Marytė Marcinkevičiūtė 2015 m. sausio 26 d. 12:10

"Žalgirio" žaidynėse - ir žinomi veidai

Alytaus sporto rūmai praėjusį šeštadienį priklausė žalgiriečiams – vyko draugijos žiemos žaidynių šaškių, šachmatų ir stalo teniso varžybos

Šiemet žiemos žaidynės 26-osios. Lietuvos sporto draugija „Žalgiris“ šaškių, šachmatų, stalo teniso varžybas rengia Alytuje, o slidinėjimo, kalnų slidinėjimo, orientavimosi, snieglenčių, snieglenčių ir kalnų slidžių kroso – Ignalinoje. Čia žalgiriečiai rinksis kitą savaitgalį.
 
SVEIKINIMAI. Alytuje per žaidynių iškilmingą atidarymą žalgiriečiai sulaukė didelio miesto valdžios dėmesio – atvyko meras Jurgas Krasnickas, jo pavaduotoja Nijolė Makštutienė, administracijos direktorius Kęstutis Ąžuolas. Žalgiriečiai sulaukė dar vieno garbingo svečio – Kūno kultūros ir sporto departamento generalinio direktoriaus Edžio Urbanavičiaus. 
 
Meras pasidžiaugė, kad Alytus tapo patrauklus žalgiriečiams ir jie čia antrus metus susirinko kovoti dėl nugalėtojų vardų. J. Krasnickas – didelis stalo teniso entuziastas, jaunystėje pats aktyviai žaidė ir įvykdė pirmą atskyrį. Stalo teniso paslapčių jį mokė šios sporto šakos žalgiriečių varžybų vyr. teisėjas Zenonas Gramackas. 
 
Stalo teniso stalą meras ir dabar turi namuose, karts nuo karto pažaidžia. Kai J. Krasnicko paklausiau, kodėl jis nesusigundo dalyvauti „Žalgirio“ žaidynėse, meras atsakė: "Nugalėti yra lengviau, nei mokėti pralaimėti, todėl ir nesiryžta bandyti jėgų."  

KKSD generalinis direktorius E. Urbanavičius pasidžiaugė, kad žaidynėse jis mato tiek daug komandų. Sveikindamas žalgiriečius, šalies sporto vadovas akcentavo, kad labai svarbu, jog draugija turi savo varžybas, puoselėja savo tradicijas. 

„KKSD tokias iniciatyvas skatins ir toliau, fiziniam aktyvumui, sveikai gyvensenai skirs didelį dėmesį. Žaidynių dalyviams linkiu puikios nuotaikos, gražių varžybų“, - sakė E. Urbanavičius.   

„Žalgirio“ sporto draugijos prezidentas Vytas Nėnius savo sveikinimo kalboje akcentavo, kad Alytus visada svetingai sutinka žaidynių dalyvius, kad jiems čia patinka rungtyniauti, nes iš Sporto rūmų niekur nereikia išeiti – viskas vietoje.     

ŠACHMATAI. Varžybose dalyvavo 32 komandos. Tarp dalyvių – ir Seimo narys, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas, atstovavęs Alytui. Kaip teigė turnyro vyr. teisėjas vilnietis Jonas Sidabras, prie to jie jau yra pripratę, kadangi  šachmatininkų šeima didelė ir į antpečius niekas nežiūri.

Varžybų vyr. teisėją  džiugino tai, kad kasmet žaidynėse dalyvauja vis daugiau moterų, kurios ir žaidžia geriau. Alytuje jų susirinko 26. 

 „Šachmatai moterims nėra lengva sporto šaka, o joms savaitgaliais išvykti iš namų – dar ir  problematiška. Šiemet pirmą kartą per žaidynes pasiekti rezultatai skaičiuojami tarptautiniam šachmatų reitingui, yra įtraukti į tarptautinę kvalifikaciją. Tačiau žaidynės nėra orientuotos į didelį meistriškumą, susirenka mėgėjai entuziastai. Todėl per varžybas visada vyrauja ypač  gera atmosfera, suvažiuoja žmonės, kurie yra savo miestų ir rajonų sporto organizatoriai, spinduliuoja gera nuotaika ir  ją perteikia kitiems. Žalgiriečių žaidynėse dalyvauja tie šachmatininkai, kurių daugumos nematome kitose varžybose. Jis žaidžia tiktai čia. Todėl žalgiriečių žaidynės mums ir yra labai svarbios bei brangios“, - sako J. Sidabras.    

Per žaidynes vyko asmeninis turnyras, kurio metu pasiekti rezultatai buvo skaičiuojami į komandinę įskaitą. Vietomis pasiskirstyta: 1 Šiauliai (Visvaldas Šaltis, Gražina Šetikienė ir Jurgis Gintautas Plungė), 2. Vilnius, 3. Klaipėda 


Šiauliečiams nugalėti pavyko tik po atkaklios kovos, viską lėmė paskutinis ratas. Kaip teigė vienas Šiaulių atstovų lyderių, tarptautinis šachmatų arbitras Jurgis Gintautas Plungė, jiems pirmą vietą lėmė tai, kad visi trys jų žaidėjai rungtyniavo lygiai: du surinko po 6 tšk. o vienas – 5,5. Šis šachmatų veteranas ypač gyrė G. Šetikienę, kuri laimėjo moterų turnyrą, per 7 partijas surinkusi 6 taškus. 

Šiam žinomam Lietuvos šachmatų treneriui (jis nuo 11 metų treniravo Viktoriją Čmilytę ir su ja kiekvieną dieną dirbo pusšeštų metų ir siekė, kad jo mokinė taptų tarptautine meistre bei tarptautine didmeistre) šiomis dienomis sukako 77 metai, nuo praėjusių metų rugsėjo 1-sios sporto mokykloje jis jau nebedirba, tačiau nuo šachmatų nenutolo. 

Dabar žaidynėse jis nors ir nepateko tarp prizininkų, tačiau savo pasirodymu liko patenkintas. „Žalgiriada – labai reikalingos varžybos, tačiau gaila, kad jos neretai sutampa su kitais šachmatų renginiais. Man šios varžybos buvo trečiosios“, sakė J.G. Plungė.   

Asmenines moterų varžybas laimėjo šiaulietė G.Šetikienė, aplenkusi alytiškę Odetą Petraitienę ir gargždietę Daivą Dieninę. Vyrų grupėje pajėgiausi buvo vilnietis Juozas Sutkevičius, antras - Martynas Taučius iš Klaipėdos r. ir trečias – panevėžietis Arūnas Rudys. 

ŠAŠKĖS. Dėl nugalėtojų vardų žaidė 22 komandos, kurių sudėtyje – po du vyrus ir vieną moterį. Iš viso sužaisti septyni turai. Sau lygių neturėjo šiauliečiai, kuriems atstovavo visi trys meistrai: Arūnas Bučinskas, Renatas Gricius ir Sandra Laurutienė. Jie nugalėtojų vardus užsitikrino dar prieš paskutinįjį turą, įveikę visus varžovus, ir paskutiniajame ture jau galėjo nežaisti. 

Šiauliečių komandos kapitonas, „UAB „Ortina“  direktorius A. Bučinskas, žalgiriečių žaidynėse dalyvavęs trečią kartą, pasakojo, kad šita komanda susibūrė dar prieš 17 metų, kada dalyvaudavo įvairiose jaunių varžybose. 

„Buvome jauni ir gražūs, o ir žaisdavome neblogai, net 11 kartų tapome Lietuvos įvairaus amžiaus grupių čempionais. Po 10 metų pertraukos dabar mes vėl kartu, atstovaujame komandai. Atvažiavome ir nugalėjome. Praėjusiais metais buvome treti“, - sakė A. Bučinskas.  

Sėkmingai žaidė Renatas Gricius, kuris turnyre surinko daugiausiai taškų. Tuo tarpu jų komandos kapitonui, žaidusiam pirmoje lentoje, nesisekė. „Pirmojoje lentoje visada yra sunkiausiai žaisti, čia silpnų varžovų nebūna“, - aiškino A. Bučinskas. 

Šiauliečių kapitonas teigė, kad šaškių varžybų Lietuvoje vyksta nemažai, tik ne visi  apie jas paskelbia. Štai gruodžio 6 d. Ryškėnuose (Telšių r.) vyko turnyras, kuriame dalyvavo 142 sportininkai, atstovavę 18 rajonų. 

„Šioje paprastoje kaimo mokyklėlėje, esančioje 3 km nuo Telšių, ko gero, vyko pats didžiausias turnyras, bet ne visi apie jį žinojo“, - kalbėjo A. Bučinskas. Šiemetiniai „Žalgirio“ draugijos žaidynių laimėtojai žada dalyvauti Vasario 16-ajai pažymėti skirtame turnyre Pociūnėliuose (Radviliškio r.). 

„Rajonai labai mėgsta tokias varžybėles, kuriose dalyvauja nuolatinės komandos. Jose nežaidžia meistrai ir mėgėjai, atvažiavę į tokius turnyrus, normaliai pažaidžia. Būna gražūs apdovanojimai, dažnai su kokia nors programėle, visi kartu papietauja. Tai – kartu ir varžybos, pramoga, ir draugų susitikimas“, - sako A. Bučinskas.

STALO TENISAS. Jėgas bandė 22 komandos, Alytui, Lazdijams ir Varėnai atstovavo po dvi komandas. Susirinko autoritetinga teisėjų komanda, net penki tarptautinės kategorijos arbitrai: varžybų vyr. teisėjas alytiškis Zenonas Gramackas, kauniečiai Kazimieras Gaigalis ir Romas Stankevičius, vilnietis Algirdas Litvinas ir marijampolietis Aloyzas Budrys.   

„Stipresnės teisėjų brigados Lietuvoje nebūna, ji aptarnauja ir visas mūsuose vykstančias tarptautines varžybas“, - sakė Z. Gramackas. 

Buvo rungtyniaujama prie 8 stalų. Atrodė, jog nugalėtojų titulus apgins pernykščiai žaidynių  laimėtojai panevėžiečiai, kurių komandoje žaidė tie patys sportininkai – Povilas Bagužis, Ligita Vielienė ir Dainius Stasiūnas. Tačiau dar prieš finalinį mačą jų lyderis P. Bagužis teigė, jog šįkart geriau atrodo vilniečiai, kurie yra perpus už juos  jaunesni.  

Taip ir atsitiko. Finalinėje dvikovoje vilniečiai varžovus nugalėjo po dramatiškos kovos 3:2. Trečia – Vilniaus III komanda.

„Mes su vilniečiais sužaidėme labai garbingai. Varžovams pergalę nulėmė didesnis treniruotumas ir jaunystė. Man – 65-eri, o vilniečiams – 25-30 metų. Man pačiam kaip reikiant teko paplušėti, laimėjau abu susitikimus, tačiau pralaimėjo komandos draugai. Nors ir buvome antri, nenusimename – labai puikios varžybos, gera organizacija“, - sakė Panevėžio sporto centro darbininkas P. Bagužis. 

Vilniaus komandoje rungtyniavo du broliai Vladas ir Raimondas Žižiai bei Ligita Sakavičienė. Jie visi – dideli stalo teniso entuziastai. L. Sakavičienę stalo teniso paslapčių mokė Lietuvos nusipelnęs treneris Algis Janėnas, brolius Žižius treniravo Helmutas Lisinas. 

„Kai buvome jauni, tai ir sportavome. Po to visi padarėme keliolikos metų pertrauką ir vėl sugrįžome. Aš raketę į rankas paėmiau prieš šešerius metus, visi trise įsijungėme į veteranų sportą“, - kalbėjo L. Sakavičienė. 

Rajonų grupėje geriausiai žaidė Utenos stalo tenisininkai, antri buvo Trakų, o treti – Kazlų Rūdos sportininkai.