„Vertiname savo galimybes patekti į Rio de Žaneiro olimpines žaidynes 5 procentų tikimybe. Ir turim pasistengti tais 5 procentais pasinaudoti“, - kalbėjo Lietuvos regbio federacijos prezidentas Rytis Davidovičius per jo ir ir Europos regbio asociacijos valdybos nario Vytauto Vasilenkos susitikimą su žurnalistais. Jie prisiminė prabėgusius regbininkų metus ir pasakojo apie 2015-ųjų planus.
Patekti į olimpines žaidynes – maksimalus Lietuvos regbio-7 rinktinės, pernai iškovojusios teisę žaisti 12 Europos elito komandų turnyre, šių metų tikslas.
Minimalus tikslas – išsilaikyti stipriausiųjų grupėje.
Apžvelgė rezultatus„2014-ieji buvo išbandymų ir didelių iššūkių metai. Reikėjo parodyti, kas iš viso yra regbis, kad jis gali pasiekti ko nors rimto ir reikšmingo. Nes yra gera sportininkų karta“, - apibendrino praėjusius metus R. Davidovičius.
2014 metai Lietuvos regbiui buvo didelio augimo ir noro įrodyti, kad šis sportas Lietuvoje turi perspektyvas. Vyrų regbio-7 rinktinė pasiekė įspūdingų rezultatų ir šiais metais kovos elito divizione, regbio-7 moterų rinktinė Europos kvalifikacijoje pakilo net 9 pozicijomis aukščiau nei buvo ir užėmė bendrą 26-ąją poziciją, o metų pirmąją pusę iškitę iš ketvirtojo pagal pajėgumą Europos diviziono regbio-15 rinktinės vyrai vėliau iškovojo 3 pergales iš 4 ir pasaulio reitinge pakilo 8 pozicijomis į 44-ąją.
Taip pat stebimas didelis regbio populiarumo augimas visoje šalyje. Net 3000 vaikų pradėjo aktyviau sportuoti mokyklose "Regbis.Viči.Jėga" projekto dėka. Vaikiai gauna galimybę kartu su draugais varžytis žaidžiant nekontaktinį regbį.
Tęs bendradarbiavimą„2015-uosius matome kaip įsitvirtinimo metus. Mums patiems kyla didelis klausimas ar pernykščiai rezultatai – tik sėkmė iš išsišokimas, ar tai bus tendencija. Pagrindinis klausiamas – ar mes galim būti regbio-7 Europos elite“, - kalbėjo LRF prezidentas.
Tam, kad Lietuvos regbis nestypčiotų vietoje, pernai LRF pasamdė trenerį iš Pietų Afrikos.
Su šia tolima šalimi LRF bendradarbiauja ir kitomis kryptimis. Geriausias Lietuvos regbio jaunimas vyko Pietų Afriką įgauti praktikos. 2015-aisiais žadama išsiųsti ten dar vieną grupę jaunųjų regbininkų.
„Norime talentingiausiames jaunuoliams suteikti galimybę tobulėti regbio šalyse, tokiose, kaip Pietų Afrika. Artimiausiu metu dar 4 jaunuolius norime išsiųsti į stipriai su regbiu susijusias tos šalies vidurines mokyklas“, - aiškino R. Davidovičius.
Iki šiol Pietų Afrikoje mokėsi 7 lietuviai regbininkai.
„Norime ateityje turėti rinktinę, kurioje būtų kuo daugiau žmonių, mačiusių pusiau profesionalų regbį“, - sakė LRF prezidentas.
ReformosLRF nutarė imtis ir nacionalinių pirmenybių reformos.
„Norime sustiprinti Lietuvos čempionatą. Žadame padaryti divizioną iš keturių ar penkių labai stiprių komandų. Jos kovos tarpusavyje daugiau kartų. Tokiu būdu realiausi kandidatai į rinktinę turės daugiau rimtų rungtynių“, - aiškino reformos prasmę R. Davidovičius.
PinigaiŠiemet LRF ieškos papildomų būdu gauti didesnes pajamas.
"Žinoma, viso to padaryti nepavyks be pilnaverčio finansavimo. Nekalbame apie milijonus, tačiau bent minimalus 160 tūkst. eurų biudžetas rinktinei yra būtinas, kad būtų galima kovoti su Europos grandais. Šiuo metu numatyta skirti 100 tūkst. eurų, tad vyks aktyvios 60 tūkst. eurų paieškos", - pabrėžė LRF prezidentas.
Bendras Lietuvos regbio federacijos biudžeto pajamos 2015 metais turėtų siekti 240 tūkst. eurų. 65 tūkst. eurų numatoma gauti iš valstybės biudžeto, apie 40 tūkst. iš LTOK, 75 tūkst. eurų iš Tarptautinės bei Europos regbio asociacijų, 60 tūkst. eurų iš ilgalaikių bei naujų Lietuvos regbio rėmėjų. Šiuo metu investicijos federacijos Valdyboje nėra patvirtintos, nes neigiamas balansas netvirtinamas. Šiai dienai, investicijos-išlaidos siekia 295 tūkst. eurų.Daugiausia bus investuojama į šešias Lietuvos rinktines, kurios dalyvaus Europos čempionatuose, joms viso turi būti skiriama 257 tūkst. eurų, iš jų 145 tūkst. eurų reikalingi vyrų rinktinei, kad ji pasiruoštų tinkamai atrankos į olimpines žaidynes turnyrui.
Kadangi visi regbio-7 rinktinės žaidėjai yra mėgėjai, juos motyvuoti bus stengiamasi piniginėmis premijomis.
"Norime padaryti taip, kad 15 žaidėjų branduolys galėtų gauti kompensacijas už pasiimtas atostogas. Vienas dalis būtų fiksuota, o kita priklausytų nuo rezultatų", - sakė R. Davidovičius.
Pernykštis LRF biudžetas buvo kur kas didesnis. Pajamos siekė 990 tūkst litų, išlaidos – apie 1 mln. 60 tūkst. litų. 70 tūkst. litų buvo panaudota iš rezervo sąskaitose.
„Biudžetas šiek tiek išsipūtė todėl, kad Lietuvoje pernai vyko du Lietuvos čempionatai ir Europos bei pasaulio regbio asociacijos pervedė lėšų būtent tam renginiui“, - kalbėjo R. Davidovičius.
Beje Europos regbio federacija siūlė lietuviams rengti dar didesnį turnyrą šiemet. „Po pernai surengto Europos čempionato buvo provokacija-pasiūlymas: renkite ir elito divizioną. Bet čia – kiti skaičiai, kita matematika, priimanti šalis turi sudaryti visai kitas sąlygas“, - pasakojo R. Davidovičius.