Marytė Marcinkevičiūtė 2016 m. vasario 25 d. 16:00

Kandidatų į Rio gretos - dar gausesnės

LTOK Vykdomojo komiteto posėdyje – apie Lilehamerį ir Druskininkus,pinigus, teismą, pasirengimą Rio de Žaneiro olimpinėms žaidynėms, svarbius projektus.

 Lietuvos tautinio olimpinio komiteto Vykdomojo komiteto posėdyje daugiausia dėmesio skirta pasirengimui Rio de Žaneiro olimpinėms žaidynėms.
 
Bet posėdžiui pirmininkavusi LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė pirmiausia įvertino ką tik pasibaigusias II olimpines jaunimo žaidynes Lilehameryje. 
 
LTOK vadovė pasidžiaugė, kad jaunieji mūsų sportininkai pasirodė gerai, nors ir nelaimėjo medalių. „Žiemos sportas eina į priekį. Lilehameryje dalyvavo 10 mūsų atstovų ir džiugina tai, kad jie, nors ir jauni, yra rimti, patriotiški ir ryžtingi sportininkai, norintys siekti gerų rezultatų“, - sakė D. Gudzinevičiūtė. 
 
Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentė Lilija Vanagienė pridūrė, kad tokio didelio dėmesio jaunimui niekada anksčiau nebuvo, jautėsi didelis misijos vadovų palaikymas. Lietuvos jaunieji olimpiečiai sulaukė ir didelio Norvegijos lietuvių bendruomenės palaikymo. 
 
LĖŠOS. Apie Lietuvos olimpinės rinktinės kandidatų, rengiamų Rio de Žaneiro olimpinėmsžaidynėms, mokomojo sportinio darbo finansavimo ir organizacinių finansinių priemonių planą kalbėjo Lietuvos olimpinio sporto centro (LOSC) direktorius, programos „Rio 2016“ ekspertų  komisijos vadovas Linas Tubelis ir Lietuvos  misijos vadovas olimpiados žaidynėse Einius Petkus. 
 
LOSC 17-ai sporto šakų 2016 m. paskirstė 1 mln. eurų valstybės lėšų, LTOK iš savo biudžeto skyrė 1,125 mln. eurų.  Pasak E. Petkaus, LTOK finansavimas mokomajam sportiniam darbui palyginti su praėjusiais metais išaugo ketvirtadaliu.
 
Daugiausiai lėšų skirta baidarių ir kanojų irkluotojams (LOSC – 144,1 tūkst. eurų, LTOK – 96 tūkst. eurų), dviračių sportui (LOSC – 76,6 tūkst. eurų, LTOK – 129 tūkst. eurų), plaukimo (LOSC – 96,6 tūkst. eurų, LTOK – 99 tūkst. eurų), irklavimo (LOSC – 207 tūkst. eurų, LTOK – 149 tūkst. eurų) ir lengvosios atletikos (LOSC 130,3 tūkst. eurų, LTOK – 190 tūkst. eurų) rinktinėms.
 
„Pastarąsias kelias savaites vyko posėdžiai, kol kas aptarėme 11 sporto šakų finansinius priemonių planus. Kovo 2-ąją aptarsime likusių sporto šakų planus.  Stengiamės, kad aptarimuose dalyvautų  kuo daugiau ne tik vyr. trenerių, bet ir asmeninių trenerių, federacijos atstovų, komisijos narių“, - sakė L. Tubelis. 
 
LOSC vadovas aptarė visas sporto šakas, su kurių atstovais jie jau buvo susitikę. Jis atkreipė dėmesį į tai, kad labai didelį meistriškumo šuolį padarė moterys imtynininkės ir kad viena jų  turi neblogas galimybes patekti į olimpines žaidynes. 
 
„Net 26 olimpinius normatyvus įvykdė lengvaatlečiai, federacija generuoja 320 tūkst. eurų lėšų. Tačiau pinigų labai trūksta, kadangi rinktinė didelė, iškyla problemų ir dėl medicininiam  aptarnavimui trūkstamų lėšų“, - kalbėjo L. Tubelis.  
 
LOSC vadovas teigė, kad Lietuvos baidarių ir kanojų federacija generuoja 240 tūkst. eurų lėšų, finansavimas yra geras. Prie dviejų mūsų irkluotojų, kurie dalyvaus Rio de Žaneire, gali prisijungti ir  dvivietės baidarės įgula, startuosianti 200 m distancijoje.
 
TEISMAS. Įdomi situacija susidarė dėl dvivietės baidarės įgulos 1000 m distancijoje. Pasak L.Tubelio, šį įgula pagal praėjusių olimpinių žaidynių ciklų metodiką turėjo patekti į Rio.
 
Tačiau šiemet Tarptautinė baidarių ir kanojų irklavimo federacija pakeitė metodiką, mūsiškiai liko pirmi už to vadinamo brūkšnio, o antri yra italai. 
 
„Galinga italų federacija padavė Tarptautinę federaciją į teismą ir yra panašu į tai, kad ta tvarka gali būti atšaukta. Tada su italais į olimpines žaidynes patektų ir mūsų įgula, kuriai nereikėtų dalyvauti atrankos turnyre“, - kalbėjo L. Tubelis.  Jis teigė, kad yra labai ryški vidinė konkurencija tarp mūsų kanojininkų, federacija iš anksto paskelbė atrankos sistemą, kokia ji bus, ir kad pagrindinis atrankos etapas vyks birželio viduryje. 
 
 
AUGIMAS. Dėl loterijų bendrovės „Olifėja“ 2015 m. veiklos ataskaitos kalbėjo generalinio direktoriaus pavaduotojas Donatas Kazlauskas. Jis pasidžiaugė, kad smarkiai išaugo pardavimai. „Šiemet augimas planuojamas 6 proc., tačiau neplanuojama naujų produktų, nes rinka tais produktais yra užpildyta“, - teigė D. Kazlauskas.      
 
ŽAIDIMAI. Posėdyje buvo patvirtintas nutarimas dėl olimpinių komandinių sporto žaidimų federacijų finansavimo –  210 tūkst. eurų paskirstyti pagal LTOK 2016 m. planą, nustatytus kriterijus ir Lietuvos olimpinių sporto šakų komisijos sporto žaidimų federacijų pakomitečio rekomendacijas. 
 
Nutarimu patvirtintas finansavimas devynioms 2016 m. žaidynėse nedalyvaujančioms komandinių sporto žaidimų federacijoms ir asociacijoms. 
 
Daugiausia LTOK lėšų skirta Lietuvos regbio federacijai (42,1 tūkst. eurų), Lietuvos tinklinio federacijai (38,9 tūkst. eurų) ir Lietuvos žolės riedulio federacijai (31,4 tūkst. eurų). 
 
„Pinigus daliname jau ketverius metus. Šiemet skirstant pinigus, 60 proc. atidavėme didelio meistriškumo programoms, 30- masinio sporto ir 10 proc. – papildomoms programoms. Džiugu, kad pirmą kartą savo taupyklę 10,5 tūkst. eurų už meistriškumą papildė Lietuvos vandensvydžio federacija“, - sakė LTOK olimpinių sporto šakų komisijos sporto žaidimų pakomisijos vadovas Leonardas Čaikauskas. 
 
FESTIVALIS. Informaciją apie trečią kartą surengtą LTeam olimpinį žiemos festivalį Druskininkuose pateikė Lietuvos olimpinio fondo direktorius Vitalijus Vasiliauskas.  Jis akcentavo, kad olimpiniame žiemos festivalyje buvo penkių renginių junginys, buvo rungtyniaujama 12 sporto šakų varžybose. Iš viso jėgas bandė apie 5 tūkst. žiemos sporto šakų mėgėjų, tai 2 tūkst. daugiau nei praėjusiais metais. 
 
Olimpinis žiemos festivalis pirmą kartą buvo transliuojamas per LRT televiziją, jį stebėjo 121 tūkst. žiūrovų. 
 
PAPILDYMAS. Vykdomasis komitetas nutarė papildyti olimpinės rinktinės sąrašą ir į jį įtraukti olimpinės atrankos kandidatų kriterijus įvykdžiusius plaukikus Deividą Margevičių (100 m peteliške) ir Gytį Stankevičių (100 m nugara).
 
PROJEKTAI. LTOK užsienio ryšių direktorė Vaida Masalskytė papasakojo apie tarptautinių projektų, kuriuose dalyvauja LTOK, eigą: Europos olimpinių komitetų asociacijos gerojo valdymo praktikų projektą SIGGS ir sporte dirbančių moterų kompetencijų stiprinimo projektą SUCCESS.  
 
Balandžio mėnesį Lietuvoje lankysis užsienio ekspertai, kurie patars sporto federacijoms, kaip tobulinti valdymą. Federacijų pasiūlytos kandidatės toliau dalyvaus projekte SUCCESS ir stiprins savo kompetencijas specialiuose mokymuose.  
 
LTOK Vykdomojo komiteto posėdyje dalyvavo Premjero patarėjas sporto klausimais Vytautas Janušaitis ir Kūno kultūros ir sporto departamento generalinis direktorius Edis Urbanavičius.