"Auga tikrų čempionų karta, kurie nebijo karjeros pradžioje pralaimėti stipresniam varžovui, tam kad vėliau tapti čempionais", - teigia V. Kislauskas.
Vakar Vilniuje pasibaigė tarptautinis kikbokso turnyras “Vilnius Open 2016”. Turnyre dalyvavo 150 sportininkų iš 5 valstybių. Kovos vyko pagal “K1” ir “Kick light” disciplinas.
Turnyro įspūdžiais dalinosi Lietuvos kikboksingo federacijos viceprezidentas Vytautas Kislauskas.
Kaip vertinate “Vilnius Open 2016” turnyrą?
Tai turėjo būti nedidelis turnyras, nes tuo pat metu vyko daug turnyrų kituose šalyse, bei panašūs renginiai kituose miestuose. Maža to, tai ne pagrindinis, o tarpinis turnyras, padėsiantis pasiruošti Lietuvos kikbokso čempionatui (WAKO). Galvojome, kad susirinks keletas klubų iš Lietuvos, atvyks keli sportininkai iš užsienio, bus nedidelis jaukus turnyras. Prasidėjus sportininkų registracijai supratome, kad suklydome. Į turnyrą atvyko sportininkai iš Baltarusijos, Lenkijos, Rusijos, Latvijos ir Lietuvos. “K1” disciplinoje kovojo sportininkai nuo 15-os metų, o “Kick light” disciplinoje sportininkai nuo 16 metų. Bijau net pagalvoti, kiek būtų dalyvių, jeigu turnyre galėtų dalyvauti ir vaikai.
Šis turnyras nustebino daugelį. Tokio turnyro jau senai nebuvo Lietuvoje. Nors jame dalyvavo tik mėgėjai, bet kovos buvo įspūdingos. Tiek techniškų ir “akiai patrauklių” kovų nematė niekas. Žiūrovai dalinosi įspūdžiais ir sakė, kad negalvojo, jog nemokami turnyrai gali būti tokie įdomūs ir suteikti tiek emocijų. Labai daug kovų būtų papuošusios bet kokį komercinį turnyrą. Man pačiam teko teisėjauti ant tatamio, bet pasitaikius menkiausiai progai užmesdavau akį į ringą ir tai, kas ten vykdavo, džiugino akį. Ant tatamio buvo ne ką mažiau kvapą gniaužiančių kovų, pamenu, kovojo sportininkas iš Baltarusijos prieš sportininką iš Lenkijos, jie taip techniškai ir gražiai kovojo, kad vienu metu vos nepamiršau, jog teisėjauju ir reikia vertinti kiekvieną smūgį. To metu užplūdo emocijos.
Kaip pavyko organizuoti kvapą gniaužiančias ir žiūrovams patinkančias kovas?
Tiesa pasakius, tokie techniški ir įspūdingi turnyrai turi dvi medalio puses. Iš vienos pusės, tokios kovos patinka žiūrovams ir sportininkams, iš kitos pusės, tokiuose turnyruose nori dalyvauti vis mažiau mūsų šalies sportininkų. Tai rimti turnyrai, kuriuose nėra lengva nugalėti, čia turi čempiono titulą užsitarnauti. Sunku būti “žvaigžde” ir pralaimėti nežinomam sportininkui. Pamenu kelis turnyrus, kai atvykdavo kitose organizacijose pasaulio čempionais tapę sportininkai ir pralaimėdavo kokiam nors nežinomam naujokui, kuris neparodo nieko įspūdingo. Niekas nemėgsta pralaimėti. Dar ir dabar daugelis kai sužino, kad dalyvaus sportininkai iš Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos ar Moldovos, atsisako dalyvauti. Yra ir tokių kurie renkasi, tik mažus turnyrus, kad iškovoti pergales ir medalius, bet kai atvažiuoja rimtesni sportininkai tiesiog nedalyvauja, nes “čempionai” negali pralaimėti.
Žinoma, situacija nėra tokia tragiška, kaip galėjo pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Yra klubų, kurie nebijo stoti į kovą su stipresniais varžovais. Yra klubų, kurie supranta, kad reikia “užauginti” sportininkus, jiems reikia kovoti ir tobulėti. Teko bendrauti su vienu treneriu - jie atvyko pamėginti sudalyvauti federacijos turnyre. Jie nustebo, koks aukštas turnyro lygis, koks sportininkų pasiruošimas. Treneris sakė, kad nors ir pralaimėjo jo sportininkai, bet jie įgavo nemažai patirties. Žadėjo ir toliau dalyvauti mūsų turnyruose, nes be tokių varžybų jų sportininkai tiesiog “užges”.
Pačioje federacijoje yra nemažai klubų, kuriems svarbu, kad jų klube užaugtų tikri čempionai, jie stengiasi, kad jų sportininkai kuo daugiau dalyvautų, įgautų patirties ir ateityje garsintų klubo ir Lietuvos vardą.
Federacija taip pat deda daug pastangų ir rezultatai jau matomi, iš kiekvieno stambaus turnyro federacijos sportininkai parvežą medalių. Dalyvaujame įvairiose tarptautinėse stovyklose, kviečiame sportininkus iš kitų valstybių vien tik tam, kad mūsų šalies sportininkai turėtų galimybę tobulėti. Dalyvauti turnyre užsienyje yra pakankamai brangu, todėl klubai negali nuvežti daug komandos narių, negali sudalyvauti visi norintys. Nesuprantu, kodėl daugelis nesinaudoja proga, kai atvyksta stiprūs varžovai į Lietuvą ir nepasisemia patirties?
Kodėl sportininkai iš kitų šalių taip noriai dalyvauja Lietuvos kikboksingo federacijos turnyruose?
Kad jie pradėtų dalyvauti, teko nemažai padirbėti. Iš pradžių kaimynai atveždavo naujokus, kuriems reikėjo kuo daugiau kovų, kad įgautų patirties. Per kelis metus išvydome progresą ir į Lietuvą pradėjo važinėti vis rimtesni sportininkai. Pradėjo kilti Lietuvos sportininkų meistriškumas, padaugėjo turnyrų ir kovų. Teko investuoti nemažai laiko ir pinigų, kad pas mus važiuotų sportininkai iš kitų valstybių. Dėl to teko atsisakyti kai kurių marketinginių dalykų, tokių, kaip turnyrų reklamos, interneto transliacijos ir t.t. Ateities perspektyvose žiūrovams nuo to bus tik geriau. Užaugęs sportininkų meistriškumas daro kovas žymiai įdomesnes, žiūrovas pamatys tikras kovas, apie kurias dar ilgai kalbės. Mes niekur neskubame, turime aiškų planą ir mažais žingsneliais užtikrintai judame pirmyn.
Turnyrų svečiai labai atkreipia dėmesį į teisėjavimą. Nepaslaptis, kad daug kur vykstant apylygiai kovai, nugalės vietinis sportininkas, nors keliais taškais nusileido varžovui. Tie kas dalyvavo “Vilnius open” turnyre pirmą kartą, buvo apstulbę, kai apylygėje kovoje iškeldavo jų sportininko ranką. Po turnyro jiems, tai atrodydavo kaip stebuklas.
Lietuvos kikboksingo federacijoje susirinko stipri teisėjų brigada, kurioje praktiškai visi nauji veidai. Ši brigada pastoviai pasipildo naujais teisėjais, skatiname kiekvieną klubą deleguoti bent po vieną teisėją. Nuolatos vyksta teisėjų seminarai. Vienu žodžiu, atliktas milžiniškas darbas šioje srityje, kurį pastebi ir kitų šalių sportininkai.
Kaip ir minėjau, šį savaitgalį daug kur vyko panašūs turnyrai, tačiau tie sportininkai atvyko pas mus. Kaip minėjo klubų atstovai, aukštas teisėjavimo lygis ir vis didėjantis mūsų šalies sportininkų meistriškumas paskatino juos atvykti į Vilnių. Buvo tokių klubų iš Baltarusijos kurie dalyvavo pirmą kartą ir atsivežė po kelis sportininkus, o po turnyro pažadėjo atsivežti pilnas sudėtis, o tai yra maždaug po 20-30 sportininkų. Lietuvos kikbokso čempionate vasario mėnesį turėtų būti labai karšta. Panaši situacia su Lenkijos sportininkais - į praeitą turnyrą viena komanda atsivežė kelis sportininkus, šiame turnyre jų jau dalyvavo 15, be to pasikvietė savo draugus, kurie atsivežė dar 6 sportininkus, o kitam turnyrui žadėjo atvežti dar daugiau sportininkų.
Pamenu, anksčiau labai draugavome su sportininkais iš Latvijos. Pas mus kikboksas tuo metu tik prisikelinėjo (vienu metu kikboksas buvo merdinti sporto šaka), Latvijoje jau matėsi šioks toks progresas. Jie noriai dalyvavo mūsų organizuojamuose turnyruose, mes dalyvavome jų turnyruose. Latviai deleguodavo daug sportininkų ir iškovodavo daug pergalių. Dabar mūsų turnyruose kovoja vos po kelis sportininkus iš Latvijos, nes atėjo toks metas, kai šios šalies sportininkai pradėjo pralaiminėti lietuviams. Buvo taip, kad nuvykome į vieną Latvijos čempionatą su gausia LKF komanda ir taip gavosi, kad didžioji dalis prizinių vietų atiteko sportininkams iš Lietuvos. Finaluose tarpusavyje kovojo sportininkai iš Lietuvos. Vėliasniame turnyre buvo vėl panaši situacija. Latviai nustojo mus kviesti į turnyrus ir patys čia retai beužsuka. Tai tik parodo, kaip mes tobulėjame. Išėjo latviai, atėjo žymiai stipresni Baltarusijos, Moldovijos, Rusijos, Lenkijos sportininkai. Pradžioje bus sunku, bet jau greitai, labai greitai, lietuviai parodys savo charakterį ir taps geresniais už juos. i, tam, kad ateityje būtų geriausiais. Geriausiais, nes kovoja su geriausiais.
Kikbokso turnyras “Vilnius open 2016” parodė, kad mūsų šalies sportininkai gali konkuruoti su kitų šalių sportininkais, gali jos nugalėti.
Kokie nusimato artimiausi Lietuvos kikboksingo federacijos renginiai?
Artimiausias čempionatas įvyks Gruodžio 10-11 dienomis. Ukmergėje įvyks atviras Lietuvos jaunių kikbokso čempionatas, o 2017m. vasario mėnesį planuojamas Atviras Lietuvos kikbokso čempionatas, kuriame dalyvaus ne tik sportininkai iš Lietuvos, bet ir iš daugelio Pasaulio valstybių.
Apie visus renginius galite sužinoti facebook paskyroje “Lietuvos kikboksingo federacija WAKO”.
Sportininkams labai reikia žiūrovų palaikymo, todėl visus kviečiame sekti naujienas ir ateiti pasižiūrėti įspūdingų kovų.