Lina Daugėlaitė 2017 m. spalio 10 d. 16:41

Th.Bachas: „Vengiame bet kokių boikotų“

LTOK ir Lietuvos atletus pagerbęs TOK prezidentas Thomas Bachas Vilniuje kalbėjo ir apie sporto pasaulį drebinančius skandalus.

Lietuvos olimpiniam sportui ši savaitė išskirtinė – į Lietuvą dviejų dienų vizito atvyko tarptautinio olimpinio komiteto prezidentas Thomas Bachas, Vilniuje vyksta ir tarptautinis forumas „Moterų lyderystės stiprinimas“.
 
Kaip sakė olimpinio judėjimo pasaulyje vadovas, į Vilnių jį atvedė kelios priežastys. „Atvykau pagerbti LTOK ir geriausių Lietuvos atletų. Praėjo 25-eri metai nuo Lietuvos sugrįžimo į olimpines žaidynes. 1992 m. Barselonoje jūs pirmą kartą dalyvavote olimpinėse žaidynėse. Tai buvo  ypatingos žaidynės ir man – tuomet aš pirmą kartą dalyvavau žaidynėse kaip TOK narys“, - sąsajų su Lietuva ieškojo garbingas svečias.
 
Lietuvoje jis atliko ir dar vieną ypatingą misiją – TOK prezidentas įteikė karjerą jau baigusiam imtynininkui Mindaugui Mizgaičiui Pekino olimpinių žaidynių sidabro medalį, kuris Lietuvos atletui vietoj bronzos atiteko po to, kai dėl dopingo vartojimo buvo diskvalifikuotas rusas Chasanas Barojevas.  
 
Antroji TOK prezidento vizito priežastis – tarptautinis forumas, nes, kaip sakė Th.Bachas, moterų įtraukimas į sportą ir jų lygybė – vienas iš TOK olimpinės programos prioritetų. „2018 m. jaunimo olimpinėse žaidynėse dalyvaus vienodas skaičius merginų ir vaikinų visose rungtyse. Tokijo olimpinėse žaidynėse moterų dar bus šiek tiek mažiau  – jos sudarys apie 48-49 proc.. Šis skirtumas atsirado dėl to, kad kuriose komandinėse sporto šakose nėra pakankamai stiprių moterų komandų“, - skaičiais kalbėjo Th.Bachas, pasidžiaugęs, kad Tokijo olimpinių žaidynių bokso moterų ir vyrų varžybose pirmą kartą bus vienodas skaičius svorio kategorijų. Jis taip pat pastebėjo, kad daugėja mišrių rungčių.
 
 
Daugiau moterų pastaraisiais metais dirba ir TOK komisijose, o TOK Vykdomajame komitete šiuo metu darbuojasi rekordinis jų skaičius – keturios  iš 15-os narių. „Tai svarbu ne tik sportui, bet ir apskritai visuomenei. Sportas turi ypatingą reikšmę, nes padeda moterims ir mergaitėms stiprinti pasitikėjimą savimi ir tapti lyderėmis“, – sakė Th.Bachas.
 
„Lyčių lygybė svarbi visiems, ne tik moterims. Įvairovė padeda ieškant sprendimų“, - TOK vadovui spaudos konferencijoje antrino Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Dalia Gudzinevičiūtė, kuri yra viena iš keturių Europos nacionaliniams olimpiniams komitetams vadovaujančių moterų.
 
Tačiau ne visos kalbos spaudos konferencijoje sukosi vien apie šventinius TOK vadovo vizito aspektus. Nuo 2013 m. TOK vadovaujantis vokietis spaudos konferencijoje turėjo pasisakyti ir apie pastarųjų metų sporto pūlinius. Vienas jų – dopingo skandalai, drebinantys pasaulį. Paklaustas apie Sočio olimpinių žaidynių, kurios išgarsėjo  dopingo skandalais, pamokas, Th.Bachas sakė: „Sočio žaidynėse organizatoriai nesugebėjo užtikrinti WADA (Tarptautinė antidopingo agentūra, - aut. past.) akredituotų laboratorijų kokybės. Jų priežiūra turi būti palikta ne tik žaidynių šeimininkams, bet tuo turėtų rūpintis ir tarptautiniai stebėtojai. Tiesa, Sočyje ši tarptautinių stebėtojų sistema neapsaugojo nuo įvairių manipuliacijų. Manau, kad ši sistema turi būti ir bus stiprinama“. 
 
Ar pastaruoju metu situacija sporte TOK prezidentui neprimena Šaltojo karo laikų? Juolab kad juos Th.Bachas puikiai turėtų prisiminti – buvęs fechtuotojas olimpiniu čempionu tapo 1976 m., bet dar po ketverių metų kelią į Maskvos olimpines žaidynes jam užkirto Šaltasis karas – Vakarų pasaulis boikotavo Rusijos sostinėje surengtą olimpinę šventę. „Sporto pasaulyje mes matome tam tikras tendencijas, įvairiose pasaulio dalyse daugiau izoliacijos. Tai nesutampa su mūsų vertybėmis, nes mes stengiamės vienyti. Mes didžiuojamės, kad esame bene  vienintelis renginys pasaulyje, vis dar galintis  suburti pasaulį taikiose varžybose. Vengiame bet kokių boikotų, nes mūsų misija ir vizija – statyti tiltus, kviesti dialogui ir supratimui. Tai padaryti šiuo metu sunkiau nei prieš keletą metų, bet tai tik dar labiau įkvepia mus dirbti sunkiai“, - dėstė prezidentas.