Europos jaunių pulo čempionate sidabrą iškovojęs Pijus Labutis biliardinėje kasdien praleidžia po penkias valandas
Amerikietiškasis biliardas, arba kitaip pulas, daugumai asocijuojasi su pramoga ir laisvalaikio leidimu. Tačiau mažai kas žino, kad Lietuvoje nestinga šio sporto profesionalų ir jaunųjų talentų, parvežančių medalių iš tarptautinių turnyrų.
Du lietuviai sužibėjo ir Europos jaunių čempionate. 16-metis Pijus Labutis pelnė sidabrą „Pool-8“ rungtyje, o 13-metis Kęstutis Žadeikis parsivežė „Pool-10“ rungties bronzos apdovanojimą.
Lietuvos pulo federacijos (LPF) prezidentas Tomas Brikmanis mano, kad šie žaidėjai ateityje skambių pergalių gali pasiekti ir suaugusiųjų varžybose.
Medalių dar nesitikėjo
T. Brikmanis pripažįsta, kad šių pergalių iš jaunųjų lietuvių jis dar nesitikėjo ir buvo nustebintas jų pasirodymo. Jo teigimu, tokio lygio individualiose varžybose sėkmė ir talentas dar ne viską reiškia, čia svarbi ir psichologija.
„Iš pradžių labai nudžiugino Kęstutis, iššovęs lemiamu momentu ir laimėjęs medalį. Pijus gana sunkiai įsivažiavo, įsižaidė tik čempionato viduryje. Viename mače jis atsitiesė iš labai prastos situacijos – galbūt tai leido jam patikėti savo jėgomis. Tada jis nušlavė labai stiprius varžovus ir galėjo laimėti net finalą, bet klaidelė pakišo koją“, – prisiminė federacijos vadovas.
Tikisi pergalių ir ateityje
Tiek P. Labutis, tiek K. Žadeikis federacijos prezidentui teikia vilčių, kad ir ateityje iš jų sulauksime panašių pergalių. Svarbiausia, kad jauni žaidėjai neprarastų motyvacijos ir nemestų pulo, nes tokios situacijos yra gana dažnos.
„Jie turi visas galimybes, nes žaidžia aukštu jaunimui lygiu. Pijus jau išbandė save ir suaugusiųjų rinktinėje, pasisėmė daug patirties. Kęstutis dar labai jaunas, iš jo galima daug ko tikėtis, jeigu nenutrauks treniruočių. Tai jau kita problema, kai dingsta motyvacija ir sunku prisiversti žaisti. Taip būna dažnai, todėl esame praradę ne vieną gabų jaunuolį“, – pasakojo T. Brikmanis.
Prezidentas džiaugiasi, kad tobulėti jaunimui Lietuvoje padeda ir didelis mūsų pulo žaidėjų meistriškumas, geros sąlygos, konkurencinga aplinka. Jo teigimu, jeigu ko nors pasieki Lietuvoje, gali galvoti ir apie tarptautinius apdovanojimus.
Atstovaus Europos rinktinei
Lapkričio 15–19 d. Kinijoje vyks pulo pasaulio čempionatas. Į jį važiuos ir P. Labutis. Vaikinas kartu su kitais trim jaunaisiais talentais atstovaus Europos rinktinei. T. Brikmanis tokį laimėjimą vadina išskirtiniu įvykiu tiek šaliai, tiek federacijai.
„Tai didelis laimėjimas mums, kad patekome į rinktinę. Apie tai net nesvajojome“, – pripažįsta federacijos prezidentas.
Šiam čempionatui intensyviai besiruošiantis Vilniaus Žirmūnų gimnazijos vienuoliktokas P. Labutis sako, kad dabar dirba itin daug ir stengiasi ištaisyti savo trūkumus.
„Ruoštis sekasi gerai, tobulinu visus dalykus, kurie man nesisekė Europos čempionate ir Baltijos taurės varžybose. Reikia įdėti labai daug darbo. Patirties bei įgūdžių semsiuosi ir įvairiuose turnyruose prieš čempionatą“, – teigė moksleivis.
Sėkmė įkvepia
Pijus į biliardo salę atėjo vedamas savo tėvo, žaidusio pulą. Pirmą kartą žaisti jis pamėgino būdamas 13-os ir greitai suprato, kad nori užsiimti šiuo sportu rimtai. Radęs pirmąjį trenerį, jis jau beveik penkerius metus nepaleidžia biliardo lazdos iš rankų. Nors ir buvo trumpai apleidęs treniruotes, vėliau sugrįžo, o dabar paskatintas pergalių dirba su dviguba motyvacija.
„Biliardas iškart prilipo prie širdies. Praėjus porai metų nuo treniruočių pradžios, buvau nustojęs žaisti tris mėnesius, bet grįžau. Dabar po pergalių ir lūkesčiai, ir noras treniruotis, siekti ko nors daugiau tik auga“, – aiškino P. Labutis.
Vienas iš tikslų – pagaliau tapti ir Lietuvos čempionu, nes Pijus tris kartus liko antras. Norėdamas pasiekti savo tikslų, jis kiekvieną dieną po pamokų treniruojasi po 4–5 valandas. Tai kartais trukdo mokslams, bet ne itin stipriai, sako vaikinas.
Pijus kaip svarbiausią raktą į amerikietiškojo biliardo pergales išskiria psichologinę stiprybę, nes žaidimo metu turi išlikti maksimaliai susikaupęs. Žaidimo, kuris jį labiausiai žavi tuo, kad galima konkuruoti su visais.
„Čia gali konkuruoti su kiekvienu, tiesiog reikia skirti daug laiko ir pastangų. Tai individualus sportas, esi už viską atsakingas pats“, – sako jaunasis talentas.