Marytė Marcinkevičiūtė 2017 m. rugpjučio 7 d. 20:19

Į Barseloną – naujokai, atgal – didvyriai

Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete Barselonos olimpines žaidynes prisiminė jų herojai ir istorinių įvykių liudininkai.

Prabėgo 25-eri, kai, atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, mūsų šalies sportininkai pirmą kartą dalyvavo vasaros olimpinėse žaidynėse.
 
1992 m. iš Barselonos į namus jie sugrįžo ne tuščiomis: Romas Ubartas tapo disko metimo čempionu, o Lietuvos krepšinio rinktinė iškovojo bronzos medalius.
 
Lietuvos tautinis olimpinis komitetas šią datą pažymėjo pakvietęs olimpiečius ir kitus istorinio sugrįžimo dalyvius prisiminti tai, kas įvyko prieš 25 metus olimpinėje Barselonoje.
 
LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė pabrėžė, kad R.Ubarto – pirmojo nepriklausomos Lietuvos olimpinio čempiono – aukso medalis buvo milžiniška dovana šaliai. „Tai buvo pirmieji metai, kai visi pajutome, jog atgimėme“, - teigė LTOK vadovė, R. Ubartui įteikusi gėlių puokštę.
 
Simboliška, kad rugpjūčio 5-oji tapo disko metikų triumfo diena. Būtent tą dieną Barselonoje R. Ubartas diską nusviedė 65 m 12 cm ir tapo olimpiniu čempionu. O prabėgus lygiai 25 metams, tą pačią dieną Londone per pasaulio čempionatą triumfavo kylanti mūsų lengvosios atletikos žvaigždė Andrius Gudžius.
 
„Į Barselonos olimpines žaidynes galėjau ir neišvažiuoti, nes mano santykiai su Lietuvos lengvosios atletikos federacija buvo labai įtempti“, - kalbėjo R. Ubartas, padėkojęs LTOK, padėjusiam pasiekti Barseloną. 
 
„Tie prisiminimai, kai stovėjau ant nugalėtojų pjedestalo, kai mano garbei buvo grojamas Lietuvos himnas ir į viršų kilo trispalvė, dar ir šiandien gyvi. Tai - neužmirštama. Labiausiai, žinoma, prisimenu savo paskutinį metimą, kai į sektorių įžengiau jau kaip olimpinis čempionas. Žinojau, kad metimas jau nieko nelems, iš manęs aukso medalio jau niekas neatims. Diską išmečiau žaismingai ir bėgte išbėgau iš sektoriaus“, - įspūdžiais dalijosi R. Ubartas.
 
Tai, kad būtent tą pačią dieną ir A. Gudžius tapo pasaulio čempionu, R. Ubartas pavadino fantastika: „Reiškia gimsta nauja žvaigždė. Andrius to aukso medalio link ėjo per įvairius sunkumus, traumas. Manau, kad disko metikui 26-eri yra pačios brandos pradžia, iš Andriaus lauksiu dar geresnių rezultatų.“

 
Barselonos olimpinėse žaidynėse dalyvavo 47 Lietuvos sportininkai. Savo įspūdžiais pasidalijo tuometis Lietuvos olimpinės delegacijos vadovas Artūras Poviliūnas.
 
„Nemažai problemų iškilo su krepšininkais, kurie turėjo dalyvauti atrankos turnyre ir tam reikėjo daug pinigų. Juos rinko patys krepšininaki ir Amerikoje, ir Ispanijoje. Daug prisidėjo ir Valdas Adamkus, tuo metu gyvenęs JAV. Lietuvos delegacijai aprangas, su kuriomis ji žygiavo atidarymo iškilmėse. sukūrė garsus japonų dizaineris Issey Miyake“, - dalijosi įspūdžiais buvęs ilgametis LTOK vadovas. 
 
A.Poviliūnas taip pat prisiminė, kad olimpinių žaidynių istorijoje buvo pirmas atvejis, kai tuometis Aukščiausiosios tarybos pirmininkas Vytautas Landsbergis buvo akredituotas kaip šalies vadovas ir vienoje ložėje sėdėjo su karaliais ir šalių prezidentais.
 
Penktą vietą olimpiadoje užėmęs boksininkas Gitas Juškevičius neslėpė, kad per Barselonos olimpines žaidynes jis pateko lyg į rojų. „Mes tada niekur neišvažiuodavome, tik į Baltarusiją. 1984-aisiais dar buvau išmestas iš komjaunimo, mano sportinė karjera galėjo baigtis, turėjau vėl į jį įstoti, kad galėčiau rimtai boksuotis. 
 
Barselonoje mes turėjome viską: visą naktį galėjome sočiai valgyti, gerti „Coca Colą“, kuri liejosi lyg upeliai“, - kalbėjo įspūdžiais G. Juškevičius.
 
Savo įspūdžiais iš olimpinių žaidynių taip pat olimpiados bronziniai prizininkai krepšininkas Valdemaras Chomičius ir Sergejus Jovaiša, kuris į LTOK būstinę atėjo su bronzos medaliu ant kaklo, boksininkas Vitalijus Karpačiauskas, krepšinio ir rankinio teisėjai Romualdas Brazauskas ir Grigorijus Gutermanas, tuometis LTOK viceprezidentas Vytas Nėnius, olimpinės misijos vadovas Petras Statuta.
 
Barselonos olimpinėse žaidynėse dirbęs fotografas Valdas Malinauskas LTOK padovanojo japonų dizainerio I.Miyake knygą, kurioje įamžinta jo kurta Lietuvos olimpinės rinktinės paradinė apranga.