Mažvydas Laurinaitis 2014 m. gruodžio 9 d. 23:40

Reikia ne stebėti, o veikti

KKSD kloja pamatus kovai su manipuliacijomis varžybų rezultatais ir pripažįsta, kad problemų Lietuvos sportui netrūksta

Manipuliacijos sporto varžybomis ir jų rezultatais, siekiant pasipelnyti, lažybų rinkoje – įsišaknijusi problema visame pasaulyje. Lietuvos sportas – ne išimtis. Čia problemos vis labiau pastebimos ir keliančios grėsmę. Nors bandymai pažaboti grėsmes kol kas labiau teoriniai, ieškoma vis veiksmingesnių kelių kovai su bėdomis.
 
Mastas nežinomas

Lietuvoje nėra specialių įstatymų ar kitų teisės aktų, kurie būtų nukreipti prieš manipuliacijų sporto varžybų rezultatais reiškinį. Pasak teisės žinovų, šie dalykai turėtų būti įvertinami pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 182 straipsnį „Sukčiavimas“, tačiau praktiškai tai neveikia.

Pasak Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) Teisės ir bendrųjų reikalų skyriaus patarėjos Ramunės Bistrickaitės, Lietuvoje nėra vykdoma manipuliacijų sporto varžybomis nuosekli stebėsena, todėl tikrasis paplitimo mastas nėra žinomas. Net ir turint informaciją apie tokias manipuliacijas, surinkti įrodymus labai sudėtinga. 

Šią situaciją kiek pakeisti turėtų vidaus reikalų ministro ir teisingumo ministro bendru įsakymu sudaryta darbo grupė, nutarusi, kad reikia papildyti dabar galiojantį Baudžiamąjį kodeksą specialiais priedais dėl manipuliacijų sporto varžybomis sudėtimi. 

Pasirašė konvenciją

Rugsėjo pradžioje Lietuva kartu su kitomis Europos Tarybos valstybėmis pasirašė konvenciją prieš manipuliacijas sporto varžybų rezultatais.

Ši konvencija – tai tarptautinių standartų rinkinys. Tikimasi, kad jis taps veiksminga priemone tarptautiniu mastu kovojant su šiuo reiškiniu. 

„Pagrindinė konvencijos nauda ta, kad mes deklaruojame, jog esame nepakantūs šiam reiškiniui. Kuo daugiau šalių prisijungs, tuo bus didesnė galimybė keistis informacija. Tai labai svarbu“, – kalba KKSD vadovas Edis Urbanavičius.

Nors konvencija pasirašyta, ją dar būtina ratifikuoti. Norint tai padaryti, reikia atlikti namų darbus – vienas tokių darbų yra įkūrimas platformos, kuri būtų sudaryta iš kelių institucijų ir vykdytų nuoseklią galimų manipuliacijų stebėseną. Tam jau sukurta komisija, tačiau tokios platformos kūrimas gali būti ne vienų ir ne dvejų metų darbas, tad E. Urbanavičius nelinkęs snausti.


Įpareigos federacijas
 
Kelis žingsnius, norėdamas pagerinti kovą su manipuliacijomis sporto varžybomis, KKSD rengiasi žengti artimiausiu metu – jau baigiamas rengti bendradarbiavimo projektas su Lietuvos valstybine lošimų priežiūros komisija. Abi organizacijos tiesiog keisis turima informacija apie galimus nusižengimus.
 
Kitas kovos kelias palies ir sporto federacijas. KKSD vadovas nori, kad bet kuriame dokumente – varžybų nuostatuose, įstatuose – atsirastų aiškus reglamentavimas ir draudimas užsiimti manipuliacijomis. Turėtų būti įvestos konkrečios sankcijos tiems, kurie dalyvauja lažybose.

„Visų pirma turi būti vykdoma prevencija, įvestas reglamentavimas. Šis vėliau turėtų padarinių – baudos, diskvalifikacijos ir pan. Čia federacijos laisvos apsispręsti. Kitais metais sieksime, kad tas įpareigojimas per teisės aktus atsirastų, ir vėliau pareikalausime parodyti, kaip tai įgyvendinama. Federacijos, nesugebėsiančios priimti reglamentų, gali turėti problemų su finansavimu iš valstybės biudžeto“, – teigia E. Urbanavičius.

Futbole – raudona šviesa

Tiek visame pasaulyje, tiek Lietuvoje dažniausi ir didžiausi skandalai dėl manipuliavimo varžybų rezultatais vyksta futbolo virtuvėje. Tačiau nusikaltėliai gali būti įsisukę į bet kurią sporto šaką, neabejoja E. Urbanavičius. Vis dėlto futbolas išlieka jautriausia galimų nusikaltimų vieta.
 
„Turime daug informacijos, kad Lietuvos futbolas turi labai didelių problemų, susijusių su sutartomis rungtynėmis. Mums pasirašant konvenciją, buvau susitikęs su vienu UEFA pareigūnu, prižiūrinčiu šiuos reikalus. Klausiau jo apie Lietuvą, tai jis atsakė, kad šiuo metu mūsų šalies futbolo aikštėje dega ryškiai raudona šviesa“, – pasakoja KKSD vadovas.

Tokia situacija esą susidaro dėl lengvų galimybių įsigyti Lietuvos klubus, todėl ypač daugėja investuotojų iš Rusijos, susijusių su Azijos struktūromis.

„Kalbėjausi su Lietuvos futbolo federacijos sekretoriumi Edvinu Eimontu. Jie ketina imtis priemonių, sudarydami nepalankias sąlygas klubams lengvai įsigyti. Reikia peržiūrėti licencijavimą ir klubams keliamus reikalavimus“, – apie galimus pasikeitimus pasakoja E. Urbanavičius.

KKSD taip pat planuoja bendrus projektus su policija ir prokuratūra, tačiau susitikimai ir sprendimai, kaip šios organizacijos galėtų suvienyti jėgas, dar vyks.