Trečiadienį Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijoje buvo nagrinėjama Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) priimta Lietuvos olimpinio sporto centro (LOSC) reforma.
Apie LOSC reformą KKSD paskelbė praėjusių metų pabaigoje. Pagal ją LOSC nuo 2017 m. tampa pilnai atsakingas už tinkamą individualių olimpinių sporto šakų sportininkų pasirengimą olimpinėms žaidynėms, finansuos visų kriterijus atitinkančių Lietuvos olimpinės rinktinės narių - maždaug 60 žmonių – pasirengimą. Jų pasiruošimui, neskaitant trenerių, medikų paslaugų, valstybės stipendijų, ar naudojimosi LOSC turima infrastruktūra, valstybė kasmet skirs apie 1 mln. 200 tūkst. eurų.
Tuo tarpu perspektyviausi, olimpinės pamainos sportininkai tiesiogiai LOSC finansuojami nebebus, tačiau galės naudotis centro infrastruktūra, inventoriumi. Finansavimu šiem sportininkams palikta rūpintis pačioms federacijoms, kreipiantis dėl lėšų į savivaldybes ir Lietuvos tautinį olimpinį komitetą (LTOK).
Naująja tvarka federacijos pasipiktino ir praėjusios savaitės pabaigoje surengtame susitikime su LTOK vadovais visų sporto šakų federacijų, rengiančių sportininkus olimpinėms žaidynėms, vadovai vienbalsiai priėmė rezoliuciją „Dėl naujo sportininkų finansavimo būdo ir LOSC reorganizavimo, kuris vykdomas neatsižvelgiant į sportininkų bei trenerių interesus ir sporto organizacijų pasiūlymus“, kuria kreipėsi į Lietuvos vadovus, prašydami nedelsiant stabdyti sportininkų rengimo sistemos griovimą, išsaugoti bei toliau užtikrinti ne tik olimpinės rinktinės, bet ir olimpinės bei perspektyvinės pamainų rengimą.
Be Komisijos narių, posėdyje Seime taip pat dalyvavo Vidaus reikalų viceministras Darius Urbonas, suinteresuotų šalies sporto organizacijų – KKSD, LTOK, LOSC, Lietuvos sporto federacijų sąjungos vadovai ir atstovai.
Komisijos pirmininkas Kęstutis Smirnovas sakė, kad išklausius skirtingose reformos pusėse stovinčių organizacijų atstovų, nutarta, kad permainos reikalingos: „Nebuvo aiškios atsakomybės, nes sportininkai finansuojami iš kelių šaltinių, tačiau lėšų vis tiek trūksta. Treneriai dirba per kelias įstaigas. Įgyvendinus reformą, sportininkai ir treneriai aiškiai turėtų savo programą su savo biudžetu, garantinį finansavimą programai įvykdyti. Dabar yra pasirašyta 13 ar 14 programų su federacijomis, su 37 sportininkais, toliau vyksta pasirašymai, derinimai. Pagrįsti ir LTOK bei federacijų nuogąstavimai, nes tai nauja sistema. Kaip bus su pamaina, kaip prisidėti prie didelio meistriškumo sportininkų rengimo? LTOK lėšų tikrai niekas neatsisako – nei sportininkai, nei federacijos. LTOK sportininkus gali remti per federacijas. Viešoje erdvėje daug kalbama apie tai, kad reikia stiprinti nevyriausybines organizacijas. Federacijos yra nevyriausybinės organizacijos, LTOK – taip pat, o LOSC – biudžetinė įstaiga. Nelabai suprantu, kodėl LTOK nori tuos pinigus būtinai įdėti į LOSC? Juos per federacijų programas galima skirti patiems geriausiems sportininkams, pamainai ir t. t. Juk federacijos ir atsakingos už savo sporto šakos plėtrą šalyje, už sportinius rezultatus ir sportininkų rengimą. Aš čia matau didelę galimybę sustiprinti nevyriausybines organizacijas, išgryninti LOSC veiklą ir aiškiai išdėlioti atsakomybę, kas rengiami ir kas atsakingi už tų sportininkų parengimą. Be abejo, turi būti bendradarbiavimas su federacijomis ir susikalbėjimas su LTOK. To trūksta. Tad ateinantį trečiadienį KKSD bus susitikimas su olimpinių sporto šakų federacijų vadovais, išklausysime pačius federacijų vadovus. Mes visi sakome, kad turime daryti permainas, kuriomis būtų siekiama aiškaus ir skaidraus finansų valdymo, kad lėšos pasiektų tuos, kam jų reikia. LOSC tą ir padarė: viskas aiškiai sudėliota, programos turi būti suderintos su federacijomis, federacijos derina su treneriais ir sportininku ir LOSC. Visiems viskas aišku, sumos pagrįstos „nuo... iki“. Sportininkai, kurie įvykdo reikalavimus, gali papulti į LOSC.

Federacijos skundžiasi, kad neatsižvelgiama į sporto šakos specifiką ir kad numatytų 1 mln. 200 tūkst. eurų jų programoms finansuoti nepakaks?Tiek yra numatyta, bet pasakyta, kad yra rezervas. Kiekviena programa eigoje gali būti koreguojama ir derinama. Federacija programą pristato, suderina. Kiekvienas galime norėti labai daug, galime prašyti ir milijono ir dar sakyti, kad mažai. Viskas turi būti pagrįsta. Tada bus galima reikalauti ir atsakomybės.
Nerimaujama dėl olimpinės pamainos, kad ji liks be finansavimo ir be dėmesio, o tuomet jaunuosius sportininkus bus sunku išlaikyti sporte? Olimpinės pamainos LOSC labai daug ir nebuvo – jie visi sportuodavo savo centruose ar klubuose visoje Lietuvoje. Tik čia buvo deklaruoti. Jie nebuvo finansuojami 100 procentu. Nebuvo aiškaus jų rengimo ir finansavimo. Dabar LTOK pinigus, kuriuos gali skirti, galėtų išdalinti federacijoms pagal programas, kuriose jos gali numatyti pamainos rengimą. Ir atsakomybę turi prisiimti federacijos. Federacijos yra atsakingos už savo sporto šakos plėtrą ir populiarinimą, sporto rezultatus, dalyvavimą Europos, pasaulio čempionatuose, už tos sporto šakos išlikimą. Mes norime stiprinti nevyriausybines organizacijas ir turime duoti galimybę joms stiprėti. Rinktines juk sudaro federacijos, ne LOSC – ir jaunių, ir jaunimo, ir suaugusiųjų, jos formuoja savo sporto elitą, jos kuria programas ir mato sportininkus, kurie gali pasiekti rezultatų. O LOSC jau užaugintam sportininkui duoda maksimalų finansavimą pagal programą ir padeda jam prieiti iki olimpiados.