Ingvaras Butautas 2014 m. gruodžio 23 d. 18:17

Bokso federacijos vadovas nesako "op"

LBF prezidentas Darius Šalūga 2014-uosius vadina pustuščiais metais. Jo nuomone, "pilnesni" žada būti 2015-ieji. Su jais siejamos ir olimpinės viltys

Lietuvos bokso federacija neseniai paskelbė geriausius šalies boksininkus.

Į vyrų geriausiųjų penketą pateko Europos Sąjungos vicečempionas kaunietis Eimantas Stanionis, šiais metais sėkmingai kovojęs ir Vokietijos Bundeslygoje. Taip pat šiemet išsiskyrė Londono olimpinis prizininkas Evaldas Petrauskas (5-oji vieta ES čempionate), vilnietis Edgaras Skurdelis (laimėtas turnyras Sankt Peterburge ir 2-oji vieta varžybose Grozne), kaunietis Mantas Valavičius (laimėtas turnyras Rygoje) ir Tadas Tamašauskas. Trenerio karjerą jau pradėjęs vilnietis gali pasigirti ES čempionato bronzos medaliu, tarptautinio turnyro Azerbaidžane ir pasaulio naftos šalių taurės nugalėtojo titulais.

Geriausia tarp moterų pripažinta Vaida Valskytė, užėmusi istoriškai aukštą penktąją vietą pasaulio čempionate. Tai nebuvo vienintelis svarus Lietuvos boksininkių laimėjimas tarptautinėse varžybose. Solidžiai pasirodė ir V. Valskytės kolegės Ana Starovoitova (Vilnius) bei Kristina Rimkutė (Klaipėda), užėmusios penktąsias vietas Europos čempionate.

Į geriausių trenerių penketą išrinkti Vidas Bružas (Kaunas, E.Stanionio treneris), Vladimiras Bajevas (Vilnius, E.Petrausko treneris), Ramūnas Kulbis (Jonava, geriausias Lietuvos sporto žaidynių bokso varžybų trenerių konkurso rezultatas), Bronislovas Šimokaitis (Kėdainiai) ir Vincas Murauskas (Šilutė).

Teisėjų gretose 2014 metais išsiskyrė kaunietis Arnoldas Mackevičius, kėdainiečiai Vilmantas Bobinas ir Gintaras Šniukšta, vilnietis Rytis Vasiliauskas ir Kęstutis Bagdanavičius iš Kalvarijos.

Apie 2014-uosius Lietuvos bokse ir 2015-ųjų perspektyvas kalbėjomės su Lietuvos bokso federacijos prezidentu Dariumi Šalūga.

Kaip vertintumėte 2014 metus? Geri ar blogi jie buvo Lietuvos boksui?
Metai boksui buvo pustuščiai. 2015-ieji boksui bus gana svarbūs ir sunkūs metai, nes per juos prasidės atranka į 2016-ųjų olimpines žaidynes. Tačiau ir šiemet buvo gražių pasiekimų. Kad ir to paties Tado Tamašausko viražas pasaulio naftos šalių turnyre, kur buvo nugalėti ir pasaulio čempionai, ir olimpinių žaidynių prizininkai. Buvo geros ir jaunių varžybos, nes turime du Europos jaunių čempionato prizininkus - bronzą iškovojo Artūras Zinkovskis ir Robertas Jokulys. Vaiva Valskytė užėmė penktą vietą pasaulyje. Tad įvertinčiau šiuos metus ganėtinai neblogai.

Londono olimpiados prizininkas Evaldas Petrauskas dalyvauja tarptautinės mėgėjų bokso asociacijos profesionalų lygoje. Kaip vertinate jo pasiekimus?
Profesionalų bokse jis patyrė porą pralaimėjimų, iškovojo pergalę. Kaip ir visose sporto šakose, atsižvelgiama į tai, kad esame maža šalis, nelabai stiprūs finansais ir pergalės lygioje kovoje atiduodamos kitai pusei. Bet jis atrodo visai neblogai, žinant, kad Londono olimpiadoje boksavosi vienoje svorio kategorijoje, o dabar priaugęs svorio boksuojasi sunkesnėje. Ir varžovai Evaldui tenka daug aukštesni, todėl šansai laimėti sumažėja. E. Petrausko ūgis, rankos yra ganėtinai trumpos ir dėl to ne visi smūgiai pasiekia tikslą, ne už visus juos jis gauna taškų, daug greičiau pavargsta. Kažko didžiulio, olimpiados medalio aš jam šioje svorio kategorijoje prognozuoti nedrįsčiau, bet šiuometu Evaldas atrodo gerai ir jo pasiekimais džiaugiamės.

Kaip vertinate patį faktą, kad AIBA ėmė organizuoti profesionalų lygas?
Jaučiasi tendencijos, kad AIBA suka mėgėjų bokso komercializacijos, populiarinimo link. Lietuvoje ir visame pasaulyje, išskyrus tam tikras šalis, kur boksas yra labai populiarus ir gerai finansuojamas – Kazachstaną, Azerbaidžaną, Ukrainą, Rusiją - mėgėjų boksas nueina nuo arenos, užleisdamas vietą kitoms sporto šakoms. Tai matydama AIBA ir eina kitu keliu: nuima šalmus, bando boksą daryti įdomesnį, populiaresnį. Kadangi Lietuvos bokso federacija yra AIBA narė, aš nenorėčiau labai išsiplėsti, bet, mano asmenine nuomone, mėgėjų boksas taps profesionalų varžybomis.



Kam tada reikalinga AIBA, kokia jos prasmė?
Tai yra didžiulė mėgėjų bokso organizacija, kurios taisyklės yra visiškai kitokios, negu profesionalų. AIBA rūpinasi vaikais, jaunučiais, jauniais, jaunimu ir visa tai po jos sparnu išlieka, o profesionaliam boksui ši organizacija skiria tik suaugusiųjų vyrų grietinėlę. Ir šie vyrai dažnai būna studentai. O kai sportininkas tampa suaugusiu, jis arba turi save pašvęsti sportui ir užsidirbti ringe, arba rinktis darbą, šeimą, o sportuoti tik pribėgamai. Tada automatiškai krenta jo meistriškumas Tokiu būdu AIBA bando išspręsti tai, kad boksininkas galėtų užsidirbti iš savo sporto.

Kokios Lietuvos moterų bokso perspektyvos?
Iš tiesų Lietuvoje nėra boksininkių. Viena kita mergaitė yra trenerių entuziazmo dėka. Jos neturi net sparingo partnerių, nes moterų boksas neopuliarus. Tėvų galvose yra aiški nuomonė: berniukams boksas tinka, mergaitėms – ne. Ir mergaitės neateina į bokso treniruotes.

Tačiau V.Valskytė užėmė penktąją vietą pasaulio čempionate Pietų Korėjoje, kur dalyvavo dvi lietuvės. Beje, kodėl LBF finansavo Aną Starovoitovą, kuri  pirmenybėse pralaimėjo jau pirmąją kovą, o V. Valskytei pinigus teko rinktis pačiai ir už juos vykti į Rytų Aziją?
Šį sprendimą labiau tiktų komentuoti trenerių tarybos pirmininkui. Stengiamės treneriams nediriguoti, nes jie geriausiai žino, geriausiai jaučia, kas yra geriausios sportinės formos, turi atrankos sistemą. Treneriai nusprendė į pasaulio čempionatą vežti ne Vaidą Valskytę, o Aną Starovoitovą. Ir šio sprendimo aš komentuoti nenoriu. V. Valskytė pasirodė gerai, ir aš, ir visa federacija tuo labai džiaugiamės. Kitais metais, kai bus naujas biudžetas, mes apmokėsime jai kelionės išlaidas. Kita vertus, prieš metus buvo Europos čempionatas, į kurį jai buvo nupirkti bilietai, bet Vaida tenai vykti atsisakė. Bet reikia braukti brūkšnį šiose kalbose. Ambicingas žmogus iššovė, pasiekė gražų rezultatą ir mums reikia stengtis, kad jam būtų sudarytos visos sąlygos. Nesvarbu, kad kai kurie jos kaltinimai mums buvo ne visai objektyvūs. Po švenčių sukviesimą visą federacijos valdybą, pasikviesime Vaidą, jos trenerį ir išsikalbėsime, kad neliktų nutylėtų pretenzijų. Ir garantuoju, kad visų tų ne visai skanių dalykų ateityje nebus. V. Valskyte reikia džiaugtis, ją reikia skatinti ir jai padėti, kad ji toliau tobulėtų.

Ką manote apie 2015 metus? Kiek boksininkų turėtų patekti į olimpines žaidynes?

Labai tikimės, kad bent porą sportininkų Rio de Žaneire turėsime. Ir to mūsų boksininkams linkime. Aišku, nuspėti negali nieko – labai daug priklauso nuo to, į ką atsisuks fortūna.

Įvardinsite, kas tie pagrindiniai favoritai?

Nenoriu to sakyti.  Dabar yra pasiruošimo etapas. Įvardinsi – vienam numuši ūpą, kitam – per greitai pakelsi  uodegą. Geriau, tegu kiekvienas ruošiasi ir tikisi būti geriausiu. Negalima sakyti "op" neperšokus per griovį. Dar nužiūrėsi.