Marytė Marcinkevičiūtė 2017 m. spalio 25 d. 16:14

Vizitas - intensyvus, bet turiningas

D.Gudzinevičiūtė: „Th.Bacho vizitas Lietuvoje buvo ne tik didelis mūsų paskatinimas, bet ir turėjo didelę reikšmę mūsų tarptautiniam matomumui.“

Karštas spalis buvo Lietuvos tautiniam olimpiniam komitetui (LTOK). Netrūko įvairiausių renginių ir vizitų. Patys svarbiausi jų – Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) prezidento Thomo Bacho viešnagė Lietuvoje ir tarptautinis forumas „Moterų lyderystės stiprinimas Europoje“. 
 
IOC prezidento vizitas Lietuvoje buvo trumpas, tęsėsi vos pusantros dienos, tačiau labai produktyvus. Kokią svarbą jis turėjo Lietuvos olimpiniam judėjimui?, - paklausėme LTOK prezidentės Dainos Gudzinevičiūtės.
 
Norint, jog IOC prezidentas atvyktų į kokią nors šalį, tam reikia labai rimtai pasirengti.  
 
Šis Th. Bacho vizitas buvo skirtas keliems įvykiams: Vilniuje vyko moterų lyderystės forumas, LTOK buvo surengtas susitikimas su Lietuvos, Latvijos ir Estijos nacionalinių olimpinių komitetų atstovais, paminėta nepriklausomos Lietuvos sugrįžimo į  olimpines žaidynes 25 metų sukaktis, taip pat Pekino olimpinio sidabro medalio įteikimas imtynininkui Mindaugui Mizgaičiui.

Medalių grąžinimo procedūra yra ganėtinai smulkiai aprašyta ir, kol nežinojome, galvojome, jog ji yra paprastesnė. Išties įteikime turi būtinai dalyvauti IOC ir tos šalies valdžios atstovas.        

Th. Bacho vizitas buvo ypač intensyvus, turiningas, tačiau praktiškai spėjome pasigirti viskuo, labai trumpai pristatėme savo veiklą. 

Prieš tarptautinį forumą ir jo metu buvo eksponuojami LTOK vykdomus projektus stendai, IOC vadovas su jais  spėjo susipažinti, išgirsti mūsų darbuotojų komentarus. 

Th. Bachas, manau, buvo patenkintas ir produktyvumu, ir tuo, jog mūsų olimpinis komitetas yra nedidelis, tačiau labai gerai matomas. 

IOC vadovo oficialus vizitas Lietuvoje buvo ne tik didelis mūsų paskatinimas, bet ir turėjo didelę reikšmę mūsų tarptautiniam matomumui. 
 
Mes ir taip laimime gerokai daugiau IOC subsidijuojamų projektų nei numatyta riba. Kadangi Th. Bachas iš arti susipažino su mūsų veikla, tai sulaukėme pasiūlymo, kad IOC per savo projektus dar labiau prisidės prie mūsų veiklų įgyvendinimo. 
 
Beje, Th. Bachas Lietuvoje svečiavosi ne pusantros, o vieną parą. 

Kas jums labiausiai įsiminė iš Th.Bacho vizito?
Th. Bacho betarpiškas bendravimas ir domėjimasis viskuo visada palieko labai gerą įspūdį. Ir viešėdamas Lietuvoje jis neturėjo kažkokių išskirtinių reikalavimų, išskyrus tuos, kurie yra įpareigoti sutarčių. 
 
Nors ir buvo žinoma, jog IOC prezidento vakarienė neturi užtrukti ilgiau nei 22 val., tačiau Th. Bachas vakarieniavo iki 22 val. 30 min. 
 
Tai - irgi savotiškas mūsų įvertinimas, jog svečiui vakaras patiko.    
 
Th. Bachas LTOK veiklą gyrė Lietuvos prezidentei Daliai Grybauskaitei. Kuo jūsų veikla išsiskiria iš kitų nacionalinių olimpinių komitetų: gal esate vieninteliai pasaulyje, rengiantys tokius masinius renginius kaip Olimpinę dieną, Olimpinį žiemos festivalį, mokyklų žaidynes, Olimpinę kartą?
Tikrai nesame vieninteliai, rengiantys Olimpinę dieną pagal olimpinę chartiją. Tačiau Olimpinis žiemos festivalis tikrai ne visur vyksta. 
 
Kai kurie mūsų renginiai, kuriuos organizuojame, yra unikalūs. Esame nedidelė šalis ir tai, kad mūsų Olimpinėje dienoje jėgas bandė daugiau nei 20 tūkst. dalyvių – išties įspūdinga.  

Bekalbant su Maltos olimpinio komiteto prezidentu, jam pasigyriau, kad tiek sporto mėgėjų dalyvavo mūsų Olimpinėje dienoje.  Jis nustebo ir paklausė, o kiek Vilniuje gyventojų. Atsakiau, kad šventė vyko ne Vilniuje, o Alytuje, kuriame dabar gyvena apie 55 tūkst. žmonių.  
 
Th. Bachas ypač gerai įvertino LTOK projektą „Laikas pokyčiams!“, skirtą sporto organizacijų darbuotojų ir buvusių didelio meistriškumo sportininkių vadovavimo įgūdžiams lavinti. 
 
Jis gyrė ne tik šį, bet gerai įvertino ir kitus mūsų projektus. „Laikas pokyčiams!“- tai pirmasis ir mūsų savarankiškai įgyvendinamas projektas, gal todėl T. Bachui jis ir paliko didesnį įspūdį.  

Po jo išrinkimo IOC prezidentu, ypač stipriai pajudėjo lyčių lygybės klausimas, tų projektų vienokių ar kitokių buvo pradėta įgyvendinti daugiau.  

IOC prezidento, Europos olimpinių komitetų asociacijos (EOC) prezidento Janezo Kocijančičiaus, Olimpinio solidarumo direktoriaus Pere Miro, kitų IOC ir EOC atstovų apsilankymas Lietuvoje buvo neeilinis ir svarbus įvykis. Kokių naudingų pastabų gavote iš bendravimo su jais? 
Kažkokių kritiškų pastabų nesulaukėme. Visiems ypač didelį įspūdį paliko LTOK veiklos pristatymas prieš forumą ir jo metu. Man buvo didelis malonumas IOC prezidentui pasigirti, jog turime geriausią komandą.  Mes patys analizavome savo darbą, kur kažką galėjome padaryti geriau. Radome vietų, kur, galbūt, kažką galėtume tobulinti. Tačiau tie pastebėjimai nebuvo esminiai.  

Mūsų praktikoje toks renginys, dalyvaujant tiek daug garbingų svečių, Lietuvoje vyko pirmą kartą. Atvykę svečiai man buvo kaip vienos olimpinės šeimos nariai. Visada jaučiame jų palaikymą, ir tuo tik galime didžiuotis. 


 
Tikriausiai nebūtumėte sulaukę tiek svečių, jei ne IOC forumas „Moterų lyderystės stiprinimas Europoje“. Jis vyko pirmą kartą ir jame dalyvavo 40 nacionalinių olimpinių komitetų. Ar nebijojote iššūkių?  
Idėja organizuoti tokį forumą kilo prieš gerą pusmetį mums su Užsienio ryšių direkcijos direktore Vaida Masalskyte. 
 
Kai pradėjome kažką modeliuoti ir galvoti, kaip viskas galėtų atrodyti, tada pateikėme pasiūlymą IOC ir gavome sutikimą. 
 
Šis forumas – tai IOC renginys, o mes buvome jo organizatoriai. Viską derinome su IOC. Atsakomybė buvo didžiulė, daug buvo įdėta darbo, didelė įtampa. 

Nors neturime didelių resursų, tačiau visi dirbome daug, per paskutiniąsias kelias savaites neturėjome net laisvadienių. Džiaugiamės, kad sulaukiame tik pačių geriausių atsiliepimų. 

Kada galima vėl tikėtis panašaus renginio Lietuvoje?
Nemanau, kad greitai. Tačiau nacionalinių olimpinių komitetų lygmenyje panašūs renginiai vyksta dažniau. Stengsimės ir toliau eiti tuo keliu: ir ne tik moterų lyderystės, bet ir mokymų, bendravimo, pasikeitimo patirtimi. Tai yra labai svarbu. 
 
Mes dabar aktyviai bendradarbiaujame su Prezidentūra, Prezidentės patarėjais. Kai reikia pasitarti, padiskutuoti apie aktualijas. 
 
Praėjusiais metais Prezidentė D.Grybauskaitė lankėsi Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse. 
 
D.Grybauskaitė pakvietė Th.Bachą ir mane į susitikimą Prezidentūroje. Čia kalbėjomės apie olimpines vertybes, skaidrumo, kovos su dopingo vartojimu, lyčių lygybės sporte klausimus. Tai – pagrindinės „Olimpinės darbotvarkės 2020“ kryptys, kurias siekia įgyvendinti ir Lietuva. Apžvelgėme LTOK vykdomus projektus. Th.Bachui padarė įspūdį, kad ir Lietuvos, ir LTOK prezidentės yra moterys.

Užimate aukštas pareigas EOC Vykdomajame komitete, 2014-aisiais jums buvo patikėta vadovauti Lyčių lygybės sporte komisijai. Ar olimpiniame judėjime tai svarbus darbo baras? 
Lyčių lygybei skiriamas labai rimtas  dėmesys. Seniai įrodyta, kad produktyvesni yra tie kolektyvai, kur yra išlaikomas vyrų ir moterų balansas. 
 
Mūsų net darželinukų žaidynėse yra reikalavimas, kad mergaičių ir berniukų būtų po lygiai. Mes einame to link ir kitose žaidynėse. Tas pats yra ir Europos jaunimo olimpiniame festivalyje. Tai turėtų pasikeisti ir vadovaujančiuose postuose.   

Dabar LTOK Vykdomajame komitete yra penkios moterys. Iš 39 mūsų olimpinių sporto šakų federacijų dvi moterys yra prezidentės, o Europoje – keturios.  

Airijos olimpiniam komitetui vadovauja moterys – ir prezidentė, ir generalinė sekretorė. 
 
Baigiasi 2017-ieji, kokie jie buvo Lietuvos sportininkams?
Neišvengta įtampos dėl nesuprantamų pokyčių, kurie vadinami reforma. Iki galo niekas nežino, kaip kas vyksta ir kas bus. 
 
Viliuosi, kad patys sportininkai tą jautė mažiausiai. 

Džiaugiamės pasaulio čempionais, kitais prizininkais, kad olimpinis medalis atkeliavo Mindaugui Mizgaičiui, kad jo sulauks ir Austra Skujytė, kuri jau pripažinta Londono žaidynių medalininke, tik dar medalis neatsiųstas.
 
Kai yra pasiekimų, rimtai dirbama, sportuoja vaikai, kuriems ir mes organizuojame renginių, tai metai geri. Tačiau viliuosi, kad kiti metai bus dar geresni, kad sporto bendruomenė susitelks ir dirbs kartu.