Marytė Marcinkevičiūtė 2014 m. lapkričio 25 d. 09:15

„Kiekvieną savaitę važinėtume į Daugus“

Taip po „Nanseno“ žaidynių Dauguose kalbėjo žolės riedulio varžybų laimėtojos ukrainietės, kurios į varžybas atvyko už savo pinigus maršrutiniu autobusu

Lietuvos žolės riedulio erdvėje atsirado naujos varžybos – „Nanseno“ žaidynės, kurios įvyko Dauguose. Šių žaidynių pagrindinis iniciatorius, Maskvoje gyvenantis buvęs Armėnijos žolės riedulio treneris Hračas Petrosianas. 
 
Organizuojant žaidynes, daug prisidėjo ir Lietuvos žolės riedulio federacija, vadovaujama prezidento Leonardo Čaikausko. Ji pagamino 30 medalių nugalėtojams ir įsteigė taurę vyrų varžybų laimėtojams. 

PRELIUDIJA. Broliai Hračas ir Grantas Petrosianai šių žaidynių pirmosiomis nenorėtų vadinti ir sako, kad tai buvo tik preliudija į jas. „Tai tik dešimtoji dalis to, ką su savo komanda norime padaryti. Noriu, kad į „Nanseno“  žaidynes komandos suvažiuotų rėmėjų lėšomis, kad joms pačioms nieko nereikėtų mokėti. Kitąmet  sukaks 100 metų nuo armėnų genocido, o Norvegijos mokslininkas Fritjofas Nansenas būtent daug padėjo Armėnijos pabėgėliams. Į kitas žaidynes, kurios bus pirmosios, stengsiuosi pakviesti ir įžymiųjų pasaulio sportininkų. Mano planuose – „Nanseno“ žaidynes kasmet rengti skirtingose šalyse. Tačiau jos kitąmet gegužės 12-16 d. vyks Alytuje ir Dauguose. Bus rungtyniaujama 10 sporto šakų varžybose, bus surengta plati kultūrinė programa „Nanseno“ žaidynės – tai sporto ir kultūros renginys, kuriame suderinta labdara, šou, siurprizai ir novatoriškumas, vykstantis geranoriškoje, šventinėje atmosferoje. Pagrindinis mūsų žaidynių devizas – sąžiningumas, kilnumas, gerumas ir visada turi laimėti draugystė“, - sakė H. Petrosianas.  
 
Dauguose vyko ir stalo teniso, futbolo, šaškių bei šachmatų varžybos, kuriose  jėgas bandė žolės riedulininkai.   

DĖMESYS. Varžybose dalyvavo ir Ukrainos jaunimo rinktinė (jai atstovauja Sumų „Sumčiankos HC“). Daugų „Nanseno“ klubas iš ukrainiečių neėmė startinio 100 Lt. mokesčio, apmokėjo gyvenimą Daugų technologijos ir verslo mokyklos bendrabutyje, žaidėjas nemokamai maitino.  
 
Ukrainietės iš Sumų važiavo į Kijevą, o iš ten - maršrutiniu autobusu į Vilnių. Kelionė iš viso tęsėsi net 17 valandų. Ukrainietės atvyko be savo trenerio, jos pačios mokėjosi už kelionę po 372 Lt. Alytaus bendrovė „Kortas“ nemokamai merginas atvežė į Daugus, o po varžybų nuvežė į Vilniaus autobusų stotį. 

Daugų technologijos ir verslo mokyklos direktorius Valentinas Pakalniškis turnyro komandoms leido nemokamai naudotis jų sporto baze, skyrė autobusiuką iš Druskininkų atvežti Baltarusijos vaikinų komandą ir ją nuvežė atgal. 

PATIRTIS. Moterų ir vyrų (iki 21 metų) žolės riedulio varžybose dalyvavo 7 komandos iš Ukrainos, Baltarusijos ir Lietuvos. Kai moterų turnyre pareiškė norą dalyvauti daugkartinė Lietuvos čempionė – Šiaulių „Gintros-Strekte-Universiteto“ moterų komanda, niekas neabejojo jos pergale. Tačiau šiauliečių treneris Vaidotas Vaičeliūnas atsivežė antrosios komandos žaidėjas, kurios po kelerių metų pakeis senbuves.
 
„Norime, kad mūsų dublerės „apsišaudytų“, įgytų daugiau patirties. Po dvi žaidėjas šiemet į komandą atėjo iš Šiaulių „Lidvijos“ ir sporto mokyklos „Klevas“ ir viena – iš Kelmės. Tai – keturių klubų žolės riedulininkės, jas visas ateityje matau kaip tvirtas pagrindinės komandos žaidėjas“, - sakė V. Vaičeliūnas. 

Šiaulietės nugalėjo Širvintų „Intą“ 7:1, lygiomis sužaidė su Vilniaus „Žuvėdra-Tauru CTLF“, tačiau pralaimėjo būsimoms turnyro laimėtojoms ukrainietėms ir užėmė antrą vietą. Trečios – vilnietės.

Daugkartinių šalies čempionių šiauliečių treneris V. Vaičeliūnas krimtosi, kad šiemet joms iškilo sporto salės problema, į ją gali patekti tik tada, kai kitos komandos išvyksta į varžybas. 
 
„Sporto salėje kol kas pasitreniravome vos du kartus, todėl daugiau rengiamės fiziškai. Mes mielai dalyvaujame visuose turnyruose, kur tik mus pakviečia ir merginos džiaugiasi, gavusios pažaisti.  Šiemet su mūsų pagrindine komanda mažiau treniruojasi Monika Vilkaitė ir Joana Gaidamavičienė, nebežaidžia Irmantė Paulavičiūtė, dėl motinystės atodtogų karjerą pristabdė Dovilė Jakaitė-Kuklienė. Tad dabar mano žvilgsnis krypsta į jaunimą, kuris užims senbuvių vietas, o Lietuvos čempionate jis žais B divizione“, - sakė V. Vaičeliūnas. 
 
SVEČIAI. Gardino „Nemano“ vaikinų žolės riedulininkių trenerė, praeityje buvusi viena geriausių Europos žolės riedulininkė vartininkė Ala Kovalenko į varžybas atsivežė 16-mečių komandą. Jie žaidė veržliai, kovingai. Todėl ir nugalėjo. Tačiau nugalėtojų trenerė savo auklėtinių iš kitų neišskyrė, teigė, kad visos keturios vaikinų komandos buvo lygiavertės viena kitai. Tai rodo ir rezultatai. Gardiniečiai nugalėjo Vilniaus „Žuvėdrą-Taurą CTLF“ 6:4, Širvintų „Intą-Baltic-Champignons“ 7:5 ir Daugų „Daugį-Nanseną“ 11:3. Daugiškiai turnyre buvo antri, o treti – širvintiškiai.   


 
Nugalėtojų komandoje savo žaidimu išsiskyrė Vladislavas Kočkinas, pasiekęs 11 įvarčių. „Baltarusijos čempionate žaidžia 5 moterų ir 4 vyrų komandos, jaunimui yra į ką lygiuotis. Moterų rinktinė patenka į geriausių Europos komandų penketą, o praėjusiame pasaulio čempionate Baltarusijos rinktinė užėmė ketvirtą vietą“, - kalbėjo A. Kovalenko. 
 
Garsioji viešnia net 35 metus žaidė žolės riedulį, o su didžiuoju sportu atsisveikino būdama 39-erių. Būtent tada, kai buvo pripažinta geriausia Europos čempionato Vokietijoje vartininke, ji pasitraukė iš aktyvaus sporto. Dabar A. Kovalenko aštuntus metus Gardino sporto mokykloje ugdo jaunuosius žolės riedulininkus. 
 
PRANAŠUMAS. Merginų turnyro laimėtojų „Sumčiankos HC“ komandos kapitonė, nacionalinės rinktinės žaidėja Julijana Fadejeva, rungtyniaujanti gynėjos pozicijoje, pasakojo, kad ji su komandos draugėmis ilgai galvojo, ar važiuoti į turnyrą, ar ne. Vis dėl to atvažiavo. Ir dėl to nesigaili.
 
„Mus labai šiltai priėmė, turnyras buvo gero lygio. Viskas labai patiko, kiekvieną savaitę važinėtume į Daugus. Užmiršome netgi sunkią kelionę, prie to jau esame pripratusios. 

Treniruojamės kartu su suaugusiomis žolės riedulininkėmis, kurios kitų metų vasario mėnesį dalyvaus pasaulio salių čempionate, gauname geras pamokas. Kone visos mūsų žaidėjos yra pakviestos į nacionalinę Ukrainos moterų rinktinę. Todėl Dauguose mes ir neturėjome lygiaverčių varžovių, jas visas sutriuškinome, gal geriau mums reikėjo dalyvauti vaikinų varžybose“, - sakė J. Fadejeva. 

Su vaikinais jos irgi žaidė. Tačiau tik šių varžybų išvakarėse. Susitiko su Gardino „Nemano“  vaikinais ir jiems pralaimėjo 3:8. Ukrainietės norėjo ir kitą dieną su jais žaisti, siekti revanšo, tačiau užsitęsė varžybų uždarymas, koncertinė programa ir teko rengtis kelionei į namus. 

Ukrainiečių komandoje ypač rezultatyviai puolime žaidė sesutės dvynukės Olia ir Nataša Gončarenko. „Jos jaunesnės už kitas mūsų žaidėjas, tačiau aikštėje darė tikrus stebuklus“, - jų žaidimą įvertino komandos kapitonė. 

IDĖJA. Per „Nanseno“ žaidynes Dauguose sportas persipynė su kultūra. Po varžybų Technologijos ir verslo mokyklos aktų salėje vyko iškilmingas varžybų uždarymas ir apdovanojimas. 

Daugiškiai neužmiršo ir savo kraštietės, buvusios garsios žolės riedulininkės Angelės Maldonytės-Bučmienės, dabar dirbančios trenere Šiaulių „Klevo“ sporto mokykloje, jai įteikė prizą ir patikėjo apdovanoti geriausius komandų žaidėjus.  
 
Vertėja į armėnų kalbą Marytė Kontrimaitė žaidynių dalyvius supažindino su garsiuoju Arkties tyrinėtoju F. Nansenu, kuris buvo ir puikus slidininkas bei čiuožėjas, daugkartinis Norvegijos čempionas, taip pat diplomatas, politinis ir visuomenės veikėjas, humanistas ir mecenatas. 

Pasirodė Kauno armėnų šokių ansamblis „Hayrenik“, skrabalais pagrojo Regimantas Šilinskas.

Lietuvos žolės riedulio federacijos prezidentas L.Čaikauskas liko patenkintas H. Petrosiano idėja rengti Nanseno žaidynes.  „Praėjusiais metais žolės riedulio turnyre dalyvavo keturios komandos, o šiemet jų padvigubėjo. Varžybas papuošė pirmą kartą dalyvavusi Ukrainos merginų rinktinė, besirengianti Europos jaunimo čempionatui. Visada galvojame, kad sportas ir kultūra yra kartu. Tačiau tie, kurie propaguoja profesionalųjį sportą, užmiršta, kad sportas – tai šventė, kad varžybų uždarymą labai papuošia koncertinė programa. Koncertas pratęsia renginį, šventė tęsiasi toliau, niekas neskuba į namus.   

Ateityje „Nanseno“ žaidynės, manau, turėtų įgauti didesnį pagreitį. Dabar per dvi dienas surengtos kelių sporto šakų varžybos jaunimui buvo per didelis krūvis, atėmė daug jėgų. Tačiau jeigu ir ateityje „Nanseno“ idėja kvies žolės riedulį, mes visada būsime su ja. Žaidynių programoje turėtų būti specializuotos sporto šakos ir jas sujungtų bendra kultūrinė programa“, - per iškilmingą uždarymą kalbėjo L. Čaikauskas.