Marytė Marcinkevičiūtė 2015 m. birželio 7 d. 16:32

Kauną išjudino Olimpinė diena

Sekmadienį Kauno Ąžuolyne pasklido olimpinė dvasia ir puiki nuotaika - čia vyko Olimpinė diena. Kitąmet šventė kelsis į Šiaulius.

Olimpinė diena, kurią Lietuvos tautinis olimpinis komitetas pirmą kartą surengė su Kauno savivaldybe, vyko su dideliu pasisekimu. Kaip teigė praeityje garsi plaukikė Birutė Statkevičienė, visų nuotaika buvo superpuiki.

Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė, Sidnėjaus olimpinė čempionė  Daina Gudzinevičiūtė, sveikindama šventės dalyvius, visiems priminė, kad olimpinės vertybės, olimpinis judėjimas yra ne vien sportas, bet ir dvasinių jėgų ugdymas. Ji  visiems linkėjo, kad įžiebta olimpinė ugnis visam laikui pasiliktų šventės dalyvių  širdyse. 

Kūno kultūros ir sporto departamento generalinis direktorius Edis Urbanavičius į susirinkusius kreipėsi, kaip į olimpinių idėjų puoselėtojus ir skleidėjus. Su Olimpine diena susirinkusiuosius, o jų buvo apie 3 tūkstančiai, sveikino ir Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.  

ĄŽUOLYNAS. Pagrindiniai renginiai buvo sutelkti vienoje vietoje – Ąžuolyne, kuris buvo pilnas sportuojančiųjų. Iškilo nugalėtojų scena, daugybė palapinių, kur Lietuvos sporto federacijos pristatė savo sporto šaką ir visus kvietė sportuoti. 

Lietuvos dviračių sporto federacija savo palapinę papuošė žymiausių Lietuvos dviratininkų nuotraukomis, 2014 m.  Tarptautinės dviračių sporto sąjunga išleistą nuotraukų albumą, kuriame užfiksuoti patys įdomiausi dviračių momentai iš pagrindinių metų varžybų. Federacija atsivežė ir dvejas dviračių stakles, ant kurių kiekvienas galėjo minti dviračių pedalus. 

Lietuvos golfo federacija gausiai susirinkusius žiūrovus mokė žaisti golfą, supažindino su šios sporto šakos taisyklėmis. Kauniečių metimų stadione parodomąsias rungtynes žaidė Vilniaus, Kelmės, Šiaulių, Širvintų žolės riedulio merginų ir vaikinų komandos. 

Lietuvos badmintono federacija pasitiesė žalią dirbtinės dangos kilimą prie pat įėjimo į Lietuvos sporto universitetą ir kvietė visus žaisti badmintoną. Šventėje dalyvavęs šalies badmintono federacijos prezidentas Vilmantas Liorančas savo akimis pamatė, kiek daug jaunimo domisi šia sporto šaka.  

Lietuvos žirginio sporto federacijos prezidentas Gediminas Gutkauskas džiaugėsi, kad daug norinčiųjų troško pajodinėti dviem Marvelės žirgyno dailiojo jojimo klubo žirgais. Tačiau ant jų sodinti kiekvieną norintį pajodinėti buvo nevalia – dar žirgas  numes, reikalinga žinoti saugumo technikos taisykles, būti apsidraustiems. 

„Bijojome rizikuoti. Todėl dvi šaunios merginos gausius sirgalius, aplipusius visas tvoras,  supažindino, ką žirgai sugeba ir kaip atsargiai reikia su jais elgtis“, - sakė G. Gutkauskas.  

DALYVIAI. Gražų pavyzdį rodė Kalgario olimpinė čempionė Vida Vencienė, kuri bandė dalyvauti visur, kur tik įmanoma. Ji žaidė badmintoną, išbandė irklavimo treniruoklius, mynė dviračio pedalus ant staklių, bėgo olimpinę mylią. 

„Labai gera nuotaika, dalyvausiu visur, kur tik spėsiu“, - sakė V. Vencienė. Daug kur dalyvavo ir LTOK Užsienio ryšių direkcijos direktorė Vaida Masalskytė, Lietuvos sporto federacijų sąjungos generalinė sekretorė Agnė Vanagienė. 
 
Vieni atvyko dalyvauti savo malonumui, o kiti nugalėti. Olimpinę mylią greičiausiai  įveikė 18-metis marijampolietis Darius Petkevičius, besitreniruojanti pas patyrusį lengvosios atletikos trenerį Vladą Komisaraitį. Pagrindinės jo rungtys – 10 km, 3000 m kliūtinis bėgimas. 

Šiemet marijampolietis tapo Lietuvos jaunimo uždarų patalpų čempionu 1500 m distancijoje: „Kai labiau subręsiu, gal ir maratoną bandysiu bėgti. Olimpinėje mylioje save išbandžiau pirmą kartą. Distancijoje buvo smagu bėgti, kadangi buvo pavėsis, nekepino saulė, o ir partneris buvo puikus – vienais metais jaunesnis mano kraštietis Modestas Rusevičius, kuris finišavo antras". 

Triračiu olimpinę mylią įveikė negalią nuo pat vaikystės turintis 17-metis Gražvydas Staražinskas, kuris šventėje dalyvavo pirmą kartą. Jis šiemet numatęs rungtyniauti ne tik Lietuvoje, bet ir Danijoje. Po varžybų jis jautėsi pavargęs ir sakė, kad kitose rungtyse kažin ar dalyvaus. 

Su visa šeima Olimpinėje šventėje dalyvavo buvęs pasaulio baidarių irklavimo čempionas, Lietuvos olimpinio sporto centro direktoriaus pavaduotojas Egidijus Balčiūnas.    

PAVYKO. Lietuvos tautinio olimpinė komiteto prezidentė D. Gudzinevičiūtė teigė, kad šventė tikrai pavyko: puikus oras, labai graži vieta, daug dalyvių.  

„Džiaugiamės, kad Olimpinė diena šiemet vyko kitame mieste ir viskas dar geriau pavyko. Tikimės, kad kitais metais Šiauliuose tikrai bus ne blogiau, kad naujame regione atsiras naujų žmonių, kurie, galbūt, susidomės savo vaikų sporto šakomis“, - sakė LTOK vadovė. Ji dėkojo Kauno savivaldybei bei asmeniškai merui Visvaldui Matijošaičiui, kuris ypač  geranoriškai pažiūrėjo į Olimpinę dieną ir ją savo dalyvavimu palaikė, suprato, kad tai yra šventė ne tik vaikams, sporto visuomenei, bet ir visam miestui, visai Lietuvai. Juk vien Lietuvos mokinių olimpinio festivalio nugalėtojams ir prizininkams buvo įteikta net 650 apdovanojimų. 

Kuris renginių labiausiai žavėjo?, - paklausiau LTOK vadovės. 
Labai patiko atskira erdvė, skirta neįgaliesiems, kurioje jie galėjo laisviau jaustis. Kaune jų dalyvavo net trečdaliu daugiau nei praėjusiais metais Vilniuje per analogišką šventę. Tai dar kartą įrodo, jog neįgalieji irgi yra olimpinio judėjimo dalis ir kad visi galime sportuoti, nepriklausomai nuo amžiaus ir nuo sveikatos būklės. 

Svarbu, kad yra noras. Kaip, tarkime, tų mažiukų darželinukų, kurie bėgo simbolinę myliukę ir jiems buvo išdalinta keli šimtai medalių. Jie gal būt žengė pirmuosius savo žingsnius sporte, buvo jų pati pradžia.

Todėl vėl gi ačiū pedagogams, kurie nuo mažo amžiaus iki moksleivių skatina visus sportuoti. 

Olimpinėje dienoje sportavo ir maži, ir senoliai, kurie bėgo olimpinę mylią. Tai dar kartą rodo, kad mes visi galime būti neabejingi sportui. 


Kitais metais Olimpinė diena bus surengta Šiauliuose, kodėl būtent tenai?
Kai kilo idėja, jog Olimpinė diena neužsibūtų viename mieste, o keliautų per visą Lietuvą, su Kaunu buvo sutarta gan greitai. Tačiau šiek tiek nerimavome, ar miestas įvykdys prisiimtus įsipareigojimus, šiek tiek investuos ir prisidės prie šventės. Labai  džiaugiamės, kad kauniečiai savo pažadus ištesėjo. 

Norinčiųjų rengti Olimpinę dieną tikrai yra. Šiauliai buvo ne vienintelis miestas, kuris norėjo tą šventę irgi organizuoti. Pasirinkome Šiaulius, bet ties jais tikrai nesustosime. Olimpinė diena keliaus toliau, per visą Lietuvą, tačiau tam turi išreikšti norą savivaldybės. 

MOKINIŲ FESTIVALIS. Kartu su Olimpine diena vyko ir Lietuvos mokinių olimpinio festivalio pabaigtuvės. Šios šventės pagrindiniai rengėjai  - Kūno kultūros ir sporto departamentas, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas bei Švietimo ir mokslo ministerija. 

Kaune vyko šešių sporto šakų finalinės varžybos ir bendrakomandinės įskaitos apdovanojimai. Ilgai mokinių šventę prisimins jaunieji krepšininkai, nes juos apdovanojo Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas Arvydas Sabonis. 

Stipriausioms komandoms įteikęs medalius, jis su nugalėtojais ir prizininkais,  pavieniais žaidėjais neatsisakė fotografuotis.

Nugalėtojų taurės iš rankų ilgai nepaleido Jonavos Senamiesčio merginų ir Šilalės r. Kvėdarnos Kazimiero Jauniaus gimnazijos vaikinų tinklinio komandos, Vilkaviškio S. Nėries pagrindinės mokyklos kalnų dviratininkai, kurių mokytojas Artūras Žemaitaitis sugeba išugdyti daug pajėgių Lietuvos jaunųjų dviratininkų .  

Futbolininkų turnyrą, kuriame dalyvavo keturios pajėgiausios komandos, laimėjo Fabijoniškių vidurinė mokykla. Jaunieji vilniečiai buvo nesulaikomi per Vilniaus moksleivių pirmenybes, taip pat festivalio zoninėse, tarpzoninėse ir finalinėse varžybose. 

Mokyklos direktorius Vytas Karsokas bei Vilniaus futbolo mokyklos direktorius Kęstutis Paknys džiaugėsi, kad jiems pavyko pernykščius sidabro medalius iškeiti į aukso. Jie šito tikslo siekė labai ryžtingai ir jį pasiekė. 

„Seniai Vilnius buvo tapęs čempionais ir pagaliau šiemet susigražinome tai, ko tiek metų siekėme. Viską laimėjome, tik lygiosiomis 4:4 sužaidėme su Prienų r. Revuonos pagrindine mokykla, kuri laimėjo sidabro medalius. Varžybos parodė, kad mokiniai moka žaisti futbolą, ne vienas jų lanko sporto mokyklas, sporto klubus. Palyginti lygis tikrai nebuvo žemas“, - sakė Fabijoniškių vidurinės mokyklos direktorius, kuris akcentavo, kad jų pergalė – tai didelis ir Vilniaus futbolo mokyklos nuopelnas, kadangi olimpinio festivalio laimėtojai su ja draugauja. 

Čempionų treneriai – Futbolo mokyklos treneriai Nikolajus Pupkinas ir Genadijus  Davidsonas. 

Kaip ir ankstesniais metais, svariai olimpiniame moksleivių festivalyje rungtyniavo Širvintų „Atžalyno“ pagrindinė mokykla, devintą kartą iš eilės trečioje rajonų grupėje tapusi nugalėtojais, taip pat  „Atžalyno“ progimnazija.  
   
Olimpinės dienos metu aštuoniuose Kauno sporto bazėse vyko ir Lietuvos mokyklų žaidynių finalai. Sportiškiausiems vaikams iš visos Lietuvos išdalinta net 650 apdovanojimų. 

Olimpinė diena visame pasaulyje švenčiama daugiau kaip 60 metų. Šventės tikslus skleisti olimpizmo idėjas, skatinti žmones būti fiziškai aktyviais ir atrasti naujas sporto šakas atspindi šūkis „judėk, sužinok, atrask“.  

Pirmoji Olimpinė diena pasaulyje įvyko 1948 m. birželio 23 dieną, Lietuvoje ji pradėta švęsti 1989 m.