Rimantui Bagdonui už triumfą – ne tik medalis, bet ir vaza iš Suomijos prezidento rankų, o namuose – solidi premija, butas, laikrodis, radijo imtuvas.
Šiemet sukako 50 metų, kai Rimantas Bagdonas per pasaulio imtynių čempionatą Tamperėje laimėjo aukso medalį.
Lietuvos imtynininkui už šią pergalę buvo įteiktas ne tik aukso medalis, bet ir Suomijos prezidento Urcho Kekoneno asmeninė dovana – vardinė sidabro vaza. Čempionu lietuvis tapo graikų-romėnų imtynių svorio kategorijoje iki 87 kg.
„Labai išgyvenau, kad pasienyje manęs neišsodintų iš traukinio, kadangi vaikystėje teko patirti sovietinės okupacijos siaubą – su mama 1941 m. birželio 16 d. iš Naujosios Vilnios geležinkelio stoties buvome išvežti į Sibirą, kuriame praleidau net 15 metų. Tačiau patikrinimas baigėsi laimingai ir traukinys įvažiavo į Suomiją. Tada lengviau atsikvėpiau ir pradėjau galvoti apie imtynes. Šmėstelėjo mintis, kad galiu tapti pasaulio čempionu, nes buvau geros sportinės formos. Čempionate dalyvavau, tapęs SSRS čempionu, bet dar prireikė atrankinių varžybų. Jas laimėjau Aluštoje", - prisiminė R.Bagdonas.
Šeštadienį Vilniuje surengtas jau 14-tas tarptautinis graikų-romėnų imtynių turnyras.
Kaip jūsų tuometė pergalė buvo įvertinta?
Gavau ne tik medalį, kuris buvo labiau panašus ne į čempionato, o į suvenyrinį apdovanojimą. Maskvoje man buvo paskirta 4 700 rublių premija – tais laikais tiek kainavo automobilis „Volga“. Gavau dar ir radijo imtuvą VEF bei trijų kambarių butą. Beje, mums premijos buvo išmokamos pagal tai, kiek kiekvienas sverdavo. Kas daugiau sverdavo, tas daugiau ir gaudavo. Kitą dieną mus, imtininkus iškvietė SSSR gynybos ministras maršalas Andrejus Grečka. Kariškiams jis suteikė aukštesnius laipsnius, o aš gavau auksinį laikrodį „Majak“.

Vis dar nenutolstate nuo graikų ir romėnų imtynių, rengiamas jūsų vardo turnyras.
Nuo imtynių vis dar nenutolstu. Kiek galiu, padedu jaunimui, važinėju po miestus ir rajonus, susitinku su jaunaisiais sportininkais. Džiaugiuosi, kad Lietuvos imtynės eina teisingu keliu.
Šalies imtynių čempionatų ateina pasižiūrėti premjeras Algirdas Butkevičius, mūsų sporto vadovai. Jauni sportininkai mato, kaip pagerbiami vyresnio amžiaus imtynininkai, kiek jie gauna gėlių, sulaukia šiltų plojimų. Imtynių šeimoje tomis dienomis tikrai būna didelė šventė.
Šiemet per 90-ąjį šalies čempionatą dalyvavo 240 sportininkų. Ar tai daug?
Tikrai nemažai. Galvoju, kad jau netolimoje ateityje tą kiekybę paversime į kokybę. Per Rio de Žaneiro olimpines žaidynes tikiuosi, kad mūsų graikų ir romėnų atstovai pelnys du-tris kelialapius.
Labai džiaugiuosi, kad 2014-aisiais Panevėžyje ir Šiauliuose atsidarė sporto vidurinės mokyklos, kuriose iš 400 moksleivių mokosi ir treniruojasi apie 40 graikų ir romėnų imtynininkų. Jose tikrai išaugs gerų imtynininkų.