„Mūsų vyrų pagrindinis tikslas – laimėti medalius“, – pareiškė Lietuvos trijulių krepšinio rinktinės treneris Mindaugas Budzinauskas.
Šalies vyrų ir moterų nacionalinės komandos birželį dalyvaus Baku vyksiančiose pirmosiose Europos žaidynėse.
Lietuvos trijulių krepšinio atstovai ne kartą yra iškovoję pasaulio, Europos čempionatų, kitų stambių turnyrų apdovanojimų, todėl ir Azerbaidžane lietuviai priskiriami prie favoritų. Didžiausios viltys siejamos su vyrais. Jie pernai pasaulio čempionate užėmė ketvirtą vietą, o Europos pirmenybėse pasipuošė bronzos medaliais. Lietuvai Europos žaidynėse atstovaus Ovidijus Varanauskas, Darius Tarvydas, Vitalijus Lukša ir Giedrius Marčiukaitis (atsarginiai – Kristupas Žemaitis ir Martynas Sajus).
Patyrę trijulių žaidėjai
Krepšiniu mažiau besidomintys sirgaliai turbūt žino tik Utenos „Juventus“ klubo žaidėją O.Varanauską, o kitų krepšininkų pavardės turbūt mažai ką sako. Šie žaidėjai rungtyniauja žemesnio lygio komandose. D.Tarvydas atstovauja „Mažeikių“ ekipai, V.Lukša Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) „Vilniaus“ klubui, o G.Marčiukaitis – Vilniaus Gedimino technikos universiteto komandai, kuri žaidžia Studentų lygoje. Abu atsarginiai – antrųjų jaunimo vasaros olimpinių žaidynių Nandzinge čempionai.
Jei kalbėtume apie įprastą krepšinį, jie tebūtų vidutiniokai, užtat visi jie yra trijulių varžybų asai. Kartu jie rungtyniauja jau apie penkerius metus, yra puikiai susižaidę.
Pasak M.Budzinausko, taip pat treniruojančio Lietuvos krepšinio lygoje žaidžiantį Kėdainių „Nevėžį“, net ir aukšto lygio krepšininkai, kurie neturi trijulių varžybų patirties, didžiausiuose turnyruose vargu ar iškovotų prizines vietas. Kai kurių šalių rinktinės, pasikvietusios tokių žaidėjų, jau yra nudegusios.
Pavyzdžiui, praėjusiame Europos čempionate Azerbaidžano rinktinėje buvo natūralizuotas amerikietis Spenceris Nelsonas, kuris dabar žaidžia Italijos elitinės lygos Venecijos klube, o anksčiau rungtyniavo garsiose Europos ekipose (Trevizo „Benetton“, Bolonijos „Fortitudo“, Sienos „Montepaschi“, „Gran Canaria“, Salonikų „Aris“). Tačiau azerbaidžaniečiai patyrė fiasko – neįveikė grupės barjero ir nepateko į atkrintamąsias varžybas. Beje, tada šiai rinktinei atstovavo ir Lietuvos krepšininkas Rolandas Alijevas, kurio tėvas yra azerbaidžanietis.

Skiriasi nuo tradicinio krepšinio
Trijulių krepšinis smarkiai skiriasi nuo tradicinio. „Žaidžiant trise prieš tris leidžiamas didesnis kontaktas, teisėjai nefiksuoja smulkių pražangų, negalioja trijų sekundžių taisyklė. Žaidėjai turi būti labai universalūs. Reikia, kad jie ir efektyviai stumdytųsi po krepšiu, ir įspūdingai rungtyniautų vienas prieš vieną, ir solidžiai gintųsi asmeniškai. Svarbu greitai priimti teisingus sprendimus – žaidimas be galo intensyvus, atakai skiriama 12 sekundžių. Naudojami deriniai, bet jie minimalūs, itin trumpi“, – dėsto dukart pasaulio trijulių krepšinio čempionas M.Budzinauskas.
Jis mano, kad ateityje trijulių krepšinis gali tapti olimpine sporto šaka: „Tai labai patrauklus reginys žiūrovams.“ Kai kurios šalys į trijulių krepšinį meta didžiulius pinigus. Tarkim, Kataras natūralizavo būrį amerikiečių ir triumfavo pasaulio čempionate.
Europos žaidynių krepšinio turnyre jėgas išmėgins po šešiolika vyrų ir moterų rinktinių. Vyrų varžybose, be lietuvių, kovos Azerbaidžanas, Andora, Belgija, Čekija, Estija, Graikija, Izraelis, Italija, Rumunija, Rusija, Serbija, Slovėnija, Ispanija, Šveicarija ir Turkija.
M.Budzinausko teigimu, ypač pajėgi Rusijos komanda. Šioje šalyje vyksta aukšto lygio trijulių čempionatas. Prie favoritų treneris taip pat priskiria rumunus. Aukštai gali kilti ir azerbaidžaniečiai, kurie po nesėkmės Europos pirmenybėse sieks reabilituotis savų žiūrovų akivaizdoje.
Komandoje – LMKL žaidėjos
Moterų turnyre rungtyniaus Lietuvos, Azerbaidžano, Belgijos, Čekijos, Graikijos, Airijos, Izraelio, Olandijos, Rumunijos, Rusijos, Slovakijos, Slovėnijos, Ispanijos, Šveicarijos, Turkijos ir Ukrainos komandos. Pasak M.Budzinausko, ypač stiprios rusės, belgės, šveicarės.
Mūsų šalies garbę gins Kristina Alminaitė, Erika Liutkutė, Eglė Tarasevičiūtė, Kornelija Balčiūnaitė (atsarginė Laura Juškaitė). M.Budzinauskas tiki, kad ir Lietuvos moterų rinktinė pajėgi pasigrumti dėl aukštų vietų. Lietuvės pernai Europos čempionate galėjo iškovoti medalius, bet ketvirtfinalyje apmaudžiai vieno taško skirtumu pralaimėjo Olandijos krepšininkėms.
K.Alminaitė neseniai tapo Lietuvos moterų krepšinio lygos (LMKL) čempione su „Utenos“ ekipa ir buvo viena jos lyderių. Šiam klubui atstovauja ir E.Tarasevičiūtė. E.Liutkutė ir K.Balčiūnaitė žaidžia taip pat LMKL rungtyniaujančioje Kauno rajono „Hoptrans-Sirenų“ komandoje.
Krepšinio varžybos Baku vyks birželio 22–26 d. Lietuvos rinktinės pasirengimą Europos žaidynėms planuoja pradėti birželio 11-ąją Druskininkuose.