Dominykas Genevičius (LRF) 2014 m. lapkričio 2 d. 13:53

Į aukštumas - su PAR specialistais

Olimpinės žaidynės ir pasaulio čempionatas. Tai tikslai, kurių lietuviai tikisi pasiekti bendradarbiaudami su vienais pasaulio regbio lyderių

Lietuvos regbio federacija (LRF) yra išsikėlusi ambicingų tikslų. Tikimasi, kad 2020 m. Lietuvos vyrų septynetų regbio rinktinė žais vasaros olimpinėse žaidynėse, o 2023 m. mūsų šalies 15-os regbio komanda kovos planetos pirmenybėse.
 
Kad ambicingi tikslai nebūtų siekiami vien žodžiais, LRF, padedama savo ištikimų rėmėjų, daug investuoja į žaidėjų ir trenerių tobulėjimą. Didelis žingsnis progreso link – bendradarbiavimas su viena stipriausių pasaulio regbio valstybių Pietų Afrikos Respublika (PAR).

Pasirašė ilgalaikę sutartį

„Mūsų tikslai yra labai aukšti ir vien tik savo jėgomis juos pasiekti yra be galo sunku. Todėl Lietuvos regbio bendruomenė nutarė bendradarbiauti su viena stipriausių pasaulio regbio šalių Pietų Afrikos Respublika, – teigė LRF prezidentas Rytis Davidovičius. – Pasirašyta ilgalaikio bendradarbiavimo sutartis, tad Lietuvos jaunieji regbio talentai vyks į PAR tobulėti, o iš ten atvyks trenerių, kurie padės regbiui jau mūsų šalyje kilti į naujas aukštumas.“

Lietuvos ir PAR bendradarbiavimas prasidėjo rinktinės trenerio Lino Naujalio dėka. Prieš kelerius metus jis užmezgė kontaktus su elitine PAR regbio akademija „Sharks“. Bendravimas vystėsi ir jau po kelių mėnesių pirmasis lietuvis Karolis Navickas išvyko į stažuotę. Jam sekėsi, jis pateko į „Sharks“ jaunimo rinktinę, o vėliau – ir į profesionalų Prancūzijos klubą. Šiuo metu PAR sportuoja talentingas Lietuvos žaidėjas Alanas Alasauskis.



Dirbs su rinktine ir jaunimu

Tęsdama bendradarbiavimą LRF pasirašė sutartį su specialistu iš PAR Ntando Manyosha. Tikimasi, kad jis Lietuvoje apsistos 4–5 metams ir dirbs ne tik su nacionaline rinktine, bet ir su įvairaus amžiaus komandomis, važinės po įvairius Lietuvos miestus, rengs seminarus treneriams ir kitaip prisidės prie regbio mūsų šalyje plėtros.
 
„Lietuvos sporto kultūra yra labai aukšto lygio – ypač krepšinio ir futbolo. O lietuvių genetika ypač tinkama regbiui. Reikia tik pridėti daugiau žaidybinių niuansų. Manau, kad iš lietuvių galima sudaryti tikrai gerą komandą“, – teigė N. Manyosha.

„Tokio lygio trenerio atvykimas į Lietuvą neabejotinai teigiamai paveiks mūsų šalies regbį. Mes turime mokytis iš geriausių regbio mokyklų pasaulyje, o PAR būtent tokia ir yra. Džiugu, kad trenerio L. Naujalio dėka tai tapo įmanoma“, – džiaugėsi R. Davidovičius.

N. Manyoshos artimiausias tikslas – su Lietuvos 15-os regbio rinktine sugrįžti į Europos Tautų taurės 2A divizioną. Praėjusiais metais Lietuvos regbininkai iš jo iškrito ir per šį ciklą žaidžia 2B divizione. Nemažai vyresnio amžiaus žaidėjų atsisveikino su nacionaline komanda, todėl nuo pat pirmųjų rungtynių bus bandoma remtis jaunais ir perspektyviais sportininkais, kurie jau greitai garsins Lietuvos vardą.

„Mūsų žvilgsniai nukreipti į ateitį. Sau keliame tik vienintelį tikslą – laimėti šį divizioną ir kilti aukštyn. Svarbu pabrėžti, kad trenerių bei vadovų komandą papildė itin stiprūs žmonės, vis daugiau turime profesionalių žaidėjų“, – pasakojo R. Davidovičius. 

Augti padeda užsienietis

Vilniaus Vingio parke sostinės gyventojai dažnai galėjo išvysti tamsiaodį Siyabulelą Mlalande. Šis iš PAR atvykęs regbininkas jau du mėnesius dirba Vilniaus regbio akademijos (VRA) komandoje ir pats išbėga į aikštelę su vyrų ekipa.

„Bendraujame su rinktinės treneriu L. Naujaliu ir gavome pasiūlymą. Įvertinome savo finansines galimybes ir pamatėme, kad yra reali proga pasisamdyti specialistą iš regbio šalies. Mums reikia patirties, treneriams reikia tobulėti, mokantis iš patyrusių žmonių. Per pirmus du mėnesius S. Mlalande darbas mus tenkina ir tikimės bendradarbiauti toliau keldami tiek žaidėjų, tiek trenerių lygį“, – pasakojo VRA komandos treneris ir vadovas Vidmantas Valys.

S. Mlalande Vilniuje dirbs mažiausiai iki kitų metų rudens, bent tiek laiko galioja jo viza. Neatmetama galimybė, kad bendradarbiavimas bus pratęstas ilgesniam laikui.
„Pirmi mėnesiai Vilniuje yra geri. Po truputį pradedu pažinti žaidėjus ir galime judėti į priekį. Lietuvoje matau didelį regbio potencialą. Prieš atvykdamas čia žinojau tik tiek, kad čia yra keturi metų laikai ir žiemą būna labai šalta. Daugiau sužinojau atvykęs. Man patinka dirbti Vilniuje“, – šypsojosi S. Mlalande.

Lietuvos suaugusiųjų regbio čempionate ilgus metus dominuoja Šiaulių klubai. O jaunesnio amžiaus grupėse šiauliečiams rimtai į atlapus kimba ir sostinės jaunimas. V. Valys nesiryžo spėlioti, ar per trumpą laiką S. Mlalande spėjo padaryti įtaką ekipų rezultatams.

„Svarbiausia yra susidėlioti darbus, žinoti, kas už ką atsakingas. Pasibaigus sezonui nustatysime prioritetus ir galbūt S. Mlalande kitąmet galės įgyvendinti daugiau savo sumanymų. Per du mėnesius sunku vertinti jo ir mūsų pačių indėlį į komandos rezultatus“, – pabrėžė V. Valys.
 
„Mėgstu regbį ir noriu perduoti savo žinias, kad ši sporto šaka plėtotųsi Lietuvoje. Man patinka dirbti su lietuviais ir matau, kad galima užauginti daug gerų, profesionalių regbio žaidėjų. Kelias to link nėra lengvas, bet aš padarysiu viską, kas nuo manęs priklauso“, – kalbėjo S. Mlalande.