Šios atminimo varžybos labai pasitarnavo Lietuvos rinktinėms. Aldas, kurį treniravau nuo šešerių metukų, man atkėlė vartus, kad Alytuje suklestėtų dziudo. Negalvojau, kad iš Europos, pasaulio įvairių amžiaus grupių čempionatų galėsime parvežti 13 medalių“.
Kovomis ant tatamio dziudo šventė nesibaigė, po varžybų dvi dienas sporto salėje dar vyko turnyre dalyvavusių sportininkų pratybos.