Sekmadienį Vilniuje praūžė „Velomaratonas“. Jame rungėsi ir profesionalai, ir mėgėjai. Tarp pastarųjų — Vilniaus meras Remigijus Šimašius ir lenktynininkas Benediktas Vanagas. Taip pat būta kitų žymių veidų. Renginyje išdalinta daugybė įvairiausių prizų iš organizatorių. Gausiausia dalyvių skaičiumi ekipa sulaukė specialaus Prezidentės prizo. Netrūko ir kitų malonių siurprizų — pavyzdžiui, gimtadienio tortas Vladai Musvydaitei.
Finiše – atkakli kova
Šeštąjį kartą vykusiame renginyje pirmieji prie starto linijos stojo didžiausiems išbandymams pasiryžę dalyviai.
Startą „Toyota SPORT“ (100 km) ir „SEMI SPORT“ (50 km) važiavimams davė Kūno kultūros ir sporto departamento generalinis direktorius Edis Urbonavičius. Jo starto šūvis į trasą išleido 371 dviratininiką.
Dviračių maratono dalyviai startavo Nepriklausomybės aikštėje ir važiavo Gedimino prospektu (nuo LR Seimo rūmų), Šventaragio, T. Vrublevskio, Arsenalo, T. Kosciuškos g. (su apsisukimu Antakalnio žiede ir grįžimu atgal) per Karaliaus Mindaugo tiltą, Žvejų, Upės, Vytauto ir A. Mickevičiaus g. per Žvėryno tiltą, A. Goštauto gatve iki Baltojo tilto ir atgal A. Goštauto gatve (su apsisukimu ties Baltuoju tiltu ir grįžimu atgal) ir Gedimino prospektu iki Seimo rūmų.
„Velomaratono“ 100 kilometrų lenktynėse „Toyota SPORT“ važiavime nugalėjo į profesionalų sportą ketinantis grįžti Tomas Vaitkus. Dešimt ratų arterinėmis Vilniaus gatvėmis klaipėdietis įveikė per 2 valandas 15 minučių ir 26,325 sekundės.
Į finišo tiesiąją pirmąjį įvažiavusį T. Vaitkų bandė pagauti atitinkamai antrą ir trečią vietas užėmę Paulius Šiškevičius (2:15:26.494) ir Darijus Džervus (2:15:26,513), tačiau lyderis nežymią persvarą išlaikė ir, palaikomas kelių šimtų fanų šūksnių, finišavo pirmas.
Tarp geriausių „Velomaratono“ profesionalių dviratininkų kova vyko iki paskutinių metrų. Net penki dviratininkai finišavo sekundės intervale. Su minėtais T. Vaitkumi, P. Šiškevičiumi ir D. Džervumi lyderių grupėje mynė ir Gediminas Kaupas (2:15:26,672) bei Žydrūnas Savickas (2:15:27,988).
„Šiuo metu „Velomaratono“ varžybos Lietuvoje yra labiausiai žinomos, čia susirenka daugiausiai profesionalių dviratininkų ir žmonių į juos pažiūrėti. Malonu laimėti. Tikrai nebuvo lengva. Laimėti norėjo visi pagrindiniai konkurentai. Starte visi slapta svajojo finišuoti pirmi, kova vyko nuo pirmųjų iki paskutinių metrų. Džiaugiuosi, kad man grįžta forma. Tikiuosi, pavyks grįžti į profesionalų sportą. Dar noriu palenktyniauti. Priešininkams linkiu toliau progresuoti ir siekti aukščiausių rezultatų, pakliūti į profesionalias komandas ir taip garsinti Lietuvą“, – po finišo sakė T. Vaitkus.
Trasoje - meras
Susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius davė paskutinį šių metų „Velomaratono“ startą – „ERGO mėgėjų“ važiavimo. Iš pirmųjų pozicijų startavo Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, lenktynininkas Benediktas Vanagas ir 100 kilometrų lenktynėse šiandien jau triumfavęs T.Vaitkus.
Jiems už nugarų – daugiau nei šeši tūkstančiai dviračių mėgėjų, sekmadienio popietę nusprendusių draugiškai numinti pasirinktinai 10, 20 arba 30 kilometrų. Dalis minios važiavo su jų pačių ERGO dirbtuvėse pasigamintomis kultūringo dviratininko simboliu tapusiomis šviesą atspindinčiomis peteliškėmis. Absoliučiai visi – su šalmais. Šeimomis, kompanijomis, būriais.

Dviratininkai neskubėjo. Svarbiausia „ERGO mėgėjų“ važiavime – saugumas. Pirmuosius ir paskutinius dviratininkus, kirtusius starto liniją, skyrė 17 minučių. Juos palaikė geriausiose 10 kilometrų trasos vietose sustoję žiūrovai.
Po pusvalandžio finišo liniją kirto pirmieji mėgėjai. Kirto ir mynė antrą, trečią ratą. Galiausiai, sustoję ir nulipę nuo dviračio, rinkosi prie scenos, kur buvo apdovanojamos didžiausios, šauniausios ar įdomiausios komandos. Dviratininkai šypsojosi. Šiandien tikslą pasiekė visi.
„Tūkstantinėje minioje važiavau pirmą kartą, nes dažniausiai važinėju arba vienas, arba su žmona. Jausmas toks, kad reikia saugotis (šypsosi). Iš kitos pusės, visai kitaip atrodo Vilnius. Didžiausią įspūdį padarė tuščios nuo automobilių gatvės. Jaučiasi švarus, grynas oras. Visi šypsosi, o jei lenktyniauja, tai tik su savimi“, – vos nusiėmęs šalmą kalbėjo R. Šimašius.
„ERGO mėgėjų“ važiavime 10 kilometrų įveikęs Vilniaus meras R. Šimašius visą kelią važiavo su prie dviračio pritaisytu krepšiu. Kirtęs finišo liniją ir bendraudamas su žiniasklaida sostinės vadovas iš jo traukė bei aplinkinius vaišino iš kaimo parsivežtais obuoliais. Po sveiko važiavimo R. Šimašius obuoliais stiprinosi ir pats.
Sportiškas meras žavėjosi „Velomaratono“ dalyviais. Jiems ir jų gerai nuotaikai miesto galva negailėjo gražių žodžių. „Tokiuose renginiuose susirenka ta Lietuvos dalis, kuri moka džiaugtis gyvenimu ir moka atrasti gražiąją jo pusę. Auga dviratininkų kultūra, auga tarpusavio supratimas. „Velomaratonas“ – tai socialiai atsakingos ir aktyvios visuomenės paveikslas“, – kalbėjo R. Šimašius.
Šeštą kartą vykusio „Velomaratono“ trasą pirmą kartą išbandė renginio idėjos autorius ir organizatorius B. Vanagas. Iki tol tik organizuojančiųjų stovykloje buvęs lenktynininkas džiaugėsi pamatęs renginį tokį, kokį jį mato tūkstančiai dalyvių.
„Visad maniau, kad organizatorius turi organizuoti, lenktynininkas – lenktyniauti, o mėgėjas turi gauti gerą laiką. Šiandien, būdamas organizatoriumi, drauge su visais įveikiau vieną „Velomaratono“ trasos ratą. Pamačiau kaip jaučiasi statistinis „Velomaratono“ dalyvis. Laikas trasoje buvo tikrai geras“, – sakė eismo džentelmeno peteliške pasipuošęs B. Vanagas.
Sportininkas išskyrė ekologinę šventės naudą miestui ir jo gyventojams. „Bėgiodamas, kiekvieną kartą kai priartėju prie gatvės, jaučiu smogą, nes tuo metu organizmui reikia didžiulio kiekio deguonies. Čia važiuoti dviračiu buvo gera, nes aplinkui nebuvo automobilių. Nuolat jaučiu švaraus oro poreikį, šiandien tokio oro gavau Vilniaus centre. Net trasoje važiuojantys „Toyota“ automobiliai buvo hibridiniai, kurie rieda ypatingai mažai teršdami orą“, – patirtį komentavo žymus lenktynininkas.
Vyriausiam dalyviui - 81-eri
„Velomaratono“ organizatoriai skaičiuoja, jog renginyje apsilankė keliais šimtais daugiau dalyvių nei praėjusiais metais. Dėl gero oro renginį stebėjo ir kelis kartus daugiau žiūrovų nei prieš metus.
„ERGO“ dirbtuvėse renginio dalyviai ir svečiai peteliškių gamybai sunaudojo visą atvežtą šviesą atspindinčią medžiagą. Didelio dėmesio sulaukė „Tour de France“ etapą laimėjęs ir „modeliu renginyje dirbęs“ Ramūno Navardausko dviratis. „Dviračių tako kultūros manifestą“ pasirašė ir nuo šiol būti mandagiais kelyje pažadėjo būti beveik 800 eismo džentelmenų.
Prie „Velomaratoną“ papuošusios statistikos – jauniausias ir vyriausias renginio dalyviai. Jauniausiam „Akropolio vaikų“ važiavimo dalyviui – mažiau nei vieneri. Vyriausiam – Antanui Gabrėnui – 81-eri.
Baigiantis šventei „Velomaratono“ sportinius trofėjus, prizus ir apdovanojimus mėgėjams atsiėmė apie 100 dviratininkų ir komandų.
„Toyota SPORT“ važiavimo absoliučios įskaitos pirmų trijų vietų laimėtojai pasipuošė solidžiais „Vostok Europe“ laikrodžiais su graviruotais dangteliais. Absoliučiai greičiausias dviratininkas T. Vaitkus namo išsivežė Susisiekimo ministro R.Sinkevičiaus taurę.
Sportininkų ir pusiau profesionalų važiavimuose visų amžiaus grupių laureatai buvo apdovanoti unikaliais, specialiai „Velomaratonui“ pagamintais apdovanojimais. Originalius prizus gavo ir trys didžiausios dviračių maratono komandos.
Jauniausią „Akropolio vaikų“ važiavimo dalyvį taure ir dviračiu apdovanojo Sveikatos apsaugos ministrės atstovai. Vyriausias renginio dalyvis 81 metų Antanas Gabrėnas tradiciškai sulaukė Krašto apsaugos ministro dėmesio, o kartu su juo – ir vardinės taurės.
Aktyviausios „Velomaratono“ bendruomenės komandai Lietuvos Respublikos prezidentės atstovai įteikė sumbolinius marškinėlius. Didžiausia mėgėjų komanda – Raudondvario bendruomenė – gavo Vilniaus miesto mero taurę, o didžiausiai – devynių asmenų – Janėnų šeimai Antanas Guoga įteikė savaitgalį Anupriškėse, „TonyResort“ pramogų ir poilsio parke.
Originaliausio dviračio savininką – dviračio-medžio autorių Mindaugą Kiburį, „SauGO“ apdovanojo madinga šviesą atspindinčia liemene, o „Amway“ konkurse laimėjusiam Raudondvario miesteliui atiteko riedlenčių parkas.
Prezidentės prizasSpecialus Prezidentės Dalios Grybauskaitės apdovanojimas – „Aktyviausios komandos“ marškinėliai atiteko Raudondvario komandai, sutelkusiai 245 miestelio gyventojus ir sėkmingai pasiekusiai finišą.
Pasak Prezidentės, aktyvūs ir vieningi piliečiai gali daug pasiekti. Raudondvario miestelio komanda parodė didelį atkaklumą ir ryžtą, dalyvaudama „Velomaratone“ ir laimėdama savo miesteliui Riedlenčių parką.
Šalies vadovė palinkėjo, kad kiekviena bendruomenė Lietuvoje būtų tokia energinga, sportiška ir pozityvi.
Šventės vedėjai – gimtadienio tortas
Gimtadienis biure skamba nuobodžiai? O jei biuras – visas „Velomaratonas“? Būtent didžiausioje Lietuvos dviračių šventėje savo gimtadienį paminėjo renginio vedėja Vlada Musvydaitė. Ant scenos pakviesta TV laidų vedėja iš netikėtumo nuraudo, mat didžiulį organizatorių iškeptą tortą jai įteikė „Velomaratono“ profesionalų važiavimą laimėjęs dviratininkas T. Vaitkus.
Grupei „Subtilu-Z“ grojant šventinius akordus, buvusi lengvaatletė pakvietė gauta dovana pasivaištinti visus „Velomaratono“ smaližius.
„Labiausiai nerealu buvo tai, kad norinčių torto atsirado. Drąsiausi buvo vaikučiai, tačiau vėliau išdrąsėjo ir mėgėjų važiavimo dalyviai. Paragavę torto jie sėdo ant dviračių deginti kalorijų“, – juokavo V. Musvydaitė.
Kiek anksčiau žinoma moteris pasakojo, jog pernai gimtadienį šventė lėktuve. Gimtadienio proga „Sporto biržos“ įkūrėja net iššoko parašiutu.
„Dažnai gimtadienius švenčiu neįprastai, bet su kone 10 tūkstančių dviratininkų savo šventę minėjau pirmą kartą“, – įspūdžiais dalinosi V. Musvydaitė.
Sekmadienį arterinėmis Vilniaus gatvėmis vykusiame dviračių renginyje pirmą kartą dalyvavo ir Vlados vaikai. „Tad ne man vienai „Velomaratonas“ tapo švente. Vaikučiams ši diena irgi buvo didelė bei svarbi“, – sakė moteris.