Marytė Marcinkevičiūtė 2015 m. rugpjučio 31 d. 11:03

Dziudo legenda barė trenerius

Olimpinis prizininkas ir keturiskart Europos dziudo imtynių čempionas Aronas Bogoliubovas užmezgė draugiškus ryšius su mūsų dziudo imtynininkais

Įžymusis pasaulio dziudo meistras ir treneris Aronas Bogoliubovas, su žmona Galina dešimt dienų ilsėjęsis Druskininkuose, apsilankė ir antrajame tarptautiniame “Aldo dziudo”  turnyre Alytuje. Per iškilmingą varžybų atidarymą jis pasveikino sportininkus iš septynių šalių ir jiems linkėjo ant kilimo pasiekti ne tik pergalių, bet ir griežtai laikytis jų mėgstamos sporto šakos principų.

“Lietuvoje viešiu ne pirmą kartą. Kai buvau jaunas, čia dalyvaudavau įvairiose varžybose. Esu gimęs Sankt Peterburge, čia augau, lankiau dziudo pratybas, baigiau Pedagoginį institutą ir įgijau išsilavinimą. Mieste prie Nevos ir dabar gyvena mano giminaičiai. Todėl gyvenu tai Hamburge, tai Sankt Peterburge. Esu laisvas žmogus (šypsosi) .

Kaip dabar prisimenu, Tokijo olimpines žaidynes, į kurių programą dziudo imtynės buvo įtrauktos pirmą kartą. Mums, dziudo meistrams, džiaugsmas buvo begalinis. O čia dar mano laimėtas bronzos medalis. Kas gali būti įspūdingiau?", - kalbėjo Tokijo olimpinių žaidynių dziudo imtynių bronzos medalio laimėtojas ir keturiskart Europos čempionas svorio kategorijoje iki 68 kg Aronas Bogoliubovas

Nuo pradžios iki pabaigos stebėjote “Aldo dziudo” turnyrą, kokį įspūdį paliko pats turnyras ir kovos ant tatamio? - paklausiau įžymųjį svečią. 
Manau, kad turnyras po truputį įgaus pagreitį ir po kelerių metų jis bus daug galingesnis nei šiandien. Jau dabar buvo į ką pasižiūrėti, bet norėtųsi, kad turnyras ateityje būtų dar stipresnis.

Kaip jūs atsidūrėte Hamburge?
Hamburge gyvename jau septyniolika metų, ten atvykau 1997-aisiais. Gavau puikų pasiūlymą ir juo susigundžiau. Hamburge neatvažiavome į tuščią vietą - ten gyvena daug mano draugų. Dirbau treneriu, tačiau prieš penkerius metus nutraukiau sutartį ir nutariau ramiai pagyventi. Juk man - jau 77- eri.

Ar Hamburge turėjote stiprią dziudo komandą?
Pakankamai stiprią, puikiu sportininkus. Tačiau norėtųsi, kad ateityje ši komanda būtų dar pajėgesnė.

Ne bet kas gali pasigirti septinto dano diržu, kurį turite, kaip jį vertinate?
Tai itin didelis įvertinimas. Iš viso yra dvylika danų. Tačiau šiandien tokių dziudo meistrų, taip pat turinčių vienuoliktą ir dešimtą dano diržus, pasaulyje jau nėra gyvų.

Dano diržų žmonės nusipelno ne už rezultatus, o už žinias. Mes dziudo imtynėse turime žinoti viską.  Man septinto dano diržą suteikė Europos dziudo imtynių sąjunga. Rusija, berods, gali suteikti tik iki ketvirto dano.

Pasiekėte tikrai daug, ar dažnai prisimenate savo įspūdingus laimėjimus?

Į savo pasiekimus, titulus nekreipiu dėmesio. Esu ir triskart Europos sambo čempionas, tapau ne tik keturiskrt Europos dziudo čempionu, bet ir daugkartiniu prizininku. Atrodo, viskas taip paprasta, daug medalių. Tačiau neįsivaizduojate, kaip viskas sunkiai pasiekiama. Netikėkite tais, kurie sako, jog laimėti nesunku. Mes turėjome puikius trenerius, nuostabią specialistų, medikų grupę. O varžovai, kokie jie bebūtų, visi pavojingi, bet kada pasirengę nugalėti. Reikia gerbti ir silpną, ir stiprų varžovą.

Kas dabar jus sieja su dziudo imtynėmis?
Dabar mano uždavinys pasidalyti tuo, kuo esu turtingas. Aš savo žinių į kapus nenusinešiu. Esu dažnai kviečiamas į įvairius susitikimus, konferencijas, kur skaitau pranešimus, seminarus. Savo žinių nesistengiu slėpti, esu atviras visiems dziudo mylėtojams. Viską, ką man davė Dievas, turėsiu palikti čia, žemėje. 



Seminaras
Pasibaigus “Aldo dziudo” turnyrui, visų septynių šalių (Austrijos, Estijos, Latvijos, Slovėnijos, Ukrainos, Baltarusijos ir Lietuvos) sportininkams ir jų treneriams buvo surengtas seminaras, kurio metu A. Bogoliubovas išeiginį kostiumą iškeitė į kimono ir surengė treniruotę-seminarą. Jame dalyvavo ir mūsų miestų bei rajonų treneriai bei sportininkai.

“Vienos dienos, žinoma, per mažai, mažiausiai reikalinga savaitė, nes medžiagos turiu labai daug. Jeigu mano pamokos jus sudomins, kitais metais pas jus vėl galėčiau sugrįžti, būtų galima ir ilgiau su dziudo meistrais pabendrauti”, - sakė dziudo legenda.

A. Bogoliubovas barė tuos trenerius, kurie ant tatamio užlipo be kimono. Lietuvos dziudo imtynių federacijos direktorius, vienas iš šalies rinktinės trenerių elektrėniškis Kęstas Vitkauskas sakė, kad tai ne pirmasis jo susitikimas su šiuo įžymiu dziudo meistru ir treneriu.

“Dar sovietmečiu teko dalyvauti keliuose seminaruose, kuriuose savo patyrimu dalijosi šis prityręs dziudo specialistas, tuomet – vienas pagrindinių SSRS rinktinės trenerių. Dabartinis seminaras Alytuje mūsų treneriams ir sportininkams buvo labai reikalingas ir naudingas, kadangi Lietuvoje retai sulaukiame tokių svečių.

Treneris turi augti kartu su sportininkais. Jeigu jis netobulėja, tai ir pasilieka vaikų lygyje. O jeigu trenerių meistriškumas auga, jie dalyvauja panašaus pobūdžio seminaruose, kaip šis, gilina savo žinias, jie ir toliau tobulėja, rengia pagrindinius sportininkus mūsų rinktinei.

Mes gi tokių trenerių turime mažai, kadangi mokslui jie neskiria daug dėmesio. Ant tatamio reikia prakaituoti ne tik sportininkams, bet ir treneriams.

Dabar dziudo labai greitai progresuoja ir mums reikia vytis varžovus. Aronas Bogoliubovas nenutolęs nuo dabartinio dziudo, žino visas naujoves, treniruočių metodiką. Išlikusi ta pati drausmė ir sportininkams, ir treneriams.

Labai įdomūs buvo svečio pastebėjimai, rengiant jaunuosius dziudo imtynininkus ir jiems perteikint pradinius pagrindus: tai – ir įvairūs kritimai, kūlversčiai, akrobatika, bendras fizinis parengimas. Ir tik po to - visa dziudo filosofija. Svečias tą labai gerai supranta ir yra įvaldęs bei mums viską perteikė", - įpūdžiais dalijosi K.Vitkauskas.