Seime bręsta idėja paskatinti darbdavius remti savo darbuotojų sveikatingumą.
„Mes jau apie tai kalbame daug metų. Bet dabar tuo susidomėjo daug Seimo narių ir ėmėme su jais rasti bendrą kalbą. Kalbėjomės susitikę su verslo bendruomene, jos lyderiais – stambiausiomis organizacijomis. Visiems jiems ši iniciatyva yra suprantama. Dabar reikės išsiaiškinti su ekonomistais, kaip tai atsilieps“, - kalbėjo Seimo sveikatos reikalų komiteto Sveikatos tausojimo ir stiprinimo pakomitečio narys, žinomas sveikuolis Dainius Kepenis.
Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas Remigijus Žemaitaitis pateikė įstatymo pataisos siūlymą. Ji, D. Kepenio nuomone, skatintų darbdavius rūpintis savo darbuotojų sveikatos stiprinimu.
Tiesa, pasak sveikuolio, - tik sąmoningus darbdavius, suvokiančius, kad jų darbuotojų sveikata – taip pat nauda.
„Tie darbdaviai, kurie jaučia pareigą ar norą padėti savo darbuotojams stiprinti sveikatą ir nebesirgti, priėmus šitą įstatymą galės nurašyti tas lėšas, panaudotas darbuotojų sveikatai, į įmonės sąnaudas. Dabar bandelių kepėjas gali į sąnaudas nurašyti lėšas, kurias skyrė ir miltams, ir elektrai, ir transportui, ir telefonui, ir kanceliarinėms prekėms, ir komandiruotpinigius. Bet jis negali nurašyti pačių svarbiausių išlaidų, kurios skirtos dirbančiųjų sveikatai atstatyti. O ją darbuotojas aukoja, kepdamas darbdaviui duoną. Todėl darbdaviui turi rūpėti darbuotojo sveikata. Ir kai kuriems darbdaviams rūpi, kad jo darbuotojas būtų žvalus ir sveikas. O sveikatą labai gerai palaikyti lankantis klube, plaukiojant baseine, galbūt lankant kokią jogos sekciją ar panašiai. Iki šiol jei darbdavys nupirkdavo darbuotojui abonementą, jis tos sumos negalėdavo įrašyti į sąnaudas, o turėdavo rašyti kaip darbuotojo pajamas natūra. Ir darbuotojas nuo tos sumos privalėdavo susimokėti mokesčius. Darbdaviai nebuvo suinteresuoti skatinti žmonių taip saugoti sveikatą, nes jiems tai buvo brangu“, - kalbėjo D. Kepenis, priklausantis ir Seimo jaunimo ir sporto reikalų komisijai.
Anot Seimo nario, problema gali būti tai, kad šios pataisos vaisiai pasirodys ne taip greitai. O politikai nelabai mėgsta balsuoti už tas idėjas, kurios naudą neš tada, kai jų kadencijos jau bus pasibaigusios.
„Mes visi žinome, kad investuoti į žmonių sveikatos ugdymą valstybei yra naudinga ir apsimoka kelis kartus. Bet iniciatyvos vaisiai pasirodys dar ne rytoj. Gali būti, kad ta nauda bus pastebima tik po to, kai mes baigsime savo kadenciją. O politikai juk pripratę daryti tokius žingsnius, kurie naudą nešą vėliausiai po metų. Todėl mums dar teks įtikinti savo kolegas, kad šita iniciatyva yra efektyvi ir jeigu mes dabar leisime darbdaviams milijoną įrašyti į savo darbo sąnaudas, tai po kelių metų valstybė iš to turės kelis milijonus“, - skaičiavo D. Kepenis.
Politikas kalbėjo, jog tikisi, kad iniciatyvą palaikys visuomenė.
„Dabar mums reikėtų visuomenės palaikymo. Kad ji įtikintų mūsų kolegas. Ir manau, kad jau šiais metais ar bent nuo kitų metų darbdaviai turės puikias galimybes rūpintis darbuotojų sveikata.“
D. Kepenis tikisi pataisos pasiūlymo svarstymo Seime dar pavasario sesijoje, arba vėliausiai – rudenį. Jis yra įsitikinęs, kad priėmus šią pataisą, darbuotojų sveikata besirūpinančių darbdavių bus pakankamai. O ateityje, matant, kad tai yra naudinga, jų dar daugės.