Tradicinio sporto draugijos "Žalgiris" ir Socialdemokratų partijos teniso turnyro dalyviams teko atlaikyti ir varžovų kirčius, ir svilinantį karštį.
Pirmąjį vasaros savaitgalį Vilniaus Bernardinų sodo teniso aikštyne vyko Lietuvos sporto draugijos „Žalgiris“ ir Lietuvos socialdemokratų partijos teniso taurės varžybos. Nuo pat nepriklausomybės atkūrimo metų rengiamame turnyre varžėsi 62 dalyviai amžiaus grupėse nuo 30 iki vyresnių nei 65 metų.
Apie šio turnyro tradicijas, ištakas ir istoriją kalbėjomės su LSD „Žalgiris“ generaliniu sekretoriumi Vytu Nėniumi.
Kada pradėtas rengti šitas turnyras?
Kai 1990 metais draugija „Žalgiris“ tapo savarankiška, vyko labai mažai teniso megėjų turnyrų, kai tuo tarpu profesionalai tokių turėjo ne vieną. Tais laikais Lietuvos teniso sąjunga praktiškai nesidomėjo niekuo, išskyrus profesionalus ir vaikus. Dėl to mes kartu su Vilniaus miesto taryba nutarėme daryti du turnyrus: „Žalgirio“ turnyrą gegužės pabaigoje – birželio pradžioje ir turnyrą Kaune, skirtą paminėti Žalgirio mūšio metinėms liepos 15 d.
Ar anuomet netrūko dalyvių turnyruose?
Tikrai ne. Galima sakyti, kad šitie turnyrai realiai buvo vieninteliai Lietuvoje, skirti mėgėjams. Į turnyrus atvažiuodavo per 200 dalyvių. Tada kaip tik pradėjome vykdyti varžybas amžiaus grupėse. 1992 metais man kartu su Stasiu Labanausku ir Ramojumi Liubartu teko dalyvauti pasaulio mėgėjų čempionate Argentinoje ir Čilėje. Ten supratau esmę – tenisą žaidžia net 90+ amžiaus grupėje. Tada patys iš Pietų Amerikos parsivežėme amžiaus grupių idėją. Ir jau tada susiformavo mūsų turnyruose tradicija turėti varžybas nuo 35+ iki 65+ grupėse. Vėliau dar pridėjome ir 19+ amžiaus grupę. Neleidome joje dalyvauti profesionalams – tik tiems, kurie neturi jokio reitingo.
Negalvojote padaryti savito reitingo jūsų turnyrų dalyviams?
Galvojome ir padarėme. Visi labai stebi savo meistriškumą, jį augina. Prisimena, kas kam kada pralošė, kituose turnyrose bando sąskaitas suvedinėt. Ganėtinai pavydžiai dalyviai stebi savo vietą reitinge ir už ją kovoja. Šito dalyko dėka atsiranda dar daugiau azarto turnyruose. Po to dar ir prieš varžybas skirstant poras (varžybos vyksta dviejų minusų sistema) reitingas pasiteisina – taip leidžiame stipriausiems dalyviams nesusitikti iki pusfinalių ir finalų.
Kokie žmonės dalyvaudavo tuomečiuose turnyruose?
Žinote, tenisas vistiek yra labiau intelektualų sportas. Būtent tokie žmonės ir žaidė pas mus – daktarai, įmonių vadovai, bankininkai. Tas pats Darius Mockus savu laiku tenisą žaisti pradėjo irgi mūsų turnyruose.
Iš kur atsirado politinis atspalvis šitame turnyre?
1996 metais atsirado mintis, kaip atkreipti politinių partijų dėmesį į sportą. Nutarėme padaryti tokį turnyrą tarp partijų. Partijos, kurios dalyvavo, varžėsi tarpusavy, o ir kiekviena atskirai aiškinosi, kas iš partiečių užims aukštesnę vietą. Mes padarėme partijų reitingą, ir pamatėme, kad partijos pradėjo gudrauti. Geresni žaidėjai gaudavo paramą iš partijos ir pradėdavo registruotis, tai už konservatorius, tai už dar kitus. Nuo to karto ir nebedarėm partijų reitingų. Patį pirmą turnyrą laimėjo socdemai. Taip ir iki šių dienų liko mūsų turnyre šios partijos nariai.
Turnyras visada vyko čia, Bernardinų sode?
Anksčiau jis vyko Sereikiškių parke, bet kai jį į Bernardinų sodą pervadino, vyksta Bernardinuose (juokiasi). Taip, šitame pačiame aikštyne jau 26 metus renakmės išsiaiškinti nugalėtojų. Kai lietus užpuola, turime galimybę žaisti SEB arenoje Vilniuje. Šiemet pasisekė su oru, visi spėjo sužaisti. Tik karštis kankina.
Prie kokių dar teniso turnyrų prisideda „Žalgiris“?
Be jau mano minėtos žalgiriados, padedame organizuoti turnyrą „Purpurinė rožė“ – jį rengia socialdemokratų partija, ir „Trapioji demokratija“, kurį organizuoja žurnalistai, žaidžiantys tenisą. Gintaras Ruplėnas su Edmundu Jakilaičiu buvo to turnyro pradininkai. Vėliau prisijungė Andrius Tapinas, Tomas Langvinis, Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, Darius Tarasevičius, Darius Gudelis, Laurynas Šeškus, Jogaila Morkūnas ir kiti.
Kokiais prizais apdovanoti šiųmečiai prizininkai?
Savo amžiaus grupės nugalėtojas gavo taurę. Taip pat prizininkai gauvo diplomus ir simbolines dovanėles.
* * *
Šiųmečiame turnyre buvo žaidžiama iki dviejų laimėtų setų, o esant rezultatui 1:1, trečiasis setas žaidžiamas iki 10-ties taškų. Toks formatas pakišo koją vienam LSDP lyderių, Seimo vicepirmininkui Gediminui Kirkilui. Ilgametis turnyro dalyvis pusfinalio trečiajame sete pirmavo 9:6 prieš Vytautą Majauską, tačiau tuomet pralaimėjo 6 taškus iš eilės ir nepateko į finalą. Ekspremjerui po tokios nesėkmės neliko nieko kito, kaip tik nukelti kepurę ir paspausti ranką kovą iki galo pademonstravusiam varžovui.
Turnyrą taip pat stebėjo ir buvęs krepšininkas Šarūnas Marčiulionis. Pastarasis su nekantrumu laukia savo paties įkurtame teniso aikštyne įvyksiančio tarptautinio senjorų teniso turnyro „Dubingiai Open 2016“. Šią sporto šaką pamilęs legendinis krepšininkas negailėjo aplodismentų ir „Žalgirio“ turnyro dalyviams.
Nugalėtojai:
Moterų 35-40+ - Violeta Matulaitienė;
Vyrų 30+ - Gytautas Aukselis;
Vyrų 35+ - Viktoras Gasiūnas;
Vyrų 40+ - Donatas Butinavičius;
Vyrų 45+ - Gintaras Finevičius;
Vyrų 50+ - Vidmantas Vazgilevičius;
Vyrų 55+ - Emilis Subata;
Vyrų 60+ - Juozas Vereckis;
Vyrų 65+ - Vytautas Majauskas