Laukdami juos laikinai pakeisiančių statybininkų, Lazdynų baseino darbuotojai stengiasi, kad visi lankytojai čia jaustųsi patogiai ir saugiai
Legendiniame Lazdynų baseine tvyro artėjančių permainų nuotaikos. Planuojama, kad artimiausioje ateityje jis bus nugriautas, o toje pačioje vietoje iškils moderniausias Vilniuje daugiafunkcis Lazdynų sveikatinimo centras.
Tačiau, kol planai nevirto realybe, baseino darbuotojai stengiasi užtikrinti, kad paplaukioti čia atėję lankytojai jaustųsi patogiai ir saugiai.
„Kiekvienais metais kviečiamės vienus ar kitus ekspertus, kad jie įvertintų baseino būklę ir pasakytų, ar šiuo metu saugu baseine plaukioti, ar ne. Darbų ir rūpesčių netrūksta. Principas labai paprastas: turime išlaikyti šį objektą, išgyventi. Viską darome, kad baseinas būtų saugus: tvarkomės, remontuojamės, kad jis nesugriūtų, būtų funkcionalus. Siekiame, kad išliktų įmonė“, – sako šeštus metus baseinui vadovaujantis Artūras Praniauskas.
Planuojama, kad Lazdynų baseino perstatymo metu sostinėje iškils 25 m ilgio baseinas, kuriame, laukdami naujojo daugiafunkcio Lazdynų sveikatinimo centro Vilniuje statybos darbų pabaigos, galėtų treniruotis sportininkai ir plaukimo mėgėjai.
Kaip gyvuojate tvyrant nežinomybei? – paklausiau baseino direktoriaus.
Su viltimi ir laukimu. Bandome patys išsilaikyti. Nėra aiškios galutinės naujo baseino atsiradimo datos. Jau paskelbtas konkursas, bet ne projekto ir statybos darbų, o idėjos, kaip tas baseinas turėtų atrodyti. Tačiau smagu, kad pajudėjo visas procesas, nesame visiškoje nežinioje.
Manau, kad patvirtinus idėją kitas veiksmas bus techninio projekto parengimas, o po jo – statybos darbai. Šiuo metu lieka neaiškūs finansavimo srautai. Kiek žinau, projektas pripažintas valstybei svarbiu ekonominiu projektu, tad, manau, pinigų greičiausiai skirs Vyriausybė, bent taip žadėjo premjeras.
Pagrindinis mūsų baseino maitintojas – paprastas lankytojas, kuris susimoka komercinę kainą ir ateina paplaukioti. Čia treniruojasi ir Vilniaus miesto sporto centro auklėtiniai, už mokinių pratybas pinigus gauname labai pavėluotai.
Gyvename būdami ir kreditoriais, ir debitoriais. Iš esmės, jeigu mums grąžintų visas skolas, galėčiau sakyti, jog gyvename gerai. Tačiau dabar ta situacija yra gana įtempta. Neturime stabilių pinigų srautų, gyvename nežinioje, kada gausime tuos pinigus, kuriuos esame uždirbę.
Kokia nuotaika pasitikote lankytojus prasidėjus naujajam sezonui?
Pagal savo finansines galimybes truputį kosmetiškai pasigražinome, kad, pasitikdami savo lankytoją, būtume minimaliai tvarkingi ir maksimaliai švarūs, atitinkantys visus higienos reikalavimus. Kiti vasarą atlikti darbai yra nematomi plika akimi.
Kiekvieną sezoną atliekame parengiamuosius baseino darbus: remontuojame vamzdynus, atliekame šildymo sistemos eksploatacinius darbus, nes viskas yra sena, suirę, kasmet viską reikia remontuoti.
Baseino apkrova yra didžiulė: treniruojasi Vilniaus miesto sporto centro auklėtiniai, sostinės gyventojai, mokomi plaukti patys mažiausieji, vėlai vakarais žaidžia vandensvydininkai, baidarių polo entuziastai. Tačiau baseinas ne guminis – kiek vienu metu jis gali priimti lankytojų?
Atsižvelgdami į savo sportininkų pageidavimus, šiemet buvome priversti pakeisti baseino darbo laiką. Vėlai vakarais, kai baigiasi baseino darbo laikas, ateina treniruotis vandensvydininkai, o po jų – dar ir baidarių polo gerbėjai. Vandensvydininkai skundžiasi, kad jie po treniruočių namo grįžta vidurnaktį ir tėvai nebenori leisti treniruotis.
Pusvalandžiu paankstinome baseino darbo laiką. Dabar lankytojai darbo dienomis gali plaukioti nuo 9 val. 30 min. iki 15 val. ir nuo 17 iki 21 val. 30 min., o poilsio ir švenčių dienomis nuo 10 iki 22 valandos. Baseine yra aštuoni plaukimo takeliai, kuriuose vienu metu gali plaukioti po 15 žmonių. Po vasaros pradėjome dirbti pirmosiomis rugsėjo dienomis, tada dar formavosi sportininkų grupės, ne toks dažnas svečias rugsėjį buvo ir komercinis lankytojas.
Manyčiau, kad baseinas ir šiemet priims maždaug tiek lankytojų kaip ir praėjusiais metais – per mėnesį 17–19 tūkstančių, per dieną – po 600. Visi sutelpame, visiems vietos užtenka. Tačiau baseinas nėra guminis. Kiek teko girdėti, Vilniaus miesto sporto centras jau negali priimti visų norinčiųjų.
Vandens sportas po mūsų sportininkų pergalių per olimpines žaidynes yra labai patrauklus ir daug vaikų nori ateiti į baseiną. Pas mus treniruojasi ir geriausieji Lietuvos bei Vilniaus sportininkai, nes sostinėje daugiau nėra 50 m ilgio baseinų.
Dirbate septynias dienas per savaitę, nuo ankstaus ryto iki vėlaus vakaro, baseino darbuotojams tenka nemažas krūvis. Kiek dabar jų dirba baseine?
Sportininkai baseine treniruojasi netgi nuo 6.30 val. ir baigia apie 1 val. nakties. Baseine yra 20 darbuotojų, jų darbas – pamaininis. Darbo krūvis tikrai didelis, ne visi jį gali atlaikyti. Šiemet mūsų gretos pasipildė dar vienu plaukimo treneriu, kuris moko vaikučius plaukti. Pailginome trenerių darbo laiką.
Mūsų kolektyvas puikus, laiko patikrintas ir patyręs, žmonės išgyvena dėl baseino ateities. Kolektyvas darbštus, vieningas, vienas kumštis. Darbų netrūksta visiems, man ypač daug padeda administracijos darbuotojai.
Kokia veikla baseine dar plėtojama?
Baseine yra sporto klubas, taip pat veikia karatė klubas, kur kiokušin karatė pratybas lanko vaikai, yra kendo entuziastų. Šios sporto salės yra nuomojamos, savo veikla jos papildo mūsų teikiamas paslaugas.
Kaip įsivaizduotumėte naująjį Lazdynų plaukimo baseiną?
Jis nebus panašus į senąjį. Dabartinis pastatas yra senas, nefunkcionalus, daug koridorinės sistemos. Baseine mažai išnaudojama ploto pagal paskirtį, yra daug nebereikalingų ir nefunkcionalių kabinetukų.
Tenka nemažai bendrauti su savivaldybės atstovais, architektais, sporto organizatoriais, kurie rengia planus.
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. birželio nutarimu naujas daugiafunkcis Lazdynų sveikatinimo centras Vilniuje pripažintas valstybei svarbiu ekonominiu projektu. Tai bus sporto, laisvalaikio, sveikatinimo ir rekreacinės paskirties statinys, atitinkantis Tarptautinės vandens sporto federacijos (FINA) nustatytus reikalavimus: ne mažesnio kaip 7 tūkst. kv. m bendrojo ploto ir apie 76,1 tūkst. kub. m tūrio, su įrengtu dešimties plaukimo takelių 50 m ilgio baseinu, su daugiafunkciu keičiamo aukščio dugnu ir ne mažiau kaip tūkstančio sėdimųjų vietų tribūnomis žiūrovams; su įrengtu aštuonių plaukimo takelių 25 m ilgio šuolių į vandenį baseinu ir ne mažiau kaip 200 sėdimų vietų tribūnomis žiūrovams; būtų užtikrinta apie 120 automobilių statymo vietų daugiafunkcio Lazdynų sveikatinimo centro lankytojams.
Džiaugiamės, kad esame toje komandoje, mūsų neignoruoja. Įsivaizduočiau, kad tokį objektą – tikrą Titaniką – suvaldyti ir išlaikyti reikėtų nemažos patirties. Man ypač smagu, kad ta patirtimi dabar galiu pasidalyti su kitais žmonėmis.
Kada legendinis Lazdynų baseinas taps moderniu, šiuolaikišku vandens sporto šakų centru?
Optimistiškai manau, kad po kokių ketverių