Fiziškai neaktyvūs žmonės Lietuvai per metus kainuoja 2,5 mlrd. litų, esame viena nejudriausių tautų
Lietuvos Respublikos Seime visą dieną vyko sporto forumas „Sveiki, fiziškai aktyvūs, sportiškai išprusę vaikai ir jaunuoliai – moderni, ekonomiškai stipri ir saugi valstybė“. Forumo metu pristatyta dešimtis pranešimų, vyko apvaliojo stalo diskusija, bet lauktos rezoliucijos dar teks palaukti.
Forumą moderavo Vydas Gedvilas, o sveikinimo kalbas sakė Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė ir Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius. Visas renginys skirtas spręsti ne aukštojo meistriškumo sporto klausimams, o visų Lietuvos piliečių fizinio aktyvumo problemai.
Viso pristatyti devyni pranešimai, du iš jų parengė svečiai iš užsienio. Pasaulio sveikatos organizacijos konsultantas dr. Peteris Gelius pristatė sveikatingumo ir judėjimo naujoves savo pranešime„Sveikatą stiprinančios fizinės veiklos politikos plėtra Europoje“, o Europos sveikatingumo asociacijos standartų tarybos pirmininkas prof. dr. Thomasas Riegeris pristatė pranešimą „Europos sveikatingumo sektoriaus plėtra. EuropeActive (EHFA) vaidmuo. Sporto sveikatos sektorius – ligų prevencijos ir sveikatos stiprinimo pagrindas“.
Daugelis pranešėjų pateikė konkrečią statistiką – Lietuva pagal jaunimo ir kitų amžiaus sektorių žmonių judėjimą ženkliai atsilieka nuo Europos Sąjungos vidurkių. Daugelis mokyklų netgi nesilaiko privalomų kūno kultūros pamokų per savaitę skaičiaus. Siūloma didinti jų skaičių iki trijų, tačiau tam trukdo nustatytos mokinių krūvio ribos. Kitos problemos – infrastruktūros trūkumas. Ne visos mokyklos turi tinkamas sporto sales, įrangą, miestuose trūksta dviračių takų, sporto klubų kainynas yra per aukštas vidutines pajamas gaunantiems žmonėms.
Prof. habil. dr. Albertas Skurvydas, Lietuvos sporto universiteto rektorius, skaitydamas savo pranešimą „Modernusis fizinis ugdymas: raida ir perspektyvos“ pateikė skaičius, kad fiziškai neaktyvūs žmonės Lietuvai per metus kainuoja 2,5 mlrd. litų.
Kitas bauginantis skaičius – net 75-87 proc. paauglių iki 15 metų per savaitę nesimankština tiek, kiek yra rekomenduojama.
Dar viena bėda – visi su sporto skatinimu susiję dokumentai ir įstatymai dažniausiai būna geri, tačiau jie yra nevykdomi.
Forume nagrinėtos ne tik fizinio aktyvumo problemos, bet surengta ir diskusija „Kryptingas, aktyvus tarpinstitucinės sporto politikos įgyvendinimas“. Diskusijoje pasisakė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, Kūno kultūros ir sporto departamento vykdantysis direktorius Edis Urbanavičius, Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko patarėjas Vytautas Janušaitis, Švietimo ir mokslo ministerijos Neformalaus ugdymo ir švietimo pagalbos skyriaus vedėjas Rolandas Zuoza, Lietuvos Kūno kultūros mokytojų asociacijos prezidentė Laima Trinkūnienė, VŠĮ „Sveikas miestas“ direktorius Mantas Paulauskas.
Sporto forume dalyvavo įvairių aukštųjų mokyklų, miestų, organizacijų atstovai. Tarp dalyvių buvo galima pamatyti ir olimpinį čempioną Virgilijų Alekną, europarlamentarą Antaną Guogą.
Galiausiai turėjo būti priimta rezoliucija, pagal kurią būtų vykdomi tolimesni darbai, tačiau idėjų gausa ir laiko stoka privertė palaukti dar kelias savaites – kol visi norintys pateiks savo siūlymus.