Šį tarptautinį sportinio ėjimo festivalį nuo pat pirmosios dienos organizuoja dabartinis Lietuvos sportinio ėjimo asociacijos (LSĖA) prezidentas Kastytis Pavilonis, kuriam tenka pats didžiausias krūvis nuo pat pirmosios iki paskutiniosios dienos.
Tačiau per iškilmingą varžybų atidarymą jis sau neprisiėmė jokių nuopelnų. „Šią šventę kūrė ne vienas žmogus, kūrė kolektyvas, miestiečiai, visa Lietuva“, - sakė K. Pavilonis.
LSĖA vadovas apdovanojo savo vadovaujamos asociacijos narius, kurie šiemet šventė savo jubiliejus: buvusį asociacijos generalinį sekretorių, o dabar „Lietuvos ėjikas“ leidinio vyr. redaktorių vilnietį Juozą Genevičių (80 metų), pasaulio ir Europos sportinės statistikos organizacijos narį kaunietį Steponą Misiūną (70 m.) ir buvusį daugkartinį šalies čempioną bei rekordininką, dabartinį Asociacijos teisėjų kolegijos pirmininką kaunietį Aloyzą Bliūdžių (60 m.).
Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) atstovas Sigitas Stasiulis perskaitė KKSD generalinio direktoriaus Edžio Urbanavičiaus sveikinimą varžybų dalyviams.
Lietuvos sporto vadovas pasidžiaugė, kad daugiametes tradicijas puoselėjantis renginys šiemet organizuojamas jau 43-ą kartą ir kasmet sulaukia didelio viso pasaulio sportinio ėjimo profesionalų ir entuziastų dėmesio.
Kaip ir ankstesniais metais, ėjikų festivalis prasidėjo 540 darželinukų ir pradininkų, kurie su savo mamytėmis ir tėveliais, nesiekdami rezultatų, ėjo 1 km distanciją.
Pasak K. Pavilonio, jo pagrindinis tikslas buvo atitraukti mažuosius alytiškius nuo kompiuterių ir televizorių, kad jie daugiau judėtų, susidomėtų viena ar kita sporto šaka.
Darželinukai turėjo savo programą – Rotušės aikštėje jie mankštinosi, dainavo ir šoko.
Festivalio programa buvo sudėliota taip, jog iš pradžių miesto gatvėse rungtyniavo jaunučiai, jauniai ir veteranai, kurie po varžybų iškart buvo apdovanoti.
Jaunių 5 km distanciją greičiausiai nuėjo Vilniaus Ozo gimnazijoje besimokanti kėdainiškė Austėja Kavaliauskaitė (25 min. 20 sek.).
Kėdainių ėjikai, vadovaujami trenerio Kaselio, gerai rungtyniavo ir kitose distancijose, kur tapo nugalėtojais: mergaičių 1 km distanciją greičiausiai nužingsniavo Sonata Urbonavičiūtė (5 min. 06 sek), jaunučių 3 km – Toma Dailidonytė (16 min. 01 sek.) ir berniukų 1 km – Arnoldas Petryla (5 min.30 sek.).
Popietinėse varžybose buvo varžomasi jaunimo 10 km ir suaugusiųjų 20 km lenktynėse. Jose buvo kovojama ir dėl šalies čempionato apdovanojimų. Čempione tapo Brigita Virbalytė-Dimšienė, kurią dabar treniruoja vienas K. Pavilonis.
Du egzaminus laikė Vilniaus Kačialovo gimnazijos abiturientas, 18-metis Danilas Sadomskis.
Ryte jis laikė valstybinį matematikos brandos egzaminą, o po to skubėjo į Alytų. Tik antrus metus ėjimo pratybas pas Juzefą Romankovą lankantis sportininkas 10 km distancijoje užėmė penktą vietą ir pasiekė savo asmeninį rekordą – 50 min. 05 sek.
„Anksčiau bėgiojau vidutinius nuotolius, tačiau gavau traumą – man buvo padaryta menisko operacija ir su bėgimu turėjau skirtis. Mano trenerė Tatjana Krasauskienė patarė išbandyti ėjimą. Labai norėjau įvykdyti Europos jaunių čempionato normatyvą, tačiau mano sportinė forma rodo, kad nesu pajėgus tą padaryti“, - pasiguodė D. Sadomskis.
Sportininko netrukus lauks dar vienas egzaminas - jis nori studijuoti Vilniaus Gedimino technikos universitete inžineriją ir toliau aktyviai sportuoti.
Geriausios Lietuvos ėjikės Brigitos Virbalytė-Dimšienės pagrindinis tikslas per šias varžybas buvo – pergalė. 20 km distancijoje apdovanojimų siekė 9 sportininkės iš Lenkijos, Latvijos, Suomijos, Etiopijos, Baltarusijos ir Lietuvos.
Nugalėtojos laukė šviesaus atminimo profesoriaus Jono Vainausko prizas (1000 eurų).

Distancijoje B. Dimšienei iš pradžių konkurenciją bandė sudaryti gera draugė iš Suomijos Taika Nummi, tačiau ji nesugebėjo išlaikyti vilnietės pasiūlytos spartos ir pasitraukė distancijos.
„Šiemet konkurencija nebuvo didelė, tai žinojau dar prieš varžybas. Nuo 2012-ųjų savo gimtajame Alytuje nesu laimėjusi varžybų, todėl labai norėjau nugalėti.
Gero rezultato nepasiekiau, varžoves aplenkiau 2-3 ratais, todėl buvo labai sunku save motyvuoti.
Dar jautėsi nuovargis po Europos taurės varžybų, kur mūsų komanda užėmė trečią vietą, taip pat po Olimpinės dienos Alytuje, kur mes, ėjikai, varžėmės su bėgikais.
Save pradėjau taupyti po to, kai iš kovos pasitraukė Suomijos ėjikė, kuri siekė įvykdyti Europos jaunimo čempionato normatyvą.
Didesnę pusę distancijos ėjau savo malonumui, neatidaviau visų jėgų. Kai nutolau nuo Suomijos sportininkės, ją distancijoje dar bandžiau palaikyti, truputį palaukdavau.
Savo draugei norėjosi padėti, nes puikiai žinau, kaip sunku eiti vienai. Tačiau ji greitai, gal po kokių 5 km, pasitraukė iš varžybų“,- po finišo pasakojo B. Dimšienė, kuri į varžybas buvo atvažiavusi su savo vyru.
B. Dimšienė daug gražių žodžių skyrė savo draugei Taika Nummi, kuri puikiai ir slidinėja, važiuoja dviračiu, plaukioja, gražiai dainuoja ir yra aktorė.
„Kada Australijoje dalyvavome ėjimo projekte Taika mus ypač motyvuodavo, o kai būdavo labai sunku, - padainuodavo.
B. Dimšienė iki pasaulio čempionato šiemet daugiau nežada rungtyniauti i 20 km distancijoje.
Lietuvos čempionato sidabro medalį iškovojo 17-metė vilnietė Austėja Kavaliauskaitė, pirmą kartą ėjusi 20 km distanciją, o bronzos – kaunietė Ieva Šukevičiūtė.
Trečią kartą vyrų 20 km distanciją greičiausiai įveikė lenkas Dawidas Tomala – 1 val.24,41 sek.
Geriausiai iš Lietuvos ėjikų pasirodęs trijų olimpinių žaidynių dalyvis vilnietis Marius Žiūkas finišavo ketvirtas (1val.28 min.36 sek.) ir tapo Lietuvos čempionu.
Varžybas stebėjęs žinomas praeityje ėjikas vilnietis Ričardas Rekstas prisiminė, kad su D. Tomala, 2011 m. Europos jaunimo čempionu, yra kartu rungtyniavęs ir netgi jį nugalėjęs.
„Šią žiemą kartu su mūsų ėjikais jis dalyvavo projekte Kanberoje (Australijoje), kur treniravosi septynias savaites ir ypač patobulėjo.
Dawidas – ypač greitas ir techniškas ėjikas, jo pergale Alytuje neabejojau. Buvo sunku tikėtis, kad šiemet daug ir svariai rungtyniaujantis Marius Žiūkas jam sudarys rimtą konkurenciją.
Gerą sportinę formą per tiek laiko Mariui buvo sunku išlaikyti, tačiau, neabejoju, jis sugebės gerai pasirengti pasaulio čempionatui“, - sakė R. Rekstas.
Po finišo Lietuvos čempionas M. Žiūkas sakė, kad, nors jis ir nebuvo atsigavęs po eilės svarbių varžybų, tačiau nenorėjo praleisti šio šalies čempionato.
Pagrindinis sportininko tikslas buvo - baigti varžybas ir apginti čempiono titulą.
„Distancijoje gana sunkiai jaučiausi, ėjau tarsi ant pečių būčiau užsikrovęs kažkokią naštą. Neturėjau tikslo siekti gero rezultato, bet ir nesitikėjau, kad trasoje bus taip sunku“, - sakė M. Žiūkas, kuris, kaip geriausiai iš Lietuvos ėjikų pasirodęs, buvo apdovanotas Alytaus garbės piliečio Vuytauto Zambacevičiaus 1000 eurų prizu.
Lietuvos čempionate sidabro medalį iškovojo Genadijus Kozlovskis (1 val.29 min. 00 sek.), o bronzos – Marius Šavelskis (1val. 35 min. 59 sek.).
20 km distancijoje pirmą-šeštą vietas užėmę moterys ir vyrai buvo apdovanoti gėlėmis ir piniginiais prizais.
Sportinio ėjimo festivalį atidžiai stebėjo ir praeityje žinomas Lietuvos ėjikas, ne kartą dalyvavęs šiose alytiškių varžybose, Pekino olimpinių žaidynių dalyvis Donatas Škarnulis.
Dabar jis - Valstybės sienos apsaugos tarnybos kriminalinių procesų kontrolės organizavimo valdybos viršininkas, su broliu Dariumi (jis Alytuje per varžybas nesiskyrė su fotoaparatu) toliau sportuoja mėgėjiškai.
„Šįkart festivalyje pasigedau stiprių ėjikų, ypač moterų grupėje. Nors oro sąlygos ir buvo puikios, tačiau sportininkai nepasiekė aukštų rezultatų. Kiek žinau, susidubliavo nemažai varžybų, todėl ėjikams buvo nemažas pasirinkimas.
Kita vertus, dabar geriausieji ėjikai rengiasi pasaulio čempionatui, jie savo geriausią sportinę formą stengsis pasiekti būtent Londone“, - sakė D. Škarnulis.
Jam gimtajame Alytuje buvo smagu sutikti žmones, į kuriuos kažkada norėjo lygiuotis, ir trenerius – kaunietį Valdą Kazlauską, druskininkietį Kęstutį Jezepčiką, kt.
Spalio mėnesį D. Škarnuliui sukaks 40 metų, bet apie dalyvavimą veteranų varžybose jis nekalba.
Lietuvos čempionato rezultatus komentuoja LSĖA prezidentas K. Pavilonis: „Po Europos taurės varžybų nebuvo atsigavęs Marius Žiūkas, sau lygių varžovių neturėjo Brigita Dimšienė ir tai trukdė jai pasiekti gerą rezultatą.
Susidarė įspūdis, kad po Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių mažai treniravosi Marius Šavelskis, kuris bendroje įskaitoje buvo 11-as, o Lietuvos čempionate – trečias.
Buvo tikimasi, kad pasaulio čempionato normatyvą įvykdys Pabradės ėjikų trenerio Viktoro Meškausko auklėtinis Genadijus Kozlovskis, tačiau jam to nepavyko padaryti.
Pasaulio čempionato normatyvus jau anksčiau įvykdė šeši mūsų ėjikai: Brigita Dimšienė, seserys Živilė ir Monika Vaiciukevičiūtė, Tadas Šuškevičius, Artūras Mastenica ir Marius Žiūkas.
Nemanau, kad komanda pagausės, nes nėra nei laiko, nei kam jį įvykdyti. Liepos mėnesį ėjikai pasaulio čempionatui kryptingai tris savaites rengsis Italijos kalnuose.“