Beveik 10 tūkst. festivalio "Sportas visiems" dalyvių išmėgino jėgas 50-tyje įvairiausių rungčių, apie 2 tūkst. žmonių sutraukė "Bėgimas už taiką" (VIDEO)
Palangoje tris dienas vykęs 21-as asociacijos festivalis „Sportas visiems“ buvo skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo 25 metų jubiliejui pažymėti ir jame susirinko net 9710 dalyvių. Iš jų 4853 buvo registruoti, o kiti įsitraukė į renginio sūkurį jau Palangoje.
Festivalio pagrindinė organizatorė - Lietuvos asociacija „Sportas visiems“, o rėmėjai - Kūno kultūros ir sporto departamentas, Lietuvos sporto federacijų sąjunga ir Palangos savivaldybė.
Tris dienas centrinis pajūrio stadionas ir Universali sporto salė, pagrindinės miesto gatvės bei paplūdimys buvo užpildyti sportuojančiųjų. Ir tų, kurie iš anksto registravosi ir tų, kurie atvyko į Palangą pailsėti ir neatsilaikė pagundai sveikai praleisti porą dienų.
Varžybų organizatoriai į festivalio programą įtraukė daug patrauklių, visiems prieinamų sporto šakų. Tie, kurie atvažiavo į Palangą, daugiausiai rinkosi ne vieną sporto šaką, o kelias. Daug dalyvių sutraukė smiginio, paplūdimio tinklinio, lėkščiasvydžio, Palestros bėgimo, žūklės, petankės, šaudymo pneumatiniu šautuvu, bėgimo varžybos, jau nekalbant apie krepšinio, rankinio, kvadrato turnyrus.
Palangoje buvo surengta asociacijos „Sportas visiems“ paroda, kurioje buvo eksponuojamos įdomiausias nuotraukos iš iki tol vykusių festivalių. "Sportas visiems" festivalio metu vyko ir Lietuvos sporto draugijos "Žalgiris" vasaros žaidynių finalinės varžybos.
ATIDARYMAS. Kaip ir ankstesniais metais, įspūdingai atrodė festivalio dalyvių eisena su atskirų „Sportas visiems“ organizacijų vėliavomis nuo Jūratės ir Kastyčio skvero į miesto stadioną, kur vyko iškilmingas festivalio atidarymas. Stadione pirmosios su Palanga pasisveikino Lietuvos asociacijos „Gimnastika visiems“ dalyvės, kurios atliko šventinę programą.
Kūno kultūros ir sporto departamento generalinis direktorius Edis Urbanavičius, sveikindamas festivalio dalyvius, šią šventę pavadino neeiline. „Kai vyko pirmasis festivalis, jis nebuvo toks masiškas, o dabar šventės dalyvių pilnos gatvių“, - sakė KKSD vadovas. Palangos meras Šarūnas Vaitkus linkėjo, kad šis tradicinis masinis renginys šiame pajūrio krašte vyktų dar daug metų ir visus kvietė mylėti Palangą.
Asociacijos „Sportas visiems“ prezidentas Algis Vasiliauskas kvietė pasidžiaugti vienas kitu, pajusti festivalio žavesį.
Iškilmingo festivalio atidarymo metu „Sportas visiems“ prezidentas A. Vasiliauskas ir Palangos meras Š. Vaitkus pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Asociacijos vėliavą pakėlus Lietuvos alpinizmo legendai Vladui Vitkauskui, buvo apdovanoti konkurso „Mano klasės mankšta“ mankštos laimėtojai.
Pirmų-penktų klasių grupėje originaliausiai mankštą atliko Vilkaviškio pradinės mokyklos trečiosios A klasės mokiniai, o penktų-dvyliktų klasių grupėje – Šiaulių gimnazijos trečiokai. Jiems buvo įteiktos taurės ir medaliai.
Asociacija „Sportas visiems“ vienija 19 organizacijų, viena jų – Lietuvos sveikuolių sąjunga - mini savo veiklos 25-metį, tad jos prezidentui Dainiui Kepeniui buvo įteikta asociacijos „Sportas visiems“ dovana.
Didelį įspūdį visiems darė vieno iš Rygos dviračių sporto klubo triuko meistrų grupės pasirodymas, į kurį buvo įtraukti ir "Sportas visiems" vadovai A.Vasiliauskas ir Giedrius Grybauskas. Šauniai pasirodė Lietuvos moterų asociacijos ir linijinių šokių atstovės.
NESENSTA. Daugelyje įvairiausių renginių, repeticijose dalyvavo Lietuvos moterų sporto asociacija, vadovaujama nesenstančios Joanos Bartaškienės, kuri neseniai minėjo 65 metų jubiliejų. Iš viso suvažiavo 420 šokio entuziasčių, tarp kurių buvo ir 60 senjorių.
Pastarosioms atstovavo du kauniečių klubai – Gimnastikos senjorių ir „Auksinis amžius“. Tarp senjorių – praeityje žinomos gimnastės, sporto meistrės, Lietuvos čempionės Jūratė Miliušytė, Irena Kulišauskienė ir Jurgita Didžgalvienė, garsi gydytoja Lina Linonienė. Jos dukart per savaitę po vieną valandą renkasi treniruotis Kauno centro sporto mokyklos sporto salėje.
„Praėjusiais metais šokėjų gretos buvo dar gausesnės – septyniasdešimt, tačiau šemet mūsų pratimas buvo gerokai sudėtingesnis. Jį atlikti mokėmės nuo rugsėjo iki gegužės mėnesio. Šoko ir jaunimas, ir senjorės”, - sakė renginio šokių choreografė J.Bartaškienė.
Vienai viską būtų sunku sužiūrėti, todėl padėjo joniškietės Rasa Kazimieraitienė ir Linos Budrienė bei vilnietė Virginija Juodviršė, kurios kūrė jaunimo choreografiją. Aktyvumu pasižymėjo Tauragės (vad. Vilija Krugerienė), Šakių (vad. Laura Saunorienė) bei Utenos (vad. Birutė Siliūnienė) moterų klubai.
Šokėjos pasirodė ne tik stadione,bet ir Jūratės bei Kastyčio skvere, kur gražiam šokėjų pasirodymui neliko abejingi poilsiautojų.
KILNI MISIJA. Lietuvos moterų asociacija jau 20 metų šefuoja neįgaliuosius su sutrikusiu intelektu, juos per sportą integruoja į visuomenę. Asociacija neįgaliesiems kasmet rengia festivalį „Sportuokime ir šokime kartu“, kuris šiemet buvo šeštasis. Nugalėtojais tapo Pabradės socialinės globos namų, vadovaujamos Rimvydės Paukštytės, neįgalieji, kurie buvo paskatinti kelione į Palangą.
Lietuvos moterų sporto asociacija dešimčiai pabradiečių (3vaikinams ir 7 merginoms) apmokėjo kelionės ir nakvynės išlaidas. Prieš porą metų nugalėtojai buvo pakviesti ir į sporto klubo „Auksinis amžius“ renginį, o pabradiečiai džiaugėsi galimybe pabūti Palangoje.
Ir ne tik pabūti prie jūros, bet ir kartu su visais dalyvauti šventėje, bendrauti. Pabradiečiai su didžiuliais pripučiamais kamuoliais pasirodė per atidarymo ir uždarymo renginius.
„Kiekvienais metais į Palangą atvažiuoja vis kita neįgaliųjų grupė. Ir ne būtinai festivalio „Sportuokime ir šokime kartu“ laimėtojai, norime, kad visos grupės pabūtų šiame gražiame sportiniame renginyje, kad neįgalieji pasijustų visaverčiai su sveikaisiais“,- sakė J. Bartaškienė.
TAIKOS BĖGIMAS. Šių metų festivalio naujovė –„Bėgimas už taiką“. Bėgime dalyvavo 1938 dalyviai, renginys buvo tiesiogiai transliuojamas per „Delfi“ interneto televiziją.
Apie 3 km distanciją bėgo kone visi šventėje dalyvavę sporto entuziastai. Bėgo maži ir dideli. Tarp jų – „Žalgirio“ draugijos tarybos moterys Angelė Bilevičienė, Gražina Fedorenko, Rima Juodviršytė, o jų ūkio dalies vedėjo Stefano Milčevičiaus anūkė Beatričė, kurios numeris buvo laimingas, netgi laimėjo prizą – sportinius marškinėlius ir rankšluostį.
Bėgo ir Kėdainių kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistas sportui Gediminas Misius, Lietuvos sporto informacijos centro vyr. specialistas sporto statistikai Edgaras Abušovas, kiti. O praeityje žinomas mūsų šalies bėgikas, dabartinis Lengvosios atletikos asociacijos viceprezidentas Algirdas Maldūnas, nutarė pataupyti savo kojas ir distanciją įveikė ant dviračio.
„Prisidedu prie ukrainiečių palaikymo akcijos, gerbiu šalies apsisprendimą kovoti dėl laisvės. Aš kartu su ukrainiečių tauta“, - sakė A. Maldūnas.
Kaip teigė „Sportas visiems“ asociacijos generalinis sekretorius G.Grybauskas, bėgime dalyvavo visos asociacijai priklausančios narės, išskyrus Lietuvos sporto klubo „Makabi“ ir Jaunalietuvių organizacijos atstovus.
Lietuvos „Sportas visiems“ priklausančioms Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacijai, Sveikuolių sąjungai, Studentų asociacijai, „Žalgirio“sporto draugijai, Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacijai „Nemunas“, Lietuvos moterų sporto asociacija, Lietuvos greitojo čiuožimo asociacijai, Orientavimos sporto ir Lietuvos sportinių šokių federacijoms, Lietuvos kūno kultūros mokytojų asociacijai ir kitoms buvo įteikti sertifikatai.
Netrūko įvairiausių nominacijų, kurias įteikė Lietuvos užsienio reikalų viceministras Neris Germanas ir asociacijos „Sportas visiems" prezidentas A.Vasiliauskas. Darniausiai bėgime dalyvavusios komandos prizas teko Lietuvos šaulių sąjungai, masiškiausiai bėgime dalyvavo asociacija „Gimnastika visiems“.
Kai sertifikatas buvo įteiktas Lietuvos moterų asociacijai, jos prezidentė J.Bartaškienė su komandos draugėmis garsiai skandavo: „Mes už taiką – visą laiką!“
PASAGA. Varžybose dalyvavo 180 moterų ir 150 vyrų. Į festivalį atvažiavo 37 Birštono sveikos gyvensenos klubo „Šilagėlė“ atstovai, kurių net 30 panoro dalyvauti pasagos mėtymo varžybose. Jau po pirmosios serijos toną varžovėms padiktavo birštonietė Laura Makštutienė, kuri surinko 64 tšk.
Praeityje ji – gero lygio lengvaatletė. ėjikė Laura Sukockytė. Praėjusiais metais birštonietei festivalyje nepasisekė, o dabar buvo tarp lyderių. Varžovės pakruojietės Gitana Krušatienė ir vilnietė Genovaitė Miškelienė nuo jos buvo gerokai atsilikusios. Tačiau antroje serijoje L. Makštutienei nepasisekė ir ji bendroje įskaitoje liko antra.
Be birštoniečių, gausiai varžybose dalyvavo ir Pakruojo „Valia“, Vilniaus „Optimalietis“, Šauliųsąjunga, Šiaulių sporto veteranai ir „Šviesuoliai“, Kuršėnų „Aušra“, Žiemarių gimnazija. Nugalėtojais tapo birštoniečiai (218), kurie aplenkė Utenos šaulius (141) ir Vilniaus „Šviesą‘ (138).
„Pasagos mėtymas – visiems prieinama sporto šaka. Pasagą gali mesti bet kokio amžiaus žmogus. Tereikia pataikyti į kuolą. Kai į jį pataikai, - skaičiuojami taškai: 7, 5, 3. Vidutiniškai mūsų sportininkai kiekvienoje serijoje pelno po 20-60 taškų iš 300 galimų”,- sako pasagos metimo varžybų teisėjas birštonietis Vytautas Gedminas.
Jis neabejojo praėjusių metų festivalio laimėtojų, savo kraštiečių sėkme, kadangi jau daug metų komandų varžybose jie yra lyderiai. Pasagos metimo varžybas aptarnavo septyni birštoniečiai, o sveikos gyvenenos luolių klubo Birštoniečiai dalyvavo ir meditacijos renginiuose, sveikuolių programoje.
REGBIS. Paplūdimio regbio entuziastus gaivino lietutis. Žaidė aštuonios komandos, kurios buvo suskirstytos į dvi grupes: žaidėjams, kuriems 35-52 m. ir 53m. bei vyresni. Varžybų vyr. sekretorių klaipėdietį Rimą Šarauskį imponavo entuziastingas Šiaulių „Senasis vairas”, kuriems atstovavo ir buvę Lietuvos čempionai bei prizininkai Algirdas Navickas, Petras Vitkauskas, Vytautas Kalinauskas, klubo prezidentas Vidmantas Taujanskas. Pastarasis – Šiaulių hidrogeologijos direktorius, Lietuvos regbio rinktinės vadovas.
Jis žaidė Palangos paplūdimyje, o galvojo ... apie Lietuvos regbininkų rungtynes su Andora bei išvyką į Vengriją.
V. Taujanskas pasakojo, kad jis regbį pradėjo žaisti labai vėlai, sulaukęs 48-erių, kada į regbio pratybas pradėjo vedžioti savo sūnų Dovydą ir dukrą Agnę, kuri, tiesa, regbio jau nebežaidžia, o D Taujanskas yra Lietuvos regbio septynetų rinktinės kapitonas.
“Jau daug metų iš eilės užimame pirmąsias vietas, todėl ir dabar atvykome nugalėti. Praėjusiais metais mes neturėjome varžovų ne tik Palangoje, bet ir Jūrmaloje bei Klaipėdoje“, - kalbėjo V. Taujanskas. Jo žodžiai išsipildė, šiauliečiai vyresniųjų grupėje tapo nugalėtojais.

POPULIARŪS. Didelis krūvis Palangoje teko linijinių šokių entuziastėms, kurie į festivalį „Sportas visiems“ įsijungė prieš trejus metus. Į Palangą jų suvažiavo daugiau nei 600. Buvo pasirodyta per atidarymo ir uždarymo iškilmes, vyko individualūs atskirų sportinių šokių klubų atstovų pasirodymai Jūratės ir Kastyčio skvere, taip pat Basanavičiaus gatvėje.
Šokėjų programa, kurią atliko Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Alytaus, Mažeikių, Estijos ir kiti kolektyvai, labai traukė poilsiautojų dėmesį ir jie džiaugėsi, galėdami pamatyti puikų reginį.
“Linijinių šokių choreografijoje vyrauja įvairiausių stilių muzika. Lietuvos sportinių šokių federacija įkūrė lygą „Šokiai visiems” ir bandome apjungti įvairių žanrų šokėjus. Tą daro ir Tarptautinė sportinių šokių federacija, todėl mes aktyviai dalyvaujame įvairiuose renginiuose.
Stengiamės, kad prie mūsų sportinių šokių klubų, kur treniruojasi sportinės poros, būtų ir masinių šokių entuziastų. Prieš trejus metus įsikūrė ir Lietuvos linijinių šokių federacija, kuriai vadovauja Neringa Kirklienė, o iš Lietuvos sportinių šokių federacijos jai talkina alytiškė Lilija Bernatavičienė”, - sako Lietuvos sportinių šokių federacijos viceprezidentas, atsakingas už linijinių šokių lygą Virginijus Visockas.
„VYRIAUSIA INDĖNĖ”. Festivalio programoje buvo ir egzotiškasis „Indėnų žygis”. Kaip sakė atsakingas už šį žygį Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Dainius Kepenis, šis žygis – tai psichologinis fizinis testas, kurio metu žmonės išsiaiškina savo nesėkmių priežastis. Po tokių žygių jie tampa ramesni ir daug greičiau susitaiko su savo artimaisiais ir bendradarbiais.
Žygio dalyviai turėjo ir vyrausią „indėnę“ - vilnietę Genovaitę Miškelienę. Ji pasakojo, kad dalyvauju daugelyje tokių „indėnų” žygių, todėl ir gavo šią pravardę.
„Aš sveikuoliškoje veikloje jau ketvirtis amžiaus. Iš pradžių priklausiau Kauno sveikuolių klubui, o po to įkūrėme Vilniaus sveikuolių klubą „Gilužis“, kuriam dabar vadovauju. Organizuojame daug įvairiausių renginių“ , - sakė G. Miškelienė.
Po žygio ji buvo kupina emociją, nes smėliu ėjo ne pavieniai „indėnai“, o viena komanda. „Mes ėjome koja į koją, pėda į pėdą ir iš šono atrodo, jog ėjo vienas žmogus, o ėjo gal 100 ar 200. Ėjome gal porą kilometrų, bet patyrėme daug džiaugsmo“, - sakė „Gilužio“ sveikuolių klubo vadovė. Festivalyje dalyvavo ir 12 jų klubo narių.
NUGALĖTOJAI. Smiginį geriausiai žaidė „Žalgirio jėga“ moterys (663 tšk.), aplenkusios Žiežmarių gimnaziją (626) ir Vilniaus „Šviesą“ (325). Vyrų grupėje sėkmė lydėjo Radviliškio TSK atstovus (723), antra buvo Klaipėdos „Albuberkė“ (662), o treti – Žiežmarių „Buliai“ (660).
Mišrių komandų varžybose nenugalimas buvo „Žvejas“ (717), aplenkęs Vilniaus „Optimalietį (707) ir Lietuvos sporto universitetą (687).
Palestros bėgimas. Atskirose nugalėtojais tapo vilniečiai Miglė Zencevičiūtė, Julija Jeromskaitė, Gabrielius Noreika, Edgaras Abušovas, elektrėniškės Asta Raižienė ir Marija Narkauskaitė, šiauliečiai Rima Blankienė, Saulius Norkūnas ir Vytautas Koženiauskas, kaišiadorietė Samanta Senkutė, radviliškietis Kristupas Bernotas.
Baudų metimas. Optimaliausią rezultatą pasiekė uteniškė Birutė Siliūnienė, kuri pataikė visas 10 baudų.
Futbolas. Atskirose amžiaus grupėse nugalėjo Trakų dvi komandos (13-14 m. ir 12 m.), Ignalinos ir Rietavo jaunieji futbolininkai.
Kvadratas. Geriausiai žaidė: mišrios komandos - Plungė „Super“, Ramygala ir, Plungės „Kazandas“ bei Kretingos „Gozolis“ , Juodupės girininkauja, Palangos „Ekovandenys“
Krepšnis 3x3. Nugalėtojais vyrų grupėje tapo: Palangos „Naglis“, Joniškio „Pareigūnai“, Palangos ir Kauno jungtinė komanda „Redis“, Joniškio „Pajacai“, Plungės „Garso impulsas“, Krekenava.
Moterų grupėje atskirose grupėse pirmos buvo Plangos „Guminukai“, Plungės „Lapytės“, Palangos „Stūmoklis“.
VICEMINISTRAS. Per teniso varžybas buvo kovojama dvejetų turnyre. Teniso raketę į rankas paėmė ir Užsienio reikalų viceministras N. Germanas, kuris žaidė poroje su buvusiu ilgamečiu „Žalgirio“ draugijos prezidentu Vytu Nėniumi. Jie sėkmingai pradėjo varžybas, įveikė pirmąjį barjerą, tačiau ketvirtfinalyje pralaimėjo.